Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade YPEK EN DE OMSTREKEN wapens en de gezamenlijke oefeningen, maar voor het overige moeten de recruten zich alleen uil den slag helpen, zonder bescherming zooals zonder bewaking, te midden allerlei vermaken die voor het meerendeel niet al te prijsbaar zijn 't Js ten gevolge van dezen toestand dat de ouders, de moeders vooral, het ernstigste bezwaar hebben tegen het garnizoenleven. Dit bezwaar is weinig of niet gegrond wanneer het kleine garnizoensteden betreft De soldaten zijn er niet in de massa verloren, de bewaking is er mogelijk, en onder alle opzichten hebben de cruders over 't algemeen meer gerustheid Alles is veel beter voor de onderrichting, voor de soldaten, voorde ouders, voorde goede faam en de popula riteit van het leger Waarlijk, men zou zeggen dat voor de hoogere militaire kringen dit alles van geen tel is. Een enkele beschouwing heeft er de voorhand het verblijf in de centers waar voor de groote oversten het leven aangenamer en vrijer is. De argumenten van samentrekking, van opleiding, van kriigskunde, van beheer zijn dikwijls maar voorwendsels Wij hebben ten minste gezien dat het zoo is voor wat betreft de redenen d e men inroept tegen den terugkeer van ons bataljon te Yper. Is de toestand, die hier uit de afwezigheid van alle garnizoen voortspruit, zeer dikwijls niet zonderling Na de hoofdstad is het aan Yper dat de eer te beurt valt het grootste getal vreemde personages, aan wien de eer moet bewezen wor den, te ontvangen. Men moet alsdan, ten prijze van groote kosten, beroep doen op de garnizoenen van Brugge Oostende of Gent, en van daar een bataljon per specialen trein doen komen! Waarom dit bataljon niet ter plaats hebben Ofwel, wan neer dit bataljon niet komt, moet men zich beroe pen op de dienstwilligheid van ons vrijwillig pompierkorps En zoo heeft men twee erfprinsen, vergezeld van generalen en zelfs van een maar schalk van Frankrijk, als 't u belieft onze 40 gewapende pompiers in oogenschouw zien nemen. Heeft het prestige van Belgie erbij gewonnen Het heeft ons integendeel geschenen dat deze hooge prinselijke en militaire personages de meeste moeite ter wereld hadden om zich te weer houden en niet luidkeels te moeten lachen V\ at onze brave pompiers betreft gewillig doen zij alle karweien die men hun in het belang der stad vraagt, maar verscheidene onder hen verkiezen zekerlijk op hun werk te mogen blijven en niet zonder reden laten zij niet na te zeggen dat zij daar een dienst verrichten die in een woord hen niet toekomt Ten andere, is onze voetvolkskazerne niet altijd daar nog die wacht op hare gasten Zekerlijk, zij wacht ook nog steeds op haar bestendig dak en dit gebrek aan voldoende bedekking heeft haar voorloopig zeer vochtig gemaakt Maar om de kaz- rne met schaliën te bedekken, zooals voor den oorlog, dat zou toch zoo geen overgroote onkost zijn, met moeite eenige honderd duizende franken. Haar droogmaken bij middel van het stelsel Knapen ware een klein en zeker werk De vochtigheid der kazerne komt niet uit den grond, maar vindt hare eenige oorzaak in de ge brekkigheid van het dakwerk. Moest men integen deel ons bataljon naar Oostende sturen, dan zou men verplicht zijn hem ginder eerst een gansch nieuwe kazerne, die een prachtgebouw zou moeten zijn en die een aanzienlijk getal millioenen zou kosten, te bouwen. Welke geldverkwisting om op een onrechtveerdige oplossing uit te komen Het zicht van de jammerlijke verlatenheid, waarin het gouvernement zoo een schoon gebouw als onze kazerne te kwiste laat gaan, is een schande voor Belgie en het verwekt bij de duizende vreemde toeristen, die ons jaarlijks bezoeken, zekere over wegingen die ons vaderland niet tot eere strekken. Is het overigens voorzichtig gansch onze grens zoo maar open te laten zonder eenige mogelijkheid van verweer, alswanneer aan den overkant 1 een der talrijkste en woeligste werkersbevolking van gansch Europa woont Tot hiertoe heeft de gen darmerie door haar tegenwoordigheid steeds ont zag ingeboezemd, maar den dag waarop zij waar lijk zou moeten tusschenkomen, zou zij onvol doende zijn. Zoo zij haar voorts alleen moet toonen zonder eenigszins gesteund te zijn door gelijk welke troepenmacht (het minst verwijderde garnizoen is 65 km. ver afgelegen), dan zal on- yermijdelijk den eenen dag of den anderen een ontmoeting plaats grijpen en dan, wanneer het te laat is, zal men deze zonderlinge verblindheid die een groot deel van het land zonder bescherming doet laten, beklagen Yper zal dus onophoudend voortgaan met haar garnizoen terug teeischen. Zij heeft voor haar het recht en het gezond verstand De voorwendsels die men tegen haar inroept houden geen steek Het is onbetwistbaar dat zij zal eindigen met den slechten wil te overwinnen en recht te bekomen. Zondag 2t April, om ro 1/2 uur had de gewone algemeene vergadering plaats van onze Samenwerkende Vennootschap. Al de heeren Beheerders en Commissarissen waren aanwezig, behalve de heeren Advokaten A. Butaye en Jos. Van der Mersch, die zich deden verontschuldigen. 366 aandeelen waren in de zaal vertegen woordigd. De heer A. M asschelein zat de vergadering voor. De heeren Hoofdstaats- commissaris en Hoofdopziener der weerbe- legging vereerden de vergadering door hunne tegenwoordigheid. Na een hartelijken welkomgroet tot de aan wezigen gericht, gaf de heer Masschelein lezing van 't verslag van den Beheerraad over het dienstjaar 1928, involgende woorden,: Dames, Heeren, Het is onze plicht, ingevolge artikel 55 onzer standregelen, U verslag te geven over de werkzaamheden der Samenwerkende Ven nootschap voor Oorlogsschade, Yper en de Omstreken gedurende het dienstjaar 1928, en den bilan, gesloten op 3l December 1928, met U te onderzoeker} en aan uwe goedkeu ring te onderwerpen. Onze werkzaamheden zijn zeer ingekort. Voorschotten verschaffen en overeenkomsten sluiten bestaan niet meer sedert 1 December 1927. Er blijft toch werk, en zelfs nuttig werk af te doen door ons Vennootschap. Er zijn ver schuldigde schadeloosstellingen, die niet op den tijd, door het vonnis of de overeenkomst bepaald, betaald worden en de belangheb bende geteisterden verkeeren daardoor in ongerustheid. Natuurlijk wenden zij zich tot ons bestuur en het is voor ons een aangename plicht hen met raad en daad bij te staan, zoo verre het in onze macht is, wel te verstaan \nderen begrijpen niet goed tot waar zij aan wederbelegging verplicht zijn en hoe zij deze moeten bewijzen. Zij ook nemen hunne toe vlucht tot onze Vennootschap, waar zij vrien delijk onthaald worden en de noodige vinger wijzingen en hulp ontvangen. Daarbij bepalen voortaan onze werkzaam heden en voor vele geteisterden is onze bijstand nog onmisbaar. De Beheerraad, daar van overtuigd zijnde, is voortdurend bereid de belangen der laatsten, zoowel als die der eersten, ter harte te nemen en te verdedigen. De bureelen der Vennootschap blijven ter beschikking van iedereen. Wij hebben de eer U mede te deelen dat bij Koninklijk Besluit van 22 Mei 1928 het Eereteeken der Nationale' Herstelling ver leend werd aan de heeren R. Cordenier, Bestuurder Baron P. de Vinck, Voorzitter A. Masschelein, Onder Voorzitter A. Donck, A. Gaimant en L. Van Alleynnes, beheerders der Vennootschap en A. Butaye, Voorzitter van den Bond der Geteisterden. Aan hen allen een hartelijk proficiat Het is eene be looning en bevestiging der uitstekende dien sten die zij aan de herstelling van onze verwoeste gewesten zoo bereidwillig als onbaatzuchtig bewezen hebben. Wij kunnen niet nalaten hier nogmaals hulde te brengen en dank te zeggen aan de 840.07 heeren Hoofdstaatscommissaris en Hoofd inspecteur der weder belegging, die ons steeds zoo bereidwillig ter zijde staan. Hunne dienst vaardigheid is ons zeer nuttig en wij stellen ze op hoogen prijs. Dames, Heeren, wij hebben de eer den bilan van het verleden dienstjaar 1928 aan uwe goedkeuring te onderwerpen. Op 3i December 1928 sluit hij als volgt ACTIEF I. Onroerend gemaakt Meubeleering II. Ver wezen tlijkb aar 1° Porteieuille 60 loten, leening 1921, waarde op 3 12-28 11.340.00 80 loten, leening 1922, waarde op 3i-12-28 19.200.00 70 loten, leening 1923, waarde op 31-12-28 34.160.00 73/5ooo Inlandsche met premiën, waarde op 31-12-28 35.624.00 6/5ooo Belgische Spoor wegen, waarde op 31-12-28 Samenwerkers, onge- kweten onderschrij vingen III. Beschikbaar i°In kas 2° Postchecks 36.600.00 136.924.00 i62.255.oo 4149.00 62.66 PASSIEF I. Jegens haar zelve i° Kapitaal 202.125.00 2° Afkortingen 840.07 3° Wettelijk voorbehoud 7.094.91 II. Ou er te dragen voor overschot van voorraad voor algemeene onkosten 4.211.66 304.230.73 210.059.98 94-T7Q.75 304.230.73 Wij stellen U voor dien bilan te willen goedkeuren en alzoo een bewijs te geven dat Gij onze werkzaamheden op prijs weet te stellen. Gelief ook ontlasting te geven aan de heeren Beheerders en Commissarissen, die uw vertrouwen waardig zijn. Het mandaat van twee Beheerders, de heeren A. Masschtlein en A. Gaimant, is te hernieuwen en zij zijn herkiesbaar. Wij stel len U voor hen opnieuw te benoemen. Zij zullen voortdurend uwe belangen behartigen. Het mandaat van den heer Advokaat A. Butaye is ook voltrokken en hij is herkiesbaar. Gij zult hem wel willen herbenoemen. De bestuurder en zijn beambte nemen voort hunne taak waar en zijn bereid de ge teisterden voortdurend bij te staan. Zij ver dienen onzen en uwen dank voor de diensten, die zij bewijzen. Volle vertrouwen moogt gij stellen in den Beheerraad en in den Raad der Commissa rissen, die 1 immer zullen helpen zooveel zij kunnen, opdat gij voldoening kunnet be komen volgens wet en recht. Voor dat ver trouwen zijn wij U dankbaar (Toejuichingen). De heer Burgemeester Sobrygaf vervolgens verslag over de werkzaamheden van den Raad der Commissarissen gedurende het dienstjaar 1928 Dames en Heeren, Overeenkomstig met de wet en de stand- regelen der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade Yper en de Omstreken zijn wij overgegaan tot het nazicht en de bewaking der werkzaamheden van onze Ven nootschap. Het onderzoek der boekhouding heeft ons toegelaten de werkzaamheden na te gaan. De boeken werden aandachtig onderzocht en de kas nagezien. Wij hebben de waarden in 1 oiteieuille opgeteld en hebben de goede inrichting der diensten en de zorgen vastge steld, waarmede de boekhouding gedaan wordt. De Beheerraad en het dienstpersoneel

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2