hij terzelfder tijd aan de steden de voordeelen verzekerde, die ge hun nu ontfutselt. Wat kunt gij aanwijzen Uw landbouw- stokerijen? Wel, ze hebben u 10 miilioen gekost? Wat uwe leeningen betreft, ze stapelen zich zoo onrustbarend op, dat ieder verlichte Belg een alarmkreet slaakt. Denkt ge, dat het land uw slechte daden heeft vergeten. In 1884 zijt ge aangekomen met den kreet: Weg met belastigen Welnu, gij hebt ze doen klimmen, want't is niet op de schoolwet, dat de verkiezingen van 1884 plaats hadden ondanks uwe jere miaden en leugens hadden de kiezers de liberalen aan 't bewind gehouden in 1880 en '1882. Die wet van 1879 ten andere, waar borgde de vrijheid van godsdienst, gezien de schoolmeester belast was met de les van catechismus. Maar gij hebt naar niets willen luisteren en ge zijt zoo ver gegaan, dat men u de onder wijzers heeft zien beschermen, die hun plicht hadden verloo chend en hun school verlaten. (Zeer wel, links.) En wat er nog overbleef van het openbaar onderwijs, wilt gij vernietigen door de hatelijke wet welke de heer Woeste heeft overgelegd en heer minister van Binnenlandsche Zaken omge werkt. Door die wet zullen de weldadigheidsbureelen voortaan de voogden der gemeenten worden en kunnen deze geen brood Hoeh soep meer aan scholieren geven. Wij willen leerplicht, omdat het noodig is en alle burgers gelijkstelt. Voorzeker is het niet te voorzien wanneer er vol strekte gelijkheid onder de menschen zal heerschen, doch alles moet worden aangewend om dat ideaal te bereiken. Elke burger moet recht op het bestaan hebben het kind moet dus geleerd en gevoed zijn, om zijnen weg door de wereld te maken. Vroeger beweerde men, dat het vaderlijk gezag de leerplicht- verbood nu is het een ander liedje. Er wordt thans gezegd, dat er geene vrijheid van onderwijs bestaat zonder Staatstoelagen Men vergeet dat de katholieken onder het Nederlansch bewind vrije, mededinging in zake van onderwijs eischten, en onze grondwetgevers kenden ze hun toe. Dan is het ongerijmd het recht op toelagen te eischen. De formule de Staat buiten de school was te streng het scheen eenvoudiger eenige openbare scholen te laten bestaan en te trachten ze clerikaal te maken. Dat. blijkt zonneklaar uit eenen omzendbrief welken ik hier heb, en waarin namelijk wordt gezegd, dat de onderwijzer moet trachten de dogma's overeen te brengen met de wetenschap en zijne leerlingen te overtuigen De heer Huysmans. Dus moet hij leeren dat Josué de zon deed stilstaan. De hesr Janson Hij moet den oorsprong der wereld onder wijzen, zonder rekening te houden met het stelsel van Coper nicus en bevestigen, dat de wereld in zes dagen werd geschapen. Hoeveel mannen zouden uit hun ellendigen toestand geraken, zoo zij geen ander onderricht genoten dan uw lager onderwijs, waarde tijd vooral besteed wordt aan gebeden en paternosters Overigens kunt gij geene tegenwerping aan beginsel tegen den leerplicht inbrengen gij bepaald er u eenvoudig bij, een recht af te eischen tot toelagen, recht, dat gij beweert, men weet niet ten gevolge van welke geestesafdwaling, stilzwijgender wijze in de Grondwet te zijn geschreven. Wat het stemrecht belreft, de katholieke partij heeft schuld aan den nieuwen veldtocht voor de herziening, daar zij de kiesvoorwaarden voor de provincie en gemeente heeft verscherpt niemand kan het halfslachtig stelsel verdedigen, dat iémand toelaat gemeenteraadslid te worden, zonder dat hij kiezer voor de provincie kan zijn Gij voerdetnog meer in uw schild 't Is wat den heer Van- denpeereboom tot zijnen val bracht. Gij past de evenredige vertegenwoordiging voor de gemeente niet toe, tenzij in geval van herstemming, zoodanig, dat ze maar toepasselijk wordt op de groote steden. Ik noodig het kiezerskops uit, overal dat groot beginsel van gelijkheid toe te passen., dat het algemeen stemrecht verbeeldt met de samengaande waarborgen. Gij hebt recht niemendal gevonden, uitgezonderd uwe aan vallen tegen den heer Hvmans, die niet zeer moedig waren. Wat zou hij door u toegejuicht zijn geworden, indien hij een andere meening dan zijn partij had voorgestaan. Wij hebben rechtzinnig een formule gezocht, die de arbeid van ons pro gramma moest verzekeren en de heer Hymaris heeft bewijzen gegeven van politiek doorzicht en van wijsheid. Wellicht zal mijn loopbaan niet lang meer zijn. Protestatiën De heer Huysmans. Waarom dan 1 Gij zijt jonger dan ooit' De heer Janson.-Ik heb uren van gevaar gekend en stor men doorstreden en hinderpalen overwonnen: maar nooit kende ik de ontmoediging. En 't was voor mij een schoon en aandoen lijk uur, toen wij dit programma der linkerzijde ondertee kenden. Thans is de liberale partij vereenigd als de vijl vingeren van één hand. Herinnert u dat gij het bewind ia handen hebt gekregen, slechts omdat wij verdeeld waren omdat de socialistische partij pas geboren was en in politiek nog niet begreep dat zekere toe gevingen kunnen noodig zijn. Maar thans is het gevaar te groot voor u, want onze opposition stemmen zijn zoo talrijk ais de uwe en waren onze stemmen niet rechts en links verspreid geweest, wij zouden het bewind reeds heroverd hebben. Denkt gij dat ons programma zal ten onder gaan? Dwaling Het moet zegepralen, omdat het gelijkheid op alle gebied eisc-ht, men zou bijna van 't land wanhopen, indien het ons het ver trouwen niet schonk, dat wij hem vragen. Wordt het ministerie van morgen samengested, dan zult gij te vergeefs grieven zoeken om het omwer te werpen. Een gelukkige dag zal die zijn, waarop onze straten niet meer met ongelukkigen zullen gevuld zijn, die het geluk niet gehad hebben niet ter schole te gaan en onderwijs te genieten. Wij willen de vrouw in de huishouding, den man aan t werk, het kind in de School, den ouderling gevrijwaard tegen de ellende. Dat willen de liberalen, wanneer zij recht willen geven aan het volk, dat al die nationale rijkdommen heeft tot stand gebracht, waarop de heer Minister van Financiën roem t De heer Woeste heeft ons een fabel verhaald, die men op de schoolbanken aanleert en heeft ons gezegd alles is voor den leeuw en de leeuw is de socialistische partij. Dat is zeer vleiend voor deze; maar de heer Woeste heeft ver geten, dat de leeuw het zinnebeeld van 't Belgische volk is. Voor 't Belgische volk, dienstplicht Voor 't Belgische volk, leerplicht 1 Voor 't Belgische volk politieke gelijkheid en maatschappe lijke hervormingen 1 En vermits de heer Woeste, met La Fontaine schermt, zal ik hem de fabel van de slang en de vijl herinneren. Evenals de vijl is ons programma hard als brons, staal en diamant en het zal u niet gelukken er stukken uit te halen Uw programma heeft vooreerst tot doel te behouden zooals indertijd te Rome, dan te verbeteren doch over die verbeteringen heeft de heer Woeste een voorzichtig stilzwijgen bewaard ein delijk beletten. Is behouden en beletten niet hetzelfde 1 Gij hebt uw werk volbracht en hebt nog slechts eenen wensch het bewind behouden om uwe, vrienden te bevoordeelen. Gij hebt geen enkele politieke, sociale of financiëele hervorming, dien naam waardig, meer tot stand te brengen. Zonder voorspellingen te willen doen, geloof ik rechtzinnig in de overwinning der liberale partij, die zoo roemrijk was in 't verleden en waarvan 't programma zoo waar en zoo eenvoudig is, dat zekere onzer tegenstrevers er zekere punten van aanne men als de dienstplicht en de leerplicht. Zij zal als overwinnaar uit de kiezingen van 27 Mei te voor schijn treden en 't land zal een uitspraak doen, die voor iede reen een ontlasting zal zijn en ik zou nog aarzelen, hadde men dezer dagen geen aartsbisschoppelijk stuk openbaar gemaakt dat ons de verklikkerij heefd bekend gemaakt, die in 't land door de geestelijkherdis ingericht, om de burgers in geloovigen en ongeloovigen te verdeelen. Doch, gevoelende dat ons programma gelijkheid in alles en voor allen is, zal het u bij de aanstaande verkiezingen doen vallen Warme goedkeuring en levendige toejuichingen, links. Spreker wordt door zijne vrienden geluk gewemcht.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 12