VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips Van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 29 September 1906. Nummer 39. La mort de M. Jan Yan Ryswyck. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondfring der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Puhlicité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongetëekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Cette mort était malheureusemant prévue, elle n'en produira pas moins une impression trés douloureuse. Rien de plus tragique que la fin de eet homme de bieD, qui connut une si brillante destinée. Toute sa vie des der- nières années fut une agonie longue et ter rible. Malgré un repos voulu et une série de séjours a Testelt, ce fut un lent épuisement du corps tandis que rintelligence assistait lucide Ace dramatique spectacle. Un coeur ardent et une Ame-tendre sous une apparence indifférente, une intelligence amoureuse des belles choses de l'art, une éloquence pleine de charme et de grfice, ainsiqu'une parole irréprochable mise au service d'une pensée toujours plus haute, un désintéressement complet et une intégrité absolue, un homme qui, il y a quelques années donnait encore autant de promesses A l'avenir qu'il avait su rendre de services dans le passé; voilA, ce que le parti libéral vient de perdre ea perdant M. Jan Van Ryswyck. II est né le 14 février en 1853, il est né A la vie politique vers 1878 lors de l'avènement au pouvoir du parti libéralil fut échevin de l'Instruction publique en 1889, et ceignit l'écharpe de bourgmestre en 1892. Le 5 juin 1906 il envoya au Roi sa démission de bourgmestre d'Anvers. 11 dèsigna lui même son successeur, mais nos dirigeants n'ont pas cru devoir accéder A sa demande. Le constraste entre son père et lui était absolu, autant l'un était vibrant, ardent et chaleureux autant l'autre était ferme, précis et pénétrant. Toujours A l'aise quand il parlait, il était la parole elle même. Ses discours toujours modérés dans l'expression mais retentissants par leurs effets décelaient une richesse d'ar- gumentation incomparable, une tenue ferme et logique du raisonnement, et une clairvo yance vraiment remarquable. Chez ceux Geschiedkundige Roman, Die Massemenl Die Massemenl Zoo men hem het vleesch vezel voor vezel van de beenderen rukte, zou hij Dog niet genoeg gestraft zijn voor het lijden en de martelin gen die hij Kerste heeft doen verduren! 01 mocht ik toch eens de voldoeningsmaken hem zijne wreedheden en zijne euveldaden betaald te zetten Bedaar, vriend. Zulks kan niet lang meer aanloopen, daar Oudenaarde op het punt is zich over te geven, en de gansche bezetting dan in onze handen zal vallen;» bemerkte Artevelde kalm. Gij meent dat Oudenaarde zich zal over geven en telt daarop om den verrader te straffen die mij zoo ijselijk gepijnigd heeft! Dan rekent ge mis, lieve oom; verklaarde de jonkvrouw. De bezetting heeft gezwo ren dat men slechts over het lijk van den laatste in de stad zal treden, en wat zou er helaas! in geval van overgave van mijnen armen vader geworden! liet zij er klagend op volgen. Uw rader loopt geen gevaar en zal ge spaard wordensuste Artevelde den qui l'écoutaient la conviction était faite avant qu'un soufflé se fut levé. Et, parfois d'un mot il ramenait dans son conseil la majorité chancelante et emportait le vote. On était surpris de s'ètre laissé surprendre, mais, dans ce don il y avait quelque chose d'insaisissable, pour ainsi dire de surhumain ou de magnétique. II aimait le peuple, parceque les plus nombreux sont les plus pauvres, et les plus pauvres sont les plus faibles, e'est pour ce motif qu'il s'occupait constamment et ardem- ment du sort des classes laborieuses. II a donné au port d'Anvers un puissant outillage maritime, qui a eu l'avantage d'assurer l'expansion du travail d'oü. devait résul;er la prospérité générale et le relève- ment des classes laborieuses. II a prouvé en ses dernières années, que l'amour profond, absolu, des classes travail- leuses, doit être le premier article du caté- chisme libéral. C'est la revanche absurde et cruelle de la destinée qui nous enlève a l'Age de 53 aES le meilleur d'entre nous et le plus sür. Nous voyons aiosi dans notre démocratie s'élever un A un des hommes dont la tête dépassa bientét toutes les autres, et nous, jeunes gens libéraux. nous les regardons avec flerté, avec confiance et avec reconnaissance parcequ'ils font honneur au grand parti auquel nous appartonons. Mais, un grand souffle passe, leur face pAlit, leurs yeux s'éteignent et nous qui espérions en eux, nous en sommes réduits A pleurer sur eux. Pauvre grand bourgmestre, pauvre bon citoyen,que paraient tous les dons et qui dans nulle circonstance n'eut été inférieur A son róle. Nous ne verrons plus ses yeux bienveil- lants, son geste amical et sincere, accueillant et timide, ainsi que ce visage si loyal et si énergiquece grand Anversois qui était l'expression de ce que peut être la iace flamande, cette figure optivante a disparu pour toujours. angst der maagd. Maar dat Oudenaarde eerstdaags door den honger zal bezwijken, weet ik zeker. Gozewijn heeft daaromtrent zoo stellige en uitvoerige berichten gebracht dat geen twijfel mogelijk is; bevestigde de Ruwaard. In 's hemels naam, Philips, viel Len te van den Broecke in, laat ons toch de vreugde van het wederzien onverdeeld ge nieten en benevel ons geluk niet met voor uitzichten van moorderijen en bloedvergie ten Mijn vurigste wensch, Lente, is u allen gelukkig te zien. Doch de belangen des va derlands zijq mij zoo heilig, dat ik ze noch in vreugde, noch in smart kan vergeten I verbeterde Artevelde. Overigens, gij weet dat de plicht mij elders roept, en de inlich tingen, welke Kerste mij voor mijn vertrek geeft, zouden mij uiterst nuttig kunnen we zen voegde hij er bij. Welaan, vermits bet niet anders kan, ga voort met uwe ondervragingen, doch wees zoo kort mogelijk want Kerste heeft rust en verkwikking noodig na de lange reis - zucbte de vrouw met eenen zweem van misnoegen in de stem. O, dierbare moei, bekreun u niet om mij, sprak het meisje bevredigend. Het Pauvre grand tribun, pauvre grand honnête homme, il s'en va lui aussi n'ayant point rempli sa destinée et laissant derrière lui des amis déconcertés et désespérés. Sa mort qui met une maison en deuil, jette un crêpe sur la nation beige toute entière. Pauvre Jan Van Ryswyck. F. Het XII' Congres der Vlaamsche studenten van het Officieel Middelbaar Onderwijs. genoegen alleen mijnen goeden oom nuttig te kunnen zijn, zou mij alle lijden doen ver geten, te meer daar ik nu gansch gerust ge steld ben over het lot van mijnen verdwaal den vader. Wel gesproken, lief kind knikte Ar tevelde toestemmend. Gij zegdet dan dat de overgave van Oudenaerde in het geheel zoo nakend niet is als ik het meen. Een vluchteling? even als gij uit de vesting ont snapt, heeft Gozewijn nochtans verzekerd dat de nood in de stad ten hoogste gestegen is en dat de burgers dreigen, bij de eerste gelegenheid, de poorten te openen om aan den hongersnood te ontkomen. Die poging, bijaldien ze mocht onder nomen worden, zouiongetwijfeld mislukken, want de poorten zijn te sterk en te zorgvul dig bewaakt wedervoer Kerste. Het is slechts door eene zonderlinge list dat ik de strengheid der wachten heb kunnen bedrie gen, wijl niemand, zonder schriftelijke toe lating van den bevelhebber naar buiten mag. Overigens meen ik dat er heel in 't kort hulp zal opdragen, wijl mijn vader er in gelukt is eenen bede naar den graaf te zenden De heer van MontigDy? onderbrak de Ruwaard schalks. Neen, neen, een burger vau Oudenaar- de wedersprak de maagd. En ik ben des te zekerder ran zijne ontsnapping, daar ik hoor dat zijn gezel in de handen der Vlamingen gevallen is. Dat versta ik niet viel Artevelde an dermaal in de rede. Ik wil het gelooven; stemde de jonk vrouw toe. Ook bevestigt my dit des te sterker in de overtuiging dat de list mijns vaders volkomen gelukt is. Om te verhoe den dat zijn bode, evenals de heer van Mon- tigny in eene hinderlaag zou geraken, had bij twee burgers van Oudenaarde overge haald de stal te verlaten. De eene, gekleed als een der Vlaamsche ambachtsgezellen, moest zijnen makker helpen aanhouden ten einde aldus de aandacht der belege raars af te wenden en zich, na diens op sluiting, uit de voeten te maken om Fran- rijk te bereiken. De aDdere had eene ver dichte geschiedenis gereed om de Vlamin gen in slaap te wiegen en derwijze de aan vallen te doen opschorsen tot de opdaging der Fransche hulpbenden. Daar nu de eene aangehouden werd, is de andere natuurliik ter bestemming geraakt en heeft den graaf de boodschap mijns vaders overhandigd. Wordt voortgezel. HET WEEKBLAD (66" Vervolg). Op zondag 2n en Maandag 3" September 1.1. greep te Oostende een feit plaats dat niet van belang ont bloot is voor de Vlaamsche jeugdde vlaamschge- zinde studenten der Belgische Athenea hielden er hun twaalfde Congres^ Ingericht door het T. S. G. De Frederichs 'Zo nen heeft dit Congres de vroegere overtroffen door zijn praktisch karakter. Inderdaad, in de concert zaal der Muziekakademie, waar de zittingen plaats grepen, had rcgelingscommissie, met de medewer king van de Heer A. Herckenrath, uitgever te Le- deberg- Gent, eene prachtige tentoonstelling van Nederlandsche boeken ingericht. Zoowel letterkun dige bundels als' wetenschappelijke boeken werden daar uitgestald, en bijna at nieuw verschenen wer ken. Noemen we ondermeer - uit de beste - Ge dichten van Jacques Perck, den jong gestorven lyrieker, tijdgenoot van den ook te vroeg uitgesla pen Albrecht Rodenbach, waarvan we eene prach- tingaaf van Gudrun «bemerkten; verder: In 't Blauwe den nieuwen bundel van Dr Eugeen van Oye, den geprezen dichter, eene laatste editie van Gezelle's werken, eene Geschiedenis der Neder landsche Letterkunde sedert 1880 van Willem Kloos, eenige prachtige vertalingen der oude Grie ken en Latijnen, vele deeltjes uit de Wereld- Bi bliotheek- mooie en goedkoope uitgaaf van mees- terwei ken - een handboek voor scheikunde, bene vens talrijke vakboeken, en, op economisch gebied het gekende werk van Lodowijk De Raet. De eerste congreszitting begon 's Zondags om 11 uur. Onder de aanwezigen bemerken we verschil lende dames, Dr Van Oye, Rof. Van den Weghe, volksvertegenwoordiger Buyl, uitgever Bouchery van Antwerpen, enz. Talrijke studenten vullen de feestzaal der Akademie. De voorzitter van het Mid denbestuur, A. Petltjean, opent de zitting met het algemeen verslag van 't hondsjaar 1905 - 1906. Daarna geven de schrijvers der aangesloten kringen v«rslag hunner werktzamheden. De verslaggever van den kring De Frederichs' Zonen meldt dat deze maatschhappij een bundel opstellen zal uit geven. Het boek zal bevatten: novellen, eene studie over gezelle, eene schets der muziekgeschiedenis, benevens verschillende gedichten; het zal verschij nen by Adolf Herckenratg, te Gent. Nadat er geklaagd was geworden over het ver krachten der taalwet van 1883 in onze Vlaamsche Athenea, neemt volksvertegenwoordiger Buyl het woord. Hij belooft aan de Vlaamsche jeugd, de taak op zich te nemen verandering in dien toestand te doen komen; ook zullen de vrijzinnige Vlaamsche kamerheeren er op aandringen het wetvoorstel Co- remans in zijn geheel te doen stemmen bij de her- oping der Kamer. Daverende toejuichingen bewij zen den heer Buyl, dat hy de jongens vertrouwen ingeboezemd heeft. De eigenlijke zitting eindigt met een belangrijk verslag over den geldelijken toestand van den bond en ook over het maandschrift - De Goedendag dat nog niet genoeg verspreid is, vooral in Zuid- Vlaanderen. Op prachtig papier en met sierlijke letter gedrukt, bevat dit tijdschrift niet alieen let terkundige artiekelen van dergelijke waarde, maar het licht ook in over den toestand in Vlaamsch Bel- gie. Gezien den geringen prijs (1,50 fr. voor studen ten en 2 fr. voor niet - studenten) zouden alle recht zinnige Vlamingen zich op Den Goedendag moeten abonneeren. Proefnummers zyn kosteloos verkrijgbaar bij den Heer René de Bock, Van Daelstraat, 40, te Borgerhout (Antwerpen). Na de zitting trof alle aanwezigen eene aangena me verassingde Frederichs' Zonen hadden voor eene groote som, Nederlandsche werken gekocht in de tentoonstelling en eene kostelooze boekentombo- la greep nu plaats onder alle congressisten. Daarna trokken alle aanwezigen naar het lokaal van den Oostendschen kring, waar de hongerige magen zich heel smakelijk verzadigd hebben. Den nammidag en den avond werden op de aangenaam ste wijze doorbracht. Op de tweede congreszitting - 's Maandags mor gens - hadden we de gelegenheid verschillende goe de voordrachten te aanhooreno. a. onderhield ons de heer Jacob, van Antwerpen over de uitwijking der Vlamingen naar Amerika. Eenige besprekin gen van intiemen aard sloten deze zitting. Na het feestmaal werden aan de studenten, ten gevolge der welwillendheid van M. Marquet, kaar ten uitgedeeld om in het kurszaal de voordracht van Pol de Mont, bij te wonen. Reeds vroeg waren de congressisten op post en bezochten met een dit gebouw dat in eene kunsthalleis herschapen ge worden. Om 4 uur verscheen Pol de Mont; hij on-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1