VAN YPERIN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Arm Vlaanderen Yoor onze reizigers in Frankrijk, Het sparen in Belgie. De kolenbarons in België 2950 heet. of 100 milj. frs. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 oentiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondiring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangendoor den Office de Publicité, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Moorden, branden, stelen blijfft het alle daags werk op de geklerikaliseerde dorpen. De vele gevangenissen zijn opgepropt; overal eischt de verschrikte bevolking meer gendarmen. Als we de aandacht van het gouvernement op dien schrikkelijken toestand trekken, als behoedmiddel tegen zedeloosheid, dronken schap en misdaad goede scholen, en verplich tend onderwijs en opvoeding vragen, dan komen de fanatieke kranten en politiekers altijd met het zelfde liedje voor den dag: Is de toestand min slecht in uwe liberale steden? Maar ze voegen er niet bij dat in die steden het schuim van gansch het land en van den vreemde samenschoolt en zich ver schuilt. Ondertusschen wordt niets gedaan om de euveldaden te keer te gaan. "Wat de rechtzinnigen gelooven wij spreken hier van de klerikalen niet als het heiligst aanzien, wordt uit ciboriën en kelken in een hoek of in de modder gewor pen, de vaten worden verbrijzeld en het goud en zilver verkocht. Te Lede bij Aalst ■worden de offerblokken leeggeplunderd. Te Eename bij Oudenaarde ontgraaft een vam pier eene lijkkist op het kerkhof en wil het deksel met de spade stuk slaan om de juweelen aan de doode te ontrooven. Te Zevele bij Deinze wordt een mildadige pries ter vermoord en zijn lijk in een poel gesleurd. Te Adegem wil een man een ander in de kerk tijdens de hoogmis dooden. De kermissen zijn slemperijen en vecht partijen. Hier vloeken en tieren de boeren als bezetenen, daar wordt een jongen dood gestoken; elders wordt een zat gemaakt meisje onteerd en op den weg van het ver derf gestooten. Onlangs komen vier boerinnekens van eene kermis terug; negen boerenkinkels Geschiedkundige Roman. En Frankrijk dan? onderbreekt de schepen De Hert. Frankrijk hoeven wij, voor 't oogenblik ten minste, niet zeer te vreezenvervolgt Philips. De koning, zooals gij weet, is on mondig en de verdeeidheid, die thans aan 't hof heerscht, maakt de tusschenkomot der Fransche kroon schier onmogelijk. Wat meer is, in Parijs zelf heerscht eene hevige gisting, het volk is moe den nek te bukken en zich te laten uitzuigen en weldra zal er denkelijk het oproer losbarsten. Niklaas Flament geleidt er de volksbeweging en zelfs andere steden wachten slechts zijn woord en de gunstige gelegenheid af om den opstand over gansch Frankrijk te ver spreiden. Gij ziet het dus met nog eenigen tijd te wachten, zullen wij meester zijn den vrede naar ons verlangen en tot ons voor deel op te leggen. Gaan wij nu integendeel tot den graaf, dan zal hij zijnen wil en zijne voorwaarden opdringen. Hij zal in onze vraag de bekentenis onzer zwakheid zien, hij zal overtuigd wezen dat wij uitgeput zijn en, geraden door onze vijanden, zal hij, om houden er eene van aan, de andere meisjes vluchten. Het arme menschenkind worden de kleederen van het lijf gerukt; ze onder gaat de vuigste en vuilste schanddaden; zeven der geile schurken vallen beurt op beurt op het naakte slachtoffer en voldoen hunne beestigste driften, s' Anderendaags stierf de martelares in de he\igste smarten. Te Oostacker dicht bij de Lourdes kapel komt een schavuit 't hu's uit het gevang. Hij wil zijne zuster steken, twee broeders grijpen elk een mes, werpen zich op den woestaard en steken hem de keel af. Te Westrode in Brabant vallen vier moor denaars een sukkelaar aan uit louter ver maak laten ze hem bloed door hem tot zesmaal toe messen in hoofd en rug te ploffen. Te Wyncke-Terdonck schiet een pensjager zijn lief dood, zooals hij gewoon was hazen kapot te maken en snijdt zich zelf de keel af. Een brigadier der douanen wordt te Mous- cron bij Kortrijk door een geweerschot van een smokkelaar neergeveld. Te Overboelare bij Geraardsbergen worden twee balken op den spoorweg gelegd en nauwelijks wordt eene afgrijselijke ramp vermeden. Te Leeuw-Sint-Pie ter bij Hal worden twee wichten langs het kanaal door hunne on taarde moeder verlaten. Het meisje is slechts 3 maand, het jongetje 20 maand oud. Te Assenede (Oost-Vlaanderen) vechten twee dronkebroers en rollen te zamen in eene grachteen ervan neemt eene sikkel en slaat den anderen ermede op den kop tot hij als dood blijft liggen. Te Baelen (Antwerpsche Kempen) maken zich vier schobbejakken zwart, dringen in eene hoeve, binden een 80 jarigen man vast en beginnen alles te plunderen. Te Berlaere bij Lier slaat een schelm zijn vader. Een gebuur komt er tusschen en wordt door den deugneit als eene spons door stoken. Te Eysden (Limburg) wordt een man in vollen dag te midden van het dorp langs achter aangevallen en door twee boos- wichten afgemaakt. Te Maldeghem wordt gebrand, te Ever- gem en te Hersteld gemoord, te Vlassebrouck verkracht, enz, enz. Aan de frontieren van Hazebrouck, Abeele, Poperinghe hoort men van stelen, moorden, ene,zen dertigtal zijn reeds oggesloten in 't gevang; dagelijk hoort men van branden, stelen en moordenmoesten wij dan eeDS van de zedenschandalen spreken. Kinderen worden verprost jaren lang, een gansch dorp weet het en niemand belet de verbeestiag der wichten. Te Tongeren wordt een getrouwde pilaar bijter aangehouden, die zijn dienstmeisje, dertien jaar oud, mishandelde. Kinderen worden om het leven gebracht en zoo werd deze week nog in het assissenhof te Tongeren de laatste akte van zulk eene wraakroepende daad gespeeld. Maar waarom de overige gruweldaden van ééne enkele week opsommen? 't Is eene lange litanie. En zoo rekt zich in ons duurbaar Vlaan- derenla-nd van dag tot dag de lange lijst der aansiangen op het leven der menschen. op de eerbaarheid, op den eigendom uit. Ni 3- mand staat op om paal en perk aan die misdaden te stellen. Onderwijs en opvoeding alleen kunnen die allengskens verminderen. En nochtans houdt het klerikaal Gouvernement bij voor keur gevangenissen en gendarmeriën, in plaats van goede nationale scholen. onzen lateren tegenstand onmogelijk te ma ken, onze boeien nog nauwer toehalen. De Fransche gemeenten, onze onderwerping vernemende, zullen zich stellig ontmoedi gen, zij zullen hunne eischen matigen, mis schien zelfs laten varen, en Frankrijk, aan dien kant gerust, zal ons in eenen langdu- rigen en gevaarlijkeren oorlog kunnen wik kelen dan dien welke wij thans voeren. Het Hof, dat het op onze vrijheden en onze schatten gemunt heeft en met tegeozin de ontwikkeling onzer macht ziet omdat het daardoor wordt ons naar willekeur te be handelen, zal dan voorzeker met gansch den adel op ons gewest storten en alles te vuur en te zwaard verdolgen! En helaas! wie weet of Vlaanderen onder dien machtigen drang niet zal bezwijken en, ondanks zij nen moed en zijne dapperheid, voor eeuwig van de lijst der volkeren zal geschrapt wor den! Welnu, vrienden, wat dunkt u, zou het voordeeliger zijn thans den vrede te vra gen of nog eenige weken te wachten tot dat den graaf gedwongen zij hem ons aan te bieden en wij onze eigene voorwaarden zul len kunnen opleggen? De redevoering van Artevelde had den moed der schepenen opgebeurd en hunne denkbeelden gewijzigd. Zij begrepen de ge- Het is weinig geweten hoeveel tabak en cigaren men vrij van rechten mag mede- nemen als men naar Frankrijk reist. grondheid zijner woorden en waren over tuigd dat een oorlog-met Frankrijk, in de omstandigheden zooals hij die schetsste, mis schien den ondergang van Vlaanderen kon na zich slepen. Zij .traden dan ook do zienswijze van den Ruwaard bij en besloten den strijd voort te zetten tot dat de graaf, gedwongen door de overgave van de ettelijke plaatsen die het nog met hem hielden, zelf den vrede zou aanbieden. Tevens belasten zij hem deze be slissingen door de andere steden te doen be krachtigen en zich dan naar Oudenaarde te begeven om de belegeraars tot moed geduld aan te manen. Nauwelijks waren deze besluiten genomen of Artevelde snelde aan zijne woning want hij was benieuwd te weten of Gozewijn geene inlichtingen had gver Kerste, die hem en zijne geliefde gade zoo nauw aan het hart lag. Zooals de heelmeester het voorzegd had, was de wonde van Wouter van Massemen niet doodelijk geweest; hij was gered dank aan Kersle's zorgen. Maar ook de maagd had gewetensvol heuren plicht gedaan vol gens belofte. Niets had zij ontzien, noch moeiten, noch opofferingen Zij had den ge kwetste bewaakt als wane hij heur eigen Een nieuw dienstorde der fransche tol- dienst beschikt dat, mils aangifte, aan de greDS, elk reiziger mag drager zijn ofwel van 30 cigaren, ofwel van 100 cigaretten, ofwel 100 grammen tabak. Voor meer dan 30 cigaren betaalt men 50 frs. inkomrecht per kilo, wat op 20 tot 30 c. per cigaar komt te staan. Het aantal spaarboekjes in 1905 bedroeg 2 millioen 312,000, zijnde 107.000 meer dan in 1904 De gestorte gelden bereikten 785 miljoen frs, 't zij ongeveer 21 miljoen meer dan in 1904. De 90 duist renteboekjes met 357 miljoen franks. Het blijkt dat de beslissing van den beheer raad waarbij de rent werd verminderd voor de storting boven de 2.000 frank, geen invloed op den regelmatigen vooruitgang heeft uitgeoefend. Het aantal boekjes per 1.000 inwoners klimt het hoogst in het bestuurlijk arrondis sement Brussel waar het 448 bereikt. De laagste verhouding wordt bestatigd in de omschrijving Hasselt met 181. Wanneer in Duitschland iemand kolen ontdekt dan krijgt hij als belooning eene concessie van 200 hectaren. In ons gezegend klerikaal landeken, doen het onze klerikale ministers anders. Zij schenken aan hunne klerikalo vriendjes het mager belooningske van 't Is vet! 't Is kiesgeld En er is geen geld voor het pensioen van den werkman Leve de klerikalen! roepen de onoozele sullen. broeder geweest. Gansche nachten had zij aan zijn ltjdensbed gezeten, hem gelaaf'i wanneer de brandende koorts zijnen gorgel verschoeidezalven, kruiden en dranken be reid en de etterende wonde met zooveel op lettendheid verZuiveri en vermaakt dat heur vader zelf heure zelfverloochening bewon derde, Dat het haar veel, uiterst veel gekost had zoo de toerderste gevoelens heurs harten te ontdrukken, moet niet gezegd. Inderdaad, er behoefde eene meer ddn de gewone menschlievendheid om haat en afkeer te doen zwijgen en het schandelijkste bedrog, de laagste daad door de liefderijkste verpleging te beloonen. Had de suoude Wouter heur hart verblijzeld en haar leven vergald, zij schonk hem het loven weder door heure be- langlooze oppassing en heure aanhoudende zorgen. Plichtbesef en innige liefde voor Go zewijn van Herzeele hadden haar gesteund in die lastige en alleezins ondankbare taak. Zij wist inderdaac thans stellig dat de jonge ling den Leliaart de wonde toegebracht die hem op eenen stap v an het graf voerde eu heur vader had haar in de overtuiging gela ten dat de strijd tusschen de twee medemin naars niet met gelijke kansen was aange gaan. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (61° vervolg.)

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1