VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. STADSNIEUWS. Liberale Jonge Wacht. Twintigste jaar. Zaterdag 21 Juli 1906. Nummer 29. Dreyfus in eer hersteld De Belgische Liberale Volksverte genwoordigers aan Dreyfus Garde Civiek. Te Deum. Fête hippique donnée par l'Ecole d'Equitation. vmm J sint en Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr, par jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Par 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondfring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. In de Fransche Kamer M. Etienne, legt twee voorstellen neer, waardoor Dreyfus en Picquart hunne plaats in 't leger herbekomen, de eerste als scha- dron-overste, de tweede als brigade-generaal heiden met inschrijving op de tabel van het Eere Legioen. Talrijke toejuichingen ontstaan overal. In de legeruuiiiiuissio De commissie van het leger aanvaardde hedenmorgen met algemeens stemmen de beide voorstellen, ter Kamer neergelegd door M. Ettienne en waardoor Picquart en Drey fus terug in 't leger worden opgenomen, de eerste als brigade-generaal te beginnen met 10 Juli 1903, .ie tweede als schadronoverste te beginnen met den dag der afkondiging der wet. Vanaf 1903 zal aan Picquart de selderij worden betaald. Dreyfus weigerde elke ver goeding. Donderdag namidag heeft 't verbrekings hof van Parijs uitspraak gedaan in de her ziening ?an het proces Dreyfus. De zaal was opgekropt met volk. Tusschen de aanwezi gen bevonden zich verscheidene familieleden van kapitein Dreyfus. Te midden van eene groote stilte gaf de eerste voorzitter de heer Ballot-Beaupré, lezing van 't vonnis. Geschiedkudige Roman. Het antwoord van den bevelhebber van Dendermonde was, zooals men denken kan, op verre na niet gunstig. De sleutel onzer stad. zegde hij aan Artevelde's zendeling, liggen op de markt van Oudenaerde. Zoo de Ruwaard van Gent ze daar wil gaan halen, zal hij gemakkelijk, zonder onze hulp noch tusschenkomst onze poorten kunnen openen. Dit bijtend maar geestig antwoord viel geenszins in den smaak der Gentenaren en deed ze van gramschap op springen. Men drong dus bij Artevelde aan om onmiddelijk dien hoon te wreken als be hoefde de Ruwaard aanmoedigingen om eene taak te ondernemen die hij als hoogst noodzakelijk aanschouwde voor 't welgeluk- ken der vaderlandsche zaak. Na eene gron dige bespreking werd beslist een gedeelte der benden, welke Oudenaerde belegerden, onder de leiding van eenen hoofdman naar Dendermonde te zenden met last die stad nauw in te sluiten en ze ten spoedigste te be- Zooals we 't eerst van al de dagbladen aan kondigden hebben Belgische parlementsle den der liberale linkerzijden een telegram gestuurd aan kapitein Dreyfus. Dit telegram is van den volgenden inhoud Mariemont 19 Juli, 1906 Aan den eskadronschef Alfred Dreyfus, te Parijs. MM. Claes, Nolf, Lemonnier, Vandevenne, Buisset, Asou, Peten, Lorand, Tonnelier, Het luid, in hoofdzaak, als volgt: Overwegende dat er niets overblijft van de feiten waarvoor kapitein Dreyfus door den krijgsraad van Rennes veroordeeld werd, bestaat noch misdaad noch overtre ding, het hof verbreekt eenvoudig het von nis van den krijgsraad van Rennes; zonder voorzending voor eenen anderen krijgsraad. Het hof verleent aan kapitein Dreyfus de inlassching van het vonis in honderd dag bladen zijner keus, en de aanplakking van het vonnis in al de gemeenten van Frank rijk. In het vonnis wordt uitdrukkelijk gezegd dat het bordereel niet van Dreyfus, maar wel van Esterhazy is, en dat Dreyfus noch dit bordereel noch de stukken erin vermeld, heeft kunnen leveren. Men denkt te weten dat de verbreking uit gesproken werd bij algemeenheid van stem men, Met 38 stemmen tegen 11 werd er be sloten dat er geene reden bestond het proces voor een anderen krijgsraad te verzenden. Eenige datums. Den 24 december 1894 werd Dreyfus als verrader veroordeeld. Den 5 Januari 1895 werd hij in het open baar afgestraft en naar het Duivelseiland Den 30 juni 1899 werd hij \an't Duivels eiland terug gehaald om te Rennes voor den krijgsraad te verschijnen. Den 12 juli 1906 wordt Dreyfus door het Verbrekingshof in zijne eer hersteld. meesteren. Deze maatregel was de eenigste niet wel ke men noodig oordeelde. Raas van Her- zeele, die in de afwezigheid van Artevelde het bevel over het leger voor Oudenaarde moest voeren, werd aangespoord die ves ting ten strengste te bewaken en ze stor menderhand te bespringen mits zorg te dragen de Vlamingen aan geen al te groot verlies van manschappen bloot te stellen. Meermalen hernieuwde de koene ridder den aanval en trachte hij met takkebossen, mutsaarden en rijshout de wallen te vullen om bij middel van ladders, koorden en ha ken van allerhande slach de muren te be klimmen, zijne pogingen mislukten keer op keer. De Leliaarts verdedigden de sterkte met zooveel hardnekkigheid, zij waakten zoo zorgvuldig en bespiedden zoo nauwkeu rig de minste bewegingen der belegeraars, dat zij dier inzichten als het ware raadden en steeds gereed waron hun hoofd te bieden. Hunne krijgskunde, hunne behendigheid en hunne ondervinding in den wapenhandel behielden de overhand op de blinde drift en de ontoereikende ervaring der Vlamingen Rens, LiefmaDS, Verheyen, Buyl, Augustyns, Mullendorff, Mouville, Dewandre, Delvaux, Capelle, Feron, Cambier, Jourez. Frank, Hambursin, Braun, Ouverlaux, Descamps, Masson, Boël, Devigne, Van Damme, Roger, Vande Walle, Termotte, Janson, Francois, Neujean, Van Marcke, Mechelynck, Giroul, Hymans, Fléchet, leden der liberale linker zijde van de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers, verzoeken mij u hunne op- rechste gelukwensche over te brengen, ter gelegenheid der gelukkige ontknooping in den strijd aangebonden voor Waarheid en Recht. Ik heb het genoegen de uitdrukking mij ner gevoelens van waardeering te voegen bij de betuigingen van sympathie die zij u toesturen. EAOUL WAROQUÉ kwestor der Kamer van Volksvertegenwoor digers. Gisteren Vrijdag om 6 ure 's avonds heeft wapenschouw over het batailjon genomen, nadien heeft hij overgegaan tot de benoe ming en de herkenning van den heer Geor ges Castel als onder lieutenant, verslaggever der burgerwacht. Na eenige oefeningen gedaan te hebben, die zeer wel en met juistheid gegeven waren, zijn zij naar de caserne vertrokken waar de prijsuitreiking plaats had, der schieting waarvan wij over 8 dagen, den uitslag ge geven hebben. Dezen morgend om 11 ure had er een Te Deum plaats in de kerk van S' Maartens, ter gelegenheid der inhuldiging van Z. M'. Leopold I, vader des konings, Leopold II, te Brussel. en berokkenden dezen ernstige verliezen. De andere gedeelten van Vlaanderen werden evemin verwaarloosd. Rupelmonde en Saaflingen waren insgelijks in de handen der Leliaarts, en de uitvallen, ware roof- en plundertochten welke zij uit deze plaatsen deden, veroorzaakten de bewoners der streek veel nadeel. Saaftingen vooral was een doorn in den voet van Artevelde. Deze strekte, weleer op den linkeroever der Schelde, te genover Santvliet gelegen en thans door de zee verzwolgen, beheerschte gansch het land van Waas en had een groot belang. Hector van Wormhout, 's graven bastaard, voerde er het bevel, Schier dagelijks klaagden de Wazenaren over zijne knevelarijen, want zijne benden, voor welke het rijke gewest schier geheel open lag, vroegen niet beter dan de bevolking te plagen, uit te zuigen en zich met den gemaakten buit te verrijken. Op aandringen van de vertegenwoordigers der streek werd Mathijs Coolman, vroeger bevelhebber van 's graven schepen, naar dit punt gezonden met last de Leliaarts in bedwang te houden en de vesting te bemees- teren. Kweet de moedige Vlaming zich go- Buitenfeest in liet HOEKJE Het Bestuur der Liberale Jonge Wacht, geeft morgen Zondag een buitenfeest in d'herberg het Hoekje» Veurenschensteen- weg. De leden worden verzocht zich te 2-1/2 u. te bevinden in het lokaal, Zilveren Hoofd Rijselstraat, om met vlag ea muziek aan het hoofd naar Het feestpark te gaan. Bij geval van slecht weder, zal het feast toch plaats hebben in het Hoekje Malgré le temps incertain, la fête offerte k l'Hippodrome de Zonnebeke par le personel de l'Ecole d'Equitation et les membres de la société du Drag, a obtenue unsuccès complét. Le public nombreux a suivi avec attention les courses bien disputées et trés intéressan- tes. Aucun accident dans le personnel n'est sang c'est cassé les 2 pattes, que le capi- taine vétérinaire Van Vyve a aussilót abatlu. Les prix furent chaudement dispatés, la distribution des prix et diplómes k été faite par M. le Major Commandant iïagemans, aux gagnanls des différentes courses. Voici les résultats: 1° Course folate pour chevaux de pur- sang, pour sous-officiers. 1° le sous officier Servais2° le sous-officier Bos- schaert. 2° Gymkhana pour officiers et mem bres du club. Déguisemer.l: 1° lieute nant comte Vanderburch; 2° lieutenant chevalier de Selliers de Morauv'lle. 3° Course de haies pour chevaux ir lan- dais, pour sous-officiers1° le sous- officier Paternostre, 2° le sous-officier Vankelecum. wetensvol van zijne taak en gelukte hij er in den weelderigen oogst van het gewest grootcndeels voor vernieling te behoeden, het was hem echter niet mogelijk het Leli- aartsnest te doen ontruimen. Evenzoo ging het niet met Raas van de Voorde, die het bevel kreeg over een deel der vloot en Rupelmonde niet vermocht te bemachtigen ofschoon hij de stoutheid zoo verre dreef er onder den neus van 's graven partijgangers, en zonder dat dezen het hem konden beletten, Fransche wijnen te halen en naar Gent te voeren. Coolman brwees overigens de volkszaak noch andere, veel gewichtiger diensten. Hij bevocht de Leli aarts met goed gevolg, zoo te water als te lande, en hield de Westerschelde vrij zoodat de levensmiddelen gestadig uit Holland en Zeeland naar Vlaanderen konden gebracht worden.Zijnepogingen ter bevoorrading van Gent waren eene wezenlijke weldaad voor die stad en verwierven hem de rechtzinnige erkentenis van de opperhoofden, die verirou- wen in zijnen moed ea zijne ervarenheid ge steld hadden. Wordt voortgezel. HET WEEKBLAD (576 Vervolg). vorbannon —Vw UUOI lUCIOtUCUWi Uti

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1