MN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. STADSNIEUWS. CERCLE D'ÉTUDES Twintigste jaar. Zaterdag 10 November 1906. Nummer 45. De aanstaande gemeentekiezing. Vlaamsche Ster. Betooging van Brussel ten voor- deele van 'tverplichtend onderwijs Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of aadere bekendmakingen ten bürëele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publïcité, Magdalenastraat. Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongetoek'èird ofpersonnali'tèitèn bevattende worden niet opgenomen. Men kan niet genoeg er op drukken dat de gemeentekiezingen van toekomende jaar zeer veel belang zullen daarstellen, niet slechts om rede dat de liberale partij mees ter moot blijven of worden der gemeente huizen overal waar zulks mogelijk is, maar ook om rede dat de uitslagen dezer kiezicgen een grooten invloed zullen uitoefenen op de algemeene kiezingen van het volgende jaar. En daar de wetgeving die de gemeentekie zingen regelt een onrechtvaardige en ter gende wetgeving is kan men niet gauw ge noeg beginnen met de moeilijkheden na. te zien, die deze toestand medebrengt. De wet op de gemeentekiezingen heeft juist dat van evenredige vertegenwoodri- ging aangenomen dat voordeel kon bijbren gen aan de klerikale belangen in al de gemeenten waar de klerikale partij de meer derheid bezit, behoudt zij een eensgezicden gemeenteraad en maakt zij de tegenpartijen machteloos in de steden, integendeel, waar de klerikalen eene kleine minderheid uitma ken, hebben de twisten tusschen liberalen en socialisten de evenredige vertegenwoor diging laten toepassen en alzoo kuDnen eenige klerikale raadsbeeren gekozen wor den, Daaruit volgt voor hunne partij een vermeerdering van aanzien en invloed waar uit zij niet nalaten nut te trekken. Daarte gen zoude niets op te werpen zijn indien alle partijen in gelijken toestand geplaatst waren en wij zijn altijd van gevoelen ge weest dat de tegenwoordigheid eener min derheid in de wetgevende korpsen, 't zij par lement, provincie of gemeente, eene waar borg is dat de openbare belangen goed be stuurd worden. Maar, indien de zaak goed is, is het noodig dat zij overal besla, en dat men ophoude aan de liberalen en socialisten den rol te doen spelen van bedrogenen. Ten andere, heeft de kieswet voor de ge meente geen enkelen verdediger meer, en de voorstellen tot eene samensmelting der verschillende kieswetten gaan niet uit van de linkerzijde, Degene die profijt trekken uit de huidige kieswet trachten niet ze te verreebtveerdigen, zij vergenoegen zich door een ijselijke werkeloosheid de aanvallen tegen te houden, welke zij te verdragen heeft. En indien, van eene zijde, wij zien aiukondigen dat het Staatsbestuur de wij ziging gaat voorstellen van het kiesstelsel voor de gemeente wat ongetwijfeld slechts een grove list is om de tegenpartijen te beletten te handelen dan drukken van de andere zijde de dagbladen, die hunne ine- dedeelingen van 't ministerie ontvangen, dat er geene kwestie is hoegenaamd iets ie veranderen aan eene wet die voor hen zoo voordeelig is. Uit dit alles kan men besluiten dat het beste middel om eene hervorming te beko men, die eene billijke wetgeving daarstelle voor de Kiezingenzoude zijn de voorrechten at te schaffen die zij aan de klerikalen ver leent. En niets zoude gemakkelijker zijn en de wet zelf verleent daartoe alle gemak men hoeve slechts kartels te vormen in al de steden waar de klerikale minderheden bestaan en deze zullen moeten optrekken, verjaagd door 't meerderheidstelsel dat zij elders behouden. Ik weet alles wat men tegen de kartels kan inbrengen ik denk dat men zijne geva ren fel overdrijft en dat het getal liberalen, die zouden te stemmen voor eene gezament- lijke iijst van liberalen en socialisten, veel minder zoudo zijn dan men beweert en dat men daarvan geen rekening hoeft te houden. Het is nochtans onbetwisbaar dat er tus schen liberalen en socialisten strijdigheden van gevoelen bestaan, die het stelsel van af zonderlijke lijsten wettigen en verkieslijker maken. Alleenlijk hetgeene in algemeenen regel waar is, kan geheel valsch zijn onder bij zondere opzichten. En zooveel te meer het zoude te betreuren zijn tusschen liberalen en socialisten een volledig en definitief ver bond te zien sluiten, eene vereeniging die hoegenaamd geene vruchten zoude afwer pen, zooveel te meer zoude men voordeel kunnen vinden met in zeker omstandigheden over te gaan tot een gezamentlijke lijst van candidaten, die geen ander doel zoude heb ben dan in te gaan tegen de gebreken van het kiesstelsel en hunne verdwijning te be komen. De kartel, indien hij gesloten werd, zoude slechts voorloopig zijn indien 't Staatsbe stuur en zijne meerderheid er zich toe be sluit de kieswet te wijzigen, de evenredige vertegenwoordiging uit te breiden tot op de gemeentekiezingen, dan ware het onnoodig samen te spannen. Maar indien 'tintegen deel voortgaat, deze onrechtveerdige wetge ving te willen behouden, dan zal men een voudig een stelsel aannemen dat in dat geval, voor gevolg zal hebben dat de libera len en socialisten zich de zetels zullen ver- deelen die nu door do klerikalen bezet zijn. Het is nog niet noodig dat men van heden reeds een vast besluit neme, maar 't is noo dig dat men er aan denke da vervaldag radert en men moet er het hoofd kunnen aan bieden. Wij treden ten volle het voorstel van den heer Dumont bij, dat wij altijd en overal verdedigd hebben. Dat de minderheid der Kamers, bij de opening der wetgevende zit ting, vrage dat de kieswet, die de wetge vende kieziugen regelt, toegepast worde op de gemeentekiezing, dat ze desnoods, door alle middelen deze rechtvaardige hervor ming eische. Het staatsbestuur zal moeten toegeven, op straf van aanzien te worden als medebetrokken, in het bedrog. Nooit zoude er billijker voorslel geweest zijn en de stemming van die toepassing zoude de groot ste weldaad daarstellen voor al de gemeen ten die nu uitsluitelijk door eene partij se dert onheugelijke tijden bestuurd worden. Alzoo kwame er een toezicht, dat aan alle misbruiken zoude paal en perk stellen en de p! ag der wijnpotten zoude doen verdwij nen op vele dorpen, waar dit nu thans op groote schaal uitgebaat wordt, tot groote schade der belasticgsbetalers. V1LLE D'YPRES. et d'extension universaire Année académique 1906-1907. Extension de l'Université libre de Btuxelles. Les Jeudis 15, 22, 29 Novembre 1906, A 18 h. 15. Cours de Monsieur PELSENEER, Agrégé A ia faculté des Sciences A Gand rintelligenc.3 des animaux. en 3 le- Qons avec projections limineuses. Dimanche 13 Janvier 1907, A 15 heures. Conférence de Monsieur DWELSHaU- WERS. Professeur a la faculté de Pbilo- sophie SujetMaxim gorki. Au nom du comité central Le Trésorier, J. Massart. Le Secrétaire, G. Herlant. Le Président d'Honneur, Ch. Buls. Le Président, Dollo. Dimanche 30 Décembre 1906, a 15 heures, Conférence de Monsieur PIERRE NOLE, chargé de cours k l'Université de Liège SujetVaccins et serums. Dimanche 3 Février 1907, k 15 heures, Conférence de Mademoiselle NELLY LE- CRENIER. Sujet Frederic Mistral. Les Conférences seront données Salle de la Bourse, rue Carton. Monlant des souscriptions: Cotisation annuelle de membre permanent du Cercle d'Etudes 4 francs. - Souscription au cours de M. Pelseneer2 fr. Prix d'en- trée k l'une des 3 autres conférences fr. O 75. L'entrée est gratuite a la première legon du cours de M. Pelseneer. Prière de bien vouloir s'adresser, pour les adhésoins, a M. C. JAN-S ENS, Trésorier, 16, rue de la Station. Le Comité. J. 1. Zondag gaf onze knappe Vlaamsche Ster hare eerste vertooning van het winter getij. De schouwburg was gestampt vol. Daar zag men het keurigste deel onzer bevolking vereenigd Dus veel en schoon volk en niemand zal het zich beklaagd heb ben ook; want nooit woonden wij leerrij ker en tevens genotvoller avondfeest bij. Eerst kwam eene comedie, in 5 bedrijven, door Lod. Lievevrouw, getiteld De Ware Schuldigen voor het voetlicht. Het stuk lijkt meer een treurspel dan eene comedie. Het is een ware aaneenschakeling van diep ingrijpende en zielroerende treurtooneelen. uit het leven van ons volk gegrepen, waarin op eene indrukmakende eD duidelijke wijze aangetoond wordt dat de opvoeding in 'c al gemeen en die der vrouw in 't bijzonder ia vele opzichten zeer te weascben laten. Ook wordter eeneheusehe lans gebroken tegen de ikzucht van zekere klas van menschen, die hunne kinderen diep in het ongeluk storten om hunne zelfzucht te voldoen en niet eens bewust schijoen van het onmetelijk kwaad, dat zij alzoo stichten. Aide optredende per sonen zijn ernaar de natuur geschetst en de vele toestanden met meesterhand afgetee- kend. Van een anderen kant is de zelfop offering, welke de ouderliefde bij zoogezegde gemeene menschen verwekken kan, in een zoo helder daglicht gesteld dat zij hij den toeschouwer een weldoendeu en onuitwisch- baren indruk doet ontstaan. Het is een waar meesterwerk, dat overal diende ver tolkt te worden. Hebben daarin uitgemunt de dames Heb- belynck en Z. Devers, die wederzijds de rollen vaa Fiene, oude moeder en Alma jonge vrouw, op een onbetaalbare-manier weergaven, en de heeren J. Ossieur ei A. Gilon, wederzijds in de rollen van Nande, oude vader, en Antoon, jonge man. Zij waren beide volkomen op de hoogte hunner moeilijke en lastige rollen en onovertrefbaar van natuurlijkheid. De heeren K. Deweerdt en L. Vancampo hadden de rollen van Doornaert, rustend ambtenaar, en van professor Vt-anhe, zij hielden volop hunne goede faam in stand. De heeren G. Pottel en K. Wolff, twee nieuwelingen, in de rollen van Fliepe en van Lambrecht bewezen dat er stoffe zit in hen om iets to worden. Zij hebben plank, zijn rolvast en begrijpen goed de taak, die zij te vervullen hebben zij zullen goede spelers worden. De bijko mende rollen, vooral die der twee bevallige kinderen, lieten ook niet te wenschen en brachten veel bij tot den algemeenen bijval, kransen en bloemen bij de vleet voor die lieve speelsters en knappe vertolkers. Da oorverdoovende salvo's, die zij ingeoogst hebben waren ten volle verdiend. Nu voerde men Een Boerenmeisje op, een blijspel met zang in een bedrijf door J. Roeland. Het stukje is doorweven met gees tige zetten en prettige toestanden en tevens bevat het menige zedeles, vooral voor da boerenmeisjes, die zich te gemakkelijk het oor laten vol blazen door steedsche jonge varleiders. Men heeft er gelachen dat men schaterde. Mevr. Hebbelycck, met de rol van Sophie, boerenmeid en de heer K. De weerdt, met die van Natus, boerenknecht waren oprecht in hun vak ea kunnen niet overtroffen worden zij hebben doen lachen dat men schuddebolde. Mej. Z. Devers met de rol van Monika, jong en onervaren meisje, en de heeren J. Ossieur, met die van Bruno, verliefden jongeling, L. Yan Campo, met die van Burgemeester, G. Pottel, met die van Felix, verleider, en K. Wolff, met die van Veldwachter, hebben ailen om ter meest hun best gedaan en ook wel ge lukt in de vertolking. De zang was zeer lief en de figuratie opperbest gelukt. Het stukje genoot dan ook een overgrooten bijval. De herhaalde toejuichingen schenen geen einde te zullen nemen. Het orkest vergastte ons op eenige mooie stukjes muziek, die volkomen in den smaak vielen van de moeilijksten zelfs. Het was, in een woord, eene vertooning zooals wij er weinig beleefd hebben, gelukt onder alle opzichten. De tooneelmeester haalt eere van zijn werk en dat moet hem genoegen doen. Eere en dank aan de ijvervolle en wakke re Sterrelingen 1 K. D. Het bestuur der Liberale Jonge Wacht heeft besloten van aan de betoginc van 18a November deel te nemen en hei wakkert de leden aan zich talrijk ie laten inschrijven op de lijst in het lokaal berus tende. De prijs der reiskaart is 4.60 fr. en men zal met den eersten trein vertrekken. De inschrijvingslijst zal op Woensdag 14 No vember gesloten worden. Zondag 11 November te 6 uren 's avonds Algemeene vergadering der Liberale Jonge Wacht. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1