VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. De priesters en de kiesstrijd. De scheidingswet in Frankrijk. De uieuwe generaal der jezuïeten Ministerieele bezorgdheid. De laatste statistiek van België. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3 00 fr. per jaar voor den buiten, 2 50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Ter 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijko nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondi ring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het bisschoppelijk blad Bien Public, tracht de houding te wettigen der priesters die zich bals over kop in den politieken strijd hebben geworpen en van hunne soutane, een strijdvaandel maakten. Ziehier hoe dit blad zulks verklaart: Het kan niet ander of in onze rangen moeter eensgezind ten strijde ■worden ge trokken, wanneer het er op aankomt onze heilige rechten en ons geloof te verdedigen, dat ons duurbaarder is dan 't leven. Hoe beseft ge dat de bedienaars der Kerk de af schuwelijke godslasteringen niet wreken uitgekraamd tegen de geloofsleer die ze aan prediken en hunne schapen (sic) niet verde digen tegen de wolven die rond den stal ko men sluipen Katholieken die ongevoelig blijven aan dergelijke aanvallen zijn slechte katholieken en de geestelijkheid die 't voor beeld van onverschilligheid zou geven, die laf genoeg zou zijn om daartegen niet te wer- keD, ware nog slechter. Doch Gode zij dauk, 't zal nooit in ons vrije en godvruchtig vaderland zijn dat men geloovigen en gees telijkheid van die soort zal aantreffen. Weet ge nu lezers, waarom de priesters in de tijden van kiezing mogen liegen en lasteren., bezwadderen en besmeuren, be dreigen en broodrooven Wanneer de tegenpartij als hoogste boil voor het volk, het verplicht onderwijs eischt, dan randt zij de katholieke geloofsleer aan. Wanneer gelijkheid voor de stembus werdt gevraagd,een man, oen stem, dan moet die... afschuwelijke godslastering worden gewroken. Wanneer betere verdeeling der belastingen wordt aangepredikt, dan sluipen de wolven rond den clerikalen schaapstal. Wanneer voor afgeleefde werklieden een ordentelijk pensioen wordt geëischt dan.. randt men de heiligste geloofspunten der Katholieken Kerk aan En daarom moeten de priesters zich hals over kop in den strijd werpendaarom moet Geschiedkudige Roman. «Ha! het was de vuige Massemen! Wel u, Gozewijn, hij zal u waarschijnlijk niet meer hinderen. De steek, dien gij hem toe bracht, was welgericht en ik denk niet dat de snoodaard aan den dood kunne ontsnap pen. Zoo! zoo! 'twas de laaghartige Wouter! Dat is wel besteed,... dat moeten wij straks aan den Ruwaard vertellen; 't zal hem niet minder dan ons verblijden. Ja, ik geloof ook dat ik van dien harte- lijken medediDger zou kunnen verlost zijn; maar, helaas 1 daarmede is de ongelukkige Kerste niet gered. Zij blijft immer binnen de stad, en God weet wanneer we ze zullen wederzien. Zoo de Ruwaard ons slecht toe liet dat Leliaarts nestmet het noodige geweld aan te vallen, het zou er spoedig mede gc- gedaan zijn Dat is ook mijn gedacht, Gozewijn, doch wij moeten hem gehoorzamen. Overigens, de redeaen die hij doet gelden om geenen alge- meenen stormloop te ondernemen zijn zeer gegrond. Zie eeas hoeveel strij Iers ons de 't kruis als strijdbanier dienen, daarom mc- gen ziolenopkoop, stemmendiefstal, bedrog en knoeierijen gepleegd worden. Ge vraagt dat alle weerbare borsten in 't gelid zouden staan om 't land te verdedigen tegen een inval Oagelukkige.. Ge slaat een godvergeten hand aan 't heilig geloof der katholieken en hij die u tot meerdere eere Gods de keel zou toenijpen, heeft recht op eene bijzondere benedictie en een vollen af laat. Zoo schrijft Le Bien Public en die kerk vader moet bet beter weten dan wij. De uitslag van de vergadering der bis schoppen, die verleden week einde nam heeft het vooruitzicht van het fransch blad Le temps bevestigd. Met eene groote meerderheid, welke man zegt op 24 stemmen te stijgen, heeft de ver gadering de scheidingswet aanveerd, met het regiem der cultueele vereenigingen. Die meerderheid is nog aangegroeid in de stem ming betrekkelijk de ondergeschikte kwes- tiën, waar de overeenkomstgeest kon bovenkomen. Men denkt te weten dat de bijzonderste verdediger der onverbiddelijkheid M. Turinaz bisschop van Nancy geweest is, terwijl de jongst genoemde prelaten door Pius X zich getoond hebben als met veel vreedzamer gevoelens bezield zijnde. De wijsheid der bisschoppen kan inderdaad niet nalaten, eene terugwerking op de massa der katholieken te hebben, en deze massa verlicht op den toestand, wetende dat de wet volkomen aannemelijk is, zal voortaan geen gehoor meer verleenen aan de ophitsing der oproerige menners. Die periode zal mogen met een zwarte steen aangeteekeud worden door de poli tiekers van het klerikalisme, dewelke mach teloos zijn tegenover eene vereenigde kerk, tegen priesters vastberaden de instellingen van het laDd te eerbiedigen en te bedienen ten bate van den godsdienst. Het is niet onoozele «chermutseling van heden gekoet heeftEn wat zou het dan niet zijn zoo wij de stad van alle kanten moesten besprin gen Dat is waar, vaderdoch God weet hoe lang het nog zal duren eer de bezetting door den honger zal uitgeput zijn 1 En daarenbo ven door de herhaalde uitvallen der Leli aarts verliezen wij ook veel volk. Dat geef ik toe, doch stellig is hot ver lies geringer. Wat meer is, zijt gij wel zeker dat Kerete zou gespaard blijven gedurende de pluntering die op den stormloop zou vol gen O ja, vaderik zou ze redden en ze voor allen hoon behouden 1 Gij meent het Gozewijn? Herinnert gij u dan niet meer hoe het te Brugge toeging en wat moeite wij gehad hebben o® u gaan de klauwen uwer vijanden te ontzukken. Geloof mij, mijn zoon, een zegevierend leger keDt geene palen an bedrijft de grootste gru welen alsof zulks een plicht ware. Gij kunt gelijk, hebben vader, echter... En wat meer is, mijn zoon, do Ruwaard hoopt na de overgave eenen voordeeligen vrede met den graaf te treffen, en in zulk overbodig te zeggen, dat de congregatie een doodelijken slag van de fransche bisschop pen komt te ontvangen. Deze laatsten zijn beter ingegeven geword n in de voorhandige zaak dan vele anderen. Hunne houding zal een overgroot gevolg hebben, want het nieuw regiem regelmatig werkende, zal er binnen kort bestatigd worden dat de kerk nog nooit eene volkome- ner vrijheid zal genoten hebben, zoo breed, als deze welke de republiek wel beeft willen geven. Men sprak van vervolging. Men had moeten van onafhankelijkheid spreken. Men zal niet wachten het te bekennen. (Naar de fransche pers). Volgens hier verschijnende dagbladen is de ernstigste candidaat voor het generaal schap der Jezuïeten Pater Abel alhier, be roemd redenaar en de invloedrijkste man der Oostenrijkscbe hoofdstad. Sedert 25jaren biechtvader der aartsher toginnen Maria Theresia en Maria Josepha, alsmede van de voornaamste dames van den adel, Is M. Abel almachtig bij het hof en in de stad, voornamelijk bij den aartshertog troonopvolger Franz Ferdinand en diens broeder Otto. Pater Abel is ook een der zeer zeldzame kenners van de geheimmen dor Habsburgers, Hij weet bijvoorbeeld al de bijzonderheden omtremt den dramatischen dood van kroon prins Rudolf en de wonderbare avonturen van aarsthertog Johann Salvator (Johann Orth). Ook de liefdesromans van Louise van Saksen en Louise van Toskane kent bij in al le onderdeelen. Voor 1 fr. daags aan versleten oudjes te geven is er geen zaad in 't bakje. Vcor nederige staatsbedienden en staatswerk lieden eenige centiemen daags opslag te geval wara het voor hem eene al te zware verantwoordelijkheid zoo talrijke strijders op te offeren Gij geloofd dus, vader, dat ik zoo maar koelbloedig mijn lot moet aanvaarden zonder iets te beproeven om de kans te doen koe ren 't Is hard. Ik had nochtans het ont werp opgevat Kerste uit de stad te gaan verlossen...... Gij Kerste gaan verlossen Gij spot ze ker, Gozewijn? Het ware onfeilbaar den dood te gemoet loopen Toch Diet, vader. Als zendeling van den graaf, zou ik belast zijn met brieven voor den heer van Halewijn Gij zendeling van den graaf, mijn zoon? Wat wil...... Gij begrijpt mij niet, vader. De brieven welke ik zou overhandelen zouden valscb zijn. Ik heb reeds met een der schrijvers van Gent over de zaak gesproken, en hij verze kerd mij dat ik zal gelukken Neen, Gozewijn, die poging moogt gij niet wagen, zij zou u het leven kosten, want men zou u mistrouwen. Ea ware dit zelfs niet, dan zouden onze vijanden des noods wel eenen sluipmoordenaar vinden verleenen vindt de regeering geen duiten. Maar om de jaarwedde der rijke ministers van 21 000 op 40.000 franks 'sjaars te brengen is er goud in overvloed. Dergelijk ontwerp zal met het binnenkomen der kamers nedergelegd worden. Voeg bij de magere jaarwedde der raadsheeren der kroon het prachtig gemeubeld hótel waar over zij beschikken gratis warming en ver lichting inbegrepen, de verborgene voorname profijtjes die het ambt medebrengen en gij zult met ods moeten bekennen dat er sukke laars in Belgie zijn, die meer compassie weerd zijn. De kiczingen, waar de ministers alle belang bij hadden, hebben die heerkens schrikkelijk veel gemunte bolgen gekost. Het land heeft voor eerste plicht de aangesproken spaarpot tot zijnen vorige toestand te brengen. Een rentenier aan 9 centen daags. Grondgebied en bevolking. België heeft eene uitgestrektheid van 2,945,503 hectaren en zijne bevolking be droeg op 31 December 1900, dat is te zeggen op het tijdstip der laatste vclksoptelliDg, 6,093,548 inwoners, zijnde 227 inwoners per vierkanten kilometer. Sedert 1900 is die bevolking vermeerderd met 381,362 inwoners. De negenprovinciën tellen bet volgende getal inwoners Brabant 1.366.389 Henegouwen 1.192.967 Oost- Vlaanderen l078507 Antwerpen 888.980 Luik 863.254 West-Vlaanderen 845.732 Namen 357.759 Limburg 255.259 Luxemburg 225.963 7.074 910 De bevolking van België is sedert 1836, tijdstip der eerste volksoptelling, dus op 54 jaren, met 2.737.714 zielen vermeerderd. om u van kant te helpen. Wat meer is, gij zoudteeno valschheid, dus eene laaghartig heid bedrijve i, en een Herzeele pleegt geeno laaghartige daad. Ik verbied u bijgevolg ten strengste zulke onderneming. Bij Gode! wat dan aanvangen! kreet Gozewijn overwonnen en tevens ter neer geslagen door de grondige redeneering van den bouien edelman. De tijd zal lceren, Gozewijn Overigens, ik geloof dat oene oplossing nabij is de toestand van Audenaarde is niet lang meer houdbaar en Een luid geroep allerhande verwarde kre ten buiten de tent, deden den grijzen ridder zijne rede onderbreken en aandachtig toe luisteren. «Ha! ik begrijp;» sprak hij na eenige oogonblikken'tis vandaag markt in het Kamp. Kom, Gozewijn, wandelen wij ge durende eenigen tijd in de legerplaats rond, het zal ons eene ontspanning zijn na de ver moeienis van dezen morgen Wij zullen ons dan straks naar don Ruwaard begeven om hem bericht te brengen vau Wouter's waar schijnlijke dood. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (5'M Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1