VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. BRAVO! Twintigste jaar. Zaterdag 2 Juni 1906. Nummer 22. De uitslag van de kiezing in West-Vlaanderen. De kiezingen in onze provincie. Après la bataille. 5IAU5MEUWO. Liberale betooging te Yper. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Anrsoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 AUe berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wij mogen ons verheugen over den uitslag der kiezing van Zondag 11. Niettegenstaande al de middels gebruikt door de klerikale partij die nog nooit gewrocht heeft gelijk voor deze kiezing, blijft onze partij haar getal stemmen behouden. In 1902 bekwamen wij 11222 stemmen. De tegenwoordige kiezing geeft er ons 11207. 't Is eene schitterende uitslag wanneer men denkt dat al de priesters van 't arrondissement van huis tot huis, en tot drie en vier maal toegeloopen hebben als ware kiesdravers, dat de klerikalen meermaals verplichtende meetingen in alle gemeenten gegeven hebben, dat zij er 56 gegeven hebben den Zondag voor de kiezing, dat ze het arrondissement met dagbladen, vlugschriften en affichen om zoo te zeggen bedekt hebben, dat ze ons op alle manieren gelasterd hebben, ons de verantwoordelijkheid opleggende van de fransche politiek en van hetgeen er te Boeschepe gebeurd is, dat ze den steun gehad hebben van het gouvernement, die beloften van werken en benoemingen gedaan heeft om ter hulp te komen aan zijne vrienden, dat ze den steun gehad hebben van de 40 gemeentebesturen waarvan zij meester zij, van al de armbesturen lie al hunnen invloed ten dienste van de klerikale partij gesteld hebben, tot zelfs in de kiesbureelen, dat geld en beloften in overvloed uitgedeeld zij n geweest. dat de klerikalen op net laatste oogenblik op de grens een vlugschrift rond gezonden hebben geteekend namens de socialitische partij en vragende aan het werkvolk omdat M. Nolf het algemeen stemrecht aan 21 jaren niet gestemd heeft, dat de kiezerslijsten in vele gemeenten zoo slecht opgesteld zijn geweest dat veel onzer vrienden hunne rechten niet hadden, dat Mijnheer Nolf en zijne vrienden, om die machtige tegenstrevers te kloppen zich enkel hebben gesteund op de rechtvaardigheid hunner gedachten, zich bepalende den strijd te voeren op het gebied der princiepen. Ja, wij mogen ons verheugen en zeggen dat Mijnheer..., iedereen weet wie, een der hoofden der klerikale paitij van Yper, de waarheid sprak wanneer hij daags voor de kiezing zegde Indien wij van deze maal M. Nolf niet buiten hebben, zal het met meer gaan Hewel neen, het kan niet meer gaan, en daarom roepen wij Bravo 1 Dank, duizendmaal dank aan de kiezers van Yper en het arrondis sement! Dank aan M. Nolf, dank aan al degene die hem in zijne propaganda gehol pen hebben en namentlijk aan onze liberale kandidaten, aan de heeren Arthur Dalmote en advokaat Alfred Laheyne. Vergeten wij ook niet onzen dank toe te sturen aan de liberale pers, die vee geholpen heeft tot den uitslag der kiezing. De uitslag van Zondag laatstleden in Vlaanderen doet blijken dat het kartel den uitslag Diet gegeven heeft welke men van hem verwachtte. Het zal belangrijk zijn de cijfers wat ver der na te zien. Wat ook blijkbaar is, het is dat onze vrienden wel zullen doen van de kiezerslijs ten wat beter na te zien. Uit de kiezingen van Kortrijk, Brugge en Yper spruit dat de klerikalen alleen profijt getrokken hebben uit de vermeerdering van hot getal stem men. In Kortrijk waren er 5,000 stemmen meer dan in 1902ze zijn gegaan naar de klerikalen. In Yper, waren er 2,000 meer, en ook zijn ze naar de klerikalen gegaan. Wanneer men zich herinnert dat M. Woeste aan zijne vrienden raad gaf van wel te zorgen voor het opstellen der kiezerslijsten moet de uit slag ons niet verwonderen. Klerikale kie zers inschrijven, hen zonder recht stemmen toekennen, liberalen uitschrabben en ver geten, dat is inderdaad een zeker middel om te winnen. In zekere gemeenten zijn er mannen die zijn komen stemmen met biljetten van per sonen die reeds overleden zijn. Het is dus op te letten. De stad Oostende heeft wel gestemd, de buiten slecht. De klerikalen hebben er dezelfde middels gebruikt als hier. Brugge. In 1902 bekwamen de katholieken 26,464 stemmen met drie zetels. De liberalen 11,168 stemmen en een zetel. De Daensisten 5,295 stemmen. Nu bekomen de klerikalen 28,942 en het kartel 15,547 stemmen, liberalen, christen- demokraten en socialislen vereenigd. M. Termote liberaal is gekozen; de klerikalen behouden hunne zetels. KORTRIJK. In 1902 bekwamen de liberalen, 12034 stemmen, de socialisten, 4131 de klerikalen, 37230 en dekristene demokraten, 3807. De kiezing van 27"n Mei geeft den volgen den uitslag. Kartel (liberalen, socialisten en daensisten.) 21088 stemmen. Er waren 5000 stemmen meer uit te geven, ze zijn naar de klerikalen gegaan, hetgeen een keer te meer bewijst dat de liberalen in het opstellen der kiezerslijsten bestolen zijn. M. De Bunne socialist, die 6200 voorkeur- M. Planckaert die er maar 4000 bekomen heeft. M. Vandevenne liberaal is herkozen. De klerikalen verliezen een zetel en de socia listen winnen een zetel. De klerikalen hebben dus nog eene meer derheid van 12 stemmen. Rousselare-Thielt. In 1902 bekwamen de klerikalen 45542 stemmen en de liberalen, die met eenen vreemden kandidaat streden bekwamen er slechts 6,982 stemmen. De kiezing van 27n Mei geeft aan de libe ralen 10,328 stemmen, aan de klerikalen 44,475 stemmen. M. Delaere, de liberale kandidaat heeft maar 633 stemmen te kort om gekozen te zijn. Onze vrienden winnen 3,346 stemmen op de kiezing van 1902. 't Is de schoonste uitslag van de kiezing van Zondag. Wij wenschen er M. Delaere geluk over; want die uitslag is meestendeels te danken aan zijne populareit aan de diensten die hij sedert jaren in die klerikale streek bewijst, waar hij alom gekend en geacht is. Oostende. M. Buyl is herkozen en M. Serruys kwam 1746 stemmen te kort. Ziehier den offlciëelen uitslag Kanton Oostendelib. 8111 kier. 6330 Kanton Ghistel lib. 2712 kier. 7031 Kanton Veurne lib. 4017 kier. 8326 Kanton Dixmude lib. 8808 kier. 11516 Totaal liberalen 18648 kier. 43209 De kiesdeeler was dus 11.069. En présence des électioas de dimanche passé, je ne perdrai pas mon temps a comp ter les pertes et les gains des partis anticlé- ricaux. C'est la politique libérale qui a été approuvée et acclamée par le corps électoral. J'ai été assez surpris do voir dans le Jour nal d'Ypres que M. Van Merris et Thévolin obtiennent l'un et l'autre plus de voix de préférence que notre bourgmestre. Cela prouve que le parti catholique a soupé de la personne de M. Reaé Colaert, ce qui est vralment dommage. Pauvre grand bourg mestre, pauvre bun chréiien, vous voila dans la nécéssité de faire front toutes les clameurs, qui vont enseigner daDS tous les villages, la fin de votre carrière politique ainsique votre décbéance. Parmi ceux, qui innombrables se réjouis- sent de 1'évéaement, seuls, Philippe Van den Berghe et Spmnewijn déplorent las résul- tats de l'élection de dimanche passé qui sont pour leur cher Colaert le (émoignage d'une popularitéa rebours. Sans doute verrons-nous dans l'avenir un grand nombre de ses amis se détourner de lui, et apporler a le combattre autant de frénésie aulant de haine implacable qu'ils faisaient preuve auparavant dc peu d'éaer- gie. Ces choses se sont vues même a Ypres. Le prestige de son nom et la maitrise de sa parole, peuvent encore servir la cause catholique; car notre maïeur est de ceux qui donnent encore autant de promesses, a l'avenir qu'ils ont su rendre de services dans le passé 1 Et, en ces derniers temps, il nous apparut comme uae créaturo trés aimable, oubliant tout de suite, tout le mal qu'on lui fit. En un mot, qui traduira notre tristesse, et la fera comprendre tout entière quand nous verronsjj jeter pardessus bord, celui, qui longtcmps avait hésité a croire a la légitimité de son ambition, celui qui visa vis de ses adver- saires poütiques, sut se montrer humair, trèshumain, trop humain.... Ainsisoit-il. v. Geheel de stad was Maandag in rep en roer om de liberale zegepraal van den 27 Mei in ons arrondisse nent te vieren, 's Namiddags om 5 ure zijn het muziek der Oud-rompiers «n haar Romiteit, afgevaar digden van de Liberale Associatie en van de Jonge Wacht en vrienden van den buiten, gevolgd door een uiterst talrijke massa volk, onzen achtbaren volksvertegenwoordiger M Nolf 't zijnent komen gelukwenschen. M. do Advokaat Bossaert, in naam van de liberalen van het arrondissement, heeft in eene weigeroelde aanspraak de vreugde ken baar gemaakt met dewelke de uitslag van de kieziDg door de gansche liberale bevoking begroet is geweest. Niettegenstaande den buitengewonen strijd gevoerd door de kleri kalen die alle middels uitgeroepen hebben om den liberalen kandidaat te doen verdwij nen, betgeen zij overal uitgeroepen hebben, blijft de liberale lijst haar kiescijfer behouden. Dat hebben wij te danken aan de rechtvaar dige en deftige wijze met dewelke de strijd gevoerd is geweest en aan de propaganda door de pm en het woord gevoerd door M. Nolf in het arroniisscment. Langdurige toejuichingen.) Daarop luidt eene geestdriftige Braban- ernne, terwijl schoone bloemtuilen in naam der Associatie, der maatschappijen der Oud- Pompiers en der Jonge Wacht aan onzen volksvertegenwoordiger en aan zijne vrien delijke dame aangeboden waren. Daarna nam M. Nolf het woord om M. Bossaert voor zijne loffelijko rede te bedanken, erbij voegende indien bij voer hem een deel van de zegepraal mocht nomen, nochtans dat zij voor het grootste deel te danken was aan de medewerking der andere I kandidaten, waaronder de tvee liberale burgemeesters van het arroniiss :m nt de eeri n Victoor en Titeca. M. Bossaori, voegt HET WEEKBLAD üttilillüeu ucttwam ia in piaaia van

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1