VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. STADSNIEUWS. Philips van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 13 October 1906. Nummer 41. Klerikale en wereldlijke scholen Fédération des sociétés horticoles de Belgique. Rasphuispaleizen. De Ouderdomspensioenen. Maatschappij Les Infatigables Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. par jaar voor dea buiten, 2 50 fr. voor stad. - Per 6 maanden 1 fr, 50 - Per 3 maanden 1 fr. - Annoncen 15 cent neehtarliike eerherstellingen 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. - Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 PGI Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publïcité, Magdalenastraat. Brussel. - Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij n ouderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De onfeilbare klerikale middelbare scholen van onze gemijterde franskiljons de Bis schoppen, werden alweer ferm geklopt in den jongsten algemeenen wedstrijd. Onderstaande statiestiek toont doorias- tend aan dat de officieele onderwijsge stichten de gepatroneerde colleges onder alle opzichten in de schaduw hebben gesteld. Zoo wij de benoemingen samentellen door de eene en de andere onderwijsge stichten behaald, komen wij tot den vol genden uitslag: A then, en gem. coll. Vrije scholen Eereprijzen 13 4 Prijzen 95 5 Accessits 152 20 Eerv. meldingen 144 31 Vermeldingen 467 125 Totale*871 185 Het aantal athenea en gemeentecollege-s bedraagt 27 tegen 8 gepatroneerde of vrije colleges. Bovenstaande uitslagen moeten dus voorgesteld worden mits rekening te hou den van de verhouding 27 tot 8 of 7 tot 2. (Het cijfer 7 voor de athenea is zelfs te boog genomen.) Dus als de offlcieele schelen 7 benoemin gen hebben, zouden de vrije scholen «r 2 moeten hebben 2 klerikale en wereldlijke scholen Zoo wij, in dien zin, de cijfers hernemen, komen wij tot de conclusien. Wanneer de off. scholen 13 prijzen beha len moeten de vrije om het evenwicht te bewaren, er 4 hebben. Die hebben zij be haald. Wanneer de off. scholen 05 prijzen beko men, moeten de vrijeer 27 hebben. Zij bob ben er maar 5. Wanneer de off. scholen 125 accessits be halen, moeten de vrije er 33 hebben. Zij hebben er maar 20. Geschiedkundige Romaa - Kerste, - klaagde de jonge ridder ter wijl hij eenen smeekenden blik op de maagd vestigde; gij deelt toch. hoop ik, het ge voelen niet van Ver Artevelde. die meent dat ik u zou kunnen vergelen en die mij be schuldigt enkel van oorlog en krijgsroem te droomeu Volstrekt niet, Gozewiju; antwoordde de jonkvrouw. - Ik begrijp maar al te wel dat, in deze tijden vau woeling, de geest der mannen zich onvermijdelijk moet bezig houden met de gewichtige gebeurtenissen die in het vaderland voorvallen en met de ontheilen die er het onvermijdelijk gevolg van zijn. - Dank, Kerste, dankjuichte de edel man. Neen geliefde, gij weet het, uw aangebeden beeld zal slechts door den dood uit mijn hart kunnen gerukt worden. Ge durende de lange en smartelijke scheiding, heb ik geen enkelen stond opgehouden aan u te denken in de gevangenis, op onze tochten, bij onze gevechten, overal zag ikuaanmyae zijde. En hoe dikwijls Wanneer de off. scholen 144 eervolle ver meldingen verkrijgen moeten de vrije er 41 hebben. Zij hebben er slechts 31. Wanneer de off. scholen 407 vermeldin gen behalen moeten de vrije er 133 hebben. Zij hebben er maar 125. Deze uitslag is des te meer beteekenisvol, dat de offlcieele scholen niet moeten reke nen op de genegenheid van den Staat. Bovenstaande bewijsvoering slaat den bodem in aan al den prietpraat der clericale papieren Daar mogen de gerokte magisters van den leugenaar eene ellenlangen punt aan zuigen. Le Comité National pour le Progrès de l'Horticulture composé des déiégués des huits fédérations régionales, a tonu Mercredi, sa séance semestrielle au Ministère del'Agri- culture. Un congrès des sections permanentes de floriculture, de eulture maraichère, d'arbori- culture. de l'enseignement, des associations et du commerce se réunira k Bruxelles au mois d'Aoüt 1907. Le programme paraltra au Bulletin de la fédération du 31 Décembre. Les propositions relatives aux questions a soumettre au Congrès seront rtcues au Secrétariat jusque cette date. Un groupement important que la fédéra tion avail convoqué h cette réunion a décidé la créatioD. a Bruxelles, d'une Bourse d'horticulteurs, pépiniéristes, maralchèrs, msrebands-grainiers, comraeremts et indus tries horticoles. Cette Bourse tiendra ses réuuions le premiers mercredi de chaque mois k partir du mois d'Octobre. Rensei- gnements au Secrétariat. beb ik niet gedacht Zou Kerste's genegen heid niet verzwakt zijn door de tegen woordigheid van den hatelijken Masseinen en door het gedurig aandringen van beuren misleiden vader Zou zij niet bezweken zijn onder den stcffelijken en zedelijken dwang die men op haar uitoefend en beur - hart niet aan mijnen aartsvijand geschonken hebben O, mijne beminde, wat ik in die oogenblikken van vertwijfeling geleden heb, is ongelooflijk 1 O, zeg mij, Kerste, dai ik mij bedrogen heb, zeg mij dat ik uwe liefde onverdeeld heb behouden, dat gij mij, on danks al do p)gingen die men aanwendde, hebt blijven beminnc-n en mij niet hebt ver geten 1 Het moest zijn dat de grievende klachten van den jongeling de mangd pijnigdeD, want zij stond met waardigheid recht, reik te den gefolterd en minnaar de hand en sprak plechtig; Ik u vergeten, Gozewijn O, neen, nooitMijn hart behoort u toe, nimmer zal ik u verlaten Ben ik uit liefde tot u mijnen eigen vader niet ontvlucht en heb ik de grootste gevaren niet getart om u getrouw te blijven, getrouw tot den dood 1 En alsof deze bekentenis, haar door De klerikalen konden niet lijden dat de liberale regeering voor de werkmanskin deren behoorlijke schoollokalen deed oprich ten. Integendeel toonen zij des te meer liefde en bezorgdheid voor den rasphuiskost. Weeral wordt er een nieuw gevangenpa leis opgericht, en tot Audonaarde. Den 18 Augustus had de aanbesteding plaats voor het tweede deel van het grof werk. Het be stek bedraagt 315 000 fr. Dit rasphuispaleis zal niet voltooid gera ken zonder ten minste een miljoen frauk te kosten aan de belastingschuldigen. Hoe minder offlcieele scholen, hoe meer gevangenhuizeD, moorden en branden I! 't Is de karakteristiek van onze klerikale regeering Het is plicht voor de gemeentebesturen aan de ouderlingen te herinneren welke voorwaarden moet vervuld worden om in aanmerking te kooien voor het pensioen van 65 frank. Zeggen wij, terloops, dat personen gebo ren 1841, voor het einde van 'tjaar 1906 hunne aanvraag tot pensioen moeten indie nen om dit in 1907 te kunnen genieten. De personen geboren in 1843 moeten in den loop van 3 jaren minstens 18 frank stor ten om het pensioen to genieten. De stortingen moeten ten laatste gedaan worden in 1906, 1907, 1903. I)us hebbqn deze personen slechts eenige maanden meer over om hunne eerste storting te doen. Ver zuimen zij dit, dan verliezen zij al huaue rechten op pensioen. De personen geboren in 1844 moeten 18 fr. in den loop der jaren 1906, 1907 1908 en 1900 storten. Deze geboren in 1845. in den loop der jaren 1906 tot 19i0. Men neme dit wel in acht. j 's joDgelings overmatige droefheid ontrukt, beuren laatsten tegenstand overwounen had, i viel zij snikkend in de armen van den be- minde die baar, verdwalend van geluk, aan 1 zijne zwoegende borst drukte. De komst van Artevelde's gade stelde een einde aan de hartstochtelijke uitboeze- ming der twee gelieven, die den ganschen avond uit elkanders blikken de opperste zaligheid dronken. XV. Lodewijk van Male bevondzi ch nog te Hesdijn toen de Oudenaardsche burger, hem door Daneel van Haiewijn als bode gezon den, in de stad aankwam. Wel bad de graaf, sedert zijne vlucht uit Rijsel pogingen aan gewend om een leger te verzamelen en zijne edellieden ter hulpe te snellen doch, wijl zijne moeiten niet onmiddelijk met eenen gunstigen uitslag bekroond werden, gaf hij al spoedig den moed op. Getrouw aan zijne oude, eveii noodlottige als laakbare gewoon te, trachtte hij zijne mislukking in slempe rijen en prachtige feesten te vergeten en hield in de Fransche stad open hof. Met evenveel lichtzinnigheid en onbezorgdheid als hadde de kroon van Vlaanderen hem Wij hebben reeds meermalen gezegd dat ongeteekende brieven of mededeelingen niet opgenomen worden. Een artikel over eenen katholieken vogel, die over de daken is gaan vliegen, te laat toegekomen kan maar binnen 8 dagen op genomen worden. De Redaklie. Zondag 11. 7 October gaf deze maatschap pij, aan hare leden en huisgezin, een prach tig concert gevolgd van danspartij. Het feest heeft bijzonder wel gelukt, het openingstuk onder 't bestuur van M. Tasseel, is zeer goed van stapel gelopen, proficiat Marcel. De bewegingen, zoowel als het ballet der hoveniers, werden met veel talent uitge voerd, de professoor haalt eereover zijn werk. Het schermspel door de heeren Marx en Brusselmans, hoe moeilijk ook, heeft zeer wel bevallen en toegejuicht geweest. Twee schoone romancen werden gezongen door Mejuffer Z. Devers lid der Vlaamsche Ster, die zooals altijd een daverend handge klap verwierf, zij heeft een stemmetje gelijk een nachtegaaltje, M. Maas, met zijne twee liederen, bekwam ook veel bijval. De Pontamine, Men vraagt bedienden» heeft op eene wonderlijke wijze gegeven geweest, wij wenschen aan den Auteur, M. Florent Maillard hartelijk proficiat, men ziet wel dat hij aan zijn proefstuk niet is om zulke stukjes te maken en uit te voeren, het stuk heeft wat van Robert en Bertrand, het is te hopen dat het zijn laatste niet zijn zal. Vergeten wij ook M. Moerman niet die altijd op de bres is om aan de zangers zijne welwillende medehulp te verleenen, met zoo ouwrikbaar op het hoofd gezeten, gaf hij zich aan de luidruchtigste geheugten, aan de liederlijkste vermaken over en verspilde zijnen kostbaren tijd en het duurgewonnen geld zijner onderdanen in losbandigheid en schandelijke braspartijen. De brief hem door den bevelhebber van Oudenaarde gezonden en waarin de gevaren der belegerden en hun dringenden nood met de donkerste kleu ren geschetst werden, maakte eenen diepen indruk op zijn zwak en onbestendig karak ter. Hij schaamde zich zijner werkeloosheid terwijl anderen, ten prijze van hun bloed, zijne rechten verdedigden. Zich aan zijn vadsig en ontstuimig leven onttrekkende, begaf bij zich zonder toeven naar Bapaume, bij Philips den stoute, hertog van Bourgon- dië, om raad en bijstand te vragen. Deze had, als schoonzoon en vermcedeiyke op volger van den graaf van Vlaanderen, het grootste belang in hetbehoudvan dit machtig en rijk gewest en in de herstelling der rech ten van zijnen schocnvader. De omstandig heden waren den Vlaamschen vorst overi. gens uiterst gunstig om de tusschenkomst van Frankrijk in zijne geschillen met zjjne onderdanen te komen. (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD g, /fi ^SDKWi - (6Se Vervolg). i

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1