"STADSNIEUWS. KIEZERS Herbergiers 1 frank per dag. Onze brievendragers. Verloren of gestolen. Wat het meêbracht. Is dat politiek, hoe droevig Zija de kaloten valschaards. VERORDENING Avis. De ongevallenwet is e*en mislukt. De werklieden klagen, dat zij er maar weinig nut uit trekken de bazen zeggen dat ze hunne toevlucht moeten nemen tot bijzon dere maatschappijen, die meest in handen zijn van vrienden der regeering, en die de belanghebbenden wezentlijk de buid afstroo- pen. Algemeen kiesrecht. Eindelijk is meervoudig stemrecht het on rechtvaardigste en het rotste der kiesstel sels. Hoeveel klerikelen zouden het nog durven verdedigen Waarom moeten er kiezers zijn met 1, 2, 3, ja 4 stemmen Da meerderheid van het land veroordeelt dit stelsel, dat en kel verdedigd wordt door de fanatieke kle- rikalen, omdat ze weten, dat ze anders voor goed den politieken berg zouden afrollen. Versleten. Ten slotte dient aangestipt, dat twee-en- twintig jaren bewind de klerikalen versleten heeft. Overal is de misnoegdheid groot, zelfs op den buiten. Het vonnis. En welk vonnis eischen wij nu, op het einde vau ons rekwisitorium Wie kan er aan twijfelen De doodstraf voor de kle rikale bende 1 Ja, op 27 Mei a.'s, moeten de klerikalen verpletterd, vergruisd, vernietigd worden, zoodanig dat ze nooit meer in België aan het bewind komen. De naaste stemming moet niet beslui ten over hetgeen in Frankrijk, in Duiisohlani in Rusland enz. gebeurt. Zij moet besluiten over de handel wijze onzer rageering en niet anders. Wat er in ander landen gebeurt en gaat ons niet aan. De Fransche politiek namelijk KAN EN ZAL IN BELGiH NIc.T INGEVOERD ZIJN. G.iza Grondwet zon het niet toe laten en wij, lieberaten zouden er ons; tegen verzetten. tnol eken zoowel als voor ons ons, dat is onze wii! Ln degene die het contrarie bewe ren lasteren ons Verhooging der pastoorsjaarwedden Belasting op de eetwaren; Het vergunningsrecht ICO miljoen 's jaars op den jenever; En... 't pensioen van 9 centen daags. Werklieden, stemt van boven aan onze lijst; de liberalen zullen u een behoorlijk ouderdomspensioentje geven, opdat gij in uwen ouden dag naar 't manhuis niet meer zoudi moeten gaan. Voor wien gaat gij stemmen Heeft er ooit een klerikaal, sinds de meer dan 20-jarige klerikale regeering, aan gedacht het wraakroepend vergunningsrecht af te schaffen Heeft M. de Smet de Nayer niet opentlijk I in Kamer en Senaat verklaard, dat zoolang I hij minister is die hatelijke wet zal behouden blijven? Om die redens, hèrbergiers, is uw aller- I eerste plicht, eendrachtig samen te werken ten einde de kliek de Smet te helpen omver- I werpen, en dan heeft het vergunningsrecht geloefd. Al de liberale kandidaten hebben de ver- j plichting opgenomen 't hatelijk vergunniogs- recht af te schaffen. Daarom onder Nr 1 gestemd, en meteen is uwen wensch volbracht en we zijn van de klerikale f dwingelandij verlost. STEM T VOOR ONZE CAN DID ATEN Effectieve: de HH. i) Nolf Ernest, advo caat te Yper, uittredend volksvertegen woordiger. 2) Vandenbuleke Jules, koopman in vlas. Wervick. 3) Iiteca Arthur, brouwer, burgemees ter van Wc-st-xNieuwkerke. Plaatsvervangende: HH. 1) VietoorEudo- xs, eigenaar, burgemeester van Meesen. 2) Iweias Einde, advocaat te Yper. 3) Masehelein Valère, brouwer te Poperinghe. onder- M° 1 Het Comiteit.. Volgens de ka loten zouden de werkers- pensioenen van 1 fr. per dag aan 't land jaarlijks 10 miljoenen franks kosten, dus- danig willen zij aan de werklieden doen in zien, dat de liberalen beloven zonder te kun nen geven, en de lastenbetalers afschrikken. Do kaloten liegen wetens en willens De pensioenen van 65 fr. 's jaars kosten 6 miljoen, en 365 fr. zooals de liberalen het eischen zouden ongeveer 5,60 maal meer Waar zullen wij het geld vindtin Bij den rijken die voor miljoenen franks actiën en papier geen cent betaalt, terwijl een boer 7 fr. ten honderd rechtstreeksche I lasten moet betalen voor zijn stukje land, waarop hij zijn brood in 't zweet des aaa- 1 schijns verdient. Wij zullen een taks heffen op de beurs- operatiëo, daar worden dagelijks voor mil- joenen franks waarden verhandeld die geen I duit aan den staat betalen. Een arme I drommel betaalt de contributiën of de dro- ge korst brood die hij in zijn mond steekt. Een boerke die een lapje grond aankoopt voor zijn gebruik en zijne broodwinning moet aan den staat bijna 7 p. h. afdoppen 1 voor registratierechten. Wie 1 fr. pensioen daags in zijn ouden I dag wil, stemt onder N° 1. Heeft niemand het programma der kleri kalen op wandel ontmoet? geheel de paperij is er sinds maanden op zoek na. Onmogelijk het te vinden. Niemand weet waar het betonden isIs het uit den dossier der eerloosheden wegge raakt? Zou oen fanatieke alleenheerschen het gestolen hebben Wie het programma vóór zondag 27 Mei kan thuisbrengen bij M. Woeste, minister der dweepzucht te Brussel wordt eene rijke belooning toegezegd. Het twintigjarig klerikaal bestuur bracht ons het volgende meê Honderde miljoenen voor nultelooze forten rond Antwerpen; Verdubbeling der Staatsschuld Verzwaring der krijgslasten Vermeerdering der belastingen; Afschaffing der gemeentescholen; Verdubbeling der gevangenhuizen Vermeerdering der gendarmerie; Het is tijd dat men zicb een weinig bezig houde met de belangen onzer facteurs Men weet hoe afmattend en dikwijls moei lijk het ambt des brievendragers is. Men weet ook aan welke gewichtige verantwoor delijkheid zij blootgesteld staan. Welnu de dorpbrievendrager, hij die daag- lijks uren lang dikwijls door regen en sneeuw moet sukkelen, om brieven en dag bladen op den buiten te gaan bestellen, krijgt negen honderd frank jaarlijks De hoogste jaarwedde die hij, na veertig jaren dienst bereiken kan is 1100 frank 1 Let wel op dat het slechts, na een lang suinumerariaat is, dat hij benoemd wordt en eene vaste jaarwedde verkrijgt. De stedelijke brievendragers: beginnen met duizend frank en kunnen 1500 frank berei ken. De werklieden klagen dikwijls en mot re de over hun lot. De - facteurs moeten zwijgen daar zij de beamptea van den Staat zijn. Nochtans is hun lot dikwijls beklagenswaardiger dan dat des arbeiders. Zij moeten in de samenleving eenen zekeren stand houden, waartoe de werkman niet verplicht is.. Men vereischt van hen budtea gewone ken nissen, buitengewone stiptheid en oprecht heid. Men ziet hoe zij beloond worden. Het is tijd dat een nieuw bewind aan 't roer kome, om het lot der kleine ambte naars eens ernstig te verbeteren. Mijnheer de drukker van het Weekblad van Yper. Zoudt gij zoo goed niet willen zijn van de ze eenige reken in uw blad te plaatsen, als katholiek man en vader van familie ben ik zoo vrij u dit te verzoeken op te nemen. Ik zou het wel aan 't Nieuwsblad zenden maar ik ben zeker dat M. Callewaert het niet zou opnemen. Toen M. de pastoor kwam met een biljet voor do zending en na dat ik, en mijne kin deren het gelezen had, dacht ik eens schoone sermoenen te hooren over de leering van kristus en de te vervullen plichten van gods dienst, maar M. ge zijt er wel mede. Ik heb sommige keeren die redemptoristen vertelsels hooren uiteen doen «lat ik waarlijk beschaamd was, en bekloeg er mijne kinde ren er naar toe geleid te hebben, toen wij 't huis kwamen zegde ze mij, veel schaamte geleden te hebben over zulke belachelijke sermoenen het zijn goene sermoenen meer van kristelijke leering maar huwelijks plich ten, en politieke, zelfs maakte zij van den preekstoel gebruik om er een aankondigings bureel van te maken, en dat komt uit den mond van een man, vertegenwoordiger van God, dio den stoel van waarheid beklimt om zulke dommigheden te zeggen 1 En wat is er hier over eenigo weken gebeurt? 1 Het is wel het belachelijkste dat men van zijn leven gezien heeft. Ik ben zoo oud heb alle diensten en pro- cessien bijgewoond, maar nooit heb ik zulk apenspel gezien. In 't midden van de groote markt daar een theater maken om gelijk een charlatan te schreeuwen en tieren en het volk te doen mêa schreeuwen, is toe mij er van af getrokken, daar wij het niet meer konden zien, van alzoo met de Religie dèn spot te drijven. M. De Burgmees ter moest dat voorzien hebben dat het een waar comedie spel ging verbeelden, zulks had hij moeten verbieden. In Brugge ook katholiek gemeentebestuur, waren zij van gedacht zulk belachelijk spel uit te oefenen maar M. do Burgmeester Visart, voorzag wat er ging gebeuren en heeft bevel gegeven, dat zij in hunne kerk al mochten doen wat zij wilden, maar niet op straat. Ik vind M. de uitgever dat M. Visart groot gelijk gehad heeft, dat men met de religie op zulke wijze den spot niet moet houden. Had M. Colaert, zulke maatregelen genomen, hij had onder de katholieken zoo veel misnoegden niet gemaakt. Mijne moe der is nu 84 jaar oud, nog nooit van haar leven heeft zij de religie op zulke belache lijke wijze weten behandelen. Dat zij al doen wat zij willen in hunne kerk, daarvoor draagt het de naam van het huis gods, dat aannemen wij, daar heeft niemand iets te zeggen, maar op zulke wijze gelijk ditmaal, dat kan ik en veel toe mij niet aannemen. Wat moet men gelooven van al wat in de klerikale gazetten geschreven wordt; welka schelmerij 1 welke aaneenschakeling van leugens En zeggen dat die gazetten de organen zijn der geestelijken!! 'tis om er wal ging van te krijgen. Het is met zulke wapens dat de klerikalen denken den tegenstrever te bestrijden dien zij vreezen, maar die niet feilt en die altijd veld wint. Bij het lezen hunner vuiligheden trekken verstandige menschen de schouders op en verklaren luid op, dat het gedrag onzer geestelijkheid walgend en van aard is, om een groot deel van het kiezerskorps, dat tot nu toe getrouw gebleven was aan de kleri kale partij, van haar af te wenden. De fraaie menschen, waarop niets te zeg gen valt door de modder te trekken, en hun uit te schelden voor vrl fdeokers, valschaard», ougeloovigen, vi'iinnetselasirs, le ti ge ai a ars, geuzen, kei-kvervolgers, esix;» enz. en wat weet ik nog al, is het niet proper, en zulks hoort men in de kerk, uit den mond van den priester. 't Is belachelijk, veel katholieke men schen toen mij, aanvaarden geenszins de handelwijze van dezen die het priesterskleed zouden moeten eerbiedigen. Zondag in een der kerken, beklom een priester den preêk- stoel, men dacht een schoon sermoen te hooren, toen hij eensklaps begon te donde ren op de liberale kandidatenik vraag het u eens of het daar wel de plaats was van politiek te spreken, ook zijn wij met toeveel er van door getrokken, roet vast besluit aan geene sermoenen meer te gaan. Hoe wilt gij dan, dat de priesters geeer- biedigt zijn, in plaats van vertegenwoordiger gods zijn het oprechte kiesdravers, en moest er eens een geval voordoen zooals het mis schien zal gebeuren met Frankrijk, dan zoulen zij d'eerste slachtoffers zijn, en zij zouden het verdient hebben. Ik hoop wel Mynheer de uitgever dat gij mijn schrijven zult opnemen, want het is de meening van verschillige katholieke fami- liën. E. W. N. B. Bij het ter pers leggen .vernemen wij, dat al de katholieke druksels, aan de frontieren ingehouden zijn en frankrijk niet meer mogen binnen gaanl... Dat is nog maar een begin. Wanneer men de kalote bladeren leest zou men waarlijk denken dat Yper een paradijs is van feesten en volksvermaken 1 groot fes tival konkours voor!geiten 1 maar voor iemand die goed lezen kan, verstaat hij weldra dat het niets ander is dan oogver blinding en stofferij om de menschen op tuin te leiden. De kiezing is nakend, zij moeten trachten de menschen te bedriegen door beloften en rotte appels, zooals het altijd geweest is voor Ho kiozintr waarom neven zij geen uittreksel van hun policiereglement, waarop zij alle vermaken voor het volk verbieden, dat zoo schoon effekt maken nevens hunne belache- lpe en niets beduidende feesten! Zij zullen hun wel daarvan onthouden, welnu, wij zullen eens een uittreksel geven van 't nieuw reglement. Ziehier: STAD op de spelen en vermakelijkheden op den openbaren weg. 19 Oogst 1876 en 14 October 1905. Het is verboden, vuurwapens of andere welkdauige stukken vuurwerk in de straten, markten, pleinen, openbare hoven of wande lingen, binnen en buitenbolwerken, los te branden. Het is insgelijks verboden, zich over te geven aan spelen, zooals schieting met den handboog, dea kruisboog, de blaaspijp, bol ling, kaatsspel, met den vlieger, met den hoepel of andere, enz. Het is aan de zangers of rondleurende muzikanten, orgelspelers, kunstenmakers of goochelaars verbodeD, op den openbaren weg te spelen of hun ambt uit te oefenen. Het is verboden, aan de muziek- of andere maatschapijen, na den ondergang en voor den opgang der zon, de straten en openbare plaatsen te doorloopen, al spelen en ziDgeni zonder de bemachtiging van den Burge meester. De overtredingen zullen gestraft worden met een geldboet van 10 franken. Ziedaar het werk der katholieken La Commission du Sport Hippique, de la Ville d'Ypres, a l'honneur d'informer les in téressés qu'elie recevra jusqu'au 27 de ce mois midi,les soumissions cachetées pour la location du buffet principal pour le jour des courses. Cette location se fait pour 3 ans avec fa- culté pour le locataire de renoncer moyen- nant préavis do 3 mois. ar n -V.1*yu, - 1_ V- il- -- „1. -,««1

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2