VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips van Artevelde. KURSAAL Mi ÖSTENÖE STADSNIEUWS. Twintigste jaar. Zaterdag 20 October 1906. Nummer 42. Plaatsvervangers en vrijwilligers Oostende. Liefdadigheidsfeest. Lij de Pompiers. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijko nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicilé, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet (^genomen. Bij koninklijk besluit van 22 September is de prijs der plaatsvervanging door het departement van oorlog, vastgesteld op 1600 frank voor het dienstjaar 1906-1907. De vergelding vergund aan de vrij wiliigers met premie is vastgesteld als volgtDegene die, te rekenen van den 2 October eerstko mende, dienst neemtjvoor een milicietermijn, aanvang nemende den 1 October 1907, ontvangt zestien honderd frank. Degene die de plaats zal innemen of den termijn voleindigen van eenen man befaoo- rende tot de lichtiDg van 1906, zal ontvangen 1500 fr. 1905, 1400 fr. 1904, 1300 fr. 1903, 1200 fr.1902, 1100 fr 1901, 1000, 1900, 900 fr.1899, 800 fr.1898, 700 fr. 1897, 600 frankeene vroegere klas zal vijf honderd frank ontvangen. De vrijwilligers zullen eene bijkomende premie ontvangen van 10 frank per maand werkelijken dienst, Zomer en Winterseizoen. Het Zomer seizoen heeft nog altijd veel bijval, over eenigen tijd was de mare ver spreidt dat de Kursaal weldra zou gesloten worden, gelijk voorgaande jaren, en dat er geen winterseizoen zou zijn. Dat nieuws is van allen grond ontbloot. De algemeene bestuurder der Maatschappij van Oostende- Zeebaden, M. Marquet, wiens pacht voor zes jaar vernieuwd is, heeft een eerlijk plan van feestelijkheden voor het winter-seizoen opgevat. De speelzaal blijft het gansche jaar open; iederen dag zal de symphonie in de Kursaal twee concerten geven, net gelijk in den Zomer; iederen Zaterdag-avond zal er een gemaskerd bal plaats hebben. Andere buitenge woone pracb t i geaan t.re k kelijkhede n zullen ingericht worden, om de vreemde lingen aan te lokken en hun verblijf te veraangenamen. De Oostendenaars juichen het plan van M. Marquet van ganscher harte toe, omdat de uitvoering er van een tijdperk van onge- Geschiedkundige Roman. Philips de Stoute had inderdaad op dat oogeublik in dit land een groot gezag, want hij stond met zijne twee broeders, Jan, Hertog van Berry en Lodewijk, hertog van Anjou, en zijn zwager, Lodewijk, her tog van Bourbon, aan het hoofd van den raad, die het rijk tijdens de minderjarigheid van Karei VI bestuurde. Deze koning, later de Zinnelooze bijge naamd, telde nog geen veertien jaren, zoo dat hij niet in staat was zelf een besluit te nemen en slechts tot speelbal diende iu de handen zijner heerschzuchtige ooms. Wat meer is, de hertog van Anjou, die als voor zitter van den bestuurraad, veel invloed bezat, bevond zich tijdelijk in Napels de hertog van Berry, had werk genoeg met zijne eigen onderdanen en de hertog van Bour bon was de inschikkelijkheid en de gema tigdheid zelve. Philips de Stoute was dus het wezenlijke hoofd van den Staat, en dat kenden voorspoed zal openen. Intusschen is het Zomerseizoen in vollen gang; de vreemdelingen zijn misschien zoo talrijk niet meer als rond half Oogst, vreemde muzieken nemen iederen Zondag even talrijk deel aan het bestendig festival, voor hetwelk meer dan 16000 fr. premiën uitgeloofd zijn. De vreemdelingen, die al de feestelijk heden zouden willen volgen, zouden waarlijk geen tijd tot rusten vinden De Oostendenaars zijn hoogst tevreden over den gang van het seizoen; zij zijn het Stadsbestuur dankbaar, omdat het, niettegen staande de onderduimsche werking van zekere politieke tegenstrevers, de baden, de Kursaal en den Schouwburg aan het behendig beheer van M. Marquet heeft toevertrouwd. Alle dagen ten 3 ure namiddag en ten 8 ure 's avonds, concert voor symphonie onder het bestuur van M. Pietro Lanciani. J. 1. zondag gaven de maatschappijen De Vlaamsche Ster, De Harmonie der Oud-Pompiers en De Onvermoeibaren het groot liefdadigheidsfeest, ingericht ten voordeele eener arme weduwe en kleine weesjes van een hunner beste, eerlijkste en verkleefdste werkende leden, door den on. verbiddelijkeu dood weggemaaid in den bloei des levens. De ruime en mooie zaal der Oud-Pompiers was wel bezet. Men vond daar het keurigste deel onzer bevolking en de zaal had een lieflijk uitzicht. Frissche gezichtjes en nog bevalliger toi letten gaven aan bet geheel iets zoo feeste- lijksch, zoo heerlijksch dat men het oog er niet van afwenden kon. En allen hebben daar een aangenamen, vermakelij kon avond hij zich niet liet smeeken zijne macht tot het behou 1 der rijke erfenis zijner gade aan te wenden, hoeft trouwens geen betoog. Qaea wonder dan ook, dat hij den graaf stel lig beloofde geene moeiten te sparen orn een machtig leger tegen de Vlaamsche muiters te been te brengen en den opstand in het bloed te versmachten. Een bijzonder toevaj bevorderde nog de ontwerpen van Lode wij ks schoonzoon. Pas eenig» weken geleden, waren een duizend tal Gentenaren, het beleg van Oudenaarde verlatende, in het Dooraijkscbe gevallen en hadden vejcheidone dorpen te vuuren te zwaard verwoest. Deze onvoorzichtigheid, veroorzaakt door de vijandelijke houding der streek, was des te groter daar het ver nielde gewest rechtstreeks van Frankrijk afhing. Ook werd deze overheids en rechts- miskenning door den hertog van Burgondië te laat genomen om de kinderlijke gram schap van den jeugdigen koning tegen de Vlamingen aan te vuren en hem, op staan- den voet, den oorlog te doen verklaren aan het onedel gespuis dat het wagen dorst zijn gesleten. De harmonie voerde er Lysistrata, ope ningstuk, en La Bohème, fantazij, uit op eene manier zooals zij alleen dat kan. 'tWas fijn, dubbel puik. Ook werd er, na elke uitvoering dapper toegejuicht. De Onvermoeibaren vergastten ons op Bewegingen voor het Boksen en Dans der hoveniers, die beide met veel kunst en samenhang, op eene onberispelijke wijze uitgevoerd werden en ons een staalke gaven van de voortreffelijkheid dier volleerde tur ners. Die mooie tafereelen en figuren wekten de levendigste bewondering en werden met oorverdoovend handgeklap begroet. De Vtaamschs Ster vertolkte er eerst Per Expres, blijspel in één bedrijf door A. Henderickx, een stukje vol boertige tooneeltjes en geestige zetten, waarin de kwaadsprekerij en hare gevolgen fijntjes op flesschen getrokken worden. Alle rollen werden meesterlijk weergegeven en er werd hartelijk gelachen en ferm bravo I geroepen. Ten slotte speelde men Adda 't Herde rinnetje, zangspel in éen bedrijf door A. Dandois, een fijn brokje vol echte melo- dijen en roerende tooneelen. Op de vertol king der rollen en de uitvoering van muziek en zang valt er niets af te dingen. Het werd opperbest weergegeven en gezongen. Ook werden de speelsters en spelers op daverende salvo's onthaald. En 't was wel verdiend. Binst eene korte tusschenpoos nam de heer Cordenier het woord om een woord van hartelijken dank te richten tot de milde inschrijvers en toeschouwers en om tevens in heel roerende worden een nieuwen oproep te doen tot hunne edelmoedige medelijdende gevoelens alzoo eene omhaling aankondi gende ten voordeele der ongelukkigen voor wie het feest ingericht werd. Dat hij al de snaren van het hart had weten aan het trillen te brengen bewees de rijke opbrengst der omhaling. Het was, in een woord, een heel mooi feest, dat uitnemend wel gelukt is onder opzichten en bij allen een diepen indruk nagelaten heeft. Hulde en dank aan de inrichters, die zich vermenigvuldigdjhebbenomtot dien schoonen gezag en zijne macht te trotseeren. De ge wichtigheid van dit boslüit en de herrinn8- ring aan de vroegere nederlagen der Franschea, hoopten echter Philips den Stou te de verantwoordelijkheid van zulke wor steling niet alleen te dragen. Hij ontbood dus den hertog van Berry te Senlis waar zich het hof alsdan bevond. De jonge Karei VI woonde de onderhandeling bij, eenen valk op de vuist, als hadden de Vlamingen een nietsbeduidend wildbraad geweest waar op zich de koninklijke jager ging vergasten. Het tafereel door den hertog van Bourgon- die over den toestand van Vlaanderen opge hangen, deed den jeugdigen vorst in geest drift ontvlammen, en zich roeds als een held aan het hoofd van het leger wanende, riep bij in vervoering uit: Ik zal het verpletteren dat Ribauden- ras, welk mijne bezittingen verwoest en mijne overheid miskent. Men roepe de va- zalen des rijks bijeen en vernietige dat vuri ge gebroed. «Uwe Majesteit is dus ook van gevoelen dat wij den graaf van Vlaanderen hulp uitslag te geraken en om alles zoo goed van stapel te doen loopen. Eere en dank ook aan alle bereid willige en onbaatzuchtige mede werkers, die zonder aarzelen hun talent voor dat verdienstelijk werk ten dienste stelden. Namens de weduwe en de weesjes den innigsten en welgemeenden dank! K. D. Vriendelijk verzoek dezen artikel op te nemen Mijnheer den uitgever. Er is hier veel gesproken over eenen katholieken vogel die over de daken is gaan vliegen. Ehwel mijnheer dat is niet anders dan jaloezij, menschen die veel bster zouden doen op hun zeiven te letten dan met iemand af te spieden en kwaad te gaan vertellen om menschen te benadeeligen. Iodien dien ka tholieken vogel nu eens was uitgevlogen om bij Katholiek hennetje te gaan, wat kwaad steekt daarin? Neen, sommige menschen kunnen dat niet verdragen, omdat zulka vrouwen onzen heer eenen vlassen baard aandoen, en met kerkboek en paternoster nog Zondag laatst mede loopen in den stoet der roozekrans en dat bevalt aan sommi ge menschen niet, indien zij nog de waar heid vertelden, maar ongelukkiglijk zijn er altijd leugens bij, want toen men achter de vogel is gaan zoeken, was er geen vogel ta vinden, was hij nn gaan vliegen, niemand weet het, al wat men zag, was een vrouw tje die bezig was met een corset te probee- ren, de man was er bij om te zien cf hij wel ging en daarna zijn ze samen vertrok ken, maar van den vogel was er geen spoor van te vinden. Degeene die gedacht hebben eenen slag te doen waren bedrogen. Het is eene les voor velen van hun met huone eigene zaken te bemoeien. Zij zullen daar werk genoeg vinden. Een gebuur. De gemeenteraad vergaard in geheim® zitting heeft aan gouvernement, als luite nantder Pompiers, voorgesteld, M. Maurice Vergracht, onder-luitenant en M. Ernest Seys, als onder-luitenant. moeten verleenen tegen zijue oproerige on derdanen - vroeg Philips de Stoute met het inzicht den koning uitdrukkelijk zijnen wil te hooren vorklaren. Twijfelt gij er aan antwoordde het eigenzinnige kind. Of zou men de rechten onzer kroon straffeloos mogen schenden Ik wil dat onmiddelyk een leger verzameld worde, ea dat mea die woelzieke Viamia- gen leere hunne vorsten te eerbiedigen. - Welaan, dan zal mm zonder toeven dea rijkstandaard uit de abdij van St Denijs halen en de oproeping der leen- en land- heeren bespoedigen. Uw koninklijke wil zal volbracht worden verklaarde de hertog van Bourgondie als om den onmon- digen vorst te doen geloovea dat hij zelf het bevel tot den oorlog gegeven had. Een algemeeno raad, kort daarop te Pa rijs vereenigd, bekrachtigde ten volle de beslissingen, door de twee hertogen in's konings naam genomen en beval de samen- roeping van dea Franschen adel te Atrecht, tegen half October. Wordt voortgezet.) WEEKBLAD (69e Vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1