DEM KETEL ELROSE Liberale betoogïng te Meesen. Samenspraak tusschen Jan en Karei. Tuchtraad der notarissen. Benoeming. Aanbesteding. De gaze. Gevecht. HAAR HERSTELLER M. Nolf er bij, wanneer hij hulde bracht aan de rechtvaardige en eerlijke propaganda die in het arrondissement gevoerd is geweest, heeft mij verdiensten toegekend, die mij niet toekomen daar ik in mijne politieke werk zaamheid slechts het voorbeeld heb moeten volgen dat M. Bossaert in zijn politiek leven alty 1 gegeven heeft als hoofd der liberale partij en als gewezen burgemeester der stad Yper. (Lange toejuichingen.) Terwijl er champagne gedronken was op den goeden uitslag van de kiezingen op de gezondheid van M. Nolf en zijne dame, gaf het muziek eene prachtige serenade. Na dat de muzikanten op hunne beurt hunne gelukwenschen aan den gekozenen gestuurd hadden, trok de stoet op naar de Markt om M. Nolf te leiden naar de zaal der Oud-Pompiers. Eene driftige en overgroote menigte volk volgde onze harmonie, vrien delijk gegroet op gansch haren weg. Het was voor eene opgepropte zaal dat M. Nolf zijnen hartelijken dank stuurde aan al diegenen die in den strijd mede geholpen hadden, aan de vrienden van stad en buiten, en aan M. Arthur Daimote die sedert twee maanden te Yper den strijd voerde met ijver en belangloosheid, en aan de andere kandi daten. Langdurige toejuichingen groetten de rede van M. Nolf, wanneer hij eene hulde bracht aan de zelfopoffering van den acht baren M. Brunfaut vader die afgestaan heeft van de plaats die hij bekleedde öp de lijst om zich te laten vervangen door een liberaal van een ander kanton, en wanneer de spreker het verschil doet uitschijnen tusschen de politiek der kleiikalen en die der libe ralen. Eene nieuwe Brabangonne werd gespeeld terwijl de heeren Nolf, Victoor en andere de zaal verlaten om zich naar Meesen te begeven. Na het succesvolle feest van Yper, werden onze gekozenen door de bevolking van Meesen op eene Diet min geestdriftige wijze onthaald. Aan den ingang van de stad, wer den de heeren Nolf en Victoor, vergezeld van MM. ïwems eu gelukwenscht en toegejuicht door het volk. Het stadsmuziek van Meesen §spee!de de Brabangonne en nam daarna het hoofd van een lange stoet geopend door het korps van de Pompiers van Meesen, deputatien van de liberale Jonge Wacht en van de liberale as sociatie var. Yper met de vaandels der krin gen, talrijke vrienden van het omliggende, eaz. enz Na eene tocht in al de straten van Meesen, werden de gekozenen geleid naar het gemeentehuis, waar M. Nolf het woord n rm om de bevolking van Meesen en van het kanton te bedanken voor het groot aan tal stemmen die zij aan de liberale lijst ver zekerd heeft en ook om M. Victoor in te stellen als plaatsvervangenden volksverte genwoordiger van het arrondissement. Daar ook deed M. Nolf uitschijnen hoeveel de li beralen zich mochten verheugen over den uitslag der kiezing daar zij zich bepaald hadden met eene deftige, eerlijke politiek te voeren, alleen den strijd voerende op het gtbied der princiepen, terwijl de klerikalen "He middels, eerlijke en andere, ingeroepen hadden om te zegeralen. De uitslag der kiezing bewijst, zegde de spreker, dat er in het arrondissement 11,207 stemmen zijn waartegen de klerikalen niets kunnen doen M. Nolf ging buiten zijn, ja, zegde hij, hij is buiten, maar buiten gevaar. (Langdurige toejuichingen). Daarna neemt de achtbaren en sympathie ken burgmeester van Meesen het woord. Hij bedankt zijne medeburgers om het hartelijk onthaal aan hem en aan M. Nolf gedaan. Ilij doet de rol uitschijnen van de geestelijk heid die ten volle aan den kiesstrijd deel ge nomen heeft en den godsdienst miskend heeft met laster in te roepen om de libera len te bekampen. M. Victoor bedankt de heeren van Yper die zich tot Meesen bege ven hebben om zijne kiezing te zegevieren. Donderende toejuichingen Daarna wordt.de heer Burgemeester, ver gezeld van het muziek, naar zyne woonst geleid waar Mevrouw Victoor op hare beurt üe gelukwenschen toegedragen werd. Gansch den nacht ging over in vreugd men danste, men miek muziek, men schoot vuurwerk ea het kegelspel werd er verbeeld onder den vorm van transparanten. Baas Thevelin, Kaloot van zin. Die wilde gaan de Kamers in, En naar 't akkoord En 't ordewoord Vau Kliek Standaard, Die 't heeft verklaard, Thans zonder buis Ging komen t' huis, Is er nu in! ja diep er in Tot over t hoofd den Ketel in! Nu ziet men meester Thevelin Zich krabben 't vel vaa oor en kin Nu luidt zijn stem: «Och vriead Staadaard, Gij, makkerlief, die alles klaart, Zend mij terstond een doze pillen Om mijne kieskoliek te stillen En, in uw biad, druk in 't latin Inter nos Gloria victis Ad usum, De Profundisi Een blauwen Kiezer. Karei. Ahl dag Jan, zijt gij oens over gekomen met de kiezing. Jan. Ja Karei, alhoewel ik geloof dat het niet veel noodig zal zijn, daar de liberalen toch zullen winnen, want werken tegen M. Nolf is pissen tegen de maan. Karei. Ja 't is waar, maar toch, zij hebben alle middels gebruikt om Nolf weg te hebben en de kaloten waren zoo zeker dat zij het op alle daken schreeuwden. Jan. Ja ik heb er iets van gehoord dat de sprekers in het volkshuis zeker waren dat hij buiten moest, en dat er reeds afffchen en 10,000 kaarten gereed waren waarop kegels stonden met Nolf in 't midden die op zijn hoofd stond, en Thevelin ging hem omver bollen. Karei. Ah! Ah! gij doet mij lacheD, Ehwel 't is geheel contrarie, 't is Thevelin die buiten gekegeld is, en 't zal nog lang krijgen, want nu hebben zij alle middels gebruikt om boven te kraaien. Jan. Ja, maar de zwarte kraaien met hun preken en de kiezers te bedriegen, hebben nog niet genoeg gekraaid om tot hun doel te bereiken. Karei. Hebt gij het al hooren zeggen dat zij gebruikt gemaakt hebben van de kwestie van de inventarissen van Frankrijk. Jan. Ja zeker, er is er veel van gespro ken, en t schijnt dat de franschen zeer miskontent zijn dat er reeds klachten gestuurd zijn aan den minister die bevel gegeven heeft geene manifesten, kaarten of gazetten in Frankrijk te laten gaan, allen zijn aan de frontieren ingehouden geweest en dat en is nog maar een begin. Karei. Ja, ja, dat zou kunnen eene slechte zaak zijn voor Belgie, want wat zouden vij doen zonder Frankrijk, een groot gedeelte van 't werkvolk wint er daar hun brood. Jan. Maar de kaloten denken niet verder of dat hunne neus lang is, maar als het zal te laat zijn zal het nog eens op de nek van den werkman vallen gelijk altijd. Karei. Ja! ja! 't is zoo, men zie het op den buiten, op al de dorpen heeft de pastoor kicsdraver het gemunt op den werkman, en voldoet gy niet aan zijne bevelen gij 'zijt vervolgd, gebroodroofd, ja zelfs op straat gezet. Jan. Ja Karei, het is tijd dat het ver anderd om die onbeschaamde mannen op hunne plaats te zetten, en hun met niet anders te laten bemoeien, dan met hunne kerk in plaats van politiek. Karei. 't Is te hopen dat zulks niet lang meer zal duren. Jan. ik denk het ook zoo, Zoodus Karei dat het wel gaat, tot te naaste jare. Karei. Goede reis, Jan en de komple- menten aan de matjes. statie, Boter, Rijselstraat, en groote markt".' Alhoewel er somtijds plaatsen waren die geen licht hadden, bij voorbeeldlangs de kant van de vischmarkt, wat er de oorzaak van was weeten wij niet, toch was hot geval. Maar pas eenigen tijd geleden, wel! wel! het is eene ware schande van zulke lucht te geven, omu teovertuigen, gij die ons schoone licht beloofde, gaat eens zien in de Rijsel straat en ge zult overtuigd zijD, van ons ge zegde. Ten tijde van M. Valcke was het licht, maar nu is het geen lucht. Zelfs nog geen doodkaarsje. Zoodanig dat M. Philippe geen klaar ziende van deurgat miste en moest zoeken om zijn huis te vinden, en dat noe men de Brouwers mannen Golaert en con- soort: De nienwe verbetering van verlich ting 1 Is er dan niemand gelast voor het onder houd van de netjes, en het kuisschen der lanteerns, men zou denken van neen, anders zou zulks niet gebeuren, want het is, wij zeggen het, nog eene ware schandeI Bericht aan wie het aangaat. H. De notarissen van het arrondissement Yper komen van hunnen raadskamer vast te stellen voor het jaar 1906-1907 als volgt voorzitter, M. Lagra notaris te Poperinghe, zaakvoerder, M. Reynaert notaris te Yper, verslaggever, Sibille notaris te Waasten, schatbewaarder, De Tavenier notaris te Poelcapelle, secretaris Vandelanoitte notaris te Viamertinghe, Leden, Ramault, notaris te Wervick, Pattijn notaris te Beveren,(bij Roeselaere). Bij Koninklijk besluit van 21 Mei wordt het burgerlijk eeieteekeD, Kruis van lat0 klas verleend aan de heer Narcisse Boudry, bureeloverste van het gemeente bestuur der stad Yper. M. Boudry bekomt ook de herinnerings medalie der regeering van Leopold II. M. Petit, doctor in rechten, en bureel overste in 't commissariaat te Yper, is benoemd tot vrederechter van het Kanton Poperinghe, in vervanging van M. D'ilondt, ontslaggever. Zaterdag laatst, 26 Mei, had de aanbe steding plaats voor werken aan het Celgevang te Yper. 1. Werken aan goten ea lood. M. Ed. Dethoor, Yper. fr. 435 2. Metsel- en smidswerk. M. Ed. Dethoor, Yper, fr. 203 3. Levering van materialen en inmengsels. a. M. Beernaert-Vandaele, Yper, fr, 264.90 b. M. Salomé, Yper, fr. 275.25 c. M. Eymael F. Luik. fr. 278.20 Over eenigen tijd moest iedereen bekennen dat men schoone en klare licht hadden in de Maandagavond, rond 10 ure, werden de policieagenten Migom en Maertenin de Rij- I seistraat aangevallen door eenige kerels, die reeds gansch den avond straatlawijd gemaakt hadden. De agenten werden afgeslagen, maar gelukten er niettemin in een der woestaards aan te houden en op te sluiten in de Beurs. Vergezeld van eenige kollegas gingen de agenten opnieuw op zoek naar de kerels, en ontmoetten er twee die middelerwijl reeds andere buitensporigheden bedreven hadden. Een hunner was gewapend met een stoof- deksel en sloeg op het hoofd van de gebroe ders Muylle, die uit de herberg In den Hert» kwamen. Een der jongelingen be kwam eene erge wonde en viel bewusteloos neer; de andere werd min erg gewond boven het oog. Beiden ontvingen de zorgen van M. den doktoor Donck. De agenten konden de twee woestaards, ondanks hun hardnekkig verzet, naar het policiebureel brengen en op sluiten. Tv. ee personen die Zondagnamiddag rond 4 uren, ia de Kruisstraat bezig waren met bollen, kregen twist. Zij werden door den herbergier op straat gezet, waar de twist. voortduurde. Een hunner trok zijn mes bracht er zijnen tegenstrever twee stek6Q mede toe. De gekwetste, Pieter Louwyck* metser te Boesinghe, die veel bloed verloor' werd door docter Delie verzorgd. Bentley's Extra Stout B. Y. b Agent Balleul Ileugebaert. BURGERSTAND van den 25 Mei tot den 1 Juni 19Q6. Geboorten. Dambre Paulina, Meenensteenweg. Deweer Suzanna, Nieuwe Houtmarkt. Deruyter Richardus, Dickebusch steenweg Brion Emma, Zillebekestraat. Cailliau Emilius, Dickebusch steenweg Vandromme Rachel, Waterkasteelstraat Huwelijk. Cardinael Cesar, nijveraar, en Vermeulen Gabriela, zonder beroep, beiden te Yper. Stet fgevallen Libberecht Julianus, 1 maand, Neersiraat Vanbecelaere Victor, 85 j., zonder beroep' weduwenaar Rosselle Sophia, echtgenoot Vandooren Juliana, Beluikstraat. Vanassche Aatonia, 7 maanden, Korte Meerschstraat. Ooghe Maria, 12 dagen, Mondstraat. Verniest Albertina, 17 jaren, kantenwerk- ster, ongehuwd, Heere Janstraat. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust Burgerstand van Poperinghe. Huwelijksafkondigingen Geboorten. Bruneel Gerarda, wijk D. Breemeersch Anna, wijk E. Dever Rosalie, wijk K. Wils Michel, wijk I. Artois Julienne, Meessenstraat. Suffys Maria, wyk C. Clabau Rachel, Casselstraat. Baron Mar tha, Goudonhoofdstraat. D'alleine Gaston, wijk K. Lacoute Maria, wijk G. Bat- theu Agne, Pottestraat. Paesschesoone Jeroom, wyk A. Deschodt Lucien en De- schodt Lucie, Boeschepestraat. Huwelijk. Francies Pinceel, landwerker en Elisa Beun. breidster Theophiel Bal, steenbakker en Lucie Ma- rey, kleermaakster. Désiré Demaeght, landgebruiker en Ludo- vica Moncarey, zonder beroep. Camiel Cordonnier, landbouwer en Emma Maes9n, zonder beroep. Hilaire Denys, landwerker en IrmaTechei, naaister. Sterfgevallen. Dewancker Sophie, 51 jaar, landbouwster echt van Livin Vandenberghe, Wijk E. Degroote Charles, 74 jaar, z. b. weduwaar van Barbara Meersseman en Louise Scher- rier, Boeschepestraat. Van Cayseele Jules, 63 jaar, lid van den Gemeenteraad, echt. van Amelie Van Cay seele, Wijk C. Benoot Louise, 54 jaar, dienstmeid, onge huwd. Wijk L. Dever Margarit, 8 dagen, Wijk K. Scherrier Charles, 74 jaar, timmerman, wed. van Hor tense Declerck, Boeschepe straat. Huwelijksafkondigingen Joseph Prinsie, timmerman en Elisa Ver- geele, z. b. Raphael Vaast, beheerder eener brouwerij en Maria Rouseré, z. b. ELIXIR D'ANVERS stilt maag 3n buikpijn. herstelt grijs, wit of verkleurd haar pepaaldehjk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de krum, verwi 'erthetschin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. Te bekomen bij M. Raym. OMMESLAöH, remercie-en reukverkooper. Groote Markt, 55, Yperen. -- ^nn «-0-C-SK V vorl QQf-ovonh f;_ meest gezochte

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2