VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 14 Juli 1906. Nummer 28. De propaganda. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. pir jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 ft*, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 A'le berichten van verkoopingen of andere bekenlmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als- mede die voor liet buitenland worden ontvangendoor den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Bij 't naderen van elke kiezing hoort m in iedereen redekavelen en gedachten uitzetten nopens de beste manier van kiespropaganda te ma ken. Gewoonlijk zijn al die redeneerin gen oppervlakkig en men maakt zelfs geen onderscheid tusschen de onmid- delijke en de verwijderde propa ganda. Ver het grootste getal verwachten mirakels van de onmiddelijke propa ganda, 't is te zeggen; van deze, wel ke de verkiezingen onmiddelijk voor afgaat. Zij vragen meetings op mee tings waarop men honderd verschilli- ge denkbeelden ontwikkelt, welke de toehoorders moeite hebben om goed te begrijpen; ja, die hun meermaals tegen de borst stooten. Bijzonderlijk de kleine kiezer mistrouwt zich over gedachten en stelsels, welke hij niet goed verstaat. I»e buitenkiezer voor al is niet voorbereid, om in een uur ken tijds zooveel verschillende zaken in zijn brein te laten doordringen; het is hem niet mogelijk alles wat hij gehoord heeft te onthouden, noch veel min het met kalmte en met vrucht fe overwegen en te berede neeren. Dikwijls doet men op die wijze eer der in de geesten onzekerheid en twijfel ontstaan, in plaats van over tuiging; vele meetings, gegeven eenige dagen slechts voor de kiezin gen, gaan verloren, indien zij zelfs geen kwaad stichten door het uiten van de eene of de andere onvoorzich tige zinsneden, die op de eenvoudige en onervaren kiezers soms het uit werksel heeft van eenen onverteer- baren hutsepot. Wil dit zeggen, dat wij de mee tings or middelijk voor de kiezingen afkeuren In 't geheel niet. De meetings, door ervaren sprekers gegeven op bepaalde punten van ons programma doen veel, goeds; zij geven propa gandamiddelen in de handen der meer ontwikkelden en zij kunnen ook aangewend worden als eene ge paste herinnering van alles wat reeds vroeger maanden of jaren, punt voor punt, voorgehouden en aangeleerd wierd. Cp die wijze zult gij nooit met spijt moeten vaststellen dat uwe partij juist in die gemeenten of kantons achteruitgaat; waar gij op meest vooruitgang rekende uit hoofde der onmiddellijke en herhaal de meetings, korte weken voor de kiezing ingericht. De kiezingen zijn eene leerschool Wij moeten hare lessen te nutte ma ken. Ons dunkens moeten de meetings, eenige weken voor de kiezingen ge geven, slechts eene herhaling wezen van de verwijderde propaganda, die de beste en zekerste uitslagen op levert. De verwijderde propaganda kan en moet het jaar dóór gemaakt worden, zelfs jaren vóór de kiezin„;en. Mee tings kunnen geheel het arrondisse ment. ingericht worden, nu hier dan daar. Die voordrachten, - - zooals ik jouer ou prècher d'infamie, si tu nous écliappais. Leid den gevangene weg Dat men hem de voeten knevele en bom streng be wake, opdat hij niet ontsuappe geb.oi de Ru- waari. Des anderendaags hing de heer van Mon- tigny op den oever der Schelde aan de galg te sportelen en verheugden zich do Vlamin gen aan de listen van den graaf en van zyne handlangers ontsnapt te zijn. Daneel van IIalew»n, die door het vreug degeschreeuw der Vlaamsche troepen op de wallen gelokt was, wrong zich de han den, Vcrmaledij liog grinnikte hij. - Eene kans mislukt en een wakkere strij der minder 1 XIII. De aanhouding van den zendeling met de geheime boodschap van Daneel van Hale wijn gelast, deed de Vlamingen begrijpen datzy hunne waakzaamheid moesten ver dubbelen, den toegsng van het kamp voor Oudenaarde aan alle verdachte personen ontzeggen en algemeene maatregelen nemen om de iisten der edelen te verijdelen en hun ne macht te bo'.eugelea. Men stelde talrijke. schildwachten die het bezoek der legerplaats aan allen Franschman moesten verbieden en, om desaangaan le niet bedrogen te wor den, schreef men streng voor eiken vreem deling nauwkeurig in 't Vlaamsch te onder vragen. Alle verdachte persoon moest on verwijld voor de legeroversten gebracht worden, die het recht hadden naar goeddun ken te beslissen. Tevens besloot men de vijandelijkheden tegen de aanhangers van den graaf ernstiger, heviger an aanhouden der door te drijven. To disn einde werd Ar- tevelde naar Qent gezonden om met de sche penen dier stad en hot bes'uur der twee an dere steden van Vlaanderen, Brugge en leper, middelen te beramen die het vader land voor goed van do kuiperijen der Leli- aarts konden verlossen. Het bezit van O ile- naarde en Dendermonde werd als eene hoofdzaak voor de algemeene veiligheid erkend, zoodat men besloot het beleg der eeiste stad met krachtdadigheid voert te zetten en de tweede door brieven op te cischen zich in de handen van den Ru vaai d over te geven. Wordt voortgezet. Geschiedkudige Roman. Knarsetandend hadden de legeroversten de booneude scheldwoorden aanhoord, waar mede Daneel van Halewijn de Vlaamsche strijders zoo mild begiftigde en meer dan eene gebalde vuist had zich, tijdens Artevel de 's lezing, dreigend naar den gek nevelden Léliaart gericht. Mijne rechtzinnige gelukwenschen en mijnen hartelijken dank, beer van Herzee- Ie sprak de Ruwaard wanneer de ver ontwaardiging eenigzins bedaard was. - Zon der uwe voorzichtigheid ware Halowijn's plan misschien gelukt. Nu kennen wij de inzichten onzer vijanden en zullen zo verij delen. De aanhouding van dien zendeling heeft wellicht het Vlaamsche leger van dea ondergang gered. En onder de toejuichingen der vergade ring, reikte Philips de hand aan zijnen boe zemvriend die ze gulhartig drukte. Nu blijft ons nog te zien wat er met dien gevangene te doen valt;" hernam Ar tevelde na eenige oogenblikken. De doodl De galg! - klonk het als uit eenen moDd. Zou die straf niet te zwaar wezen 1 Hij volbrengt enkel wat hom is opgelegd - op perde de Ruwaard. Neen, neen! Geene genale! - riep m do Vlamingen. Hij heeft een der ambachtsge zellen koelbloedig vermoord! Aan de galg, den Leliaart! dat zal hem leeren spotten met de vaderlanlsche strijders! Vous l'oyez; on vons condamme au gibet - zeg le Philips zich tot den Fransch man wendende. Au gibet Au, messeigneurs, pour Dicu mercy 1 Vous mo désbonorez! Au gi- b'.tl moi I le sire de Moniigny Gidce! Gidce 1 kermde de gevangene op de knie ën zinkend en zich kronkelend en wringend om de vergadering tot medelijden te bewe gen. Maar zijne snoeverijen en zijne uitda gingen waren nog te versch in het geh -u- gen om die moedige en ruwe strijders te vermurven of tot deernis te nopen. Sus, mauvais traitre, tu n'est pas digne d'aultre chose bulderde Raas vau Her- zeele met donderende stem. Tu saurais die vergaderingen liefst hoor noemen magen niet voor doel hebben ge heel het liberaal programma te ont wikkelen, maar een bepaald punt van dat programma. Andere malen kan men zelfs een voordracht houden over onderwerpen, die aan de poli tiek vreemd zijn't is eene soort van kennismaking, die onder meer dan één opzicht kan nuttig zijn aan de partij; ja die den spreker later ge makkelijker kan doen ingang vinden bij een publiek, dat zich anders zou de kunnen weêrspannig toonen aan politieke meetings in tijden van kie zing. De verwijderde propaganda komt aan de toehoorders meer belangloos voor en alles wat men voordraagt buiten de tijden van kiesgewoel kan door den kiezer kalm overwogen en onderzocht worden. Wij meenen dus dat onze politieke vrienden zich van nu af moeten be ijveren, om overal, met woord en schrift, onverpoos i te werken voor Zuiver A Igemeen Stemrecht en Zui vere Evenredige Vertegenicoordiging voor Kamers, Provincie en Gemeen te. Elk ongehuwd manèène stem; elk gehuwd man, of weduwaar met kin- ders, twee stemmen, zonder onder scheid van rang, geleerdheid of for tuin. Ziedaar twee volkslievende hervormingen, die voorzeker veel bijval zullen genieten bij alle wel denkende kiezers. Het zal genoeg zijn te wijzen op de rechtveerdigheid en de redelijkheid der hervormingen, om ze door al de kiezers spoedig te zien aannemen en verdedigen. Het zelve moet gedaan worden voor het Kosteloos, Verplichtend on derwijs met vrije keuze der school door de huisvaders. Dit onderwerp, klaar, duidelijk en gematig voorge dragen, buiten de tijden van het kies gewoel, zal ook spoedig partijgangers winnen en zich opdringen. Evenzoo zal het gestel zijn met den persoon lijken soldatendienst. Want, vergeet het niet, zoohaast het volk van de rechtveerdigheid en de wenschelijkheid eener hervorming overtuigd is, deze dringt zich op aan het Gouvernement, dat aan het hoofd des lands staat, al is hel dan ook kle rikaal. Immers een Ministerie, dat tegen den stroom der volksgedachten zou willen opvaren, zou ongetwijfeld schipbreuk lijden eu van het tooncel verdwijnen. Laat ons dus van nu af tot het volk gaan en hem de onrechtveerdigheid voorleggen van het tegenwoordig kies en legerstelsellaat ons hem in weekbladen en voordrachten het nut en de noodzakelijkheid van het volks onderwijs doen kennen. Spoedig zal het kiezerskorps al die hervormingen genegen zijn, en, om ze te verwe- zentlijken zullen de kiezers niet meer aarzelen in massa op te treden als vertegenwoordigers van het zuiver liberaal programma, dat van alle socialitische droomen en hersen schimmen ontbloot is. mmwwi». j.ii J.ftlüJML ,'IU JÜJJSUBSBBWBS'BiBBgBPpMMgMjMMpilM Ti 'iifliln fii r 11 i r i n'l i mmmmmmmmmmmmmmmmma miwi i sas HET WEEKBLAD (56« Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1