VAN Politiek, YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Nieuws- en Handels Annoncenblad. Politieke Vergadering Stad Yper. Ouden Touquet. Twintigste jaar. Zaterdag 12 Mei 1906. Nummer 19. Les Élections franQaises. De wanhopige razernij der klerikalen. De fransehe kiezingen. De vrienden van den landbouw. Kiezers, Welhaast! Welhaast! Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3 00 fr. pgr jaar voor dea buitan, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 AUe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureole dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvaugen door den Office de Publicité, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. O i* o o t e ZONDAG 13 MEI 1903 om 3 ure in de Zaal der OUD-POMPIERS, SPREKERS M. DEVIGWE, Volksvertegenwoordiger, Schepen van Financiën, te Gent; M. LIEFM4^8, Volksvertegenwoordiger te Audenaerde. M. MtASSOTO, Volksvertegenwoordiger, Schepen van 't Openbaar onderwijs te Bergen. MAANDAG 14 MEI 19G6, om 6 ure, <CAFÈ DU SOLDAT FR A NQA IS bij Paul DELOBEL, Groote Markt. SPREKERS HI. ERXE8T WOLF, uittredend kamerlid. M. A. LAHEYWE, advokaat te Yper. Toutes les fractions du grand parti libé- ral frangais que l'on désigne sous la déno- mination de bloc républicain, ont rem- porté sur l'opposition catholique une vic- toire décisive. Le gouvernement frangais a gagné vingt quatre sièges, malgré l'effort considérable déployé par des réactionnaires de toutes nuances. Ceux-ci, ont pour eux tout comme chez nousl'argeut qu'ils ont 'dépensó A profusion. A la corruption ils ont ajoutó la pression, la situation sociale de «es gens leur permet d'user le plus souvent d'intimidation vis A vis de la classe ouvriè- re. Leur mauvaise foi a tiré parti des in- ventaires, ils ont représenté cette forma- lité comme un acte de spoliation brutale. Malgré une campagne hautement déloyale, ils sont battus k plate couture, et, chose curieuse ils avouent leur défaite dans les organes de leur parti. Le parti nationaliste qui récèle les élé- toents les plus actifs du parti catholique, est réduit a quelques unités. En ces der- uiers temps, tous les événements de France ïurent soigneusement rapportés par les journaux de nos adversaires et exploités contre nous. La défaite des catholiques frangais a pour nous cette consequence im- prévue de faire tomber a l'eau toute la «ampagne électorale de nos adversaires. Les rédacteurs de Onze Standaard sont renvoyés a leurs confesseurs, car, c'est a ees derniers qu'échoit la mission trés déli- cate, de donner des mots d'ordre, et do dicter des lignes de conduite nouvelles, quand des événements imprévus imposent 'aa changement de tactique. Peut-être bien aurons nous le plaisir de lire dans le prochain numéro de Onze Standaard que M Nolf s'est allié au diable pour inaugurer une politique a coté de laquelle celle de M. Combes n'est que de la petite bière. L'effet produit sur nos populations par une semblable déclaration dans un journal aussi sórieux que le leur serait considéra ble Mais, quoiqu'ils fassent, quel que soit leur tactique future les résultats de nos prochaines élections législatives seront une parfaite déception pour tous les cléricaux de notre arrondissement. Notre population flamande si pleine de bon sens désire avant tout la paix religieu- se dans ses villages. Elle n'admet pas que quelques vicaires de campagne la trou- blent avant chaque consultation électorale sous prétexte de défendre les intéréts de l'église gravement menacés par qui, je ne le sais pas, et ces messieurs ne le savent pas plus que moi. Le manifeste lancé par les libéraux mon- tre clairement k nos campagnards que nous avons les mêmes aspirations qu'eux. Dail- leurs nous sommes nés trop prés d'eux pour ignorer les réformes qu'ils désirent et qui auront pour elïet immódiat de faire régner un peu plus de bien être et un peu plus de justice par mi ceux que la fortune a déshérités. Dés a présent il est certain que M. Ernest Nolf sortira vainqueur de la lutte haut la main. Par lui, les idéés libérales, triom- pheront des candidats réactionnaires et révolutionnaires du parti catholique devant qu'il incarne avec les hommes de la liste libérale un idéal de paix, de libertó et de justice. Avec le concours des partis d'opposition nous infligerons le 27 mai prochain au parti clérical une défaite irrémédiable, qui, interdira a jamais l'espoir de recommencer la lutte. Sa défaite sera par trop décisive. F. De schrik heeft zich van onze tegenstre vers meester gemaakt, tot zooverre dat ze hunne schoone ziel van bloeddorstige dwee- pers aan het licht brengen. De klerikalen t'einde alle wegen maken zich plichtig aan de moordadigste opwellin gen, gelijk men er geene vindt in de anar chistische pers, en die wel zouden kunnen eindigen met rechtstreeks tot den moord aan te sporen. Want, boe anders bet artikel genoemd, dat wij in het nummer des voorlaatsten zondags in l'Echo de Courtrai vinden on der den titelOpgedragen aan de hartel- listen Aan die politiekers der vrijmetselarij, die het volk misbruiken met eene toomlcoze stoutmoedigheid, de werklieden zouden hun moeten de schandvkkkendste banbliksems zenden 1 Ter dood!.... Ter dood!dezen die de werklieden naar omwenteling leiden.... Men kent u, groote socialistische opperhoof den, menners zonder geweten, die de oudo opperpriesters van het liberalism op sleep touw nemen 1 Ontbondene grootzuchtigen, gij zoekt de ellende des volks om u eene winstgevende plaats in onze staten te verschaffen, voor spoedig geworden door de schoone en edele instellingen onzer vaderen 1 Ter dood!.... Ter dood!.... laffe verra ders, rampzalige kanailjen, eeuwige krimi- neelen 1. Door uwe opruischingen doodt ge de familiëa 1 Gij maakt ongelukkige weduwen en weezen zonder bestaanmidde len Ter dood!.... Ter dood!.... gij allen laffe schijnheiligen! In uwe verdoemde vergaderingen, verbittert gij de geesten, gij predikt de oorlog aan, gij verdwaalt de go- wetens en, wanneer gij al die ongelukkigen aan den opstand ziet, trekt gij u voorzich- terhalve achteruit, u derwijze buiten gevaar stellende voor uw vel, dat in onze oogen veel min waard is dan het gekwetst lichaam van de slachtoffers die gij maakt!... Indien nochtans een lezer van dit blad, dat we aan den afkeer van alle eerlijke lie den bekend maken, de raad op de letter volgde en een der kandidaten van het kar tel vermoordde, op wie zou de verantwoor delijkheid terechtkomen 't Is zeker dat de keik waarschijnlijk aan den moordenaar de martelaarskroon schonk De schrijver van voorstaande artikel heeft zeker eene vijs los, en wij bevelen voor dien razenden hond een sterken muilband aan en eene kuur te St Hubert. Zekere dagblad schrijvers werden reeds vervolgd voor pers- misdrijven, wanneer er geen stof tot vervol ging bestond, zoodanig dat op denzelfden weg voortgaande den opsteller van den écho de galg zou verdienen. En al dit lawaai omdat de anti-klerika len tezamen ten strijde trekken. Het kartel brengt hunne zinnen op hol. Moeten zij schrik hebben De kalot is geslagen zooals zij het nooit werd! De klerikale pers in Belgie die de neerlaag der republikeinen voorspelde is 't hart in. Nu reeds wint het ministerie 24 zetels en de balotteeringen die meestal voordeelig schijnen aan de meerderheid beloven vast en zeker de aanwinst op 35 zetels te brengen. De fransehe kiezer heeft klaar gezien in hetcombism. Met walg heeft hij de klerikale anarchisten en oproermakers van zich ge- stooten, die zich gemeen gedragen hebben tegenover wetsformaliteiten door hen zelf voorgesteld,opstand er omwenteling verwek ten in de njjverheidsstreken,.en te Parijs met pten jj/ej eene mislukte co nmune voor bereidden. De fransehe kiezer heeft gezien hoe laf en leugenachtig de klerikalen 't volk tegen zoo gezegde kerkplundeangen hebben opgeruid, en daarom verloren zij hun laatste gezag. Met 27 Mei krijgen de kaloten hier van 't zelfde laken eene broek. Verleden jaar verwoeste een groot onwe- der de velden in 't walenland. De liberalen, deileeren Paternosteren konsoorten vroegen een hulpkrediet van 5 miljoen franks om de geteisterde boeren te helpen, maar het ministerie weigerde vlakaf. Dezelfde week stemden de kaloten 1 miljoen circa voor kerken en kloosters, zonder ons van gods dienstvervolging te kunnen beschuldigen zal men moeten bekennen dat zulks overbodig was. Schrikkelijke overstroomingen komen duizenden boeren en werklieden ftmiliën der scheldeboorden te ruineerea en tot den bedelzak te doemen. De ellende is groot! De liberalen MM. Demot en anderen vragen de tusschenkomst van het gouvernement, te meer daar het beheer nalatig bleef de aan komst onschadelijk te maken van den springvloed die het in aantocht wist, de klerikalen spotten met het hongerlijdend volk en geven niets. Terwijl 130 miljoen in de kas gereed liggen voor forten en kanonnen. Landlieden van het arrondissement Yper, als er u iets overkomt ziet ge dat de kaloten u niet zullen helpen, wreekt u met 27 Mei 6Q stemt voor uwe vrienden de liberalen. Wat kunnen de katholieken Het gelj van iedereen verspillen zonder wettige redens. Den 27 Mei zal een der schoonste dagen zijn door ons geliefd Belgie beleefd. Er is hoegenaamd geen twijfel meer. De gehate klerikale regeering is ten einde. I)e misnoegd heid is algemeen. De buitenlieden zijn de sla.ernij moede. Zij ook staan op. Zij ook w illen vrij worden. Zij ook willen gelijkheid voor iedereen. Te lang heeft men ze schande lijk bedrogen en bij den neus geleid. De zegepraal is zeker. Alk s bewijst het. Leest de klerikale gazetten, zoo woedend, zoo valscb. Luistert naar de donderende en liegende priesters in den preekstoel. Over weegt wat er in de klerikale Associaties gebeurt waar volop twist en rumoer heer- schen. Zie naar de klerikale snulacbtige en belachelijke kandidaten. Volgt de missies, die overal gepredikt worden door lamzachte, dikgebuikte zoetkristelijke paters. Schat de honderdduizenden franks die tr uit kloosters, bisschoppelijke kassen, enz., beginnen to vloden. Later zal men ze wel wederom samenschoo en. Langs eau anderen kant, ziet de eendracht in de rangen der liberale partij, den bijval onzer meetingen en onzer gazetten over weegt ons overschoon programma. Van nu af reeds zijn wij zeker dat er 4 zetels gewonnen zijn in West-Vlaanderen 3 in Brabant, 2 in Antwerpen, 2 in Nanten. Dit is 11. Dus ligt het Ministerie omver. Hoe kan het anders? Hebben de klerikalen een programma dat zij durven laten kennen? Neen? Zij schreeuwen, huilen, brullen schandalige leugens over wat er in Frankrijk gebeurt. Wat gaat ons dit aan, hier in Belgie? Dan zouden wij over Rusland kunnen spreken waar nog oneindig veel vreeselijker dingen gebeuren onder de heer schappij van den keizer paus en zijne pt ies- ters-tra wanten die er volop baas spelen over eene domme, ongeleerde bevolking. Maar, wij zijn hier in B lgie. Wij worden hier door de pa; en uitgezogen. Alles gaat HET WEEKBLAD m ■iMOfjUn.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1