VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Een laatste woord aan de kiezers gij krijgt niets gaat bedelen Stemt onder N° 1 Aigemeene Vergadering 1 BON COURAGE! Twintigste jaar. Nummer 21. Landbouwersburgers en neringdoeners stemt onder nummer 1, en ge stemt voor uwe verlossing! Herbergiers stemt onder nummer 1, en ge stemt de afschaffing van het schandalig vergunningsrecht! Werklieden stemt onder N° 1, en ge stemt om uwe oude dagen gelukkig en rustig door te brengen. Bedienden van stad en staat stemt onder N° 1, en ge stemt voor uwen vooruitgang en onafhankelijkheid. Officieren stemt onder N° 1 en ge schaft den spioenen dienst in het leger af. Schoolmeesters stemt onder N° 1 en ge stemt voor uwe meesterschap in de school en onafhankelijkheid in uw ambt. Kiezers in hei algemeenstemt onder N? 1 en ge stemt voor gelijkheidrecht, vrijheid en onhafhankeliiMipid De klerikalen stemden SO miljoenen voor de rijke Bel gische kapitalisten welke gedurende den opstand dei- Boxers in China eenige schade geleden hadden. Aan de boeren die hun land en woningen verwoest waren gedurende de laatste groote overstoomingen en geruïneerd werden zegden de klerikalen Kiezers, zult ge zulke waakroepende houding goed keuren neen niet waar r Liberale Associatie Het monster proces der klerikale bende Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3 00 fr. per jaar voor den buitan, 2.50 fr. voor stad. Per G maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen par nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdaienastraat Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteékend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. 1 in da zaal der Oud-Pompiers. zaterdag24 Mei 1906 om 8 ure 's avonds. Elk zegge het vooit. Encore vingt-quatre heures et les cléri- caux de toutes nuances connaitront les joies de la défaite. Que nous importent les affiches rougés et la politique franqaise, et le drame de Boeschepe, et la gueülerie bruyante des vicaires de campagne, et le portrait de Rene Colaert Gens de la ville, gens de la campagne, apprenez ceci de inoiPersonae ne^ croit plus a notre défaite, une poussée vers l'union s'est manifestée depuis bien longtemps daas nos rangs, un mouvement do conüance em- purte toutes les minorités. Demain, tous les cléricaux, tous les conservateurs, tous les meetinguistes, tout le parti dc lordre ou du désordre, tous, pourrcnt compter leurs morts et s'adresser de mutuelles consolations. Ayez du courage mes bons amisnon pas du cou rage devant des lómoias mais-du courage do solitaires. Votez carréraent contre les cléricaux, centre Rané Coiaert, car celui ci ne nous aimait pas assez il y a deux ans. 11 nous haïs- sait et nous honnissait nous promettant des gémisseraents et des giiocements de dents. Faut-il done tout de suite maudire quand on n'aime pas. Eh bienc'est ce qu'il fit eet intolérant, Balayez tous les intolérants, c'est une espèce pauvre et malade c'est une espèce populacière, ils oat pour nous le mauvais ceil- Pourquoi pour de tels gens une élection devrait-elle être favorable I Boa courage mes amis, élevez vos cceurs haut, plus baut, ot surtoutn'oubliez pas de bien voter. Na een twee en twintigjarig misdadig be staan begint bet proces der klerikale bende. De beschuldigden zijn te talrijk om in een Justitiepaleis geoordeeld te worden, Zij staan dus terecht vóór bet ganscbe land, ia open lucht, naar oud Germaanscb gebruik Da Jury is samen gestel I uit al de k'ezers. De uitspraak is gestel 1 op 27 Mei a. s. Zie hier het rekwistorium van het openbaar mi nisterie Een staat in den staat Wij zijn ver van den tijd afgedwaald, toen in België de pastoor baas was in zijne kerk. en de burgmeester op 't stadhuis. Thans is de pastoor in vele kleine steden en platte— landsche gemeenten én meester in de kerk én meester op 't stadhuis. Hot burgelijk gezag, dat vertegenwoordigd wordt door den burgmeester, is een knecht geworden van de pastorij on van het bisdom En bet ergste van al: de mackt der geeste- lijkheid groeid dagelijks aan. De Kloosters iu 1846 telde men in ons vaderland 7/9 kloosters en 11.968 kloosterlingen, die over eene fortuin van 100 millioon beschikten. Thans telt men 3 duizend kloosters; ;j meer dan 40 duizend kloosterlingen, die jj eene fortuin bezitten van meer dan 3 m'il- liard! Dit is meer dan 75 duizend 1 franken per persoon!!! De politieke priesters j Da wereldlijke geestelijkheid trekt 13 mil- 1 lioen fr., waarvan 6 millioen fr. voor hare t scholen, waar de volkskinderen verstompt en j niet zelden verbeest worden, j Rome is hier volkomen meester. De kleri- kale kopstukken gaan bevelen halen bij den nuncios, Het zwarte leger vormt een geducht leger, dat regelrecht naar zijn doelwit gaat. Zij hebben begrepen dat de volkskassen meer lust hebben naar een stuk vleesch in den pot bier op aarde, dan naar rijspap hiernamaals. Daarom trachten zij het volk lang dea geld beugel te pakken, en vast to binden aan hun kraam door coöperatieven, syniikaten van allen aard, maatschappijen van ouderlingen bijstand tot zelfs met geiten en konijnenbon den. Voor dit alles geeft bet gouvernement rui me toelagen; er wordt alius klerik ale p o- pagaoda gemaakt met het geld van bot al gemeen Kloosterconeurrentie Indien; de kloosterlingen zich nog alleen bezig bieden met paternosters en schietgebe- dèkens, dan zouden wij niets zeggen; maar zij doen meisjes en vrouw an uit bet volk de schandelijkste concurentie aan. Zij werpen duizenden naaisters op straat, door voor spotprijzen allerhande naaiwerk te 1 verrichtenzij doen binder aan waschvrou- l wen, strijksters, kantwerksters, korse.tten- maaksters enz. Kortom aan ontelbare vrou- wen die liever werken dan zich aan ontucht op straat of aan luiaardij binnen kloostcr- muren over te leverenwant de concurrentie ij die wij aanklagen, is het van weezekens, die de nonnen kost en inwoon geven, en doen wroeten als echte slavinnen. Volksverstomping Niet alleenlijk op stoffelijk gebied doen do klerikalen den grootsten hinder aan het volk, maar zij houden ook het volk onwetend In Duitschland treft men op duizend mi- litieanen goen enkelen ongebetterden aanin Zweden 1in Denemarken 4 in Zwitserland 20; in Holland 36; in Frankrijk 17 in Bel gië 180! Klerikalen, uw werk is ijselijk! Broodroovers Sedert 1884, toen de klarikale bende het misdadig leven begon, waarover zij thans gaat gevonist worden, w erden afgeschaft 14 normaalscholen en 2250 gemeentescholen. Zij hebben 1500 onderwijzers en onderwij zeressen op straat gesmeten. In meer dun 300 gemeenten van Belgie be slaat geen enkele gemeenteschool meer Ze ker 200,000 kinderen in schoolouderdom zijn van alle onderwijz verstoken. Daarentegen heeft men aangenomen hon derden klerikale scholen, gehouden door on wetende broedkons of zusterkens, meest zon der diploma, dikwijls vreemdelingen. België is het onwetendste land Alcoholisme en misdaden Die onwetendheid heeft eeaen staat van verwildering veroorzaakt, waardoor zekere deelen van onze vlaamsche plattelandsche be volking eene halve eeuw zijn achteruitgegaan Het alcoholisme is eerder toe dan afgeno men ondanks de rechten op de alcohol, die maar alleen dienen als mastiek om de gaten der schatkist te stoppen. Even vreeselijk is het getal misdaden; voor de eer van ons lanl moeten we daarover zwijgen; doch de aangroei van gendarmen en gevangenissan is daarvan .het sprekendst bewijs. De ontreddering van het leger Waarom mogen de rijkemanszonen hun nen plicht van vaderlander afkoopen mits 1600 frank, en waarom moet de zoon van boer en werkman den ransel aangespen. De zielhonden hebben hier een luilekker land! In hun schurftig werk worden zij ge holpen door pastoors en andere klerikalen, die eene soldaterij acht ingericht hebben. Begië is het eenige land van Europa, waar de plaatsvervanging nog bestaat. Ons landje is het eenige. waar de rijke vrijgesteld is van den militairen dienst. Dit belet niet, dat ons leger peperduur kost: het budjet van oorlog bedraagd bijna 100 miiloen In Holland wordt slechts acht maanden vereischt om een geoefend sold uat te vormen Is de Bdg dommer dan de Hollander? Kan hij zijnen dienst ook niet leeren op acht maanden? De ganscho liberale partij eischt do afschafJ' fing der bloedwet en hare vervanging door een stelsel dat billijk is. Daarbii eene goede bezoldiging Facadewettea Al de zoogezegde werkmanswetten, door de klerikalen aaneengelijmd, zijn slechts oogverblinding. Moeten wij spreken van het bespottelijk pensioen van negen centen daags En dit pensioen wordt dan nog gebruikt als kieswapen Ook de wet op de vakvereenigen is een misval. Hoeveel vakvereenigingen hebben zich laten erkennen Bijna geene. I WEEKBLAD 1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1