4: - Eindelijk, de heer Charles Malo besloot als volgt een artikel in het Journal des Débats I)e vesting Antwerpen vergrooten is dus goed ofschoon zij slechts waarlijk nuttig is in het minst waarschijnlijk geval afzonderlijken inval, rechtstreekschen aanval tegen België I doch het leger te velde versterken, het, zoo spoedig mobiel en zoo volkomen beschikbaar te maken als mogelijk is voor 't verdedigen van de grens, dat ware nog veel beter. Al de militaire bevoegde mannen, generaal Langlois evenals generaal Zurlinden zijn het eens om te zeggen, dat België een leger van 300,000 man moet hebben, 't Is niet met, de vrijwillige dienstneming of den beperkten dienst, dat men die manschappen zal vinden alleen de persoonlijke dienst, in den vorm van alge- meenen dienst met korten diensttijd, kan ons daartoe brengen. Over den diensttijd moet men trachten het eens te worden het volk zou den dienst op zijn Pruisisch niet aannemen er dient dus iets anders gevonden, en ik zie niets dan den algemeenen dienstplicht, maar het antwoord op die vraag moet niet van ons komen. Ik stel de vraag niet met het oog op de politiek alleen de verantwoordelijke Regeering kan de oplossing vinden in gemeen overleg met de bevoegde mannen. Het «enige dal wij kunnen doen, is den weg afbakenen. Ik voor mij wijs het Zwitsersch stelsel van de hand, zooals ik het reeds heb gezegd ik vestig de aandacht op het stelsel van generaal Dejardin, die den diensttijd van één jaar aanneemt, het Neder- landsch stelsel, dat zich op 9 maanden bepaalten eindelijk, op het stelsel aangeprezen door de Belgique Militaire en dat, aan de rechterzijde, door den heer Helleputte wordt opgehemeld.Ik ben overigens overtuigd dat wij een Belgisch stelsel zullen vinden, eenvoudig, practisch, van democratische denkbeelden uitgaande. (Zeer wel links.) Kieswetten Ik kom tot de kiesquaestie waarover ik eenige uitleggingen wil geven. Het geldt hier twee zaken het kiesrecht voor de Kamers, dat eene herziening der Grondwet vergt en het kies recht voor de gemeente, dat kan worden opgelost door eene eenvoudige wet. Be herziening der Grondwet werd door heel de linkerzijde aangenomen en ik heb er mij bij aangesloten. Hel meervoudig stemrecht bevoordeelt den buiten zoozeer,dat men het stemrecht van den buiten heeft genoemd het geeft trouwens aanleiding tot allerhande bedrog. Moeten wij tot het algemeen stemrecht gaan Wij bezitten het in dezen zin dat iedereen mag stemmen maar het werd ver deeld in klassen. Ik ben geen blind voorstander van de politieke gelijkheid, maar ik moet erkennen, dat een strooming er al de Europeesche wetgevingen naar voert. De heer Woeste heeft het meervoudig stemrecbi een hord- papieren hinderpaal geheeten en de heer de Smet de Nayer deelde zijne zienswijze. De heer Lefebvre verklaarde, dat het onvermijdelijk een overgangsmaatregel zou zijn. Er dient te worden onderzocht, of de hervorming der kieswet voor de ge meente radikaal en beslissend of enkel een stap vooruit moet zijn. Ineen artikel in een tijdschrift verschenen heb ik mij voor dat laatste stelsel verklaard en bewezen dat men onze kieswetten moest eenmaken in afwachting dat een algeheele erx grondwet telijke herziening zou gebeuren. Tot verdediging dier zienswijze voegde ik er twee punten aan toe ik verklaarde mij tegenstander van het stemrecht op een-en twintigjarigen ouderdom met zes maand verblijf en dat zoo men verder wilde gaan ik mijn meening voorbehield. II schaam me niet te erkennen dat ik bijna alleen bleef met mijn meening. (Gelach rechts.) De overgroot,e meerderheid mijner vrienden verklaarden mij, dat, het meervoudig stemrecht voorgoed door 't volk was veroor deeld. Inzonderheid spraken mijn vrienden van de Vlaamsche provinciën zoo. Moest ik me van mijn partij afscheiden, en haar den dag vóór den verkiezingstrijd aan twee scheuren. Ik heb het tot mijn plicht gerekend de zaak te onderzoeken en een vergelijk te trefïen. Ik zal raad houden met mijn partijgenooten, met liberalen, sprekende namens het liberalisme Gij weet welk stelsel mijn partijgenooten hebben aangenomen. Evenredige-vertegenwoordiging is een waarborg tegen alle misbruik van macht. i Het eenig onbeslist gebleven vraagstuk is het referendum voor de gemeente, in zake van groote uitgaven, iets wat den heer Lorand nauw aan "t hart ligt. Dit referendum zou plaats hebben onder al de schatplichten. Het denkbeeld van den heer Lorand steunt op dit beginsel, dat de uitgaaf moet worden bekrachtigd door hen, die ze be kostigen. Het stelsel van kiesrecht dat wij voorstellen, steunt op een dubbelen waarborg den ouderdom en de familie. De waarborgen, steunende op ouderdom en familie werden door onze vrienden aangenomen, en ik verdedig ze met hen. Na ons programma aldus te hebben, uiteengezet ben ik benieuwd het uwe te kennen. Misschien zijn onze formulcn onvolmaakt, zij bevatten, in elk geval, practische oplossingen. Hebt gij er om het militaire vraagstuk op te lossen Het klerikaal programma Uw programma beoogt dus enkel wederstand. Doch, dat is slechts een programma als het algemeen welvaren is bedreigd; welnu, heden is het slechts de Regeering, die bedreigd is. Gij wilt enkel het bewind bij de teugels houden. Gij hebt van den Staat eene wereldlijke kerk gemaakt naast die der priesters naast uwe strijdende priesters, staan uwe wereldlijke voorvech ters, namelijk uwe notarissen en vrederechters. Sedert 1884 heeft men 242 rechters benoemd, waaronder 217 clericalen. In de Vlaanderen en Limburg zijn allen katholiek. In het arrondissement Namen behooren al de vrederechters tot de clericale partij, behalve één, die benoemnd werd onder het liberaal bewind. In het arrondissement 'Bergen werden uitslui tend clericale vrederechters en plaatvervangende vrederechters benoemd. In het arrondissement Brugge, op 57 benoemingen, werden er 9 gedaan ten voordeele van overleden notarissen. Op de 48 benoemingen, zijn er 47 clericale benoemingen.De kantons van Gbistei, Ruvsselede, Tielt en Ardoye hebben niet een enkel liberaal notaris. Een enkel liberaal blijft ons over in het kanton Thourout. Uw geestelijkheid vuurt den politieken strijd aan: zelfs in de kerk komt er weerstand tegen de dwingelandij der bisschoppen en der hoogere geestelijkheid, die alles wil besturen. Het is Mgr. Hevlen, die om zijn "ijver weldra den kardinaalsmantel zal krijgen, welke, in zijn mandement in 't begin van dit jaar, de candidaten aanwijst en gebebpn tot den goeden uitslag der ver kiezingen voorschrijft. Bij dit tijdstip van vulkanische uitspuwingen, braken al de kraters. Het oud vraagstuk der kerkhoven komt opnieuw te berde. De heer Asou heeft onlangs bewezen, dat een arrondissementscom missaris het bestaan van het hondenkot had bekrachtigd 1 Te Thielt verbiedt men den verkoop van dagbladen. In andere steden worden de in de schouwburgen op te voeren stukken onderworpen aan goedkeuring. Het godsdienstig fanatisme wil heer en meester spelen. De liberale gemeetebesturen, ondersteund door bijzondere personen, hebben de Schoolcantine's en het werk der kleeding van scholieren ingerichtdaarin ligt niets politieks. En terwijl dergelijk werk wordt aangemoedigd door het Engelsch parle ment, tracht de Belgische Kamer het te vernietigen. De rechterzijde tracht niets anders dan het volksonderwijs te vernietigen, zonder het door iets te vervangen gij handeldet als geestdrijvers. Doch dat gelukte u niet, en goedbedachle lieden deden het door den heer Minister van Binnenlandsche Zaken gewijzigd ontwerp van den heer Woeste in de doos bergen. Gij zoudt het niet durven voordragen voor de verkiezingen. Onderbrekingen Gij zoudt uwe werken met ons geld wille ondersteunen, doch dat zal niet geschieden. (Gerucht). Gij zoudt ook aan de schoolcantine's den'! aard van liefdadige werken willen geven. De heer de Trooz. Zij zijn ook niets anders Verzet links!. De heer Hymans. Het land zal u niet volgen en lusschen u en ons kiezen, tusschen geestdrijverij en vrijheidszin. Wij vertengenwoordigen den nieuweren geest en gij vertegen woordigt den geest van het verleden. Zoo het land wil, en het zal willen, zal het zich met een enkel woord, met de stemming den 27 Méi bevrijden (Zeer wel Toe juichingen links. Spreker wordt door zijne partijgenooten geluk, gewenschtj.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 8