VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 7 Juli 1906. Nummer 27. De zegepraal. De kiezingen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Ter 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pübïicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Des anderendaags der kiezi'ng, bestatigden wij dat de zoogezegde overwinning van het gouvernement in waarheid eene nederlaag was, en wij zegden dat de klerikale meerder heid verminkt en verzwakt, veroordeeld was om te buigen onder den democratischen drang. Er bereiden zich gebeurtenissen, die zullen aantoonen hoezeer wij gelijk hadden. De onverbiddelijkheid van M. Woeste schrikt zelfs dezen af welke tot nu toe zonder grommelen het ordewoord en het juk aan vaarden. De ongemeene poging der oppositie, de plotselinge uitzettingskracht door het liberalism bewezen, verontrusten zelfs dezen, die voor de kiezing veinsden niets te ont waren. En opvolgentlijk bekennen MM. Carton de Wiart en Verhaeghen in publiek, dat men de ziel van waarheid in ons programma vervat moet benuttigen en dat de katholieke partij met de democratie derwijze te bevredigen, aan de liberalen slechts het antiklerikaal venijn en de dema gogische overdrijvingen baten moet. Schoone politiek waarlijk, die bestaat hierin: de inzet tot den veldslag na de victorie te verloochenen En wien zal men doen gelooven dat dergelijke houding niet opgegeven is door de innige overtuiging dat de zege eene nèerlaag was? Het land heeft uitspraak gedaan. Het heeft zonder aarzelen zijd vertrouwen verkondigd in het breed en het democratisch programma der liberale partij. Het zijn de gebreken van het kiesstelsel alleen die het goevernement van de vernieling gespaard hebben. En ieder voelt dat binnen kort deze balie zal over- stroomen en het land zal bevrijd worden van de overheersching die het verplettert. Ook willen de schrandersten zich de behendigsten toonen. Degenen die stelsel matig onze hervormingen bekimpten, de goevernementeele roerloosheid goedkeurden, juichten de woorden van M. Woeste toe, Geschiedkudige Roman. (56® Vervolg). Gij zijt in eene vreemdsoortige kleeding in ons kamp gedrongen en hebt om te kun nen ontkomen, een onzer gezellen gedood begon Artevelde. Zeg ons wie gij zijt en waarom gij tot dergelijke vermomming uwe toevlucht hebt genomen? Je ne comprins nie, parlez Francais!» antwoordde de beschuldigde spottend. Gij hoort, heeren, vervolgde Philips dat de gevangene een Franschman is. Ik geloof dus dat wij niets goeds van hem te verwachten hebben en dat het geraadzaam zou zijn hem te doen ontkleeden. teneinde ons te verzekeren of hij geene schriften be zit die ons het voel zijner zending zouden kunnen verklaren. Derwijze zouden wij mis schien het kwaad kunnen verhoeden, dat men wellicht van zin in ons te berokkenen. A.1 de leden der vergadering knikten toe stemmend. Men ontkeede dien manbeval de Ru waard. Twee ambachtsgezellen traden nader en ziende dat de kas bedreigd werd, zoeken ze op alle manieren zich te redden. Zij hebben zich ingebeeld dat het genoeg was de fagade politiek voort te zetten, het land eene poli tieke hervorming te geven onbeduidend en omringd van alle de behouderswaarborgen Onder het regiem van de vrijheid, en den persoonlijken dienstplicht omgeven van vrij willigersschap. 't Is wat de menschen noemen de ziel van waarheid onzer her vormingen ontblooten. Wij zullen ze aan 't werk afwachten. Het feit zelf waardoor zij ons programma aan nemen, zal tegenover het land het volmaakste betoon zijn hoe de onvermijdelijke politiek de waarheid is der toekomst. Dit feit zal daarboven het voorbeeld hebben van in het midlen der klerikale partij hevige poli- mieken te doen opgaan tusschen geheelen en opporluneslen terwijl de gekrenkte intresten zullen doen losbarsten. Wat zal het klerikaal goevernement doen, ten opzichte van het verblijf vere'scht voor het verleenen van het stemrecht? Met het te verminderen, zal het de kiesmacht der democratische partijen vermeerderen? Gaat het afbreken met de niemand gedwongen soldaat der rechterzijde zal het de wet Coremans verloochenen en zal het opentlijk hare uitwerksels erkennen? Zal het bij de buitenmenschen het hunnen lezen ontwikkelen, derwijze wagenwijd de poorten van het heiligdom openende? Wat zal het met de mijnen van Limburg aanvangen De vergunningvragers zijn ongeduldig en zij zetelen te midden der meerderheid. Gaat men terugnemen wat men hun beloofde? En de wet over de schoolwerken? En de herziening van het artikel 310 van het straf wetboek? En de kwestie der volksverzekeringen? Door welk mirakel gaat men het geheim vinden van het driedubbel slot dat de dolle geldkassen sluit. De aanstaande parlementaire zittij 1 zal ten hoogste belangrijk zijn. Of te wel zul- rukten den gevangene, ondanks diens hard- nekkigen tegenstand de kleederen van het lijf. Tot groote verwondering der Vlamin gen vertoonde zich eene ridderuitdossching onder het vrouwengewaad. Wat geluk dat die vogel niet is gaan vliegen; schertste Raas van Herzeele. 't Hadde ons belet zijn laatste liedje te hoo- ren als hij aan de galg zal Vindt gij geene brieven? vroeg Arte velde, de spotternij van zijnen vriend onder brekende. Niets, Ruwaard klonk het antwoord der ambachtsgezellen. Trekt hem dan ook zijnen maliënkolder uit;» gebood Philips; 't is een zendeling, hij is gewis drager van eene geheime bood schap. En wat de Leliaart zich ook verweerde, hoe hij ook door stooten en stampen de sterkgespierde Vlamingen trachte te verwij deren, niets kon baten. Zijn maliënkolder viel even als de vrouwenplunje op den grond, en nuontwaarde Artevelde eene soort van tassche, die den bespieder met ecnen riem aan den hals hing. Hadaar is het geheim riep hij toe springend en den vreemdeling de boodschap len de klerikalen oprecht democratisch werk verrichten en ruzie zal in hunne rangen uit breken en het gouvernement doen vallen door de ontvluchting van zijne eigene stap pen ofte wel zullen zij maar schijn werk doen, zij zullen enkel er toe geraken o.ize gedach ten in ons programma te verkleeden en zij zullen vallen want in België dcodt iets ze kerden dan het hatelijke. Albert Devèze (La dernière heure) De kiezingen zijn voorbij En een zonder ling ietsallen zijn tevredende katholieken, omdat zij het bewind behouden, de liberalen, omdat zij een vijftigduizend stemmen zijn vooruitgegaan en daarbij drie zetels wonnen, de socialisten, omdat hun getal kamerleden klom van 28 tot 30. In ons arrondissement was het kartel in voege, en bekennen wij het rechtuit en open hartig: het heeft geenszins voortgebracht, wat wij ervan verwachtten; de inrichters van het kartel hadden gemeend, dat in het arrondissement Kortrijk de heer Plancquaert nog volgelingen genoeg had, om met hetgeen van de liberalen afviel, te kunnen opwegen tegen de stemmen gegeven aan den kandi daat der socialisten. Dat ook was de reden, waarom het voor stel niet gedaan werd den heere Plancquaert eene kandidatuur aan te bieden op de bijge voegde of plaatsvervangende lijst. Allen hebben zich bedrogen. Doch als men de zaken van nabij nagaat, moet men bekennen, dat de ontwerpers van het kartel des aangaande, ter goeder irouw, ik beken het, kortzichtig geweest zijn. Zij steunden zich enkel en uitsluitend op de uitgebrachte stemmen in 1902. Dat was niet voldoendezij moesten in ernstige aanmerking genomen hebben 1° de ontevredenheid in de kristene volks met geweld van den hals rukkend. Terwijl de legerhoofden hunne vragende blikken op den Ru waapd gevestigd hielden, er deze het ontdekte geschrift met klimmen de belangstelling doorliep, stond de gevan gene met gebogen hoofd voor zijne rechters. Zijne aanmatiging, zijns trotschheid had uit; hij voelde dat hij verloren was en gaarne hadde hij van de algemeene afgetrokken heid gebruik gemaakt om uit de voeten te geraken. Jammer stonden de twee ambachts gezellen naast hem en deze verloren geene enkele zijner bewegingen uit het oog. Hij besloot dus eene andere poging te beproeven en sprak met klagende stemme: Ah, messeigneurs, pour Dieu, ayez mer cy de moi Maar Artevelde stopte hem den mond met de woorden; Tais-toi, nous verrons ce que faudra faire de toi En zich dan tot de vergadering wendende, vervolgde hijOpdat die Leliaart, welke wellicht niet weet wat deze brief behelst, ons niet verstaan zoude, zal ik u de boodschap zoo juist mogelijk in 't Vlaamsch overbren- g.n. Gij kuntdaarna oordeelen of het noodig is verdere ondervragingen te doen. Luistert: parlij teweeggebracht door de weigering van het samengaan van M. Planquaert in 1902; 2° het verdwijnen in Meenen en Moeskroen van hare beginnende inrichtingen brood- en gazetten verkoop3° misverstand tusschen de leiders der demokraten en van daar eene nalatigheid van propaganda gedurende bijna drie jaren; 4° volkomen gemis aanbestendige propaganda van wege de liberale partij5° onophoudende, hard nekkige propaganda, door woord en geschrift gedurende vier jaar volgehouden door de socialitische pariij.- 6° Het millioenen malen herhalen: Werklieden bij werklie den en rijken bij rijken De socialitische partij plukt de vruchten van haren arbeid, van hare volharding. Dit zij eene les voor de andere strijdende partijen 1 Doch wat zal daar het gevolg van zijn Zal M. Plancquaert het hoofd weer verheffen, zal hij zijn verstrooid leger bijeenroepen, nieuwe kaders vormen en zich goed inrich ten? Zal hij dit doen in de eerste maanden en van stonden aan zich tot den strijd bereiden, om in 1910 met goed gevolg aanval lend te kunnen kampen. Zal van de andere zijde dc liberale partij gebruik maken van hare macht, van haar leger? Zal zij voordrachten inrichten en mee tingen beleggen? Zal zij vluchtschriften en trakten gratis, onvergeld, verspreiden? Zal dit alles met methode geschieden volgens een vooraf opgemaakt plan cn op periodischo tijdstippen? Zal men dien akker, dien men tijdens de laatste kiesperiode bezaaide op geregelde tijden gaan nazien, om er het onkruid, dat er mocht tusschen gegroeid zijn, uit te rukken, de planten' welke week zijn eene bijzondere zorg te geven, en nevens die, welke mochten krom opgroeien, eenen st un te plaatsen ten einde ze te rechten. Moest men die wenken uit het oog verlie zen, het mochte wellicht gebeuren, dat de klerika'e partij, evenals de schellevisch »Aan den machtigen en geduchten graaf van Vlaanderen, doet kond en kennelijk zijn getrouwe ridder Duuneel van Halewijn, dat de bezetting van Oudenaarde den tegenstand niet lang meur kaa volhouden. Het Vlaam- sch6 galgengebroed heeft de stad zeer nauw omsloten en doet schier dagelijks aanvallen en stormloopen waaronder 's graven ver kleefde edelen weldra zullen bezwijken. Zij smeeken hunne ge luchten heer hen ter hulp te komen en de Vlaamsche ruziemakers van achter aan to vallen. Zoo deze aanval op den marktdag van Zaterdag, 12 Juli, kan geschieden, zullen de lomperds zich aan niets verwachten en onverhoeds aangerand wor den. De geduchte graaf trachto dus tegen dan ontzet te doen en in stilte tot den KJc- lareberg te naderen waar de trotsche Arte velde gelegerd is. Eens die hooveerdige weg geruimd, zal het dorpure grauw van zelf vluchten en het kamp in onze handen zijn. Een noodvuur, in den nacht van don lln tot den 12" Juli, op de hoogten van Lcupe- ghem ontstoken, zal er een teeken zijn dat onze redding nabij is. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1