antwoord waarbij de Commissie van Open baren Onderstand laat weten dat zij, voor wat betreft de mutualiteiten volledig aan de wet voldoet met hulpgelden te vcleenen aan de behoeftigen. Wat de loonen aangaat, deze werden in den laatsten tijd reeds merkelijk ve hoogd, doch de Commissie van Openbaren Onderstand belooft van beide opmerkingen rekening te zullen houden bij het opmaken ha'er aanstaande begrooting. Op de gemaakte bemerkingen over den inrichtingsdienst van het hospitaal antwoordt de Commissie dat de zieken er aanvaard worden na onderzoek hun..er behoeftigheid om te weten zoo zij al of niet, of slechts gedeeltelijk de verblijfkos ten moeten betalen. In dringende gevallen worden de zieken onmiddellijk aanvaard. M. Missiaen. De Commissie van Open baren Onderstand antwoordt nogmaals juist nevens de kwestie, gezien er voor het verlee- nen e^ner toelage aan de mutualiteiten geene wettelijke bepalingen bestaan, doch de raad heeft hier schier met eenparige stemmen den wei sch uitgedrukt de Commissie van Open baren Onderstand te zien handelen gelijk de Staat en Provincie het doen. Wegens het aanvaarden van zieken in het hospitaal, zie ik in het gegeven antwoord niet wie ermede gelast is te onderzoeken zoo de zieke behoef tig is of niet. Ik ken personen die 5oo frank hebben moeten storten vooraleer aanvaard te worden. Het gegeven antwoord zegt ons ook niet wat de heelmeester betaalt voor het materiaal in geval hij het gebruikt niet voor den Openbaren Onderstand maar voor eigen rekening. M. D'Huvettere. Ik steun den heer Vtis siaen om de zieken onmiddellijk te aanvaar den, maar ik ga niet t'akkoord met zijne vraag wie ermede gelast is te onderzo ken. Dit kan niet seffens gedaan worden en den noodigen tijd moet gegeven worden om de bestaan middelen van den zieke te onderzoeken. M. Missiaen. Ik ben het met u eens, de vermogenden moeten betalen. Maar men mag in geen geval de zieken aan de deur laten. De heer Voorzitter legt hierop de begroo ting ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Lema- hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, De- lahaye en Sobryneen de heeren Vandamme en Missiaen onthouden zich de heeren Capoen, Leuridan en Soete. M. Van Nieuwenhove. Je serai d'avis d'envoyer une seconde lettre a la Commission de l'assistance publique et de formuler une demande plus concrète. La première question était assez vague et si M. Missiaen veut bien vous citer le norri de la personne qui a été mise dans l'obligation de verser une provision de 5oo fr. ou de se faire opérer ailleurs, la Commission de l'assistance publique se trou- vera obligée de nous faire connaitre qui a donné des ordres dans ce sens ainsi que les raisons motivant cette décision. 6. Openbare Onderstand Openbareverkoo- ping van hout Proces-verbaal. Van de te koop gestelde houtwaren werden 6 koopen, bij gebrek aan voldoende aanbod, niet verkocht en de Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de toelating dit hout te mogen gebruiken in hare gestichten. Een gunstig advies wordt eenparig uitge bracht. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich 7- Openbare Onderstand Openbare ver pachting van een hofstedeke, alsook van een handelshuis Proces verbaal. Bij openbare verpachting werd een hofste deke van 3 ha. 33 a. 20 ca., gelegen te Zille- beke, aanbesteed voor de som van 4800 fr 's jaarsen 1420 fr. voor pryzie. Het handels huis gelegen te Yper, in de Casselstraat, werd verpacht voor 3, 6 of 9 jaren, aan den prijs van 2600 fr. M. Lemahieu. Sedert de verpachting van dit hofstedeke is de pachtwet afgekondigd. Sommige bepalingen van het lastenkohier der verpachting zijn tegenstrijdig met de nieuwe wet, onder meer voor wat betreft de vrijheid van het teelen der vruchten en ook voor wat aangaat de overname der hofstede in geval van overlijden van den huurder. Thans heb ben zijne weduwe of kinderen een jaar tijd te beslissen of zij de pacht zullen overnemen of niet. Om die reden zal ik mij onthouden en ik twijfel zelfs of het lastenkohier zooals het nu is door de hoogere overheid zal goedgekeurd worden M. Sobry. Ons is alleen gevraagd een advies uit te brengen over de verpachting. Deze is regelmatig gedaan geweest in over eenstemming met de bestaande wetgeving en zoo de bevoegde overheid het noodig oordeelt kan zij eenvoudig die artikelen uit het lasten kohier schrappen. Stemmen ja de heeren Declercq, D'Hu vettere, Van Nieuwenhove, Delahaye en Sobry neen de heer Vandamme onthouden zich de heeren Lemahieu, Capoen, Missiaen, Leuridan en Soete. Over de verpachting van het handelshuis wordt eveneens een gunstig advies uitge bracht. Alleen de heer Vandamme stemt neen, en de heeren Capoen, Missiaen, Leuridan en Soete onthouden zich. 8 Museum. Tijdens de offtcieele opening van het museum werd door den heer Voorzitter van de Commissie van het museum den wensch uitge irukt ook het vleeschhuis als Museum te mogen gebruiken. Volgens verklaring van den heer Burgemeester is de Schepenenraad nog al genegen deze vraag in te willigen en het vleeschhuis in te richten in de benedenplaats van het gebouw, waar thans een ander museum is ingericht. M. Lemahieu. Ik denk dat er nog geen hoogdringendheid bestaat om de beenhouwers seffens de vleeschhalle te ontzeggen. Het komt er niet op een jaartijd aan en intusschen kunnen wij onderzoeken of de kelder geschikt is of zoo het openhouden eener vleeschhalle nog nuttig is of niet. M. Missiaen. Ik ben volledig t'akkoord met den heer Lemahieu. M. Van Nieuwenhove. En ville vous avez réussi a supprimer toutes les caves ayant une entrée par le trottoir et maintenant vous voulez en créer une nouvelle Par suite de l'insuffisance de lumière, ces sous-sols ne con- viennent nullement a la vente de viande et comme d'autre part, les bouchers e peuvent plus s'installer sur le marché, leur marchandise y étant trop exposée a la poussière, il serait t ès utile de maintenir a la boucherieles débits de viande qui de tous temps, y existaient. Leur présence au centre de la ville avait et a encore d'autres avantages pour les ménagè- res, elle provoque le libre jeu de la concur rence M. Delahaye. Nu dat het museum Louise De Hem werd geopend, vinden wij dat het toch bitter weinig is om aan de bezoekers te laten zien. Onze Commissie van Openbaren Onderstand bezit tal van kunstvoorwerpen en schilderijen van groote waarde. De. Yperlingen zelf zijn nooit in de gelegenheid gesteld die te bewonderen en ik zou den wensch willen uit drukken deze verborgen schatten voor twee, drie jaar te zien afstaan aan de Commissie van het stedelijk museum. M. D'Huvettere. Wie zou er dan de ver antwoordelijkheid dragen voor deze voorwer pen Het is veel beter dat de eigenaar zelf in 't bezit ervan blijve, want het bewaren van dergelijke schatten vereischt zekere zorgen en een goede waarborg tegen brand of andere schade. M. Missiaen. - Daarvoor is door de Com missie van het museum gezorgd. Doch zoo deze vraag mag gedaan worden zou ze beter door den gemeenteraad niet gesteld worden, want dan is ze op voorhand door den Open baren Onderstand verworpen. Beter ware het dat de Commissie van het museum zich met die vraag gelaste. M. Lemahieu. Ik ben er niet voor te vinden dat de Commissie van Openbaren Onderstand hare kunstschatten zou afstaan. Zij zou veel beter, zooals het te Brugge ge daan wordt, deze voorwerpen in één zaal vereenigen en ze mits een kleine vergelding aan het publiek laten zien. M. Missiaen. Op die manier zult gij hier dan verschillige museum's hebben die ieder op zijn eigen niets beteekenen, terwijl zij samen vereenigd iets schoons zouden uitma ken dat eere doet aan de stad. M. Sobry. De heer Lemahieu stelt voor de vleeschhalle nog een jaar als dusdanig te gebruiken en de heer Missiaen, als lid van de Commissie van het museum, verklaart zich hiermede t'akkoord. De pacht van het vleesch huis is nu ten einde met i5 Mei a.s., dienvol gens zullen wij voor een jaar deze pacht vernieuwen aan dezen die het begeeren. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. M. Delahaye. Ik heb een vraag gedaan waarop nog niet geantwoord werd. M. Sobry. Wij zullen ze aan den Open baren Onderstand overmaken. M. Soete. Er is ook nog een beenhouwer die gevraagd heeft een kraam in de vleesch halle te mogen huren. M. Sobry. Ja, en ik zie er geen bezwaar tegen hem seffens voldoening te geven mits een kleine vergoeding berekend op de be staande voorwaarden. 9. Muziekschool Rekening over het dienst jaar 1928. Eenparig aangenomen. 10. Politieverordening op de openbare ver makelijkheden Herziening. Naar aanleiding van de gedurige toeneming van twisten en vechtpartijen in de danszalen en de menigvuldige muziekinstrumenten in der herbergen, die tot 1 uur 's morgens veel gerucht maken, heeft de heer politiecommis saris in een schrijven aan het stadsbestuur den wensch uitgedrukt alle muziek om 23 uur te zien eindigen. Dienvolgens stelt de heer voorzitter voor volgende politiereglement goed te keuren 1) Vooraleer een dansfeest in te richten moet men den heer politiecommissaris min stens twee dagen op voorhand verwittigen. 2) Voor de zalen die bestemd zijn om të dansen moet men jaarlijks in de maand October een schriftelijke verklaring, verge zeld van een getuigschrift van den heer stads ingenieur die de afmeting en de netheid der zaal, de sterkte van het gebouw, enz. aan duidt, bij het gemeentebestuur indienen. Deze verklaring wordt dan in een bijzon ier register opgeteekend. 3) Er mag alleen op volgende dagen gedanst worden de Zon- en Maand.agen van ieder week, de dagen gedurende de gemeentefeesten, den Dinsdag vóór Asschenwoensdag en Asschenwoensdag zelf, de vooravonds van Kerstdagen Nieuwjaar. Op de hoogdagen van Paschen, Sinxen, Allerheiligen, Kerstdag en ook op Allerzielen mag er niet gedanst woiclen. 4) Alle muziek mag niet beginnen vóór 14 u. en moet eindigen om 23 uur. Uitzon deringen voor wat dagen en uur betreft kun nen, in bijzondere gevallen, door den heer Burgemeester toegestaan worden. 5) De kinderen beneden de 16 jaar mogen in de danszalen niet toegelaten worden tenzij vergezeld van hunne ouders of voogden. 6) Bij een eerste overstreding van voor gaande bepalingen wordt de overtreder ge straft met een boete van 5 tot 25 fr. s.n bij hervalling wordt deze boete verdubbeld of. veranderd in enkele dagen gevangenzittinjr. 7) Alle tegenstrijdige verordeningen worden ingetrokken. M. Leuridan. Ik denk dat het heel den. raad zal aanstaan een gunstig advies uit te brengen. Voor de goede faam onzer stad is het noodig dat er paal en perk gesteld worden aan die baldadigheden die zich maar al te dikwijls voordoen in en om die danskoten. Het zijn jonge snotneuzen van te lande die hier die liederlijke en smerige nachtelijke tooneelen verrichten. Yper krijgt den naam en 't is niet waar, want 't zijn meestal vreem delingen die hier van hunnen beer komen maken. Die verscherping van reglement zal een zeer verdienstelijk werk zijn van gezond making en kan in niets de neringdoeners benadeeligen want al wat nog na die uurtjes moet verdiend worden is niet meer eerlijk gewonnen. M. Missiaen. Ik ben ook van oordeel dat het niet ongepast is zekere maatregelen te nemen, doch ik denk ook dat, zoo er soms iets ergs gebeurd is, men hiervoor heel de be volking niet móet straffen. Om die misbruiken te beteugelen zou het voldoende zijn geduren de een drietal maanden een zeer strenge poli tiedienst in de omgeving dier danszalen in te richten. Neemt de maatregelen die moeten genomen worden maar maakt toch van Yper geen klooster en ontzegt toch aan de Yperlin gen, die na 11 uur nog een toertje willen dan sen, hun dit genoegen niet. Met alle bals 011* it uur te doen eindigen zult gij niets aan den tegenwoordigentoestand veranderen. De Heer Leuridan zegt het zelf dat het meestal vreem delingen zijn. Welnu ik heb de vaste over tuiging, daar ik het meermalen met eigen oogen heb gezien, dat om 11 uur alle vreem delingen reeds de stad verlaten hebben. M. Van Nieuwenhove. Je partage l'avis de M.M. Missiaen et Leuridan pour ce qui regarde les établissëments de danse, mais je ne suis pas d'accord avec le règlement de police. Vous avez complètement perdu de vue, i'organisation de bals privés de sociétés. Vous avez ici entr'autres la Colonie Anglaise qui presque tous les mois organise un bal avec entrée payante le samedi soir. Les anglais tiennent beaucoup au samedi soir et jamais vous ne les verrez organiser un bal le dimanche. Est-ce que vous allez leur enlever cette satisfaction M. Leuridan. Zij moeten hun bal maar zoodanig inrichten dat het heelemaal privaat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3