VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoneenblad. "stadsnieuws. Philips van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 6 September 1906. Nummer 40. De vijf- en veertiendaagsche speorwegabonnemenfcen. De kerk in Frankrijk. Aan de Jongelingen. Hoe onze Vlaamsche soldafc jü ia het Walenland werden gestroopt. Maatschappij de Onvermoeibaren Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van vèrkoopicgen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor liet buitenland worden ontvangen door den Office de Publïcilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrtf n ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ben opsteller van Le Gaidois heett, aangaande de scheiding een verhoor bij den paus verkregen. Het verslag er Yan, alvorens te verschijnen, werd aan het pause lijk gezag en toezicht onderworpen, liet moet dus voor volstrekt juist aangenomen worden. Het eerste, dat wij er van willen onthou den, is eerstens de nieuwe bevestiging van onhandelbaarheid van Puis X. Hij houdt zijne volstrekte veroordeeling der wet staande. I)e verklaringen en de stelligste verzeke ringen van het fransche goevernement wat de toepassing aangaat der artikelen 4 en 8 aangaande de uitleggingen de toepassing van de goederen aan godsdienstige genootschap pen, verzekeringen, waarvan de bisschop van Montpelliei zegde, dat zij hem zouden toelaten van de wet nagenoeg in haar geheel aan te nemen,zouden hem geenszins voldoen. Wat hem zou noodig zijn, ware een besluit van wege de kamer, de wet, wij zigt, in den zin door liem aangeduid, 't Is te zeggen, dat Puis X deze ongelooflijke pretentievooruitzot van de fiansche kamers te verplichten naar zijne aandui dingen de wet te hermaken. Puis X meent zeker eenige eeuwen achteruit gegaan te zijn, dan, wanneer het Vatikaan zijnen wil aan de koningen en de volkeren oplegden. Hij gelooft het zoowel, dat hij zich nage noeg van dezelfde formulen bedient. Hij verklaart, dat de katholieke gehoor zaamheid moeten weigeren aan de wet. Men is niet gehouden, zegt hij, aan eene onrechtvaardige wet te gehoorzamen. Zij moet door de kerk aanzien worden als niet bestaande, en niet een geloovige heeft het recht ze na te volgen. De iwéf wereldbrieven of encyclieken hebben toor doel gehad de fransche katholieken te voorkomen, dat de wet op de scheiding die beweert de grondwet zelve van de kerk le wijzigen, eene wet is in strijd met de katholieke leer, in tegenstelling met de goddelijke wet, eene onrechtvaar dige wel, waaraan het verboden is le gehoorzamen, omdat eene onrechtvaar dige wet niel verplicht. Geschiedkundige Romam. En wy hebben dien verrader met alle mogelijke zorgen behandeld! kreet Goze wijn verontwaardigd. «En die ongeluks vogel vliegt thans in vrijheid rond onze lichtgeloovigheid en onnoozelheid op alle daken uitkraaiendel Doemnis! wat zijn wij kortzichtig en onverstandig geweest! Terwijl de jongeling zijne spijt in driftige woorden te kennen gaf, was Artevelde in ernstig nadenken verzonken. De veropen baring zijner pleegdochter had hem diep getroffen en hij vroeg zich af of het niet voorzichtiger zou wezen onmiddelijk naar Oudenaarde te vertrekken in plaats van zich eerst naar Brugge en naar Yper te begeven. De stem zijner gade riep hem uit zijne overweging. «Philips Philips" klaagde zij; hoe kunt gij toch zoo koud en onverschillig zijn voor al wat ons huiselijk genot aangaat! Nauwe lijks hebt gij den tijd gehad Eerste welkom T Ziedaar de schoone en lieflijke theorie, die den opstand tegen de wetten rechtvaardigt. De omwentelaars en opruiers zullen geene moeite meer hebben om hunnen opstand te verrechtvaardigen tegen de wetten of instel lingen, die zij bevrijden. Zij zullen het opruiningswoord kunnen inroepen van het hoofd der katholieke kerk, waaraan blindelings alle katholieken gehoor zamen. Het is een natuurlijks iets, dat het hart, dat de geest, na den harden arbeid, na het afmattend zorgen, naar uitspanning, naar verzet haakt. Zeker is het, dat een leven zonder kleur, zonder afwisseling, geen leven is, ten min ste een vervelend, doodend leven. Maar wil dat dan zeggen dat ge dit verzet dit genot in het slechte zoeken moet, wil het zeggen dat gij die afwisseling in eenen be- dampten kroeg, achter een groot genever- glas, of in slemppartijen, of in eene ontee- rende, onverzedelijke balzaal moot gaan vinden, waar ge u niet alleen lichaamlijk, maar tevens zedelijk ziek maakt en boven dien de.zuurgewonnen oordjes in den wind werpt, Neen, er bestaat ernstiger, nuttiger tijd verdrijf. Het is stellig dat bet niet verboden is, na het werk, zijn pintje te gaan pakken, het is zeker dat het niet onbetaamlijk is zich eens met de uitverkorene des harten aan den dans te wagen, vermaak is aan sommige men- schen ontbeerlijk. Maar, ik herhaal het, zoekt dan dit ver maak, zooveel mogelijk, in het ernstige. Velen onzer makkers ontvangen een mu- sicaal onderricht, anderen volgen de lessen onzer teekenacademie, anderen nog lezen boeken of houden zich wel eens met letter kunde bezig, ook zijn er die zich op de too- neel speelkunst toeleggen. Deze jongelingen zijn te prijzen, maar hoe- vele zijn er, ongelukkiglijk, die onverschil lig, koud blijven voor het schoone, hoeveel zijn er die enkel genoegen scheppen in het lage, het dierlijke. te heeten, of de beslommering der staats zaken benevelt u den geest en maakt u schier onhandelbaar. Tot zelfs Gozewijn schijnt zich enkel met vechten en strijden te bekommeren en bijne liefde voor krijgs listen en gevangenen te vergeten O! wat zijn die mannen toch gevoellooze schepsels wanneer hunne eerzucht op het spel staat en hunne ontwerpen tegenkanting ontmoe ten! Hadde dat Ru waardschap toch nooit den voet over onzen drempel gezet, wat zouden wij gelukkig geweest zijn! Ver Artevelde, hou op, gij verbr ijzelt mij het hart! Gij weet hoe innig ik Eerste bemin en gij durft mijne liefde voor haar verdenkon snikte Gozewijn eenen teede- ren blik op de maagd vestigende. «Inderdaad, Lente,» nam Philips het woord af, gij overdrijft en dweept als een kind met hetgeen gij uw ongeluk waant. Wij zijn mannen en als mannen moeten wij ons manhaftig gedragen. Het geluk en do welvaart vaD gade en kroost zijn ons toever trouwd, en dat geluk en die welvaart zijn onbestaanbaar met de slavernij, 't Is dus Ik richt me dus tot U, jongelingen, gij die geroepen zijt, om eens aan het hoofd te staan eens huisgezins, gij die eens de zware taak op u zult hebben van zelf uwe kinderen naar het goeie te leiden, toont aan uwe ouders, aan uwe vrienden, dat het kinderachtige nu uit is, dat uw hart vatbaar is voor het schoone, dat ge zorgeloosheid hebt wegge ruimd voor ernst en overleg. Zoekt ontspanning in kringen, die niet al- een een edel, beschavend, vooruitstrevend of kunstminnend doel hebben, maar die den broederband, onder de menschen, aaneen sluiten, die van ons allen eene zelfde familie maken, bezield met het zelfde doel, met het zelfde streven. Voor diegene, die zich in de tooneelspeel- kunsl willen wagen, raden wij aan zich van •erst af bij eenen kring te voegen, die op de hoogte is zijner taak, namelyk De Vlaam- sche Sier. Het is daar dat ge degelijke lessen, waar kunstgenot zult genieten. Daar zult ge eenen bestuurder ontmoeten die gewetensvol, en met kunde zijnen plicht zal vervullen, daar zult ge elementen vinden, die door hunne voorbeelden zullen aanmoedigen en harden. Misschien zult ge daar van den eersten dag af niet de grootste rollen mogen ver vullen, maar men begint met een klein, om wanneer men werkt en studeert, met een groot te eindigen. Eene menigte maatschappijen rijzen als paddestoelen uit de grond, zij beginnen zon der bestuurder, zonder elementen, dus eene onrijpe vrucht, die zal rotten voor ze rijp is, en die tevens de andere kringen van vrucht bare wortelen berooft, die zich zelve niet kunnen uitwerken en de maatschappijen in de onmogelijkheid stellen, hunne andere spe lers voor wien de tijd van rusten is geko men, te vervangen. Ik wil hier hoegenaamd niet bedoelen dat De Vlaamsche Ster alleen mogen be staan, maar dat er maatschappijen politieke en andere te veel komen, dat zal me niemand betwisten. D. I geenzins zonder reden dat wij lijden en strijden voor de vrijheid die het volk, met de onafhankelijkheid, tevens den welstand en liet noadige onderhoud voor vrouw en kinderen moet aanbrengen «En daartoe moet gij elkander dooden en vermoorden als wilde dieren en weduwen en weezen zonder steun en bescherming laten; opperde Lente en eenigzias bitter. Men verdedigt zijne rechten,zijnen haard en zijne eigendommen, en, moeten in die •worsteling eenige strijdere bezwijken, het is niet te verhelpen. Ik acht het beter honderde helden op het slachveld te zien sneuvelen, dan duizend slachtoffers door den honger te zien wegmaaien. En om u te bewijzen dat de krijgs- en staatkuude geenzins de gevoe lens des harten dooden, zal ik heden niet vertrekken en den gelukkigen terugkeer onzer geliefde Eerste met u blijven vieren. En zult gij dan de staataangelegenheden voor dien tijd uit uw hoofd stellen en ten minste eenige uren uitsluitelijk aan uw gezin toewijden? vroeg Lente met den glans der hoop en de overwinning ia de In do maanden Juli en Augusii zijn er niet min dan 70.198 abonnementen van vijf da gen op de Belgische spoorwegen afgeleverd geweest en 24.320 van veertien dagen, 't zij in het geheel 94 524 abonnemtnten voor eene som van 1.673.387 fr. 97 centiemen. Als men do walen hoort praten, dan zjjn geene menschen zoo schoon, zoogoed en zoo liefdadig als zij. Sinds de laatste manoeuvers moet er nog al veel van af gedaan worden, van al die goedheden. Na verscheidene soldaten en officieren ge- hoort te hebben, schijnt het, dat de arme jongens letterlijk afgezet werden in 't Wa lenland, van Aywailletot Arlon. Men deed hen betalen van tien, twintig tot dertig centiemen voor een glas water t Een boterham met siroop, vijftig centiemen; een appel, tien centiemen; vijf en dertig centiemen voor eene gourde water met eanen druppel azijn. Naar 't zeggen van de officieren was 't tijd, dat het oorlogsken gedaan was, want zoo niet, zouden de soldaten menige Waal- sche dorpen vernield hebben, zoo schoon, zoo goed, zoo liefdadig zijn ze ontvangen geweest. Anders was het te Hasselt en omstrekeD, Tongeren, Luik en Verviers, aldaar waren de mannen uiterst goed ontvangen. Maar zeker is het, dat de soldaten nooit zoo slecht onthaald werden in de armste Vlaamsche streek, gelijk dit gebeurde in de Waalsche Ardennen. Programma van het Concert gevolgd van Dansfeest, dat zal plaatst hebben Zondag de oogen. «Dat geloof ik u stellig, maar slechts op twee voorwaardenwedervoer de Ru waard. «Die misschien uwe belofte teenemaal zullen verijdelen; sarde de vrouw die haren echtgenoot met opzet tergde om des te zekerderder zijne toestemming te be komen. Volstrekt niet;» verklaarde Artevelde Vooreerst vraag ik een half uur om eene dringende boodschap naar Oudenaarde te kunnen verzenden en ten tweede houd ik er ten strengste aan morgen, met het krieken van den dag, op weg te zijn naar Brugge. Toegestaan ten volle toegestaan juichte Philips gade. Zoo kan ik binnen den tijd dat gij in uwe brieven en uwe zen delingen verward ligt, voor Eerste eenige ververschingen bereiden die haar geenszins ten oupas zullen komen. Ed t«rwijl de Ruwaard zijnen geheim schrijver ging opzoeken en Lente naar d« keuken snelde, bleven Eerste en Gozewija alleen inde zaal. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (67® Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1