VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. i Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 9 Juni 1906. Nummer 23. Wij worden bestolen als in een bosch. 1 De klerikale wanorde. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. pir jaar voor den buiten, 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere beken Imakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de Publïcilê, Magdalenastraat. Brus»el. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eu onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De verkiezingea van 27 Mei doen nog e ms klaar en dui lelijk de schreeuwende onrecht vaardigheid uitschijnen die de toepassing der zoogezegde evenredige vertegenwoordi ging bijbrengt. 1 Liberalen 89,179 Brussel j Socialisten 57,720 Daensisten 8,631 Leuven Kartel 33,491 Nijvel Kartel 39,779 Liberalen 52,723 Antwerpen j Socialisten 14,504 Daensisten 1,169 Turnhout Kartel 8,734 Mechelen Kartel 21,653 Daensisten 802 Brugge Kartel 16,142 Kortrijk Kartel 21,088 Oostende Kartel 19,036 IJperen Kartel 11,207 Rouselaere Kartel 10,320 Namen Kartel 43,235 Dinant Kartel 29,564 Virton Kartel 18,675 Aerlen Kartel 16,824 Te zamen 515,489 In eerlijke wiskunde zou de berekening der verhoudingen geven; 650.450 tot 515.489 is als 47.5 tot 37.5. In klerikale wiskunde als 50 tot 35. Zoo ontstelen ze ons twee zetels en half. En indien men rekening houdt van het meervoudig kiesstelsel dat den buiten op eene ongehoorde wijze ten nadeele der ste den bevoordoeligt, als men nagaat met wat partijdigheid de kiezerslijsten vervalscht worden (herinnert u M. Bethune) dan zal elk rechtzinnig man het met ons bekennen dat de kiesmacht der klerikalen bedrieglijker- wijze verhoogd is en dat ver van eenige dui zenden stemmen meerderheid in het land te hebben zij integendeel in minderheid zija. 't Is de minderheid van het land, bijzonder Geschiedkudige Roman. Er zijn geene edele levensdeelen ge kwetst; spreekt deze den hals van den gewonde voorzichtig afwasschende. Goede verpleging en aanhoudende zorgen kunnen den ongelukkige redden, ten minste zoo er zich geene onverwachte verwikkelingen opdoen, want de steek is diep en gevaarlijk, ja, zeer gevaarlijk; voegt hij er langzaam bij. Maar niet doodelijk, vraagt de bevel hebber driftig. «Neen, niet doodelijk, neen, maar er behoeven bestendige zorgenzelfs ware eene geoefende vrouwenhand geenszins over bodig verklaart de arts. Bij de laatste woorden van den heelmeester, blikt Daneel naar den hoek der zaal waar zich zijne dochter bevindt en doet haai een teeken hem in een aanpalend vertrek te volgen. Kerste, zegt hij hier met liefderijke •stemme; zoudt gij u met de verpleging Het onderzoek van den officie den uitslag der stemopneming zal dit ten klaarste be wijzen. De hieronderstaande tabel geeft de stem men op bekomea door de klerikalen eu door de partijen der opposi'ie in de verschillende arrondissementen die aan de wetgewende verkiezingen van Mei 1906 deelgenomen hebben. Klerikalen 109.503 Onafhankelijken 11,280 Klerikalen 49,396 Klerikalen 30,210 Klerikalen 75,235 Klerikalen 33,784 Afgescheiden klerikaal 2,724 Klerikalen 38,760 Klerikalen 29,771 Klerikalen 42,081 Klerikalen 33,997 Klerikalen 28,287 Klerikalen 48.471 Klerikalen 38,471 Klerikalen 35,319 Klerikalen 24,873 Klerikalen 22,245 650,450 samengesteld uit ongeleerde buitenlieden die hare overheerschiug aan de meerderheid de verstandige burgers der sleden en aan onze werkzame nijverheidsbevolking op dringt. Wij weten dat de klerikalen eene nieuwe kadastrale opneming voorbereiden die in overgroote proportie de schattingbare goe deren van den buiten zal verhoogen en alzoo des te meer de onrechtvaardigheid van onze kieswetten zal vergrooten. Wij verwittigen hen dat wij besloten zijn naar doeltreffende middelen uit te zien, lie ver dan eene verzwaring van onrechtvaar digheden te verdragen die voor altijd eene gehate regeering aan het bewind zouden houden tegen den wil van de groote meer derheid der Belgen. van den rampzaligen Wouter willen gelas ten «Ik Wouter van Massemon oppassen!* het is een werk van menschlievendheid en gij hoort dat een vrouwenhand bij de ver zorging onontbeerlijk is Voor eiken anderen gewonde, zou mij niets te veel zijn, maar voor Wouter van Massemen die mij.... klaagt de edelvrouw. Zwijg, ongelukkig kind, onderbreekt Daneel. Wist gij hoe en door wien de rampzalige in dien toestand gebracht, is, gij zoudt zeker niet weigeren. De weinig bewimpelde zinspeling heurs vaders doet de maagd sidderen. Zou Goze- wijn, door haat en minnennijd gedreven, den gekwetste misschien verraderlijk over vallen of in eene hinderlaag gelokt hebben om zijnen wrevel in het bloed zijns vijands te koelen? Zou hij, de wetten des oorlogs vergetende en onder de voeten trappende, den verslagen edelman misschen getroffen hebben wanneer deze om genade smeekte? Zju Wouter wellicht der wijze niet het slachtoffer zijn van de koelbloedige wraak heurs minnaars en aldus recht hebben op Hoezeer wij gelijk hadden te zeggen dat de klerikalen geen programma hebbende, ten prooi zouden zijn aan wanorde den dag na de kiezingen. De verrukking die het blijde nieuws teweegbracht dat het goevernement niet omver geworpen wierd is nog niet opge klaard of de ruzie breekt reeds los rechts. De XX& siècle geeft de tekst van het scheidsgerecht, waarbij hem herstel wordt geschonken in zijn geschil met Le Courrier de Brurelles en die deze laatste tot de betaling van 500 fr. schadevergoeding ver oordeelt. Le Courrier de Bruxelles valt uit tegen MM. Carton de Wiart en Renkin die hij voor advokaten politiekers doet doorgaan en die hij verantwoordelijk maakt voor de verliezen in de buitenkantons doorstaan, 35 stemmen te Assche, 40 te Vilvoorden, 83 te Hal, 786 te Wolverthem enz. Het gedacht begint zich te ankeren in het verstand der boeren dat men ze offert om hunne groote getrouwheil aan de katho lieke zaak. De dag zal komen, zoo men er niet op waakt, dat ze zich zullen afscheuren van eene inrichting die hun stelselmatig opoffert en dat ze zelve hunne kandidaten zullen willen kiezen. Dit gevaar werd reeds herhaalde malen ter katholieke vereeniging bekend gemaakt; maar de leiders hielden er geene rekening van. In het eenig vooruitzicht eenige advo katen politiekers op goede plaatsen te rang schikken, wier volksgezindheid zoo hoog oploopt dat zij den poll der associatie niet durven trotseeren, betwist men aan de buitenlieden het deel der vertegenwoordiging dat hun zou moeten toekomen volgens het getal stemmen die zij aan onze lijst aanbren gen; en men verplicht ze eene verdeeling ten hunnen nadeele te aanvaarden. Daar de Courrier op kl igenden toon er op losgaat, mo.ff den toestand niet schitte rend zijn. Maar er is beters. Het goevernemoat is gered; doch ia plaats van te roepen; Leve het goevernement! mellen zekere dagbladen eens miaisterieele hare deelneming? Dezeoverwegingen bestor men haren geest en doen haar aarzelen. Lang echter duurt die inwendige strijd tusschen haat en menschlievendheid. niet; heure ingebore grootmoedigheid neemt de overhand en met kalme vastberadenheid zegt zij tot den grijzen ridder Het zij zoo. Ik zal doen wat de mensch lievendheid oplegt, hce zwaar dergelijke opoffering mij ook vallen moge. Hoe, Kerst", oppert Daneel, gij noemt het eene op fiering uwen verloofde vaneenen gewissen dcod te redden Vader, zwi gen wij van zaken, die voor 't oogenblik voor 't minste overbodig en misplaa st zijn breekt de jonkvrouw het onderhond af. «Ik ga de dienstmeid roepen, opdat zij mij helpe om de bevelen van den heelmeester te volbrengen. En met lichten stap verliet zij de kamer terwijl Daneel zich naar de vesting begaf om den toestand der bezetting op te nemen en een ontwerp uit te voeren, dat hem gedu rende den strijd, in 't hoofd geschoten was. Hij had inderdaad tijdens het gevecht klaar genoeg bestatigd dat de stad, bij eenen ikrisis. Het zijn dezelfde dagbladen, die, tot op liet oogenblik dat de kiesperiode zich opende, den messenooilog tegen het kabinet de Smet de Naeyer voerdeD. Eens de onweerskaap omgedraaid hernemen die kranten hunnen veldtocht. Een hunner, vervolgt met denzelfden haat de kabioetoverste en zijn aller ego M. Vandenheuvel, en drukt het volgende tusschenartikelijen, vol snoode zinspelingen. Voor het oogenblik zegt men dat M. de Smet de Naeyer er zal van door trekken om naar het sekretariaat van den Congo te gaan. 'tis te zeggen dat hij ondirteekenaar zou worden van den koning souverein, koning en alleenheerscher. M. de Smet de Naeyer heeft in dien post verschillende hoedanigheden, onder andere een grenzelooze ijverzucht, vermits Lij sinds tien jaren de verdediger is der koninklijke politiek, misslagen inbegrepen. Er zijn geene vlijtiger fonctionnarissen geweest dan hij om de wanorders en de misbruiken te loochenen. M. Vandenheuvel, inan van groot talent, die helaas nog niet getoond heeft wairtoe hij bekwaam is, maar die het eendaags zal laten zien, zou M. de Smet volgen. M. Le Jerne was enkel in het ministerie getreden omdat zijn vriend M. Beernaert hun er zou geroepen hebben. M. Vanden heuvel is het juridisch en politiek hoofd van het kabinet de Smet. Wat is er waar iu dit alles. Een geweldig verlangen bij sommigen of eene stoffelijke waarheid, M. de Smet de Na yer heeft gemeend dit nieuwste moeten logenstraffen. Welke ook de diplomatische waarheid zij, blijft het niettemin bewezen dat het minisierie onder zijne politieke viiendea mannen vindt dewelke zijne hernieuwing en het vertrek van zijn hoofi verlangen. Het is zeer stichtend. Van den anderen kant. nauwelijks is hot kabinet gered, of zekere klerikalen waar onder de gekozenen van Brussel, raden bet j aan van wending te veranderen. Volgens j hun, zouden de mannen der rechterzijde een minisierslag begaan met de he. vormingen j tweeden aanval zooals dien welken hij door- i stond, onvermijdelijk moest bezwijken en deze overtuiging noopte nem een uiterst middel te beproeven. XII Die vervloekte Leliaarts hadden u laar erg in het nauw gebracht, Gozewijn* sprak de heer van Herzeole tot zijnen zoon toen beiden, ca 'tafloopon van 'i gevecht, waarvan wij hooger spraken, in hunne tont uitrustten, na zich van bloed en stof gezuiverd te hebben. Inderdaad, vader antwoordde de jongeling. En 't verwondert mij zelfs dat ze mij, zoo met drie gelijk, niet overrompeld hehben, eer gij mij ter hulp sneldet. Maar de woede maakte mij razend, en ik geloof dat die onstuimigheid mij gered heeft. Hebt gij mijnen hevigsten kampioen niet erkend, j vader? vroeg hij. Neen, GozewijD zijn helm was te zorg- vuldig gesloten en geen enkel wapenteeken kon doen vermoeden wij hij was. Ja, de valschaard heeft dit wellicht gedaan om mij te misleiden en mij onbekend op het lijf te kunnen vallen. Het was Wouter j van Massemen.... Wordt voorlgez HET V/EEKBLAD i (52® Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1