PRAIRIE >SKf I ?oCtN\ Os* l tos *^Cp4s,e j ELROSE Steenweg. Begraving. Oud-Pompiers. Benoeming. Hof bouwmaatschappij Dadizeele ommegang Terug gevonden. Buffalo-Bills. GROS JPDRUXI Ua terrain inculte sabloneux et bien plat. HAAR HERSTELLER Letternieuws. Nooit teleurgesteld. Wacht niet of men onder de nieuwsgiertgen maar nog is het lijk op den wagen reeds is de priester ver weg. En waarachtig! Met reuzenschreden stap te de priester vooraan en het paard van den lijkwagen zette aan met snellen pas. Er heerschte zcoals men het zich zal herin neren eene groote hitte, en menigeen der bekenden die er aan gehouden hadden den afgestorven te vergezellen tot zijne laatste rustplaats, haalde zijn zakdoek te voorschijn. De bejaarde vader vooral deed zichtbaar geweld om den stoet te kunnen volgen. Zoo geraakte men met verdubbelden stap in het Bollingstraatje, langs de vesten ge weet, den gewonen korten weg voor de arme begrafenissen waartegen zoo dik wijls geprotesteerd werd waar de vader op het punt was te moeten achterblijven, hij zoo verre, dat een openbare ambtenaar, tegenwoordig in den stoet, den bestuurder der lijkstatie achterhaaldo met verzoek wat langzamer te doen rijden. En zoo gebeurde het! Het paard vertraag de en de priester, zich omkeerend, zag zich alzoo verplicht wat menschelijker te werk te gaan. Is het niet schandalig? En wat zegt ons Stadsbestuur daarvan? Ten gevolge eener nieuwen steenweg van Yper naar Waasten, zal de circulatie van wagens en andere rijtuigen, langs den ouden steenweg gedurende twee maanden verboden zijn, te beginnen met 5 September. De begraving van M. Camille Jonckeere, voorzitter van de rechtbank van Kortrijk, die zoo ongelukkig aan zijne dood gekomen is, heeft gisteren, vrijdag om 11 uren plaats gehad. Met voldoening vernemen wij dat deze maatschappij een luisterlijk concert zal ge ven, in den hof van M E. tweins, op Zon dag 16 dezer maand, voor de leden en huis gezin. Geen twijfel of er zal plaats te kort zijn. De kommisie heeft maatregelen genomen, omdat iedereen zijn plaatsken zou vinden. Bij koninklijk besluit van 28 Augusti, is M. H. Donck, greffier van de werkrechters- raad van Yper genoemd geweest. van het Arrondissement Yper Zondag, Maandag, en Dinsdag, 9, iO, en 1 ln September, schoone en groote tentoon stelling, van planten, bloemen, vruchten en fruiten. Ingangsprijs Zondag 50 cent. Maandag 20 en Dinsdag 10 c. Ingang: hoek der hallestraat. Van 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 16 September vertrek uit Yper, Bascule - 6,08 - 8,33 - 9,00 - 11,38 - 1-10- 200 4,22-- 6,58. Het dochtertje van de echtgenooten Goet- hals, waarvan wij de verdwijning gemeld hebben, is eindelijk terug gevonden, het lag uitgeput op de baan naar Duimkerke. Een fransche soldaat heeft het medegenomen en in de handen van de veldwachter van West- outer gegeven die het aan de ouders over bracht. De ouders waren opgetogen van vreugde. Er was sprake dat de troep van Buffalo- Bills, op het einde van September eenige vertooningen ging geven* te Kortrijk, wij vernemen dat Colonel Cady komt af te zien van zijne reis in Belgie daar hij voor drin gende zaken, naar Amerika is moeten terug keeren. Bentley's Extra Stout B, Y. B. AgentBailleul Heugebaert. Om !oiiei*;*i environ 15 minutes d'Ypres. 150 mètres de long sur 60 de large environ. S'adresser au bureau du Journal. BURGERSTAND van den 31 Aug. tot den 7 Sept. 1906. Geboorten. Cottegnie, Eugenia, Dixmudestraat. Lietaert Josephus, Grimminckstraat. Dumoulin Rogerius, Drie Zottenstraat. Haghebaert Lucianus, Kanonstraat. Gouwy Joanna, Dixmude steenweg. Kerckhof Nobertus, Nieuwe Houtmarkt. Maerten Gabriela, Almoezenierstraat. Huwelijken Lacante Mauritius, tegeldekker en Cal- lens, Ludovica. kantenwerkster, beiden te Yper. Segers Josephus, timmermansgast en De- leu Juliana, z. b. beiden te Yper. Verhack Valerius, goudsmid en Devos Oc- tavia, dienstmeid, beiden te Yper. Tybergbein Gustavus, handelaar te Mee- nen en Mortreu Helena, z. b. te Yper. Roland Sylvanus, bediende aan den ijzer- weg te Walcourt en Hawotte Joanna, z. b. te Yper. Sterfgevallen Casteleyn Helena, 10 maanden, Neerstr. Meersseman Octavia, 44 jaar, zonder beroep, echtgenoote Maes Ambrosius, Dicke- busch steenweg. Tanghe Julia, 1 maand, Dickebusch steen weg. Packet Rosalia, 86 jaar, zonder beroep, weduwe Goddeeris en Hoornaert Germanus, Mondstraat. Kerrinckx Robertus, 3 1/2 jaar, Lange Thouroutstraat. Desodt P. 50 jaar, koetsier, wedr. quartier Romania, echtgenoot Devos Emelina, Hond straat. Degrave Sylvia, 62 jaar, waschvrouw, ongeguwd, Lange Thouroutstraat. Vorzigtig Emma, 33 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Wenninckstraat. Victor Petrus, 83 jaar, zonder beroep, weduwnaar Achslogh Emerentia,, echtge noot Dewachter Julia, Meenenstraat, Proëft de Petit-Beurre van Antwerpen, Parein Te bekomen bij M. Raym. OMMESLACH. mercerie-en reukverkooper. Groote Markt, 56, Yperen. ELIXIR D'ANVERS stilt maag an buikpijn. Wij ontvingen van het Algemeen Neder- landsch Verbond, Antwerpsche Tak, het verslag over de Vlaamsche Grieven en hun herstel. Wij hebben het met veel aandacht en heel gretig gelezen. Het is eene brochuur, die diende in de handen van alle Vlamingen te komen, Zij is mooi opgesteld en stevig gedocumenteerd. Het is eene overtuigende pleidooi ten voordeele der belangen van het Vlaamsche volk en tegen de onderdrukking onzer taal in ons land waar wij de groote meerderheid der bevolking uitmaken. Daarin zijn de toestanden, waarin de Vlamingen verkeeren, met meesterhand geschetst en zeker moet zulks veel bijdragen om die toe standen, te veranderen, om de Vlamingen recht te doen wedervaren. Er wordt vooral eene lans gebroken te gen het aanleeren der Fransche taal in de lagere school, wat een struikelsteen is voor de verstandelijke ontwikkeling van het Vlaamsche volk en dus ook voor den stoffe- lijken vooruitgangin het Vlaamsch sprekend gedeelte van Belgie. Wij zijn het echter niet volkomen eens met de schrijvers van dat alleszins puik ver slag, waar zij beweren dat het aanleeren eener tweede taal niets bijbrengt voor de verstandelijke ontwikkeling des kinds. Leert men iets in 't Fransch, dat reeds in 't Vlaamsch gekend is, de woordenschat der kinderen verrijkt wel, zeggen zij, maar den beeldenschat, de begrippen en voorstellin gen niet-. Het is een winkelier, die op alle waren twee étiketten plakt en daarom niet meer waren in zijnen winkel heeft. Doch men vergeet dat het niet voldoende is bij het kind elk begrip éénmaal te stichten, dat er verscheidene vormen noodig zijn om de denkbeelden klaar en duidelijk te maken en dat er dan nog zeer veel herhalingen ver- eischt worden, opdat het onderricht vruch ten drage. Welnu worden er bij het aanlee ren der tweede taal geene nieuwe denkbeel den opgedaan, de reeds gestichte worden ten minste opgewekt, nieuwe waarnemingen hebben plaats en de voorstellingen laten diepere sporen in de ziel, winnen in helder heid en worden ook gemakkelijker in het bewustzijn gebracht. Zij Zijn gauwer en ge- gemakkelijker voor handen, wanneer het kind of den volwassene ze noodig heeft, juist zooals de winkelier eerder elke waar vinden zal als er twee étiketten in plaats van een op geplaatst zijn. Dat heeft, ons dunkens ook wel eenige waarde voor de ontwikke ling en vorming van een schrandereu geest, een vlug begrip en een trouw geheugen. Daarbij is er zooveel overeenkomst in de taalregels dat de studie der tweede taal, de ze der moedertaal op vele plaatsen ter hulp kan komen. Neen, het aanleeren eener tweede taal is niet van alle nut ontbloot. Wij meanen zelfs dat het voordeelig ware in de lagere school de eerste grondsteenen te leggen voor de studie der tweede taal in al de scholen des lands, zoowel bij de Walen als bij de Vlamin gen en de opgelegde examens in het Vlaamsch bij de Walen zoo moeilyk te ma ken als die in het Fransch bij de Vlamingen. Dan zou er ook gelijkheid heerschen. Wat de grieven betreft in het bestuur des lands, in den toldienst, in het mijnwezen, in het gerecht, in het krijgswezen, in de bur gerwacht. in het zeewezen en in de diplo matie, wij vinden ze meer dan gegrond en treden volop bij, in de eerste rangen zelfs, om die ongehoorde misbruiken te bestrijden. Daar moet, kost wat kost een einde aan ko men en de Vlamingen kunnen niet langer dulden dat men hen als overwonnelingen, als stiefbroeders in hun eigen vaderland be handelen blijft. Zij zijn de meerderheid, de sterkte en de macht en er moet hun recht geschieden. Een tweetalige. BALSEM zuivere kinawijn, ver wekt eetlust De regelmatige wijze waarop in onze dag bladen plaatselijke gevallen zooals het vol gende bekend ge naakt zijn, boezemt ons hier te Yper noodzakelijk belang in. Er is geene wijk onze stad, die niet vertegenwoor digd werd, ook is het met belang dat wij wekelijks een altijd plaatselijk geval besta- digen en zulks verdient het grootste ver trouwen. Mmo Vancampo, 9, Goudepoortstraat te Yper, zegt ons 't Is sedert meer dan een jaar dat ik aan houdend aan nier- en rugpijnen leed, ik was 's morgens zoo vermoeid dan den avond te voor bij't slapen gaan, ik kloeg altijd van hoofdpijnen, aanhoudend bad ik bcdwel- mingen, 'tis met moeite dat ik mij kon bukken en dikwijls kostte het mij om het niet uit te schreeuwen, wanneer ik mij op. rechten wilde deed de rug mij zeer pijn, mijn water was troebel, ik was gansch op mijn ongemak, en van dag tot dag scheen het mij te verdwijnen, toen ik gebruik maakte der Foster Pillen voor de Nieren verkocht in de Apotheek Becuwe. 'tis met dankbaarheid dat ik op mijne beurt die onwaardeerbare pillen wil aanbe velen want zij verplichten mij reeds van de eerste dagen en na niet meer dan eene week verpleging was ik gansch anders en eindelijk van mijne vreeselijke nierkwalen ontlast. Ik verklaar het bovenstaande waar en ver oorloof U het kenbaar te maken. Het gevaar der nierziekte. Nierziekte nadert langzamerhand, verraderlijk en kan jaren lang in het gestel geweest zijn, voordat de ziekte de ware oorzaak zijner ongesteld heid vermoedde. Het kan zijn dat zij hoofd pijn, pijn in de leden, zenuwpijn, jicht, rhumatiek, een zenuwachtig, opgewonden of een zwak afgemat gevoel, zwakte van het hart, watei'zucht, enz., gehad heeft. Indien ge niet wilt teleurgesteld worden, verzekert U dan dat het wel de echte Fos ter Pillen voor de Nieren zijn, die men U geeft; mijd U dus voor namaaksels met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den wenschten uitslag niet verkrijgen. Men kan ze in alle Apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozea of vrachtvrij per post met het be drag der som te zenden aan het algemeen Depot voor BelgieEngelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50 Goudenbergstraat. Wacht U voor namaaksels, eischt het handteeken James Foster op elke doos. W. Y. 17 i! '«As - 1 OU MEEST GEZOCHTE herstelt grijs, wit of verkleurd haar bepaaldelijk tot zijne oorspronkelijke kleur; houdt het uitvallen tegen, reinigt de kruin, verwi 'ert het schin en deelt er leven, groeikracht, glans en schoonheid aan mede. J^»-/*iTOir,gfa«c-nirwatgygigiavcTrnr.':.'xyc7r::a37'"Vjr'^aiJl.c^:hssottccfnwh mum* **i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 2