Un bsau geste de la Croix-Rouge Het Zaridtapijt Les personnel désireuses de venir en aide aux sinistrés des inondations des environs de Termonde sont priées d'en voy er leurs dons a l'un des membres du Comité, il ne sera pas fait de collecte a domicile. Aux Amities Francaises Nationaal Verbond BurgerlijKe Oorlogs ferminKiei* La Commission Gouvernementale chargée de répartir le cré lit voté par le Parlement en faveur des victimes des inondations avait proposé qu'une somme de F s. 5oo.ooo soit accordée a la Croix Rouge de Relgique pour l'aider a assurer son action de secou s. Le Conseil Général de la Croix - Rouge vient de faire connaitre a la Commission Gouvernementale qu'elle renongait a ce sub side de 5oo.ooo frs., désirant assurer avec ses ressources et ses souscriptions toute Taction aux sinistrés de la Flandre Oriëntale et de la province d' An vers. La Croix Rouge a tenu a ajouter qu'elle désirait que les 5oo.ooo frs. qu'elle abandon nait soient réservés stiictement aux sinistrés. Le pays et la population d s régions inon- dées apprécieront certainement ce nouveau geste généreux de la Croix Rouge de Bel- gique. Comité local d'Ypres Président d'Honneur Le R. M. Chanoine Lamiroy, curé doyen de St Martin a Ypres. Président Le Notaire N. D'Hnvettere. Vice-Président: L'avocatGerm. Berghman. Secrétaire M'lu Marie Bossaert. Trésorier M. Albert Wullus, comptable. Membres MM. Engard Missiaen, député socialiste Léon Nolf, négociant Arthur Dochy et Ronse, docteurs; Arth. Weckesser, pharmacien. Professeurs Les Docteurs André Dochy et Vandenbussche. Infirmières Mells Biebuyck, D'Huvettere et Vanderghote. —hmömwx»— Le succès de la Soirée, organisée Mercredi i3 c', par les A. F. d'Ypres, fut contrarié par Tinclémence de la température. C'cst devant un auditoire peu nombreux que Monsieur Duparque, la savant professeur de géologie a la Faculté des Sciences de Lille, a conférercié sur Le Charbon On congoit que par zo degrés sous zéro, la plupart des membres aient préféié jouir des effets bienfaisants de la houille, dans leur home bien clos, plutot que d'aflronter lefroid sibérien pour entendre Texposé de sa décou verte, de sa composition et de la source généreuse de richesses dont la nature a doté notre nation en prodigant libéralement dans son sol les gisements charbonniers. Et cependant, ceux qui eurent le courage de quitter les joies de f'atre en fur et» lirgement récompensés par Tint éét du sujet et la maniee savante dont il fut développé par l'habile et érudit conférencier. Un grand nombre de clichés merveilleux, qui ai lèrent Tauditoire a peicer la'mystère de la formation de 11 précieuse matière, illustrait cette dissertation scientifique qui fut ample- ment applaudie. Et que dii e de Tinterprétation par 1 Section dramatique de la charmante comédie Le Secrétaire si ce n'est que le róle d'Hélène lut biillamment tenu par Mademoiselle A. V., que G. D qui personnifia Simon sut ètre tour a tour gui et sentimental, que E. D. remplit le róle de Frédéric avec une exubérance et un naturel révélateurs de véritables disposi tions aitistiques e t enfin, que le jeune G. B., fit toutes ses apparitions en scène, sans re tard, ce qui constitue un événement sensa- tionnel dans les annales de la Section. Aussi le public ne ménagea-t-il pas a l'habile et dévouée petite troupe, ses applaudisse- ments et ses rappels. B. Langs de groote baan van Brussel naar Oostende, vooraleer de stad Aalst te berei ken, gaat men door Hekelghem. Een gewoon vlaamsch dorp. Twee reeksen lage huizen langs beide kanten van het dorp. Niets merkweerdig, dat de geest of de aan dacht treffen komt van den dagelijkschen voorbijganger, die jaar uit jaar in in 't dorp verkeert of hetzelfde doortrekken moet. In 't zomergetijde nochtans, gaat het er anders toe. Vlenige autocars, die honderden en nog honderden reizigers vervoeren komen het dorp binnengereden, en staan als bij toover slag stil, voor eene gewone buitendorpsher berg, bekend onder den titel In het Zand- tapijt Die herberg is bekend door alle autogelei ders, die er met inzicht stilhouden, hun reizigers verzoeken af te stappen en eens een kijkje te gewagen binnen de herberg. Tien minuten, hoogstens een kwart uurs later komt eenieder buiten getreden, in geestige stemming, met voldoening op 't ge laat, en ieder onbekende met de streek, zou zich wel mogen afvragen Maar, wat genot hebben die reizigers wel mogen genieten bij 't bezoek van die eenvoudige, algewone buitenherberg Zij hebben het zandtapijt gaan bewonderen In die herberg, onder de familieleden, waren er vroeger twee dochters, begaafd met eene eigenaardige bijzondere kunst. Zooals men in museums, kunsttapijten kan bewonderen, die alle slag van tafereelen weer geven, de eene verwezenlijkt door weefken- nis, de andere door schilderkunst, daar hadden die twee juffers kunsttapijten ver vaardigd, enkel en alleen bij middel van zand, echte kunstwerken die dl bewondering aller toeschouwers verwekten. Tot betere en nadere kennismaking zal ik het volgende bijvoegen Gij komt de buitendorpsherberg binnen. Niets bijzonders te ontwaren, maar nevens of liever, volgende op de openbare gelagplaats eene tweede kamer. Geen meubels, geen tafels, geen stoelen. Boven den vloer, is een soort doek gespan nen en op dit doek komt bet tafereel voor, in gekleurd zand gegoten- Het t fereel wordt per tijdstip vernieuwd, en verbeeldt 't zij buitengoed, kasteel of prachtige stadwoonst, waarbij personen voorkomen van alle slag of staat. 't Is kortaf wonderbaar om zien, 't vormt eene eigenaardige aantrekkelijkheid, 't valt in den smaak van diegenen die het met een be zoek vereeren. Ik heb die zandtapijten van over jaren be wonderd, ik dacht het dorp Hekelghem alleen daarmede begiftigd, toen in den loop van ver leden zomer ik een uitstap deed naar Water loo in 't bijzijn van een vijftigtal reisge- nooten. Wij gingen zien, eerst en vooral naar de vermaarde panorama van den slag van Water loo, nadien, sommigen trokken de talrijke trappen op naar den welbekenden leeuw, anderen bleven beneden met 'i inzicht links of rechts een glas bier, eene tas koffie, een stuksken eten te genieten, toen ik persoonlijk aangesproken werd door een gasthofhouder der plaats. Het gesprek was kort en klaar Gij zijt, zoo zegde mij de gasthofhouder, een gewezen Yperling. Ik ook ben Yperling en door den oorlog naar Waterloo overge varen. In mijn gasthof is er eene bijzondere zaal waar drij zandtapijten zijn te bez:cht'gen vervaardigd door eene der kunstenaressen van Hekelghem, met betrek op den slag van Waterloo. De toegang der zaal kost slechts 5o centiemen, en ik vraag u als gewezen stadsgenoot uwen invloed bij uwe reisgezel len te bezigen om die te overhalen tot een bezoek. Ik koop niet gaarne katten in zakken^ Stelde voor eerst en vooral persoonlijk een oogslag te geven en waarlijk 't was de moeite waard en al de reisgezellen mits betaling kwa men zien. Hier eindig ik dit eerste deel van mijn wedervaren, sommigen zullen misschien zich afvragen Wat komeri in 't Ypersche die zandtapijten van Hekelghem of Waterloo'te pas - Beste lezers, 't spreekwoord zegt: Al doende leerèn wij I Al reizen doen wij ondervinding op I Voor dezen die de zaken doorgronden hoeft men er bij te voegen Trekt er dan ook een leerzaam gevolg uit Welnu, in 't zomerseizoen is ei1 in Yper volk, veel volk, 'k bedoel reizigers, vreemde bezoekers. Onbetwistbaar spruit er hieruit, leven en goede zaken voor velen winkeliers, herbergiers, gasthofhouders, enz. Maar... ik hoor somtijds klagen, dat talrijke autocars, volledig bezet, een stilstand houden aan de Meenenpoort, op de Groóte Markt, zonder dat een reiziger afstapt en dus ook niet het minste verteer kan doen I Het verteer daar gelaten, en hooger bedoeld.... 1 Ik en velen nevens mij kunnen maar niet begrijpen hoe een enkel vreemdeling, die uitdrukkelijk naar Yper komt, Yper bezichtigt, zijn gewijden grond genaakt, niet zoodanig in geest en ge moed is getroffen dat hij het overnoodig vind eens af te stappen en nader kennis te maken met alles wat er daar gebeurde in het vroeger maar bijzonder in het laatste verleden en dat Yper wereldberoemd heeft gemaakt, vroeger door vernuft, handel- en nijverheidskracht, hedendaags door de bovenmenschelijke offers, door duizenden en nog duizenden gebracht voor algemeen wel en voor eeniqders vrijheid, De gedachten en de denkwijzen hebben altijd verschild én verschillen nog.' Voor eko- nomische welvaart behoeft het de ongevoe lige ook aan te trekkén, en mogelijks, als wanneer al het edele dat nu besta,at en te be wonderen is, geen voldoenden aantrek tot: afstappen kan voor gevolg hebben, ehwel ja 1 wie weet 1 Een of meer zandtapijtenmet betrek op den grooten oorlog, b. v. het onder-t houd van Maarschalken Foch en French, te Vlamertinghe, de Hallen in brand, eene straat half in puin, vluchtende inwoners enz.., en dat met medehulp van autogeleiders, (want die zijn de meesters in de zaak) zullen er misschien toe geleiden voor de eéne of andere herberg, ter Groote Markt oLelders,-heden te weinig bezocht eene aantrekkelijkheid, te vor men die zal doen afstappen, die soortgelijken van dezen die vroeger enkel doorreden en dit afstapptn kan anders niet dan een kleintje te meer bij brengen ten bate van de; alge- mee.ne handelszaak. Wil men handel drijven men moet zijn volk goed leeren kennen en alle goestingen kunnen voldoen DER Afdeeling Yper en Omliggende Op Zondag aanstaande, 24"dezer, zal er eene algeme.ene vergadering gehouden worden, in het Hótel du Nord Statie straat te Yper, om 2 1/2 uur namiddag. De Heeren Leys en Advokaat J. Dewitte van Iseghem zullen er het woord voeren, zij zullen spreken over de voortdurende werking van den Bond, tot het bekomen van nog meerdere rechten en voordeeien en over de noodzakelijkheid der deelneming aan de alge- meene vergadering, welke zal gehouden wor den te Brussel op Zondag ion Maart 1929; en waarover de sprekers breedvoerigpn uitleg zullen geven. Elk rechthebbende, lid of geen lid van den Bond, wordt hierbij dringend uitgenoodigd de vergadering van aanstaanden bondag tc komen bijwonen. Het Comiteit.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3