VAN YPERIN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws- en Handels Annoncenblad. Philips van Artevelde. Twintigste jaar. Zaterdag 15 December 1906. Nummer 50. Het kluchtspel Delarue. Nog het parlementair schandaal. Ds Wetgevende verkiezingen van Kortrijk. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten, 2.50 ft*, voor stad. Per 6 maanden 1 fr, 50 Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4. fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Pubttcité, Magdalenastraat. Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Hip! Hip! Hoerah! pastoor Delarue is uit de klauwen van den duivel ontrukt en is weder, goedsmoeds of kwaadschiks in den katholieken schaapstal terug gekomen Na de wereld verbaasd te hebben door zijne zonderlinge fratseD, na fmaanden en maan den geleefd te hebben met eene vrouw met eene non, na het priesterkleed afge worpen te hebben is de zuivere man tot in keer gekomen en zal weder het heilig, gees telijk aanschieten. Hoe laag en gemeen. En over dergelijk schandalig mirakel juichel de klerikale vodden om ter meest; wie weet zullen ze later nog pastoor Delarue en do on bevlekte non want ze heeft misschien ook gebaard zonder smert pijn of verlies van ha re maagdelijke zuiverheid niet heilig, door en door heilig verklaren. Zeg eens, Zeevodde, ge schreef over eenigen tijd dat pastoor! Delarue ,voor ons was, zoolang hij niet terugkeerde in den schoot der onfaalbare heilige kerk. Wij antwoordden daarop, gge moet het u nog wel herinneren, dat we met zulke per- sennagies niet gediend waren, zoolang we niet wisten wat de man in zijn schild)voerde. Het proper heerschap heeft nooit opgehou den aan u te zijn, en nu hij het kleed van boetveerdigheid aangetrokken heeft, en zijn kind, als een hartelooze kerel, de wijde wereld inzendt, is hij nu, nog meer dan ooit, aan u. Dergelijke personen die nog slech ter handelen als beesten want die verla ten hunne jongen niet, hooren bij u thuis pastoor Delarue mag gerust in uwe rangen plaats nemen nevens de heilige broerkens van Citeaux, Maltebrugge, Ronse, Hoe- gaerden, Aerschot Lombeek, enz. enz, en naast die menigvuldige onbekende heiligen, die in 't duister konkelfoesen en allerlei vro me daden uitmeten, waarvoor elk eerlijk en rechtgeaard man slechts afkeer en walging koestert. Ge moogt hem gerust houden, Zeevodde hem en zijne onbevlekte non, ge moogt ze op de knieën van martekootje laten rijden, want die doet dat gaarne met heilige martelaars. Geschiedkundige Homai. En hij gebood de dienaars den verbaasden man weg te leiden, met aanbeveling noch tans hem met voorkomendheid te behande len. En nu, heeren, sprak hy, zich tot de vergadering wendende, dunkt mij dat bet noodig is te beramen, wat er met de bood schap dier vredemakers moet gedaan wor den. Naar mijn inzien, - opperde Jan de Hert, kunnen wij all >en over dat punt niet beslissen, en zouden ce andere leden van Vlaanderen ook beho ren geraadpleeg t te worden. Dat spreekt van zelf- bevestigde Ar tevelde. Maar de moeielijkbeid bestaat in het vereenigen der afgevaardigden wijl verscheidene schepenen op reis zijn naar Engeland en dat anderen zich te Oudecaar- de bevinden. Zou het daarom niet best zijn te Oude naarde zelf byeen te komen vroeg de Schepen. Ziedaar nu de verheven zedenleer van die schijnheilige klerikalen. Een priester vlucht met eene non, ze wor den vereenigd door heilige liefdebanden en die vereeniging wordt gezegend. Na de ge horte van het onschuldig wezen gaan vader en moeder weg, ze scheiden vanfelkander en geen een der twee gewaardigd zich een blik e werpen op de vrucht hunner liefde. Bet onschuldig wicht wordt lafhertig door die 300 gezegde heilige personen verlaten. Hoe schoon, hoe heerlijk, zulke daadi Eerlijke menschen zeggen van personen, die hunne kinders verlaten en ze aan sde openbare liefdadigheid prijs geven, dat 't ge- meene, lage schurken zijn, die Gods wraak moeten vreezen, hier nog op deze wereld of hiernamaals. Welke schoone les geven die heilige personen en hunne laffe verdedigers aan alle ondeugende nietsweerds. Leeft maar in on tucht en doet maar boetveerdigheid op boet veerdigheid en alles is vergeven. En zeggen, dat na eenige maanden boet veerdigheid pastoor Delarue zijn priester kleed weder zal aantrekken en als voordien de mis zal lezen en de bicht zal hooren van jonge, schuchtere meisjes, getrouwde vrou wen, enz, enz. En verondersteld nu eens, neem eene ver onderstelling, want zulke dingen zullen meer dan eens voorvallen, een persoon treedt in den biechtstoel en onder de zonden welke hij belijdt bevindt zich deze van de verleiding eener jonge maagd Wat zal die oneerlijke vader, bedekt met het priesterkleed, antwoorden aan den ver leider? Dat hij het kwaad herstellen moet, dat hij het bedrogen meisjes moet in hare eer her stellen en het kind eenen naam geven, op dat het later geen bastaard wezen zou. Dat alles moet die biechtvader zeggen tot den verleider. En, indien nu die verleider een verstokte booswicht is en dien biechtvader in 't gelaat slingerde wel eerwaarde vader, begin dan zelve het voorbeeld te geven, ge hebt ergens Dat is ook mijn gevoelen verklaarde de Ruwaard. Zoo men het daaromtrent eens is, zal ik cnmiddelijk de noodige be velen geven om de vergadering binnen drie dagen, dus op 20™ October, in het kamp voor Oudenaurde te beroepen. - Dit voorstel verwierf de algemeene toe stemming zoodat, een paar uren later, bo den met de noodige onderrichtingen naar Brugge en leper vertrokken. Ook kon Ar tevelde, bij zijne tehuiskomst, aan zijno gade en aan Kerste vertellen dat hij zich des anderendaags naar Oudenaarde moest begeven oui over de vredevoorslagen der Franschen te onderhandelen. Over den vrede wij gaan dan toch ein delijk den langgewenschten vrede beko men God zij geloofd juichte zijne echt- genoote opgetogen. Bedaar, Lente, bedaar en bouw geene luchtkasteelen stilde de Ruwaard de opgetogenheid zijner vrouw. De vrede is wel verre van gemaakt te zijn en uwe ontgoocheling, bij de mislukking, zou te groot wezen. Maar gij zegt toch dat de Franschen voorstellen tot vrede gedaan hebben, lie— een bastaard loopen, geeft het kind ook een naam, strekt tot voorbeeld aan anderen en dan zullen misschien die anderen uw lof waardig voorbeeld volgen. Dergelijke gevallen kunnen zich voordoen. Ewel, Zeevodde, ge moogt tevreden en fier zijn over uwe bekeerde zondaars!!... Wij gevoelen slechts walging voor onna tuurlijke ouders I [De Kustbode van Oostende) Zondag 9 December, 1906. De derde onderzoekskommissie heeft op haar werk niet geslapen en woensdag avond kwam het nieuws toe dat zij hare werking had gestaakt na ten voordeele van De Bun- ne een belangrijk getal stemmen met alge meene goedkeuring te hebben gevonden. Dus zouden de papen hunne schandalige plannen verijdeld zien.' De kiezing van Kortrijk zal in de parle- taire geschiedenis een onomstootbaar bewijs leveren van de rotheid en de gewetenloos heid der klerikale partij. Aalst wijdberoemd voor zijne kiesknoeierij moet de vlag strij ken voor Kortrijk! Echt kenmerkend mag het heeten, hoe de weggemoffelde kartel- stemmen te voorschijn komen, op de plaat sen waar de kiesbureelen in meestendeelo uit kaloten samengesteld waren. Zulks wisten de japneuzenj der streek vooraf, sommigen van hen hebben het in tegenwoordigheid van onze; vrienden, be kend. Geheel de rechtezijde wist dat zij ging stelen, want in de zitting van Woens dag 5 December 1.1., wanneer de kiezing van Kortrijk te berde kwam, wist geen en kel klerikaal kamerlid een woordje in te brengen om de zienswijze der Heeren Daens, christen-democraat, Jourez en Persoons, li beralen in twijfel te trekken. Dit heeft gansch België bestadigd, en de paperij is nog meer in verachting gezonkgn. Een ander bewijs over de kwade trouw der kalotenDe weledele heer de Ghellinck d' Elsighem, vroom katholieke afgevaar- veoom,-» bemerkte Kerste, die even vurig als hare moei het einde der vijandelijk heden wenschte. Eigenlijke voorstellen nog niet, mijne duurbaren verbeterde de Ruwaard. - Enkel vragen de Franséhe zendelingen, die zich te Doornik be vinden, eene verga dering om over den vrede te spreken. Maar dat is reeds veel. Zoo gij wilt me- debelpen en eeaigzins toegevend wezen, zal voorzeker de overeenkomst spoedig gesloten zijn viel Lente in. - Ik geloof het niet, want ik ben over tuigd dat de Franschen listen In het hoofd hebben en ons zoeken te bedriegen wedervoer Philips. Overigens, de te ne men beslissing hangt van de drie loden van Vlaanderen af en ik kan, tegen mijn geweten, die vergf<dering niet overreden om het land goedsmoeds naar zijnen on dergang te leiden Ik hoor wel, Philips, snikte de vrouw dat er geen middel zal zijn om tot den vrede te geraken. Uw tegenstand alleen is voldoende om elke overeenkomst te doen mislukken en ik voel genoeg dat gy on handelbaar en onverbiddelijk zult zijn. digde van Oudenaarde zetelde in de tweede onderzoekskommissie. Hy deedfin 't verslag eene nota inlasschen die hij bij de drukproef- ven verdraaide, derwijze den zin van de ver klaring vervalschende. Zoo werden de woor den «voorloopig en bij veronderstelling in den druk weggelaten, terwijl zinsneden, onderandere klachten waarvan de ge grondheid werd herkend bijkwamen. Of ter kamer op den rug van M. De Ghel linck gedonderd geweest hoeft is niette wor den gezegd, en niettemin werd hij door de zijnen verdedigd. Bijzondere melding verdienen de klerika le volksvertegenwoordigers van Kortrijk, die alhoewel in de zaak betrokken, toch on der algemeen misprijzen zich aan de zijde der politieke dievenbende scharen. Vreest staatsminister Tack niet zijne lange parle mentaire loopbaan in die laakbare zaak te onteeren Ver van de antiklerikalen te ontmoedigen en te scbaden zal het schandaal van Kort rijk vele oogen doen open gaan, want ten aanzien van gansch bet land werden de gauwdieven met de hand in den zak op heeterdaad betrapt. Wie rechtvaardigheid verlangt zal de pa perij met ons brandmerken A. Balakalot. Wij lezen in Le Peuple van 13 dezer, De geldig verklaring van De- bunne is besloten. De onderzoekscommissie, heeft haar werk geëindigd. Zij ;besluit| bij eenparigheid tot dej geldigverklaring van gezel Debunne. Debunne is gekozen met 56 stemmen meerderheid. - Vooruit van den zelfden dag schrijft Gezel Debunne heeft 42 stemmen mee dan M. Busschaert en indien men zefs de stemmen der valsche kiezers zou aftrekken, dan behoud Debunne nog de meerderheid. Helaas Philips, wist ge hoe rampzalig gij mij en Kerste maakt met zoo hardnekkig alle toenadering te bestrijden, voorzeker zoudt gy gematigder zijn in uwe eischen. Gansche dagen zitten wij thans te treur en om uwe afwezigheid en te ^schrikken om de gevaren waaraan gij gestadig blootgesteld zijt. En overweeg toch eens hoe gelukkig wij zouden zijn indien de vreede en de eendracht in het land we derkeerden. Geene achterdocht zou ons nog folteren, gij zoudt in den huiselijken kring die tevredenheid, die gemoedsrust smaken welke gij vroeger zoo hoog schattet en wie weet of Daneel van Halewijn, door de liefde van Gozewijn en Kerste getroffen, zijne toestemming tot een huwelijk niet zou geven. - Meent gij dat ik ongevoelig ben aan uwe smarten en dat ik zou weigeren ze te lenigen zoo het in mijne macht ware?» vroeg de Ruwaard eenigzins spijtig, want hy meende te bemerken dat ook Kerste eenen verwij tenden blik op hem vestigde. Wordt voortgezet HET WEEKBLAD (li* vervolg).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1906 | | pagina 1