HET ALGEMEEN POLITIEK Interpellatie HYMAAS, MASSON en JAA'SON VAM HET SCEVERNEMEHT Redevoering van heer PAUL HYIANS Het belang der aanstaande verkiezing zal aan niemand ontgaan, wat zij zal een behorende invloed op de politieke richting uitoe fenen; wij gaan een grooten strijd te gemoet. Reeds lang heeft de liberale partij hier de plaats verloren, die haar toekomt. Men bevond zich toen tegenover een massa, die scheen zich nooit te zullen ontbinden. Maar die meerderheid is gewond en verscheurp uit de beraadslagingen over de werken van Antwerpen gekomen Zij schijnt zelfs machteloos om eene vormelooze mijnwet door te drijven. De liberale partij integendeel is vol kracht en hoop; in de jongste verkiezing heelt zij negen zetels behaald; zij is omringd van eene geestdrijtige jeugd, die vurig is voor al de edele pogin gen zij is tot op den buiten doorgedrongen, die tot nu toe onaantastbaar scheen; eindelijk in een opwelling van de harten en een poging van allen wil heeft zij alle tweedracht doen ver dwijnen en in de verklaringen der linkerzijden de rechtmatige verzuchtingen der democratie vertolktdie verzuchtingen be vatten niets dat aan omwentelingsdenkbeelden of aan utopiën lijkt; de hoofdpunten zijn leerplicht, dienstplicht !Xen pplitieke gelijkheid. Door een bepaald doel aan haar streven te geven heeft de liberale partij de onzekerheden van een ontkennend programma doen verdwijnen. Geen programma Wij vragen aan de Regeering wat haar programma is Vruch teloos onderzoekt men de katholieke staatkunde de geestelijk heid heeft zich ten strijde aangegord en spreekt de geloovigen toe van uit den stoel der waarheid. Zij deelt vlugschriften uit en oefent drukking uit op het geweten der kieziers. Maar dit is eene geheime politiek. De kopstukken zwijgen, en geen spoor van politiek denkbeeld is te vinden in de redevoeringen, te Leuven uitsgesproken ter gelegenheid van het jubelfeest van den heer Schollaert. Ter vergadering van de katholieke kringen te Oostende, voor gezeten door den heer Woeste, hoorde men niets dan alledaag- sche uitdrukkingen. Eenigen tijd geleden, hebben de leiders der rechterzijde en het hoofd der Regeering zoogezegde politieke redevoeringen gehouden. Te Ninove hield de heer Woeste eene toespraak tot zijne volgelingen en hij wist hun niets anders te zeggen dan Bewerkt de kiezerslijsten Te Antwerpen, waar het hoofd des kabinets als held werd ont vangen, besloot hij zijne toespraak met deze woorden Arbeid, vertrouwen en volharding De katholieke bladen schrijven in 't wilde en al hun geschrijf komt neer op lompe spotternij en laster jegens hunne tegen strevers, iets wat reeds honderdmaal werd weerlegd. Na de verkiezingen in 1904, zegde een bladje, L'Action catho- lique, dat, zegt men, de tolk is van de heeren Carton de Wiart en Renkin: Dat de politieke^ arbeid reusachtig was en er niet meer te twijfelen viel aan de ontwaking der liberale partij. De XX' Siècle deed zelfs den val der clericale Regeering voorzien. In gansch de katholieke partij bestaat niets dan onrust en beweging. Voor de poll der katholieke vereeniging, was de Courrier de Bruxelles ongerust en hij raadde die vereeniging, rekening te houden met de omstandigheden en haar programma te herzien. Wij hebben nog altijd, zegde het blad, het programma dat in 1894 werd opgemaakt onder het cijnsstelsel. Het ware van belang eene stelling te nemen met het oog op de vraagstukken, die zijn opgeworpen door de verklaring der groepen van de linkerzijde. Wij kunnen er ons niet aan onttrekken zonder den schijn te hebben voor de vijand terug te deinzen. De oppositie eischt verplicht onderwijs, persoonlijken dienst, algemeen stem recht. De kiezers moeten weten wat wij daartegen stellen Naar den oproep van den Courrier de Bruxelles werd niet ge luisterd men bepaalde zich erbij de candidatuur der heeren Colfs en Wauwermans toe te juichen 1 Dat antwoord mag onvol doende heeten. Men glimlachtlinks.) In andere kringen droomt men veeleer er van eene nuttigheids- politiek te voeren, bestaande in het uitvoeren van talrijke open bare werken men roemt op den bloei van 's lands handel en nijverheid, en men herinnert gedurig aan onze jongste nationale feesten en onze praalstoeten. De bloei van handel en nijverheid is niet het werk van de Regeering maar van den ondernemingsgeest van eenieder, wat de openbare werken betreft, daardoor wordt de wijsgeerige overtuiging niet verdeeld ep heel gemakkelijk kunnen wij daar voor hier aller medewerking bekomen. Toen wij handelden over de haveninrichtingen van Antwer pen, waren wij het allen eens vóór die haven en zoo er getwist werd was het enkel over het technisch vraagstuk van den Groo ten Doorsteek. Het ware echter een zonderlinge illusie te denken, dat eene politiek zich erbij kan beperken de stoffelijke belangen te bevre digen de heer Beernaert verklaarde het nog onlangs plechtig bij de. behandeling van het ontwerp betreffende Antwerpen I De echte grootheid van een volk vergt immers iets anders. Tegen ons programma van verstandelijke ontwikkeling, van vaderlandsliefde en van verlichte democratie, stelt de katholieke partij slechts haren lijdelijken tegenstand en bepaalt zij zieh erbij zich onmachtig te verklaren op dat drievoudig gebied. De katholieke politiek blijkt aldus meer louter behoudsgezind en reactionnairte zijnen, bij voorduur, steunt zij uitsluitend op de geestelijkheid, op den adel en op de groote grondeigenaars. Gij zijt niet als die Engelscbe behoudsgezinden,die de wijsheid hebben degroole politiek gebeurtenissen meer vooruit te loopen en op tijd hervormingen in te voeren. Men kan zijn doodstrijd verlengen, maar als men niet op tijd heeft gehandeld, is men veroordeeld om te overal aan dat het nakend zijn. verdwijnen 1 Onze tegenstrevers kondigen collectivisme en het afbreken der kerken Belachlijk Combisme Een klein klerikaal blad van Luxemburg somt de onbereken bare kwalen op, die deval van het katholiek ministerie na zich zou slepen. Eenige dier kwalen zijn c< Het sluiten der kerken, het verjagen der kloosterzusters, het verlaten van duizenden door haar afgenomen weezen; bet af schaffen der kerkhoven, het begraven van al de dooden naast elkauder in het gemeentelijk knekelhuis. 't Is het oprechten van varkensscholen Uitroepingenlinks) 't Is de verhooging van het schoolbudget met 200 millioen en de verhooging van de ooriogsbegrooting, een vermeerdering van <9

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 5