Gemeenteraad van Yper brand zal verzekerd worden, gelijk vorige jaren, zal een dienst van bewakers zoowel bij dage als bij nachte, ingericht worden, om een maximum van zekerheid aan te bieden. Er zullen den Zondag en den Maandag van Paschen Concerten gegeven worden op de Kiosk der Groote Markt door verscheidene vreemde muzieken, wiens deelneming van nu af verzekerd is. Op tijd en stond komen wij hierop terug om alle inlichtingen daarover te geven. De reklaam affiche zal binnen enkele dagen versr hijnen en zal voorzeker veel bijdragen tot het w lgelukken der foor en een talrijk bezoek van vreemdelingen uitlokken. Verslag der zitting van 28 Januari 1929 De zitting wordt te 6 u. to geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, burgemees ter-voorzitter Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Van Nieuwenhove, Glorie, Van- damme, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete en Coutelle, raadsleden Versailles, secretaris. j. Processen-verbaal der zittingen van 22 en 2Q December 1Q28. Na lezing, gegeven door den heer Secreta ris, worden deze processen-verbaal zonder opmerkingen en bij afzonderlijke stemming goedgekeurd. De heer Schepene Lemahieu brengt ver slag uit over de beweging der bevolking binst het verloopen jaar en verklaart, niettegen staande dergelijke geruchten in omloop zijn geweest, dat zich geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan ten gevolge van besmettelijke ziekten. Op in Januari 1928 telde de stad 13910 in woners en op in Januari 1929 was dit getal gestegen op 14218, zoodat er een aanwinst is van 3o8 inwoners. De heer Burgemeester bedankt den heer Schepene Lemahieu voor zijn verslag en het goed werk dat hij verricht heeft. 2. Stedelijk kerkhof grondvergunningen. De tien voorgestelde grondvergunningen worden, mits de gewone vergoeding ten voor- deele van de Commissie van Openbaren Onderstand, eenparig gestemd. 3. Stadseigendommen verkoop van grond. De stad heeft twee vragen ontvangen tot aankoop van gronden, gelegen ten Oosten de Kasteelgracht en die thans bedekt zijn met steenafval voortkomende van de opruiming der stad. Een eerste vraag van den heer Léon Devos, handelende in naam der firma Devos en Dewanckel, die begeert een perceel grond te koopen gelegen achter de werkhuizen dezer firma. Het gevraagde perceel heeft een grootte van i860 m2, waarvoor een instelprijs van 12 fr. den ma wordt geboden. De tweede vraag gaat uit van den heer Elector Timmerm in die wenscht een onre gel matig perceel, ter grootte van 921 m2 en gelegen achter den eigendom van zijn vader, te koopen. Hiervoor wordt insgelijks een instelprijs van 12 fr den vierkanten meter geboden. Beide vragen worden bij afzonderlijke stem ming goedgekeurd. Alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich. 4. Pilckemstraat velobaan aankoop van grond. MSobry. In een vorige zitting werd den Wensch uitgedrukt veel velobanen aan te leg gen. De Pilckemstraat is te nauw en om er de ontworpen velobaan te maken moet zij ver breed worden. Hierom werden er onder handelingen aangeknoopt met de betrokken eigenaars, de heeren Vandeputte en Ver- meersch, die bereid zijn de hen gevraagde, langwerpige perceelen, ter groote van 44 m2 17 en 14 m2, aan den prijs van 5 fr. den vier kanten meter af te staan. Deze aankoop van grond wordt hierop eenparig gestemd. 5. Heffing van opcentiemen op de cedelbe lastingen aanvullende bepaling. De heer Gouverneur komt de beraadsla ging, vroeger door den Gemeenteraad geno men en waarbij de heffing van 60 opcentiemen op de Staats cedulaire belastingen voor een jaar vernieuwd wordt, terug te sturen met verzoek deze beraadslaging te volledigen ingevolge zijn vroegere onderrichtingen. Er moet namelijk, in geval van wijziging, een vergoeding van 20 cmen per gewijzigd artikel aan den Ontvanger van den Staat betaald worden. De heer Sobry stelt dus voor deze vergoe ding aan den heer Staatsontvanger toe te kennen voor gebeurlijke wijzigingen, en alzoo de voeger genomen beraadslaging door deze nieuwe bepaling aan te vullen. Dit voorstel wordt eenparig gestemd 6. Openbare Onderstand Begrooting voor het jaar IQ2Q. M. Sobry. Begeert de raad vandaag deze begrooting te bespreken of moet de vermel ding ervan op de dagorde van heden alleen aanzien worden als nederlegging dezer be grooting ter inzage van de raadsleden M. D'Huvettere. Het is een aloud gebruik dat deze begrooting eerst nedergelegd wordt. Ik vind dat het dus best ware de bespreking ervan te verdagen. MLemahieu. Ik denk ook dat het beter ware dit punt te verschuiven, te meer dat het nog niet lang geleden is dat die begrooting binnenkwam. Zoodoende ware het mogelijk deze begrooting grondig te onderzoeken, en de Commissie die gewoonlijk met dit werk belast is zou haar verslag kunnen uitbrengen. MSobry. Ik stel dus voor dit punt naar de volgende zitting te verschuiven. Dit voorstel wordt aangenomen, alleen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthou den zich. M. D'Huvettere. Daar die kwestie hier dikwijls besproken werd, ben ik een dezer dagen tot bij de Commissie van Openbaren Onderstand geweest om er het akkoord dat zij met den Staat sloot ter regeling harer oorlogs schade te onderzoeken. Ik heb die overeen komst gelezen, en daarin is niet de minste kwestie dat het kapitaal verloren is. Het is alleen ingeschreven in het Grootboek der Openbae schuld en jaarlijks ontvangt de Commissie van Openbaren Onderstand een intrest van 600.000 fr. die moet dienen om hare gebouwen weer herop te richten. Ik denk dat een dergelijk akkoord voordeelig ware voor de stad. MMissiaen. Ik zou willen weten, zoo de Commissie van Openbaren Ond rstand de terugbetaling van een millioen moest vragen, of zij het zou kunnen krijgen. Haar kapitaal is vastgelegd voor eeuwig en zij zal het nooit mem terugkrijgen. M. Huvettere. In 't geheel niet, 't is geen afstand van kapitaal maar alleen een uitgestelde betaling. De inschrijvingen op het Grootboek der Openbare Schuld kunnen ten allen tijde uitgetrokken worden en dit gebeurt meermalen, namelijk in geval van overlijden en er minderjarige kinderen nagelaten worden. M. Missiaen. In dit geval was het dau gansch nutteloos een akkoord te sluiten. De Commissie van Openbaren Onderstand had 12 millioen frank titels aan 5 die zij kon te gelde maken volgens de noodwendigheden. Doch een feit staat vast, en 't is dat de Com missie van Openbaren Onderstand door den Staat verplicht wordt haar gestichten te her bouwen met den intrest en niet met het kapitaal, terwijl eenieder alleen het kapitaal moet her- beleggen en met de intresten mag doen wat hij wil. Nochtans, kunt gij een overeenkomst sluiten in den zin zooals gij het verstaat, 't is te zeg gen den intrest bekomen zonder uw kapitaal te moeten vastleggen, dan moogt gij op gansch mijnen steun rekenen. M. D'Huvettere. Naar mijn oordeel ware het goed die zaak eens grondig te onderzoe- ken en ware zulke overeenkomst heel voor deelig voor de stad. M. Van Nieuwenhove. Je suis d'un avis contraire pour ce qui concerne la ville. M. Vandamme. Ware er geen middel van de Commissie van Qpenbaren Onderstand een afschrift van deze overeenkomst te bekomen? Zoo zouden wij weten wat er eigenlijk van waar is. 'jI M. Missiaen. Gij zoudt er alsdan niet meer van weten dan nu. In die overeenkomst zult gij alleen kunnen zien dat het kapitaal jn het grootboek der Openbare Schuld ingeschre ven is en dat de jaarlijksche intresc moet die nen om de gebouwen weer te herstellen. De heer Schepene D'Huvettere, brengt hierop verslag uit over den toestand der Stadskas gedurende het laatste trimester van 't jaar 1928, waarvoor de heer Burge- meester hem bedankt. 7. Openbare Onderstand pachtv er min dering. De gemeenteraad is geroepen zijn advies uit te brengen over een beraadslaging door de Commissie van Openbaren Onderstand geno men, waarbij zij aan haren pachter Hillewaere Leon, van Merckem, voor het jaar 1928 een pachtvermindering vin 1620 fr. toestaat, onder voorbehoud van goedkeuring door de hoogere overheid, om reden dat de maaigra- zen, door Hillewaere gebruikt, onder water gestaan hebben. Deze overstrooming had daar vóór den oorlog geen plaats en is alleen te wij ten aan den slechten toestand der Martjes- en St Jansbeken. Er zal aangedrongen worden om die beken in orde te laten brengen. Een gunstig advies wordt eenparig gestemd, j 8. Autobusdienst Yper-Meenen. M. Sobry. De Gebroeders Verkinderen: van Wervick hebben de toelating gevraagd een autobusdienst tusschen Yper en Meenen, zonder stilstand in de tusschengemeenten, te mogen inrichten. Een gunstig advies werd op die vraag vroeger reeds uitgebracht, doch door de hoogere overheid werden wij verzocht die vraag opnieuw te onderzoeken. Het opgelegd onderzoek van voor en tegen werd gedaan en, gezien er geen opmerkingen zijn, stel ik voor ons vorig advies te bevestigen. M. Leuridan. Het is mij ter oor gekomen dat er iets uit te zuiveren valt in het gebruik der autobussen voor het vervoer van werklie den. Het samenreizen van vrouwen en man nen is nu juist geen der stichtendste voorbeel den en ik zou u feiten kunnen aanhalen die u de haren zouden doen rijzen van verontwaar diging. Ik vraag dus dat er naar een midde zou uitgezien worden om het afzonderlijk vervoer van vrouwen en mannen, namelijk voor wat betreft het werkliedenvervoer, aai de voerders van deze autobussen cp te legge" M Sobry. Ik denk dat wij zouden wfj doen dit mede te deelen aan de hoogere over heid opdat zij de noódige maatregelen zo- nemen. Wij hebben alleen ons advies uit t brengen en 't is de hoogere overheid die rnof beslissen. M. Bonnet. Denkt gij niet heer Voorzi- ter, dat de wensch van den heer Leuridan z" kunnen gepaard gaan met dezen hier vroeg' uitgedrukt nopens de verzekering tegen ong' vallen. M. Sobry. Ik deel heel en al het gedad van den heer Bonnet. Bij stemming wordt hierop, voor dezt autobusdienst, een gunstig advies uitgebrach1 Alleen de heer Vandamme stemt tegen. M. Sobry. Wij zijn ook nog geroepen e' dergelijk advies uit te brengen over den aut busdienst van den heer Galloo van Gheluwe M. Glorie. Binst wij nu bezig zijn, zoud' wij ook niet kunnen een wensch uitdrukt' voor wat de snelheid betreft. Tusschen voerders dezer autobussen is het een wedifi om wie de een den anderen zal vorensteken zoo is het geenszins te verwonderen dat ongelukken gebeuren waarvan de gebruik'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2