VAN YPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Bericht. STADSNIEUWS. Philips van Artevelde, j Nummer 49. De personen die een abonnement nemen aan onsblad voor 1907 zullen van heden tot nieuwjaar het blad gratis ontvan gen. De abonnementsprijs voor dit jaar is slechts 2.50 voor stad. 3 fr. voor de vreemde. Wij moedigen alle le zers aan dit blad te ver spreiden. Het parlementair schandaal. Het Onderwijs op den buiten. Overlijden vao M. Liefmans. Vlaamsche Ster. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden i fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijko nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopiogen of andere bekendmakingeu ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzond(riog der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicitéMagdalenastraat- Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Voor de openiug van den kamerzittijd kon niemand gelooven dan de verflauwde klerikale meerderheid zich zoo ver zou wa gen op het terrein der onbeschaamdheid en der eerloosheid, als hetgene wij zien brproe- ven bij de verkiezing van Kortrijk. Wij dachten dees week onze meeniug te mogen uitdrukken nopens den einduitslag van de schandalige praktijken der klerika- len, maar nogmaals is de zaak op de lange baan geschoven. Na de afkondiging der officieele resultaten, den 28" Mei 11., dachten wij dat twee kadi daten van het kartel er stellig door waren. Immers de heeren magistraten van Kort rijk - allen sterke koppen - hadden over één dag en één nacht beschikt om de zaken t.e wikken en te wegen, en tot in de kleinste bijzonderheden uitte pluizen. Ook het beroep op verbreking van wege de ultramontaacsche pers werd op een spot gelach in 't land onthaald, en ernstige kat holieken konden niet nalaten te glimlachen. Maar de arts tos van Kortrijk hielden wacht ën onze senator czar oappelle, om zij ne koppigheid beroemd, hield ook voet bij stek, en al de spitsbroeders van de streek zwoeren in publiek bij hoog en laag, den socialitischen gekozene uit de kamer te ver bannen. De parlementaire meerderheid leen de zich aan die schandalige politiek, om den partij aanslag te plegen eenig in zijne soort sedert 1830. Partij aanslag eenig in zijne soort beves tigen wy, want opvolgentlijk verloochende den klerikalen voorzitter der eerste onder- zoekskommissie, zijne stemming gunstig aan de geldigverklaring van Debunne. De kamer die nogtans beloofd had met de ziens wijze der onderzoekers in te stemmen, be noemde eene tweede en zelfs een derde on- derzoekskomiteit. Maar het lot was de rechtvaardigheid gun stig en bracht, tot spijt der kaloten, de twee de en derde maal eene anti-klerikale meer derheid in de kommissie. Wat mogen de pa pen daarover denken, zij die overal den vin ger gods zien? Zij hebben zelfs geen vertrouwen in de cijfers meer, vermits zij buiten al hun kies- geknoer en verdere deugnieterij nog ver plicht zijn hun eigen bedrog aan het licht te brengen en eene twee maal tegen hunne te genstrevers uit te werken. Weiboe! het zou buiten hunne weet zijn dat veroordeelden voorkomen op kiezerlijsten opgemaakt door klerikale gemeentebesturm en nagezien door klerikale vrederechters Tot nu .toe zijn de Meenensche en an dere merkwaardigheden der streek er voor hun geschrijf en hun gewrijf. Spijts hare overaracht mag de kalot nog geen victorie kraaien, de linkerzij blijft strek vereenigd om hardnekkig het hoofd te bieten aan den scbandaligen partijaanslag. En moest het recht wijken voor die bende van rechts, dan laten de anti-klerikalen gansc'a de ver antwoordelijkheid aan de mannen over. De kalot voelt zich erg ziek, niettegen staande twaalf stemmen meerderheid, overal Geschiedkundige Horna». Zooals de Ruwaard bet voorzien had, j veroorzaakte het ontwerp der Vlamingen aaD het Franschehof een hevige ontroering, want's koniDgs raadsheeren vreesden, niet zonder reden, dat Vlaanderen, door een ver bond met Engeland, zoo groot en machtig zou worden als ten tijde van Jacob van Artevelde. Zij besloten dan ook niets onbe proefd te laten om de inzichten hunner vij anden te verijdelen, 's Vorsten oomer had den inderdaad het plan opgevat de Vlamin gen door listen en bedrog van hunne bond- genooten af te zonderen, den iDvloed van Artevelde door vuigen laster en snoode ver denking te verminderen, zelfs te vernietigen en de macht der steden te verlammen door haren naijver aan te vuren en op te rake len. Door zijne bondgenooten verlaten, van zijne aanleiders bero ofd en door inwendige twisten verscheurd, zou Vlaanderen niet in staat zijn eenen weerstand te bieden en eene even gemakkelijke als voordeelige prooi worden. Van dat oogenblik wil men ge bruik maken om het gewest bepaald te ver pletteren en den graaf met meer gezag dan ooit te doen weaerkeereu. Hij zou als heer en meester gebiedt n, de hoogmoedige ste den van hunne voorrechten berooven en het land, vernederd en geketend voor zijne voeten gelegen, naar willekeur mogen be lasten en uitbuiten. Die ontwerpen, de sluwheid van Frank- rijks staatkunde en de hebzucht van's gra ven schoonzoon waardig, moesten onver wijld uitgevoerd worden, wilde men eeni- go hoop hebben op welgelukken. Ook haastte men zich Artevelde's bode op vrije voeten te stellen en Franscbe zendelingen naar Doornik te sturon om van daar, met de Vlamingen in schijn, over vrede te on derhandelen. Om de begoocheling volledig te maken en bet vertrouwen te winnen, had men er aan gehouden het gezantschap uit de aanzienlijkste, de geleerdste en de bezadigste personen des rijks samen te stellen. Buiten verscheidene heeren van den hoogen adel, bestond het inderdaad uit Reginald van Gorbie, voorzitter van den rijst tweedracht in hare rangen op. Daarom wil het ministerie zich versterken door welk middel het ook zij. Véor verleden woensdag aanschouwden de meenensche kaloten de kiezing van Bussch- aert als verzekerd, de vendels lagen gereed, de klokken zouden triomf uitgalmen, en den Meenenaar zou met eene gelenheidsproza verschijnen. Helaas! 's avonds luidde de draadmare uit Brussel, verzonden naar eene derde onder- zoekskommissie. Voor wanneer nu het einde? k. Balakalot. M. Cnudde, onderwijzer te Syngem, een dorpken in Oost-Vlaanderen, doet de volgen de stichtende bijzonderheden kennen. Zijne klas telt 62 leerlingen. In October is zij 24 dagen open geweest, dit maakt 62x24—1,483 dagen. Welnu hij telt 307.5 dagen ongegronde afwezigheid of meer dan 20 t. h. M. Cnudde somt de redenen op van af wezigheid (het betreft kinderen van t tot 10 jaar). De zoogezegde koewachtertjea tellen 150 dagen afwezigheid. Voor een emmer botermelk, voor 15 cen tiemen per dag, moeten de kinderen de school verwaarloozen om de koeien te wach ten. Een kind moest als trekhond dienst doen om beir naar den akker te helpen vervoe ren, Een ander moest de kraai 3n ran het veld verwijderen. Twee kinderen gingen niet naar school omdat het varken gedood werd. Een ander kind moest de broertjes en de zusjes oppassen terwijl de moeder naar de kermis was. Eindelijk bleef een ander kleine leerling uit de school weg omdat hij met de geit naar den bok moest gaan M. Cnudde voegt er bij dat, voor wat het raad van Parijs en niet minder dan drie bisschoppen. Nauwelijks waren de Vlaamsche gevolg- machtigden naar Engeland vertrokken, of de Fransche zendelingen richtten brieven naar de magistraten van Oent, Brugge en leper om hun vrijgeleide te verzoeken ten einde mondelings met de goede steden te kunDen onderhandelen en vervolgens eene algemeene vergadering te Doornik te be leggen. Zoo spoedig had ik de listigaards niet aan het werk verwacht, - spotte Ar:evel- de wanneer zijn geheimschrijver ten Sche penhuize van Oent de boodschap der ge zanten had voorgelezen. Ik geloof inderdaad dat men ons wil verschalken verklaarde de schepen Jan de Hert die de lezing met gefronstea blik aangehoord had. Zou de brenger van dien brief misschien niet meer weten vroeg hij. Dat valt te betwijfelen ontkende de Ruwaard. Doch, wij zullen hem doen spreken zoo 't mogelijk is. De bode werd binnengeleid, doch hoe schoolgaan betreft, zijne school de beste is van het schoolkanton. Blijkt uit die voorbeelden niet dat leer plicht volstrekt noodig is mits toelating voor de kinderen eenige weken afwezig te zijn om het veldwerk te verrichten en mits uit- deeling van scboolkleeren en schooleten voor de arme kinderen. Verledene week is M. Liefmans volksver- tegen woordigsr te Oudenaarde overleden. De afgestorvene, geboren in 1857, was advokaat. M. Liefmans werd voor de eerste maal afgevaardigde verkozen bij de kiezingen van 1900, en werd in 1904 herkozen. In 1890 was hij reeds in 't strijdperk ge treden tegen M. De Malander. Hij maakte deel van het komiteit der Li berale Federatie. M. Lief*ans gaf blijken van de grootste verknochtheid aan de liberale partij. Zijn opvolger in de Kamer is M. P. D'Hauwer. dokter, van Ronse, en bijgevoegd volksvertegenwoordiger. J. 1. zondag bood de tooneelmaatschappjj De Vlaamsche Ster haren inschrijvers en het publiek eene puike vertooning aan, die onder alle opzichten opperbest gelukt is. De schouwburg was eivol men zat er op een geperst als haringen in eene ton en allen hebben er zich uitermate goed ver maakt. Eerst kwam Marten de Boschwachter voor het voetlicht, eene drama in drie be drijven, door E. Pil-Deman. Het is een stuk vol roerende tooneelen en eene aan eenschakeling van diepingrijpende zedeles- ■en. Al de toestanden zijn uit het werkelijk leven gegrepen en naar de natuur gemaald. Het werd daarbij op eene meesterlijke wgze man hem ook dreigde, er was niets uit te krijgen. De man wist niets en kon enkel zeggen dat hij, tegen eene hooge belooning, aanvaard had de boodschap naar Cent te dragen. En wist gij niet dat gij u aan de gevan genis blootsteldet met zonder vrijgeleide uit Doornik naar Vlaanderen te komen eindigde Artevelde de ondervraging. Ik had er een voorgevoel van evenals mijne gezellen die met brieven naar Brug ge en leper vertrokken zijn docb wij stel den ons vertrouwen in de edelmoedigheid en de rechtschapenheid der Vlamingen - antwoordde dc zendeling. Wat meer is, de vergelding was te gewichtig, en wan neer men een gezin te onderhouden heeft, komen zulke buitenkansen niet ten on pas voegde hij er bij. - Als u die les niet voorgespeld is zijt gij een braaf huisvader knikte Artevelde toestemmend. «Wat er overigens van zjj, wij kunnen voor u geene uitzondering maken en zijn verplicht u in hechtenis te houden. Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD (739 Vervolg). j

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1