STADSNIEUWS. onder 1 onder N° 1 onder N° 1 Wat de Klerikalen niet willen Slecht voorteeken voor de klerika len van het arroddissement Brussel. De Fransche Republiek en onze Anti-Combisten Klimmende Belasting op de armoede in België De Ijskelders. Maatschappij Oud-Pompiers. Terugkomst van 't kamp. Avis. De wielertocht rond België wedergelegd werd, gaan we nogmaals eenige liberale wetten en werken opsommen 1. De liberale partij maakte de wet op de samenwerkende maatschappijen. 2. De liberalen deden de wet op den onder- lingen bijstand stemmen. 3. De liberalen stichtten de Spaar- en Lijfrentk s. 4. De liberale partij stichtte deGoedeman- nenraden. 5. De liberalen schaften den oktroci af. 6. De liberalen schaften de rechten af op de kleine erfenissen. 7. De liberalen stemden de wet op de werkmanswoningen. 8. De liberalen schaften de rechten af op zout en visch. 9. De liberale partij schafte het verplich tend werkboek af, en gaf aan de werklieden het recht van samenspanning. 10. De liberalen stichtten het volksonder wijs. 11. De liberale partij stichtte het pensioen vooroud-soldaten (dit werd door de klerika- len afgeschaft. 12. De liberalen vernietigden artikel 1781 van 't burgerlijk wetboek,waarbij de patroon alleen geloofd werd tegenover den werkman. 13. De liberale partij stichtte scheids- en verzoeningsraden, om den werkman op kor ten tijd en zonder kosten te doen recht beko men. 14. Deliberalepartij stemde de nijverheids raden. Alle verstandige Werklieden zullen dus op 27 Mei aanstaande voor de Libe ralen stemmen, Voor de forten va» Antwerpen zon der soldaten, die in geval van oorlog tot niets zuilen strekken, stemt het klerikaal gouvernement meer dan hon derd miljoen. 1. Geen Verplicht Onderwijsomdat de klerikale partij gegrondvest is op de onwe tendheid der massa. 2. Geene Afschaffing van het Meervou dig Stemrecht, omdat do klerikalen aan 't roer blijven, dank aan de vervalscbing der kiezerslijsten. 3. Geen Persoonlijken Dienstplicht omdat de klerikale flls a papa te laf zijn om het land te verdedigen. 4. Geene verandering van Belasting stelsels, omdat de groote klerikale bazen wenschen, dat de lasten blijven drukken op kleinen burger en werkman. 6. Geene goede Arbeidswetten, omdat de klerikale partij steunt op de volksarmoede. Kiezers, Stemt op 27 Mei Vooruitgang1 van het anti-klerika- lisme op den buiten. De schitterende zegepraal der antiklerika len te Ukkei mag als bet voorspel aanzien worden van de antiklerikale overwinning op 27 Mei aanstaan le. Het kanton Ukkel was twijfelachtig. In de jongste provinciale verkiezing was een klerikaal bij de eerste stemming verko zen geworden met200 stemmen meerderheid. Bij de herstemming geraakten een liberaal en een socialist verkozen met 400 stemmen meerderheid. Zondag is de lijst van het an tiklerikaal cartel verkozen geworden met 1505 stemmen meerderheid. Inderdaad, de officieels uitslag is de vol gende: Geldige stembriefjes, 13.538. Vol strekte meerderheid ?.770. Socialisten-liberalen MM. D' Bens, titel- voerendlid, 7.528, gek.; De Clercq, plaats vervanger, 7.303 st. Katholieken Brunet, notaris, titelvoer- der, 6.910; Smits, plaatsv. 5.789. Die overwinning is uiterst belangrijk. 1° Het kanton Ukkel is een landelijk kan ton dat de volgende ge neenten bevatAl semberg, Beersel, Droogenbosch, Linkebeek, Ruysbroeck, St-Genesius-Rhode, Ukkel en Vorst. Het getal kiezers bedraagt er 8.801 met 15.040 stemmen. 2° De klerikale kandidaat M. Brunet, die 15 jaar lang schepen te Ukkel is geweest, was een geduchte tegenstrever, veel meer geducht dan advocaat Debue, die kandidaat der klerikalen is voor de Wetgevende ver kiezing van 27 Mei. Niettemin beeft enkel één buy eet de meer derheid aan de klerikalen verzekerd. De an dere bureelen verzekerden de overwinning der antiklerikalen. Een heerlijke overwinning, zooals men ziet waarvoor wij de kiezers van het kanton Ukkel geluk wenschen. Nogeene schoone liberale zegepraal. Evenals te Ukkel hebben de liberalen in het kanton Grivegnée eene schoone over winning behaald. Er was daar kiezing in vervanging van een socialist. Op 10.739 stemmen bekwamen de libera len er 3.982, de socialisten 3.358 en de kle rikalen slechts 3.389 stemmen. Er is dus herstemming tusschen liberalen en klerikalen. De zegepraal van den libera len kandidaat is verzekerd. Die twee verkiezingen op twee verschil lende punten van het land, kunnen als baro meter van de openbare meening gelden die er genoeg van heeft 22 jaar lang onder eene klerikale meerderheid te zuchten. Op 27 Mei vieren wij de verlossing van Belg,ë uit de zwarte klauwen der gehate Woeste... kliek. j. hoste. Voor de landbouwers en voor de overstroomden vindt het geen cent. Het is een waar schandaal! Kiezers, onthoudt het! en stemt onder 1%° 1 Onze klerikale regeering tot de orde geroepen De Fransche gezant M. Gerard bij M. de Favereau Do Fransche regeering heeft eindelijk haren gezant te Brussel last gegeven uit haren naam protest aan te teekenen teg n de ongehoorde aanvallen waarvan de Fransche Republiek het voorwerp is van wege de klerikale politiekers door woord, teekeningen en pen. Een officieus blad, wiens redacteur vette postjes en ordelintjes bekomen voor bewezen diensten aan de klerikale regeering, heeft zich onderscheiden door een hatelijke bro- chuur tegen de Fransche Republiek Niet meer wetend hoe de openbare opinie langs hunnen kant te krijgen, hebben de clericalen dus vlugschriften uitgegeven waar in het Fransche staatsbestuur en de Fransche staatsmannen op schandelijke wijze worden aangevallen, belasterd en den openbaren smaad prijs gegeven. Dit vlugschrift werd uitgegeven door een blad dat in nauwe ver wantschap staat tot de regeering. Wat de Fransche staatsmannen hebben t& zien in onze kieskibbelarij, blijft voor velen een raadsel. In dit vlugschrift echter loopt het waarlijk overschreef, vooral dat illu straties den tekst opluisteren en verzwaren. M. Gerard, minister van Frankrijk, zou zich dus bij M. de Favereau hebben gegeven, namens de Fransche Republiek, om dit on- noozel wicht op de kneukels te geven. M. Gerard beeft herinnerd dat de betrekkingen tusschen beide landen altoos vriendelijk zijn geweest, dat klerikale ministeis en Parle mentsleden fier zijn de decoratiën van het eerelegioen der Combisten te ontvangen dat het Fransch gouvernement nog on langs een kruiser ter plaats van de zeeramp van het schoolscbip zond, dat de Koning der Belgen de Fransche vloot uitgenoodigd heeft Antwerpen te bezoeken, dat Frankrijk schit terend deel heeft genomen aan de expositie van Luik, waar Fransche Combische minis ters eindelijk dat de société pour la vulga risation de la langue frangaise, samen gesteld vooral uit klerikalen met den Bis schop van Gent aan het hoofd, door de Fran sche regeering van Combisten aangemoedigd wordt bij middel van kruiskèns en de rest, om den Franschen geest in het Vlaamsche land wakker te houden. Op al die gegronde aanmerkingen heeft M. de Favereau enkel kunnen stamelen dat de regeering de vrijheid van drukpers niet kon kortwieken. De tusschenkomst van M. Ge rard springt des te meer in 'toog, daar hij een zeer gematigd republikein en anti-Com- bist is. J- hoste. Kiezers! wilt gij het algemeen stem recht, verplichtend onderwijs, en alle man soldaai, stemt oiiclei* 1 1. Hoe armer een Belgische burger is, hoe kleiner ook zijn stemi'ecnt. 2. Hoe armer een Belg is, hoe moeilijker het hem valt geleerdheid te verwerven. 3. Hoe ar ner hij is, hoe zwaarder de sol- datenlast op hem drukt. 4. In België betaalt de werkman belas ting op brood, boter, suiker, bier, jenever, enz. tezamen 140 millioen fr. 's jaars alhoewel daar geen cent van op de belastings briefjes komt. Stemt dan voor de liberalen, die dat willen veranderen. De overwinning geven aan de libe ralen. is de zegepraal verzekeren van de wenschen der werklieden. ooder IV01 IMt nummer bevat een l>i|-voegsel. M. Colaert, de bewonderenswaardige burgemeester van Yper, die in het Volkshuis zoo hoog oploopt met al de schoone werken die hij doet verrichten, die boft en stoeft met de verfraaiingen die hij aan de stad Yper toebrengt, door het verbreeden der voor landen, het planten van boompjes, enz., vergeet te zeggen dat hij het nuttig ver waarloost om het aangename te betrachten. De stad Yper bezit twee ijskelders, waar men 's winters ys verzamelt voor het gebruik der inwoners die er vragen. Welnu, onder voorwendsel dat zulks geene intresten genoeg opbrengt of dat het 's winters niet meer vriest, heeft M. Colaert die twee ijskelders verpacht voor vijf jaren aan drie beenhou wers van Yper. Deze verpachting brengt 240 fr. 's jaars op en de stad bevindt zich zonder ijs. Indien het nu gebeurt dat een zieke die lijdt aan hersenontsteking, bloedspuwing enz., of eene vrouw, die in het kraambed gekomen is, moeten ijs hebben om hun leven te redden of hunne pijnen te verzachten, is er geen middel er te vinden, tenware mede lijdende medeburgers er van het hunne gaven om die menschen plezier te doen. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat in het gasthuis, in een der ouderlingen gestichten, bij bijzonderen ijs voorgeschreven wordt om de lijders te helpen? Wat gedaan? Er is geen ijs? Men loopt van Caïphas naar Pilatus om wat ijs af te bedelen bij gebrek van hetwelk de lijder in stervensgevaar is. Maar, zal M. Colaert zeggen, het heeft verleden winter niet gevrozen, er was geen ijs en diensvolgens waren de kelders niet noodig. Dit is eene slechte verschooning, want alle winters zijn niet gelijk en men vindt er weinig die geen ijs opleveren. Een vooruitziende Burgemeester zou zich voor zien hebben te Oostende en een tien duizend kilos ijs doen komen aan 2 fr. het 100 kilos, dit zou eene uitgave van 200 fr. gekost hebben en de inwoners van Yper zouden niet blootgesteld zijn geweest hunne zieken niet te kunnen helpen bij gebrek aan ijs. Men heeft wel geld om boompjes te koopen en wat breDgen deze op Gelukkig zijn de Y'perlingendie eerlijke en brave medeburgers vinden om ben in hunnen nood, door Burge meester Colaert veroorzaakt, te kunnen hdpen. Vrijdag toekomende, 25 Mei, ten 8 1/2 ure 's avonds, in het lokaal, SOIRÉE TABAGIE, met de medewerking van ver- schillige artisten, voor de leden en huisgezin. PROGRAMMA. le Deel. 1. The Soldiers of the queen, marche militaire, J. Ad Hume. 2. Fête champêtre, ouverture, Labory. 3. Confidences, gavotte, Wesly. 4. Polonaise de concours Montagne. 5. Au Revoir 1 pas redoublé, X. 2C Deel. 1. M. Melchior dans son répertoire. 2. Suite pour piano Raff. par M. H. Moerman. A Que ne peut on rever toujoursGoublier. b. Valse venitienne Christofaro. par M. A. Maas. 4. M. Melchior dans son répertoire. Het Bataljon van 3d" Ligneregiment en de regimentschool, in garnizoen te Yper, komen dinsdag 22 mei, terug van 't kamp, daar zij de scbietperiode ge laan hebben. La Commission du Sport Hippique, de la Villa d'Ypres, a l'hoaneur d'informer les in téressés qu'elle recevra jusqu'au 27 de ce mois A midi,les soutnissions cachetéas pour la location du buffet principal pour le jour des courses. Cette location se fait pour 3 ans avec fa- culté pour le locataire de renoncer moyen- nant préavis do 3 mois. Bentley's Extra Stout B. Y. B. Agent Balleul Heugebaert. Proeft de Petit-Beurre Parein van Antwerpen. De bijzonderste wieleruitstap zal dit jaar voor zeker de tocht rond Bezgie zijn, ingericht voor de leden des Bonds door den Heer J. B. Artiges, alge meen schatbewaarder van B. W. B. Het geld hier eene methodische reis van acht dagen met eenen af te leggen afstand van gemiddeld 80 kilometers daags. Aangezien het doel van die omreis bijzonder strekt tot propaganda voor den B W. B. hebben de kringen der bijzondere plaatsen, die de karavaan doortrekken zal, beslooten deze laatste op degelijke wijze te ontvangen en te vieren. Ziehier hoe de tocht is geregeld 20 Mei. Vertrek uit Brussel, Edingen, Ath, Leuze, Doornik (85 km.). 21 Mei. Doornik. Pecq, Roubaix (ontvangst door den Nord Touriste Wattrelos, Herseaux, Moeskroen, Moenen, Yperen(70 km.). 22 Mei. Yperen, Veurne. Nieuwpoort, Oosten de (70 km.). 23 Mei. Oostende, Blankenberghe, Brugge, Gent (65 km.). 24. Mei. Gent, Wetteren, Laerne-Sint-Niko- laes, Temsche, Puers, Hoboken, Antwerpen (80 k.) 25. Mei. Antwerpen, Lier, Aerschot, Diest, Sint-Truiden, Luik (103 km.). 26. Mei. Luik, Hoei, Andenne, Namen, Pro- fondeville, Burnot, Sint-Geeraerts, Mettet, Oret (101 km.). 27 Mei. Oret, Fraire. Chastès, Thuillies, Thuin, Binche, Bergen, Ath (85 km. De reis eindigt te Ath, waar de reizigers het spoor nemen zullen om, iederj langs zijnen kant, huis waarts te keeren. Zeer belangrijke prijzen zijn den inrichter toege komen en zullen (tusschen de deelnemers van den tocht verlot worden. De Heer Artiges heeft reeds) talrijke vragen van deelneming ontvangen, bijzonderlijk van Brussel, Antwerpen en de omstreken van Doornik. Eerstdaags geven we de laatste inlichtingen over het Circuit n dat toelaat in korten tijd de merk- waardighedsn en schilderachtige streken der ver- schillige deelen des lands te bewonderen. De Photograaf-Afdeeling van den B. W. B. houdt zijne eerste algemeene vergadering te Diest, op Zondag 6 Mei t. k. Het doel dier bijeenkomst is een basis vast te stellen tot het oprichten van een reglement voor den wetstrijd van 1906. Al de lief hebbers van dit vak zullen zich behartigen op die vergaderingtégenwoordig te zijn. Een mooi uitstapje voor den 29 April: Een groep aangesloten wielrijders van Brussel, Ant werpen en Mechelen die zich te Lier zullen vervoe gen, zullen een toertje maken langs Bouwel, Grob- bendonck, Herenthals, Heyst-op den Berg, Putte en Mechelen. De michtige Ligue Internationale des Associa tions Touristes zal van den 24 tot den 29 Mei aan» staande, zijn jaarlijks congres houden te Milaan. De B. W. B. zal vertegenwoordigd zijn door zijnen voorzitter den Heer Oscar Remy.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2