VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Zaterdag 28 Juli 1906. Nummer 30. Een Woordje aan de Kiezers. Exposition Maritime Internationale de Bordeaux. Het buitenfeest der Jonge Wacht. Sterfgeval. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakiogen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Op dit oogenblik wordt er op alle gemeen tehuizen overgegaan tot de herziening der kierzerslijsten, die zullen dienen voor al de kiezingen, welke zullen of zouden kunnen plaats hebben van 1 Mei 1907 tot 30 April 1908; het is dus met de lijsten, welke men nu bezig is met opmaken, dat de Gemeenle- hiezingen van October 1907 zullen plaats hebben. Vele personen meenen dat de Gemeente besturen en dezen die zich met de kieszaken bezig houden alles kunnen weten wat het kiesrecht van eiken burger betreft. Dit is eene groote misgreep. Te Yper, bij voorbeeld, kan men geheel wel weten wie hier belastingen betaalt. Maar, hoe wilt ge dat dezen, die zich met het nazicht of het opmaken der lijsten bezig houden, weten dat een persoon, die Yper beweont, belastingen betaalt of eenen eigen dom bezit te Lapscheure, te Nederzwalm, te Vesqueville, te Gent of elders? Het is de eige naar, die zulks moet verklaren. Evenzoo is het gesteld met de Renteboekjes en de in schrijvingen op het Grootboek der Belgische Schuld. Velen, die gehuwd zijn, meenen recht te hebben op eene bijgevoegde stem, om die en kele reden. Dat ls ook een misslag; een ge huwd man, met of zonder kinders, moet daarenboven 35 jaar oud zijn vóór 1 Mei aanstaande en eene zekere personeele belas ting betalen, of, als werkman, aangeslagen zijn zonder te moeten betalen. Die belasting is voor de Kamers en de provincie 5 frank, voor de gemeente (te Yper) 15 fr. Op min dere gemeenten is het maar 10 en soms maar 5 frank, geljjk wij het hooger aan 't hoofd van 't stadsnieuws uitleggen. Het is ook onwaar, hetgeen de Spore, on langs vertelde onder de rubriek Harelbeke, dat een weduwaar zonder kinders kan recht hebben op eene tweede stem als huisvader. In alle geval, de tegenwoordige herziening der kiezerslijsten is zeer gewichtig, omdat die lijsten zullen dienen voor de gemeente- kieziogen van het toekomende jaar. Wij kun- Geschiedkudige Roman. Al deze voorzorgen en maatregelen verg den nog al tijd, en reeds waren zes weken verloopen sedert Artevelde het beleg van Oudenaerde verlaten had. De zomer was op het hevigste, de hitte drukkend en on verdraaglijk. Deze buitengewone warmte, het bestendig verbruik van gelijke spijzen, het gebrek aan behoorlijke verzuivering en meer nog de uitwasemingen der wakke gronden rond Oudenaerde, hadden eenen noodlottingen invloed op den gezondheids toestand van het Vlaamsche leger dat de stad ingesloten hield. Eene besmettelijke ziekte, de pest zeggen de kronijken, brak op de lage Scheldeboorden uit, verspreidde zich van daar over het kamp en doorliep zelfs een groot gedeelte van het gewest. Me nigvuldige gemeentelijke strijders werden de slachtoffers van die kwaal en bezweken, na een paar dagen lijden, in de ijselijkste pij nen. De uiterste kwaadaardigheid der plaag, waaran slechts weinig aangetasten ontsnap. nen dus ODze politieke vrienden niet genoeg aanwakkeren van nu af een oog in 't zeil te houden om desnoods hunne rechten te doen gelden. Te beginnen van 8 September aanstaande zullen er afdruksels der nieuwe kiezerslijs ten op ons bureel liggen ter inzage van een ieder. De vragen tot inschrijving of verhooging van het getal toegekende stommen moeten gedaan worden voor den 31 October 1906. Reklamaties, eenige dagen vóór de kiezing baten niet. Er moet bijtijds gezorgd worden. Nous apprenons qu'A l'occasion du cente- naire de la navigation A vapeur, la Ligue Maritime Frangaise, établissement d'uhlité publique, dont le Président est le vice-amiral Gervais. organise, sous le pa tronage ofüciel du Gouvernement franqais, du Gonseil Géné.-al de la Gironde, de la Municipalité, de la Cbambre de Commerce et de la 8ociété Philomatique de Bordeaux, une Exposition Internationale qui se tiendra a RvrilftanY dn mnis d« roai rv,r>io d'octobre 1907. Cette Exposition ouverte a tous les pays recevra tous les produits industriels, agricoles ou artistiques qui so rapportent a la marine. La classification générale comporte 17 groupes, sa voir I. Histoire de la Marine. II. Enseigne- ment. III. Cartes et instruments. IV. Navigation de Commerce. V. Marine de guerre. VI. Matériaux de construction. VII. Machines motrices et Propulseurs. —VIII. Armement et Apparaux diver3. ix. Navigation automobile et embarcations de tout genre. X. Aéronau- tique. XI. Travaux de ports et rades. XII. Pêches maritimes et fluviales, XIII. Hygiène, Sauvetage et Sports. —XIV. Appro- visionnements de bord. Alimentation. XV ten en hare groote aanstekelijkheid sloegen de Vlamingen met schrik en knakten hun nen moed De vurigheid, die zij in de eerste weken van het beleg toonden verflauwde en enkel met tegenzin gehoorzaamden som migen aan de aanvoerders wanneer een stormloop of een aanval bevolen werd. De gevoelige verliezen, in deze herhaalde schermmutselingen ondergaan en de onwrik bare standvastigheid der Leliaarts, die in het gebrek aan levensmiddelen en de ontbe ringen van allerlei aard nieuwe krachten schenen te putten, deden hun daarenboven de pogingen ter bemeestering der sterkte als nutteloos beschouwen Menigvuldige ge zellen haakttn er naar dat brandpunt van besme.ting te ontvluchten en in hunne haardsteden weder te keeren. Aanvankelijk had Raas van Herzeele aan verscheidene zwakke en gehuwde mannen de toelating vergund zich tijdelijk naar huis te begeven deze aanvragen werden echter ten slotte zoo talrijk dat-de bevelhebber, zonder onrecht vaardig teworden, ze niet meer kon toestaan. Al deze oorzaken, gevoegd bij de afwe zigheid van den Ruwaard, die gestadig van Industries diverses. XVI. Rapports com- merciaux de Bordeaux avec les colonies. XVII. Economie sociale, oeuvres de mutua- lité et de bienfaisance. Aux différents groupes, i'Exposition join- dra des courses nautiques diverses et elle organisera des concours entre les navires marchands; enfin, la grande semaine mari time organisée par la Ligue Maritime Frangaise aura lieu A Bordeaux a cette même époque. Des pavilions seroat consacrés A l'Océano- graphie, A l'automobilisme nautique et a la navigation aérienne. Monsieur Petrus Renaux, agent consulaire de France a Courtrai, se tient A la disposi tion des intéressés, pour leur fournir, s'ils le désirent, de plus amples renseignements. Hot buitenfeest der Liberale Jonge Wacht, heeft Zondag laatst allerbest gelukt. De stoet voorafgegaan van een muziek korps van een veertigtal leden, vertrok uit het lokaal om 3 ure en begaf zich al spelen de naar het feestpark van 't hoekje waar, een zeker getal leden ons reeds afwachten. nen de verschillende prijskampen voor mans- en vrouwspersonen. De schoone en talrijke prijzen door onzen achtbaren voorzitter den heer volksvertegenwoordiger Ernest Nolf geschonken, werden vurig en met moed be- kampt. Het aangename feest duurde tot rond de zes ure en na bespreking door het bestuur werden de verschillige en talrijke beloonin gen uitgedeeld, terwijl het muziok de schoonste stukken van zijn répertorium liet hooren. Gelijk bij het vertrekken, keerden wij stoetsgewijze naar ons lokaal waar men van elkaar scheide, tevreden van zulk een aan- geaame namiddag doorgebracht te hebben. Wij kunnen in naam van al de leden der Jonge Wacht, Diet genoeg onzen voorzitter M. Nolf bedanken voor zijne mildadigheid, en aan onzen achtbare eere-Voorzitter M. Emiel Iweins, de uitdrukking onzer innigste dankbetuiging. de eene naar de andere stad reisde ©in da eensgezindheid te behouden, het verbond der Vlaamsche gemeenten te versterken en de kuiperijen de volksvijanden te verijdelen, brachten in het leger ontevredenheid en misnoegen te weeg. Lang morde men in stilte en aarzelde men de bevelen der over sten openlijk te miskennen en in den wind te slaan, dan langzamerhand werd de toe erger. De onrust, die zich in den beginne tot enkele ondergeschikte gezellen beperkte, breidde zich uit en nam weldra eene zoo dreigende wending dat een opstand onver mijdelijk scheen. Raas van Herzeele was radeloos. Zijn invloed, op verre na niet zoo groot en zoo stevig gevestigd als die van den Ruwaard, vermocht niet op de woel geesten die de tucht ondermijn len en in het duister hun hatelijk werk van verguizing voortzettenden. Ook was de ridder er ern stig op bedacht ter bedaring der gemoederen zijn gezag af te staan en in andere handen over te geven. Alleen de dringende beden van eenige legeroversten hadden hem belet dit ontwerp tot dan te volvoeren. Zoo stonden da zaken voor Oudenaard Dinsdag 11. woonden wij de zeer pijnlijk e begraving bij van den diepbetreurden Julius Hustinx, een der beste vertolkers der maat schappij de Vlaamsche Ster, de zeer bemind en geacht was van 't Ypersch publiek. In al zijne rollen munte hij uit door zijn talent. Het is een weergaloos verlies voor deze maatschappij, maar nog een veel grooter, een onherstelbaar verlies is het voor zijne ongelukkige vrouw, die zonder steun achter blijft met 3 onbejarige kinders, en zonder bestaan is. Sedert lang hebben wij zulke begraving niet meer gezien, al de maatschappijen waarvan Hustinx deel maakte waren ver tegenwoordigd. Do Vlaamsche Ster, 't Muziek der Oud-Pompiers, de Onderlinge* Bijstand de Infatigables, de Visscliers, en eene tallooze schaar vrienden, waron toegestroomd om aan hunnen vriend een laatste bewijs van genegenheid te geven en eene laatste hulde Twee lijkreden werden op het kerkhof uitgesproken; eene door Jules Ossieur, lid der Vlaamsche Ster, en de andere door C. Jolyt in naam der visschers. Lijkrede uitgesproken doorM. J. Ossieur, lid der Vlaamsche Ster. Mijnheeren, wanneer zich, op zekeren morgen, een twin tigtal dekens in den tent van Raas van Her zeele aanboden. De bevelhebber, die aan stonds begreep dat er iets gewichtigs op handen was, bad hen plaats te nemen en hem de redenen hunner komst te daon ken - nen. Met spijt en droefheid verklaarden hem de Vlamingen dat het hun onmogelijk was langer de ontevredenheid huniier benden te beteugelen. De gezellen eischten de tegen woordigheid van den Ruwaard en dreigden het beleg op te breken zoo Artevelde binnen vijf dagen niet voor Oudenaarde wederge keerd was. Hoe! zij willen huiswaarts wanneer wij op het punt zijn de stad te bemeesteren Het ware een schandelijk verraad! kreet de edelman. En op welke wijze zouden wij de stad bemachtigen, vermits gij beweert dat een algemeene stormloop u verboden is en gij bijgevolg weigert hem. te laten onderne men? «vroeg de deken der Brugsche bont werkers, die zich door hunne tuchteloosheid onderscheidden. Wordt vervolgt. HET WEEKBLAD (58« Vervolg). iNaeen Kiem maai üïuuuu wuv/oh mguii- Een droevige plicht schaart ons heden rond het graf van dezen die gedurende tien jaren onze vriend en onze verkleefde kunstbroeder was. Maar vooraleer deze laatste rustplaats te verlaten, voora leer de aarde de stoffelijke overblijfsels dekke van den geachte medebroeder dien wij beweenen, laat mij toe u te zeggen wie en wat de man was dien wij betreuren en wiens verlies zoo gevoelig voor ons is. Wij hadden volgeerne delijkrede der visschers medegedeclt, maar zij is ons niet toegezonden ge weest.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1