VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philipps van Artevelde. STAPSftlfcUWS. Twintigste jaar. Zaterdag 8 September 1906. Nummer 36. De keus der school. Het drama van Ukkel. Belangrijk bericht. Eene begraafnis. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor den buitan, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij en onderteekeml toe te zenden. Artikolen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wij treden reeds in September de vacantie- dagen vervliegen ras, en welhaast zullen de ouders moeten denken aan welke school hunne kinderen toe te vertrouwen. Dit punt is hoogst belangrijk en de toe komst der jeugd hangt in grooten deele, zooniet geheel, af vanhet genoten onderwijs. Op onze dagen beheerscht de wetenschap de wereld en kennissen enkel gesteund op flauwe verdichtsels waarvan de bewijsredens enkel op eene zieke verbeelding berusten zijn verre niet bij mate nut in de samenleving af te werpen. «t Is dus het wetenschappelijk onderwijs alleen dat we aanprijzen, en dit is enkel in officieele scholen te vinden. Daar heeft de onderwijzer kunde en jaren ondervinding in de noormaalschool en in de samenleving opgedaan, kan meestal als vader van familie de kinders de oprechte gevoelens inplanten van recht en plicht. In het vrij onderwijs integendeel ziet men vaak een broekventje, zonder de minste waarborg van bekwaamheid vermits er meestal geene ernstige examens onderstaan worden en diplomas ontbreken, vandaag «ene monnikspij of eeDe nonnenkap aan- stroopen en morgen als magister fangeeren Dergelijk onderricht is anti-nationaal, vermits zulke schoolmeesters allen fanatiek zyn, en de kinders in plaats van princiepen van verdraagzaamheid in te planten hun andersdenkenden leeren haten, en uit hun onderwijs alles verbannen wat niet met klerikalism strookt. De leerlingen doen dwaalbegrippen op welke hun later in hunnen handel en wandel bijblijven. Wij hebben leerlingen van de eerste broek uit de papennesten gezien die in tijd van kiezing anti-klerikale plakbrieken afrukten Geschiedkundige Roman. Dat is zoo lastig, vader; viel de maagd in de rede. Wouter doet niets dan mij bedankenhij prijst mij voor wat ik gedaan heb en zelfs voor wat ik niet gedaan heb, en gij begrijpt genoeg dat zulke toestand schier onhoudbaar ishet zijn immers slechts hoogmoedigen die gaarne hunnen lof hooren uitbazuinen. De heer van Hallewyn knikte glimlachend. Eerste voelde dat zij den echten toon aange slagen had en verstoute zich hare wenschen, die thans eischen werden, verder te drijven. Zij vervolgde «Wat meer is, vader, die gejaagdheid en opgewondenheid welke den edelman altijd in mijn bijwezen aangrijpt, kan hem slechts nadeelig ziln. Ik geloof dat het beter ware zoo ik weiniger in zijne tegenwoordigheid kwame en ik meen dat gij wel zoudt doen den heelmeester deswegens eens te raad plegen. Overigens, op die wijze zou ik ook wat verpoozing hebben. Eene wandeling in de stad en op de wallen zou mij grootelijks verkwikken, want dat gedurig binnenzitten is voor mijne gezondheid niet gunstig geweest. Daneel aanschouwde zijne dochter met teederheid. Zijne ruwe krijgsmansziel was geroerd door den zoeten en indringenden toon van Kerste's stemme evenals door de en politieke tegenstrevers in de straat belee- digden. Wie had hun dit ingegeven? In de onzijdige scholen integendeel wordt er geen politiek gemaakt door het wereld lijke persooneelzoodoende vermijdt men opwellingen van haat tot den evenmensch. Dus, ouders, aan de Staatsmiddelbare- school of aan de Gemeentescholen alleen moogt gij uw vertrouwen schenkeu. Zekere ouders meenen nochtans dat het meer in d'oogen slaat hunne kinders bij pas toors en begijnen ter school te zenden, waar zij volgens de standen worden ingedeeld en getroeteld. Dat zij eens in 't land rondzien wie er aan 't hoofd van de klerikale partij staat en dikwijls zullen zij kunnen bestatigen dat het slechts zonen van liberalen zijn, kweekelingen van de kalote broeikassen. Ziedaar wat dergelijke handelwijs teweeg brengt 1 Wij verstaan niet hoe het mogelijk is de opvoeding der kleinen toe te vertrouwen aan kerels welke bij middel van hunne pers vader of grootvader door de modder sleur den, hun diepe hartwonden toebrachten, hunne nagedachtenis tegenover de jongeren schonden, en nog schenden voor de enkele reden dat zij uit plichtgevoel de knechten weigerden te worden van de gerokte lui. Neen, liberalen, stelt uwe kinderen niet bloot het venijn in te ademen dat u walgt en waaraan gy nog met afgrijnzen denkt. De belanghebbenden zijn gewaarschuwd, onze plicht bepaalt zich tot daar. Men vindt de kleederen der putgravers. De blindeeringswerken zijn bijna voltooid. Eene reusachtige kraan, die moet dienen om den pletmolen uit den put te bijschen. bevindt zich thans op den planken vloer, en gegrondheid harer redeneering. Ook voelde zich de maagd, ondanks zijne opwerpingen, van zijne algeheele toestemming verzekerd. «Ik meen, inderdaad, Eerste,» wedervoer hij, «dat het voor u en den heer van Masse- men beter zou wezen, zoo hij tijdelijk uwe bezoeken bij hem kondet verminderenook stern ik er volgaarne in toe dat gij u, in de meeste gevallen, door de meid doet vervan gen. Aangaande uwe wandelingen op de vestingen, ben ik echter van gevoelen dat ze tot opspraak zouden aanleiding geven, wijl het de burgers verboden is op de muren te komen. «Alsof de dochter van den bevelhebber en de verpleegster der gewonden niet kon aan schouwd worden als deel makende van de bezetting?» glimlachte de jonkvrouw. «Gy houdt er dus wel sterk aan op de wallen te wandelen?» vroeg de vader teene- maal overwonnen. «De lucht moet er hater en frisscher zijn dan in onzen kleinen hof in de enge straten der stad; verklaarde Eerste,en die om standigheid is zeker niet zonder belang wanneer men zoolang is opgesloten geweest.» «Welaan dan,» besloot Daneel, «vermits u dat zooveel genoegen kan doen, zal ik u dezen namiddag dp de vestingen vergezellen. Derwijze zullen de wachten u niet hinderen en zult ge cok later, wanneer men u zal kennen, met Wouter, met de meid of zelfs alleen, eenige ontspanning in de open lucht mogen genieten. weldra hoopt men het gevaarte uit de diepte te kunnen halen. Gistermorgen, terwijl men bezig was de aarde weg te ruimen boven den pletmolen. Vonden de werklieden kleeding stukken Eerst een vest, daarna een wollen tricot en kort daarop nog twee andere vesten, alle kleederen die aan de arme slachtoffers hebben toebehoord. Uit den zak van een der veslen haalde men een schrijfboekje te voorschijn. De vader van Van Vettenburg een dor verongelukten wetende dat dit schrijf boekje aan zijn zoon had toebehoord, maakte ei zich meester van en weigerde hardnekkig het terug te geven. De tusschenkomst van een politieagent was noodig om den armen vader te overtuigen dat elk voorwerp uit den put voortkomende ter beschikking vau het gerecht moet worden gesteld. De vrouwen der drie slachtoffers en vader Van Vettenburg verlaten de plaats der ramp bijna geen enkel oogenblik. Een ploeg werklieden zal met de aard werken aanvangen zoodra de blindeering voltooid is, waarna men onmiddelijk zal pogen den pletmolen op te halen. De ontdekking der hleederen duidt volstrekt niet aan dat men weldra ook de lijken gevonden zal hebben. Het is namelijk meer dan waarschijnlijk dat de drie slachtoffers, alvorens in den put af te dalen, hunne kleederen aan den plet molen hebben opgehangen. Volgens de laatst ontvangen tijdingen zal men eerst hedennamiddag (Woensdag) den pletmolen gansch blootgelegd hebben. Omtrent het vinden der lijken valt nog niets met zekerheid te zeggen. Iatusschen heeft men in een gebouwtje Ten gevolge van dit onderhoud, ging Eerste schier dagelijks, nu in de stad dan op de vestingen een toertje doen, burgers en krijgslieden troostende en helpende zooveel het in hare macht was en ieders genegen heid en vertrouwen verwervende. Won zij de burgerij door hare weldadigheid en hare goedhartigheid, de bezetting roemde haar als een voorbeeld van zelfopoffering, de redster, de verloofde van eenen dor hunnen,. Ook werd zij overal waar zij zich vertoonde met ongeveinsde betuigingen van achting en vriendschap begroet. Intusschen verbeterde Wouter's gezond heid van dag tot dag en weldra was hij in staat niet alleen zijn bed. maar tevens zijne kamer te verlaten. Niet zelden drong hij de edelvrouw zijne hatelijke tegenwoordigheid op en toonde haar van op de wallen het talrijke leger der Vlamingen en de plaats waar Gozewyn van Herzeele, dien hij met de liefflijke benamingen van eerlooze en laffe verrader bestempelde, hem zulke duchtige les gaf. Mat Wouter's herstel werden ook de pogingen van Daneel van llalewijn ter spoe digste voltrekking van het huwelijk zijner dochter dagelijksch aanhoudender en drin gender. Had de maagd tot dan toe in de ziekte en de zwakheid van den snooden ridder een voorwendsel gevonden om ds plechtigheid uit te stellen, deze uitvlucht ontsnapte haar thans en met afschuw en schrik hoorden zij heuren vader den dag bepalen op welken onverbrekelijke banden nabij den put de kisten reeds gereed gezet, waarin de lijken der ongelukkige putgravers zullen worden neergelegd. Eene correspondentie over een bediende van den Abattoir gedeco reerd door een bediende van het stadhuis van 27 jaren dienst, te laat toegekomen; kan maar bij 8 dagen opgenomen worden. Van Zondag Sep tember te beginnen kunnen onze politieke vrienden de kiezers lijsten der stad Yper raadplegen in het bureel de Liberale Associatie 1, Seminariestraat. Het Bestuur. Het kristelijk kerkvolkje ia Belgh heeft eene treurige beroemdheid verkregen door zijn geliefkoosd deuntje: Weinig centen, Luttel complimenten Of Voor veel geld, Schromelijk geweld Zaterdag laatst was dit nogmaals het ge val in onze goede stad Yper. Een jongeling uit de volksklas, op S' Pie- ters parochie, werd om 8 ure begraven. Vooraleer de stoet uit de kerk kwam. zei haar voor eeuwig aan den laaghartigen Massemen zouden hechten. Wilde zij dus aan die noodlottige echtvereeniging ontkomen, dan werd het tijd maatregelen te beramen. Lang aarzelde zij het ontwerp uit te voeren dat haar moest verlossen, de ontvluchting namelijkhet scheen haar ondankbaar, wraakroepend zelfs. Dan ten slotte, bleef haar geene keus meer over, want, even als te Brugge, beijverde men zich alles in gereedheid te brengen voor het huwelijk dat binnen eenige dagen, zonder praal of toestel, zou voltrokken worden. Zij besloot dus den volgenden nacht hare poging ter ontsnapping te beproeven en tot dat einde ging zy, om geene achterdocht te verwek ken, dien avond zeer vroeg te bed. Daneel en de overige leden des gezins volgden haar voorbeeld en rond 11 uren scheen de woning in diepe rust gedompeld. Alleen Eerste waakte en luisterde met kloppendon boezem do minstë geruchten van het huis af. Wan neer zij eindelijk overtuigd was dat niet alleen heur vader maar tevens Wouter en de bedienden ingeslapen waren, verliet zij met groote omzichtigheid heure kamer en verdween in de kronkelige straten der stad. Het was een sombere Septembernacht. De lucht was drukkend en grauwe wolken, log en zwaar, voorboden van een onweder, hingen dreigend aan de Zuiderkimme. Na eenige stonden bereikte de maagd de Elelare- poort en verzocht de wakers ze voor haar te ontsluiten. Wordt voortgezet. HET WEEKBLAD (63" Vervolg). mtmmmmimammiammaamaBuammtm «ara—mm ■iaia—a——w

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1