Gemeenteraad van Yper Verslag der Zliting van 25 Februari 1929 De zitting wordt enkele minuten na 18 uur geopend. Zijn tegenwoordig de Heeren Sobry, burgemeester voorziter; D'Huvettere, schepen Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete, DeLhaye en Coutelle, raadsleden Versailles, secretaris. Afwezig wegens ziekte: de HH. Declercq, Lemahieu en Glorie. I. Proces verbaal der zitting van 28 Januari ig<g. Na de gebruikelijke lezing, door den heer Secretaris g< geven, wordt dit proces-verbaal zonder opmerkingen goedgekeurd. MSobry. Ik vraag de hoogdringendheid om het politiebevel, dat ik Zaterdag 11. ver plicht geweest ben te nemen, en waarbij het water met pressing maar alleen meer uitge detld wordt van 6 uur 's morgens tot 's mid dags, door den gemeenteraad te laten goed keuren. Ten gevolge van het bersten van buizen, veroorzaakt door de geweldige vorst van deze laatste dagen, is er een onderaardsch waterverlies. In het waterkasteel loopt het water er even rap weg als het er wordt inge pompt. Te Yper is er 65 cm. diep gevrozen grond, zoodat wij voor het oogenblik de noo dige werken, voor het opzoeken der gespron gen buizen, onmogelijk kunnen doen. Wij hebben het dienvolgens geraadzaam gevon den het waterverbruik eenige dagen te beper ken, want moest de grond gansch doorweekt en doorspoeld worden, dan zijn er grondin zakkingen te vreeze zooals dit zich onlangs inde Stauestr at n- eft voorgedaan. MBonnetIk aanvaard den gegeven uitleg, maar er zijn beroepen die erdoor lijden, namelijk de bakkerstiel. De bakker komt reeds graag om 7 of 8 uur op st- aatmet zijn versch gebakken orood. iiervoor moet hij zijn weik om 4 uur 's morgens aanvangen, hetgeen voor hem nu niet meg lijk is gezien het water slechts van af 6 uu' wordt uitgedeeld. Het is voor de bakkers zeer moeilijk van daags te voren hun noodigen voorraad water op te doen, daarom wensch ik te vragen zoo het niet mogelijk ware het water 'smorgens 2 uren vroeger te geven. M. Sobry. - Wij ook hebben klachten ont vangen van sommige nijverheden die verklaren het werken te zullen moettn staken zoo de tegenwoordige toestand nog wat blijft duren. Van zoodra het dooit zullen de noodige her stellingen gedaan zijn. Thans staan wij voor een feit van overmacht en ik vraag dat men eenige dagen geduld zou hebben. Moest het water reeds van Woensdag af regelmatig kunnen gegeven worden, zoudt gij dan er nog aan houden een nieuw politiebevel te doen uitvaardigen waarbij het water thans van af 4 uur 's morgens zal uitgedeeld worden M. Missiaen. Om dit te verwezenlijken is het niet noodzakelijk daarvoor een nieuw politiebevel te nemen. MBonnet. Thans begint het opnieuw te vriezen en die vorst kan gemakkelijk nog eenigen tijd blijven duren. Ik vraag dus dat de dienst onmiddellijk de verliezen zou op zoeken en dat alleen de buizen die beschadigd of gesprongen zijn zouden afgesloten worden. MSobry. Wij kunnen in het Ypertje zien van waar het water komt, daar al het water van Yper daarin terecht komt. Doch wanneer wij onze werklieden in het Ypertje zenden, bestatigen zij thans dat het water, ten gevolge der overvloedige sneeuw, langs alle kanten even geweldig binnenstroomt. M. Bonnet. Ik ben een der eersten ge weest te verklaren dat het groot en abnormaal waterverbruik hier te Yper niet uitsluitend vooitkwam uit het gebruik zelf der inwoners, maar wel door een verlies der canalisatie. Het tegenwoordig feit komt mijne verklaring be vestigen en onze gebrekkige waterleiding zou zoo spoedig mogelijk eens grondig dienen herzien te worden. M. Van Nieuwenhove. II y a aussi une autre question asstz grave qui se pose. A présent vous fermez l'eau a midi et comme il y a des fuites vutre canalisation se vide entièrement. En cas d'incendie pendant la nuit il n'y aurait done plus d'eau du tout dans les luyaux Est ce que vous prendrez alors les responsabilnés des dêgats occasionnés par suite du manque d'eau M. SobryHet water wordt nu afgesloten om 12 uur, maar van dan af tot 's anderdaags is morgens is het mogelijk een voldoenden voorraad water op te doen het waterkasteel is 's morgens om zeggens proppensvol zoodat wn op ieder oogenblik van den nacht onmid dellijk de noodige pressing kunnen hebben. M. Delahaye. Hiervoor werd er gezorgd De twee eerst aangekomen mannen der pom piers zijn gelast met de waterkraan aan d Kruisstraat open te doen in geval van brand. Gezien het water der stad daar afgesloten wordt, komer. al de buizen alzoo onmiddellijk weer vol water. Hierop wordt het voorgestelde poli iebevt goedgekeurd en de raadsleden verklaren zich t'akkoord om aan den wensch van den heer Bonnet voldoening te geven, zoodat htt wat van nu af zal geleverd worden om 4 uu 's morgens, in plaats van om 6 uur, tot 's middags. 2. Slachthuis magazijn voor vellen vergoeding. Gevolg aan den wensch, vroeger door den gemeenteraad uitgedrukt, werd het advies van den heer Opziener-Veearis De Jonckheere, van Thourout, gevraagd aanga inde de vt 11, n- magazijnen die thans ingt 1 icht zijn in de gebouwen van het stedelijk slachthuis. Na een onderzoek, ter plaats gedaan, komt de heer De Jonckheere aan het Stadsbestuur te laten weten dat hij niet het minste bezwaar ziet in den tegenwoordigen toestand. L)e vel len worden behoorlijk gerei 1 igd en gezouten en wot den regelmatig vei zonden hetgeen de houders dier magazijnen toelaat na ieder ver zending de lokalen grondig te reinigen. Moes ten zij de vereischte reinheid verwaarloozen, dan zouden die vellenhandelaars er de etrste slachtoffers van zijn, gezien zij ter plaats zeif veten roet smelten en bewaren. Daarbij is.de Heer Opziener van oordeel dat het bereiden der veilen nauw verwant is met het Slacht huis en daar zonder gevaar mag geschieden op voorwaarde dat het Slachthuis over vol doende plaats beschikke. Naar aanleiding van dit advies stelt de heer Voorzitter voor het lokaal, thans gebruikt door het Syndicaat der Beenhouwers, voorts te hunner beschikking te laten mits een jaar lijk^che vergoeding van 5oo fr. De heer Gallens betaalt 35o fr., doch zijn lokaal is kleiner. M. Laton. Had het Syndicaat vóór den oorlog het recht daar vellen te stapelen M. Sobry. Dit heeft hun altijd toegelaten geweest, maar het is geen verworven recht. M. Vandamme. Ik houd er aan te wijzen op het verschil van meening tusschen den heer De Jonckheere en den heer Caenepeel. Vol- g ns mij deed deze laatste meer het gevaar der vliegen uitschijnen. M. Sobry. De heer Caenepeel liet de te nemen beslissing over aan de wijsheid van den raad, terwijl de heer De Jonckheere stel lig beweert dat er geen gevaar is. M. Laton. Hoe is het schepenencollege op het gedacht gekomen aan 'de beenhouwers pacht te vragen M. Sobry. De heer Callens betaalt wel. M. Laton. Maar die gebruikte dit niet vóór den oorlog. M. D'Huvettere. Er zijn ook nog been houwers die niet gesyndikeerd zijn, en dan zoudt gij ook moeten een lokaal on vergeld te hunner beschikking stellen zoowel als voor dezen die lid zijn van het Syndicaat. M. Van Nieuwenhove. Het slachthuis be staat toch ten dienste van de beenhouwers. Vóór den oorlog was het hun zelfs toegelaten er karren of ander materiaal te bergen, en nu is het slachthuis nog zooveel grooter. De heer Voorzitter legt hierop zijn voorstel ter stemming. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, MissLen, Boni et, Delahaye, Coutelle en Sobry neen de heeren Laton en Soete. De heer Leuridan onthoudt zich. 3. Staats Middelbare school Bestuur— woning gemeentelijke vergoeding. Daar er hier spraak is van personen zal dit punt tijdens de geheime zitting verhandeld worden. 4. Stadsbegrooting voor igag wijziging. Bij zijn schrijven van 29 Januari 11. heeft de heer Gouverneur de stadsbegrooting voor 1929 teruggestuurd met verzoek het tekort van 175.861 fr. 35 in den gewonen dienst in evenwicht te brengen, 't zij door het inkrim pen der vrijstaande uitgaven of door het stem men van nieuwe belastingen. De heer Gou verneur wenscht ook de begrooting, alzoo ge wijzigd, binnen de maand terug te ontvangen. Om het vereischt evenwicht in de gewone .begrooting te verwezenlijken zegt-de heer Voorzitter dat het schepenencollege volgende voorstellen doet 1) Een som van 74.479 fr. 35 in te schrijven als in rest die sedert iB Januari 1920 aan de si ad verschuldigd is op mobilaire oorlogs schade ni t aan herbeleg onderhevig Deze schade komt, voor het meerendeel, voort uit het verlies van meubels in scholen en haar bedrag werd reeds door een ove eenkomst met dep Staat bepaald vastgesteld. Die overeenkomst werd vroeger ook reeds door den gemeente raad goedgekeurd. De heer Voorzitter vraagt hierover het advies van den raad, daar hij wtnschi ieuer Viioistel fzonderlijk besproken te zien. M. Missiaen. Na al hetgeen hier gebeurd is in den raad en gezien wij een onbeperkt wantrouwen hebben in het sch<-penencoliege waren wij van gedacht u te zeggen trekt uw plan, wu ste mmen tegen alles wat gij voor stelt omdat wij u niet willen steunen. Dit was de heading die wij 01 s vooigeschr evt n had den, Doch aangezien gn het nu vraagt, wil ik hietover toch mijn oordetl geven. Ik betwist niet dat dt stad recht heef op intrest, maar dit mag niet als een gewone ontvangst inge schreven worden. Wij moeten de gewone uitgaven dekken met gewone inkomsten en zoo wij anders te werk gaan zullen zij ons van Brugge nogmaals de begrooting terugzenden. Ik sitj voor een jaar intrest in de gewone u komsten te schiijven en de van vroeger jaren nog verschuldigde intresten in de buiten gewone ontvangsten. M. Sob'y. Deze intftst moest alle jaar betaald woiden en had dus ieder jaar ook een gewone inkomst geweest. Zoo wij tot op heden nog niets ontvingen is het onze schuld 1 i t, en ik vind dat wij voor dbz en keer het ontvangen der uitgestelde i tresten zouuen n.ogen aanzien als intrest voor 1929. Voortaan zal deze intrest alle jaar in de begrooting voorzien worden. M. Van Nieuwenhove. Etes vous certain de les ree. voir M. Sobry. Je suis certain d'une chose, e'est qu'il t-xiste deux lois qui nous accoruent ces intéi éts. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Laton, Delahaye en Sobry neen de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Leuridan en Soete. 2) De heer Voorzitter stelt nog voor het voorziene stadsaandeel in de Staa saks op de autos met 10.000 fr. te verhoogen. In 1927 wetd er reeds meer ontvangen dan voorzièn was en, gezien het getal autos steeds ver meerdert, zal de stad in 1929 vermoedelijk een som van 60.000 fr. ontvangen in plaats van 5o.ooo fr. zooals er inde begrooting vóór zien werd. M. Missiaen. Ik vind het zonderling dat het alleen nu is, wanneer de begrooting die wij hier weken en weken besproken hebbën van Brugge teruggezonden wordt, datgij inziet dat er nieuwe inkomsten kunnen gevonden worden. Zoo de cijlers van de begrooting zoo maar willekeurig genomen en mogen ver anderd worden, is het een bewijs te meer dat zij op niets steunen. Het is dan ook niet noodig verschillige artikels te verhoogen om het evenwicht te herstellen en gij kunt even goed het tekort van 175.681 fr. onder één artikel inschrijven. M. Sobry. De heer Missiaen verwijt ons op die mogelijke verhooging niet vroeger ge dacht te hébben. Maar hij ook kon dit vroeger gepeinsd hebben. Wij zijn hier allen samen om malkander te helpen. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Laton, Delahaye en Sobry; neende heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren Leuridan en Soeté. 3) M. Sobry. Een derde voorstel is het stadsdeel in 't fonds der gemeenten met 6875 frank te verhoogen. De wedden en loonen. werden merkelijk verhoogd bij vroeger en nu wordt er nog voorgesteld de perekwatie ook toe te passen voor 't fonds der gemeenten. Zoo dit laatste verwezenlijkt wordt zal de stad vast en zeker haar aandeel zien vermeer deren. Stemmen ja de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Delahaye en Sobry neen de heeren' Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich de heeren' Laton, Leuridan en Soete. M. D'Huvettere. - In het Staatsblad heb ik gezien dat de grondbelastingen en andere, gedUrende de maand Januari 1929 ontvangen, allen de voorziene ontvangsten met verschei dene millioenen overschreden hebben. Alles

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3