i STADSNIEUWS. Kiezers Ebt oordeel van den scheepsbouwer M. Van Damme, Volksvertegen woordiger. Kiezers, Jan en Fernand. Kiezing. BERICHT. Besluiten en benoemingen. Avis. Oud-Pompiers. hier te niet, iedereen wordt hier overbelast. Iedereen moet hier paap zijn of de schijn- h 'iligaard uithangen. Zooniet, geduiveld, gemarteld, geruineerd. Is dit gelogen? Is dit overal niet te zien, overal niet ondervonden? Durft er iemand in eene buitengemeente tegen Mijnheer den pastoor of Mijnheer den Biron of Moederoverste zijn? 't Kost hem de beur? of het leven. Ehwel, dat schikbewind moet eindigen, Een liberaal ministerie zal hier wederom vrijheid, gelijkheid, geleerdheid en ver draagzaamheid invoeren. De wet zal moe ten geeërbiedigd worden door iedereen; edelman als boer, burger als werkman, patroon als knecht, priester als leek. Geene miljoenen meer aan de eenen en centen aan de anderen. Onderstand door den Staat aan ongelukkige, vei hagelde of over stroomde boeren. Pensioen, maar geene almoes aan de oude werklieden. Korten diensttijd aan onze joDgens. Iedereen eene stem. En om dit te beletten huilen de klerikale geldduivels't Geloof is in gevaarVer dedigt uwen God! 't Geloof staat onder de. bescherming onzer Grondwet, en God is almachtig en weet zich zelf te verdedigen. Maar hij zal niets doen, want Hij verkeert in geen gevaar. Dit weet Hij, die alles weet. Maar 't klerikaal Gouden Kalf is in gevaar Dit is waar. De klerikale geldkas wankelt. De Rurgemeester op het Stadhuis. De priester in de kerk, en dan zouden zij geëer biedigd worden. De liberale beigische politiek heeft niets gemeen van de fransche politiek. De schipbreuk van het Schoolschip Graaf De Smet de Naeyer Wij hadden met onzen knappen Vlaam- schen volksvertegenwoordiger, M. Van Damme, die in zake scheepsbouw alleszins bevoegd is, een onderhoud over de oorzaak der schipbreuk. Ik blijf bij de meening, zegde hij ons, welke ik van den beginne af heb uitgedrukt. Het schoolschip had drie groote gebreken; het was te lang in verhouding met zijne breedtehet was te diep en de ballast lag niet laag genoeg; zijne masten en zeilen waren veel te zwaar. Al de zeelui die het schip gezien hebben zullen u hetzelfde zeggen Er zijn klerikale bladen, doen wij den heer Van Damme opmerken, die beweren dat uwe kritieken voortspruiten uit miste vredenheid omdat het schip »iet op uwe timmerwerven gebouwd werd. Dat is belachelijk, antwoordt ons M. Van Damme. Onze firma bouwt slechts ijzeren schepen van 500 a 600 ton, en de grootere, bestemd voor de ZEE-vaart zijn in hout. Doch het was niet noodig geweest zich tot Engeland te wenden. De maatschappij Cockerill en die der scheepstimmerwerven van Antwerpen zijn volkomen ingericht om schepen te bouwen van grootere tonnemaat. Welke zijn uwe krachtens, vragen wij M. Van Damme, de wezenlijke oorzake van h -t zinken van 't schip? Er heeft geen brand aan boord plaats gehad, ge9n botsing met andere schepen en evenmin stranding op klippen of onder- zeeschep wrakken. Het schip is dus lek geworden ter oorzake van het verkeerd bouwstelsel, ofwel is het zoodanig op zij geheld, dat het overvloed van zeewater heeft geschept ten gevolge der zeebaren waartegen het moest bestand zijn. Mijns inziens is de laatste veronderstelling het aannemelijkst. Volgens de verklaring der bemanning heeft het geruimen tijd geduurd alvorens het schip gezonken is, een teeken dat het zeewater niet in eens is binnengestroomd, maar in verschillige keeren, telkens dat het schip overhelde onder de hooge masten en breede zeilen die, zoo als ik daareven zegde, veel te zwaar waren om het in evenwicht te houden in geval van storm. Het zal moeilijk zijn, zulks te bewijzen. 't Akkoord, doch in elk geval valt het niet meer te loochenen dat het schoolschip misbouwd was. In tegenstrijdig geval was 't niet noodig geweest er te Antwerpen voor 35.000 fr. veranderingen aan toe te brengen, na het ongeval te Greenock, en voor 60,0C0 fr. herstellingen bij zijne terugkomst van de eerste reis. Uit het antwoord dat Minister Fran- cotte u Vrijdag 11. heeft gegeven, schijnt te blijken dat de regeering niet genegen is een ernstig onderzoek in te stellen over de oor zaken der zeeramp. Dit onderzoek zal en moet gebeuren, besluit de heer Van Damme met al do kracht dadigheid, welke zijn karakter kenmerkt. De heeren Vanden Plassche, Molitor, Celis en Wenmakers mogen niet gemuilband wor den gelijk de officieële ambtenaren die het fimeus verslag over de receptie van het schoolschip hebben uitgebracht, verslag waarmee Minister Francotte wil schermen om zijne verantwoordelijkheid te dekken. Overigens moeten al de leerlingen onder vraagd worden die gered werden, en mogen spreken vrij en vrank. Eene laatste bemerking. Het gerucht loopt dat het schoolschip nog niet betaald is. Dat zou al te erg wezen, onderbreekt M. Van Damme zeer ernstig In zake scheeps bouw duurt het termijn van betaling nooit meer dan een jaar. Moest de vervaldag langer verschoven zijn, zou men kunnen veronderstellen dat er zeker twijfel bestond van wege de belanghebbenden omtrent de stabiliteit van het schip. Na dit onderhoud nemen wij afscheid van den heer Van Damme, die nog denzelfden dag vertrekt om vakmannen en deskundigen te raadplegen over het verzinken van den GRAAF DE SMET DE NAEYER. Wat zuüen de liberalen doen Aan lederen werkman die 60 jaren oud is, een pensioen geven van 1 frank daags. Jan. Goeden avond Fernand, en wat zegt ge van de kiezingen van Frankrijk Fernand. 't Is subliem Stijn 't is su bliem! En wat zou er 't Kieuwsblad en andere kalote vodden wel van denken. Jan. Ja de Nieuwsbladwelke over eenige weken vond dat Frankrijk te niete ging, dat het land onder te boven gekeerd was, dat de revolutie aan de deur stond, enfin dat Frankrijk bestuurd was door eene bende anarchisten en petroleurs, en wat weet ik nog al. Fernand. En het antwoord op al dien prietpraat. Jan. Is dat het ministerie minstens gerekend nog 25 aanhangers meer zal heb- hebben dan vroeger. Fernand. In plaats dat de kaloten het gouvernement zooals zij het beweerden om ver geslagen hebben. Dat is dus een bewijs dat de Fransche kiezers met verstand van zaken gehandeld hebben. Jan. —Inderdaad! 't zal nu zeker uit zijn met al hunnen dunne praat van kerken sluiten, van inventarissen, enz. Fernand. 'T ware te wenschen Jan, maar gelijk dat voor de kaloten van Belgie hunne eenige redplank schijnt, zullen zij er aangeklampt blijven tot Jan. Tot dat zij er eindelijk mede verdrinken. Fernand. Dat schijnt hunne eenige redplank zegt gij, 't is waar, maar wat verduiveld wilt ge dat ze anders doen. Hoe zouden zij bij voorbeeld hun ministe rie, dus hunne partij verdedigen. Zij hebben 't land tot over den kop in de schulden gesteken voor alle de- mokratische hervormingen net zooals voor hot onderwijs, staan wij aan den staart van het beschaafd Europa niettegen staande wij aan het hoofd hadden moeten staan, waren de liberalen meester gebleven. Zij stemmen honderden en nog honderden miljoenen voor nutteloo- ze forten, en vinden slechts geld genoeg om aan de ongelukkige slachtoffers van overstroomingen enz. eene aalmoes naar het hoofd te slin geren Aan de afgesloofde werkmenschen geven zij een pensioen van 0.18 centiemen daags, en de gevangenen en andere vage- bonten, kosten er hun 0.75 c. per kop en per dag en de koolmijnen van Limburg eene kolossale fortuin voor ons land, willen zij voor nen appel en citroen aan hunne vriendjes verkoopen Zeg eens rechtuit gesproken, wie zou er den moed hebben, zulk een gouvernement te verdedigen 't Is hun dus te vergeven, indien zij, (ten einde hun geen uitzien van natte kiekens te geven) zich een weinig be zig houden met CombisrneClémentis- me Ivenlarisme en grêvisme Jan. - 'T is zoo Fernand. Maar ze ver geten te zeggen, dat de grèven of werksta kingen door de nationalisten en andere hooggeplaatste papen van Frankrijk onder steund werden, en dat de revolutie waarvan ze allen 't Nieuwsblad aan 't hoofd zóó veel gewag maakten, en welke aan de deure stond in Frankrijk zegden zij, bewerkt en betaald was nog eens door de zelfde man nen, welke daarin een middel zagen om het gouvernement om verre te werpen. Fernand. Dat is bewezen en vastge steld geworden, en zal eerstdaags voor het gerecht te berde komen en ten stelligste bewezen worden. Jan. Inderdaad Fernand, wij zullen de gelegenheid hebben daarop later terug te komen. Maar zijn ze kale van hunne reis terug gekeerd of niet En moeten de kwaad willige gazetten en kalote sprekers in Belgie nu ook zwijgen of niet? Fernand. 'K geloof het wel een beetje. Beziet eens den uitslag van de Noorden alleen en zelfs hier in het omliggende zooals Hallewijn, Bousbecque, Leynseele, Tour- coing, Roubaix enz. enz. daar waar de inwoners zonder den minsten twijfel nog veel kristelijker zijn dan hier bij ons. In Hallewijn enz. verliest M. Grousseau in vier jaren 2400 stemmen en ziet zijne meerderheid van 3600 op 1200 stemmen vallen, en niettegenstaande dat viert men viktorie. Jan. Nog zóó eene viktorie en M. Grousseau zal in 't zand bijten. Fernand. Daar is geen de minsten twijfel aan, en 't is ook hetgene dat hem, hij weze er zeker van, te wachten staat. Te Tourcoing zal M. Dron, Burgmeester, zondag 20 Mei met 4 tot 5000 duizend stem men gekozen worden, en dat is hetgeen men noemt een Blocard of revolvdionnai- re zooals de Nieuwsbladof beter ge zegd Leugenaar het beweerd. Beziet Roubaix-, De Burgmeester M. Motte welke tegen het gouvernement stemde is buiten gekegeld en vervangen door Guesde een socialist. Te Rijssel en elders zijn de uitslagen nog veel beteekeniswaardigerbij zoo ver dat het Gouvernement nu heden over hon derd stemmen meerderheid be schikt, welke nog zal vermeerderd wor den na de balloteeringen van 20 Mei aan staande. J an. En dat bewijst Fernand. Dat bewijst eenvoudig dat de Fransche kiezers de wetten door de Fran sche Kamers gestemd goed en wel ver staan; en hoegenaamd de beteeke- nissen welke de kaloten in Frankrijk en Belgie er aan wil len geven niet goed keuren. Jan. Dat ze dus tegen die belachelijke farcen, van kerken toe te metsen, te fortifier en enz. enz. protest aan te teekenen Fernand. Natuurlijk Stijn Jan. En de afzettingen als Burgmees ter gelijk den enveloppen Burgmeester van Hallewijn enz. goedkeuren Fernand. Natuurlijk Stijn Jan. Er blijft dus niets anders over aan de Belgische kluitspelers, van al hun gewag welke zij over die zaken wilden ma ken, van kante te steken en van niets meer te gebaren. Fernand. Natuurlijk Jan Als de Franschmannen, welke men zoo heeft willen opwinden hunne wetten goedkeuren; wat hebben wij Belgen ons daarmede te bemoeien? Jan. 'c Is geheel zekerze zouden ons al gauw bij de neus kunnen komen pakken, ea zeggen, jongens moeit u met het geen u aangaat. Fernand. En ze zouden gelijk hebben ook. Immers wij hebben reeds meer dan eens gezegd dat wij ons hoegenaamd niet te bemoeien hebben met het geen in Frankrijk gebeurd. Wij zijn hier in Belgie en men maakt hier de wetten volgens de behoeften van oes volk. Jan. En bijzonderlijk volgens de grondwet toelaat 1 Fernand. Natuurlijk Jaa l De kaloten weten zulks maar al te wel; maar ge ziet van hier dat zij de waarheid niet zullen her kennen, zij hebben het immers nooit gedaaD waarom zouden zij het nu doen. Gelukkiglijk zijn de kiezers wel overtuigd en zien klaarblijkelijk dat wij rechtzinnig zijn en hun de waarheid verkondigen, Terwijl de kaloten, hun altijd trachtten te misleiden en te bedriegen Alles neemt een einde en op 27 Mei aanstaande zullen onze tegenstrevers het wel ondervinden. Jan. Dat is de wensch en de over tuiging van de groote massa der kiezerswelke zullen kiezen voor de lijst van Mijnheer Ern. NOLF, met van boven zijnen naam het wit puntje zwart te maken. Fernand. Het zij zoo en tot binnen acht dagen. Niettegenstaande de voorzeggingen van M. Colaert, die, gelijk in 1900 en 1902, overal onze nederlaag gaat aankondigen, zijn onze vrienden van heden af zeker eene schitterende overwinning te behalen den 27 Mei a s. Uit alle gewesten der kies omschrijving komen ons de beste nieuws tijdingen toe. Zondag 1.1. heeft een kies- vergadering plaats gehad te Rousbrugge waar advocaat Lesaffre van Veurne en de afgevaardigden Buyl eu Nolf beurtelings 't woord hebben genomen. De zaal was proppensvol en het publiek alleszins sympathiek. 's Anderendaags, 's Maandags, hebben de heeren Nolf en advocaat Alfred Laheyne eene meeting gegeven te Komen waar de kiezers het liberaal programma geestdrif tig hebben toegejuicht. De hardnekkigheid waarmee onze vrien den de propaganda doordrijven is een goed voorteeken. Wij komen eenige corresponden- tien te ontvangen zonder naam van inzender, wij hebben reeds menig- malen gezegd dat ongeteekende brief wisselingen niet zullen opgenomen worden. Onnoodig dus nog in te zenden. Een Koninklijk besluit verleent de herinne- rings medaillie van Leopold II aan M. P. K. Amerlinck, statie overste te Yper. La Commission du Sport Hippique, de la Ville d'Ypres, a l'honneur d'informer les in téressés qu'elle recevra jusqu'au 27 de ce mois a midi,les soumissions cachetées pour la location du buffet principal pour le jour des courses. Cette location se fait pour 3 ans avec fa- culté pour le locataire de renoncer moyen- nant préavis do 3 mois. Op Vrijdag 25 dezer, om 8 ure 's avonds, geeft deze maatschappij aan hare leden een luisterlijk avondfeest (tabagie). Zaterdag zullen wij aan onze lezers het programma mededeelen. BURGERSTAND van den 4 tot den 11 Mei 1906. Geboorten. Chrlier Margareta, Patteelstraat. Tasseel Simonna, Hondstraat. Tresy Florence, Doorgangstraat. 01l8vier Maria, Patteelstraat. Beddeleem Leopoldus, Hondstraat. Kools Alfred, Gustaaf, De Steurstraat. Schoonheere Adriana, Bukkerstraat. Huwelijken. Decramer Valerius, behangersgast, eh Warlop Philomena, kanten werkster, beiden te Yper.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2