en kosteloos is, zoo vallen zij niet or der de toepassing van het règlement. M. Sobry. Bijzondere toelatingen mogen voor wat dag en uur betreft toegestaan worden. M. Leuridan. Volgens den geest van het politiereglement, dat alleen gericht is tegen de gepatenteerde danszalen, zal de burge meester buiten zijn bevoegdheid niet treden met alle private bals van gelijk welke maat schappij toe te laten. M. tdissiaen. Ik vraag dat dit reglement artikel per artikel zou uesproken en gestemd worden. Het eerste artikel wordt eenparig gestemd. Alleen de heer Van Nieuwenhove stemt tegen De heer voorzitter geeft dan lezing van het tweede artikel. M Missiaen. Waarom moet die verkla ring in de bepaalde maand October gedaan worden Iemand b. v. b. koopt een huis in de maand December met het inzicht er een dans zaal in te richten, zou hp dan moeten wachten tot in October om die zaal uit te baten en waarom In dit artikel zie ik ook geen be paalde voorwaarden waarvan de niet toepas sing zou kunnen aanleiding geven tot het weigeren der toelating. Er moet iets bepaald zijn° anders dient dit artikel tot niets. M. D'Huvettere. Ik denk dat dit punt niet zoo hoogdringend is als de patattenplan ting in den hof der Looye, Best ware dit te verdagen voor nader onderzoek. M. Leuridan. Ik stel voor dit artikel te Stemmen met verwijzing naar een type regle ment dat naderhand zal opgemaakt worden door den deskundige van de stad. M. Lemahieu. In plaats van de maand October te bepalen ware het beter te vermel den dat de aanvragen drie maanden op voor hand moeten gedaan worden. M. Sobry. Het opstel van dit artikel moet gansch veranderd worden, wij zouden dus wel doen dit punt terug naar de Commis sie te verzenden. Al de raadsleden gaan hiermede t' akkoord. M. Vandamme. Wanneer een dergelijk voorstel moet besproken worden zou men wel doen de leden voorafgaandelijk een afschrift van te overhandigen. Hierop geeft de heer voorzitter lezing der volgende artikelen van het reglement, opdat de raadsleden nu reeds hunne opwerpingen zouden kunnen doen. Op artikel drie zegt de heer Missiaen dat hij het aanneemt voor Allerheiligen en Aller zielen maar niet inziet waarom er op Paschen en Sinxen niet zou mogen gedanst worden. Voor artikel vier vraagt de heer Missiaen li uur te veranderen in 12 uur. M. Leuridan. Als argument om het voor gestelde uur te behouden blij ft nog de stoornis der nachtrust. M. Missiaen. Dit argument heeft zekere waarde, maar de geburen die door het gerucht benadeeligd worden kunnen zich wenden tot de rechtbank. De volgende artikelen lokken geen bespre king uit. M. Missiaen. Voor wat betreft het storen der nachtiust zou men dan, om onpartijdig te zijn, ook maatregt ltn möeten treffen voor de radiotoestellen. M. LeuridanIk stel vast met zekere voldoening dat de ra ;d nog al eens is over .het princiep, de groote stronkeisteen is alleen de technische inrichting van de nieuw op te richten danszalen, hetgeen wij nu niet in staat zijn op te lossen, en het sluitingsuur. Dit punt der dagorde wordt hierop tot een •volgende zitting uitgesteld. 11. Aiitobusdienst Yper De Panne. De heer Gouverneur berichtte vroeger de stad dat de heeren Slosseen Ryon de aan vraag gedaan hadden om, gedurende het zomer seizoen, een dagehjksche autobusdienst tus schen Yperen De Panne te mogen inrichten. De heer Gouverneur vroeg daarover het gebruikelijk onderzoek van commodo en incommodo in te stellen en hem daarna de beraadslaging van den gemeenteraad te laten geworden. Daar er tijdens het gedane onderzoek geen bezwaren werden ingediend, stelt de heer voorzitter voor op die vraag een gunstig advies uit te brengen. In antwoord op een vraag van den heer schepene Lemahieu geeft de heer voorzitter de uren van dezen autobusdienst te kenner,. Deze zijn Yper V. 7.45 11.i5 18 De Panne A. 9.15 13.3o 1930 20 21.3o De Panne V. g.3o 14 Yper A. 11 i5.3o Een gunstig advies wordt eenparig uitge bracht. Alleen de heer Vandamme sternt J neen. Hij zorgt, zoo zegt hij, voor de actiën die zijne collega's bezitten. 12. Aanvragen om toelage. 1) De Vereenigde Hofbouwliefhebbers van Yper, een maatschappij die reeds sedert 35 jaar best <at maar ru slechts onlangs is kun nen heringericht worden, vragen een toelage van 1000 fr. voor het inrichten van maandelijk- sche prijskampen. De feestcommissie stelt voor een toelage van 75o fr te verleenen met beplanting der oude vestingmuren, zooals de maatschappij het voorsttb, ofwel 5oo zonder beplanting Volgens het oordeel van deskundigen die geraadpleegd werden, vragen onze vesting muren niet de minste versiering noch be planting. De voorgestelde trelage van 5oo fr. wórdt dan eenparig gestemd. 2) De Cercle Hippique Yprois vraagt 3ooo fr. en het kosteloos gebruik van de tribune en kiosk. De feestcommissie stelt 3ooo fr. voor en alle andere onkosten ten laste der maatschappij. M, Sobry. Die maatschappij vraagt altijd meer en meer, en gezien zij dit jaar maar evenveel prijzen geeft als verleden jaar stel ik voor, zooals in 1928, haar een toelage van 2000 fr. te geven. Voor de handelsfoor die vijf dagen duurt en tal van bezoekers aanlokt geven wij slechts 25oo fr., terwijl wij hier voor een feest dat slechts een dag duurt 3ooo fr. zouden moeten geven. M. Missiaen. t' Akkoord, omdat dit een maatschappij is met winstgevend doel en er van de gemaak e winsten niets terugkomt aan de stad. Dit is dus een geschenk dat de Stad aan de actionnarissen dier maatschappij doet. M. Leuridan. Mij dunkt dat 2000 fr. zeer schoon is voor een rijke maatschappij. M. D'Huvettere. Gij moogt niet vergeten dat eens de paardenkoersen verworpen zijn, zij maar moeilijk weer zouden kunnen inge richt worden, en daar iederen t'akkoord is om van het Minneplein een Sportplein te zien maken, hebben wij er alle belang bij de paar denkoersen te behouden. Het voorstel der Feestcommissie wordt hierop eerst ter stemming gelegd en aanvaard. Alleen de heeren Missiaen, Leuridan en Soete onthouden zich. 3) Voor de Vlaamsche toeristenbond en de Hooge raad voor toerisme die eveneens een vraag om toelage aan de Stad hebben gericht, stelt de feestcommissie voor aan ieder een som van 5oo fr. te geven De heer Voorzitter is van oordeel dat dit twee vreemde maatschappijen zijn die hier trachten geld te bekomen en dat, zoo die vra gen ingewilligd worden, er aan het verleenen van toelagen nooit geen einde zal komen. M. Leuridan. Ik moet doen opmerken dat de Vlaamsche Toeristenbond niet vreemd is aan Yper en dat deze maatschappij in Yper zeer veel leder, telt. Over twee jaar richtte deze maatschappij hier te Yper een landdag in en op haar zomerprogramma voor 1929 vind ik ren reis naar Yper vermeld, hetgeen nogmaals riuizende bezoekers hier te Yper zal brengen. Wat de Hooge Raad voor Toerisme betreft, dit is een ofhciei le inrichting die af hangt van het Ministerie van Spoorwegen en door den Staat moet bekostigd worden. M. D'Huvettere. Hetgeen ik zal zeggen zal mogelijks vreemd schijnen maar de 5o 000 fr. die ter beschikking gesteld werden van de feestcommissie zouden uitsluitend moeten dienen om hier te Yper feesten in te richten en volk aan te trekken Al de andere vragen om toelagen zouden rechtstreeks aan het Gemeentebestuur moeten gezonden worden. M. Missiaen. Ik zal tegen de voor gestelde toelage stemmen omdat de leden van den Vlaamschen Toeristenbond meestal bestaan uit burgers die, volgens het schrijven der maatschappij zelf, slechts een beperkte bijdrage betalen. Moest de bijdrage der leden wat verhoogd worden, dan zou die maat schappij al hare uitgaven zelf1 kunnen bekos tigen. De heer Voorzitter legt hierop het voorstel, een toelage van 5oo fr. te verleenen aan den Vlaamschen Toeristenbond, ter stemming. Stemmen ja de heeren Declercq, Capoen, Leuridan, Soete en Delahaye neen de heeren Van Nieuwenhove, Vandamme, Mis siaen en Sobry de heeren Lemahieu en D'Huvettere onthouden zich. De voorgestelde toelage ten voordeele van den Hoogen Raad voor Toerisme wordt met eenparige stemmen verworpen 4) De Feestcommissie van St-Pieterswijk vraagt een toelage van 5oofr. voor het inrich- ten harer jaarlijksche kermis op 7n Juli a s. Deze vraag wordt algemeen toegestaan. 5) Een toelage van 2000 fr. wordt nog gevraagd om op 2in Juli een befaamde mu ziekmaatschappij vergezeld van jachthoorns en jachthonden, van Erquinghem s/Lys, naar Yper te doen komen, Volgens verklaring van den heer Schepene D'Huvettere zou die maatschappij wel met 1000 personen komen en ook nog een honden- betooging inrichten. M. Missiaen. De 5o.ooo fr. die gestemd werden zijn bestemd voor een geheel van feestelijkheden en ik zou willen vragen aan den heer Schepene van financiën zoo er, na aftrek van al die verschillige toelagen, nog iets zal overblijven voor onze Tuindagfeesten. Dit punt wordt na eene kleine bespreking uitgesteld om nadere inlichtingen in te winnen nopens de kuns waarde dier maatschappij. 6) De maatschappij De Ware Trachter- schutters gev stigd ter herberg Café du Nord bij M Emile Claeys, vraagt een toelage van 100 fivoor het inrichten van een prijskamp met St Pieterskermis. Eenparig aangenomen. Alleen de heer Mis siaen stemt neen 7) De Commissie van St- Niklaaswijk vraagt een toelage van 5oo fr voor het inrichten harer jaarlijksche kermis der, laatsten Zondag van Oogst. De Feestcommissie stelt voor deze vraag niet in te willigen M. Missiaen. Ik zou liever hier een toe lage geven dan aan de trachterschutters. M. Delahaye Ik stel voor een som van 200 fr. te verleenen voor een wijkfeest dat verleden jaar zoo prachtig gelukt is. Dit voorstel van den heer Delahaye wordt aangenomen. Alleen de heer D'huvettere stemt tegen. 8) Het feestcomiteit der Kruisstraat en van het Handelskwaï tier vraagt een toelage van 5oo fr. en het gebruik der kiosk voor zijn jaarlijksche kermis op i5n Mei. De feestcom missie heeft over deze vraag nog niet kunnen beslissen daar zij slechts na den in April inkwam. De gevraagde toelage wordt eenparig ge stemd. i3. Mededeelingen 1) Het Comiteit van het gedenkteeken opge richt te Steenstraete aan de gesneuvelden van het4l8fransche regiment,noo ligt den gemeen teraad uit de plechtige onthulling van dit gedenkteeken, die zal plaatshebben op Zondag 28 April a.s.om 2 u. 3o, met zijne tegen woordigheid te willen vereeren. 2) In antwoord op een vraag, door den heer Bonnet gesteld, werd de stad bericht gegeven dat de herstellingswerken der baan Yper- Meenen in aanbesteding zullen uitgegeven worden. 3) De heer Schepene D'Huvettere laat de raadsleden weten dat a) de stadsbegrooting zonder de minste wijziging goedgekeurd is teruggekeerd b) de leening van i.5oó.ooo fr. werd goedgekeurd en c) de ontvanger der be lastingen de terugbetaling heeft gevraagd eer er som van 68.58o fr. die te veel ontvangen werd als aandeel op de Staatstaksen voor 1926. 1 en slotte geeft hij ook nog den toestand der stadskas op 3o Maart 1929 te kennen. 4) De Commissie van Openbaren Onder- stand bericht de stad dat, in hare zitting van 29 Maart 11., de neer Henri Desaegher als oorzitter gekozen werd met drie stemmen tegen een stern voor den heer Remi Bouquet en 2 witte briefjes. 5) Het Beenhouwerssyndicaat klaagt over t n gestelden prijs van 5oo fr. voor het gebruik van een deel van het slachthuis als vellen- magazijn. I >e heer Voorzitter is van oordeel dat er aan net byndicaat groot gerief is gegeven en dat het geen reden van klagen heeft. M. Vandamme. Waarom twee maten en twee gewichten gebruiken Vermits de twee wA' T dezelfde grootte hebben, aarom moet de eene maar 35o fr. betalen en van een anderen 5oo fr. geeischt ment' Ni.euwenh°ve. - Quand précédem- aue lenr 1P°S1 Ciette °Iuest'on ïl me fut répondu Darait nne et>ait plus grand- Finalementil

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4