2 -in. - 7 opgestuurd sarnen met een brief waarin zij zegt dat zij in de verslagen, verschenen in de dagbladen, gezien heelt dat da rechtzinnig heid van haar bestuur verdacht voorkwam en dat zulks niet alleen onteerend maar zelfs lasterend is voor de Commissie. Het is natuur lijk dat men haar de ontbrekende stukken vrage, maar zij kan niet dulden dat men over hare rechtzinnigheid zou twijfelen. De huurders die hunne pacht niet meer wenschen te vernieuwèn zijn de heeren Van- becelaere Victor te Yper, Beun August te Yper en Descheerder Robert te Langemarck. Daar de bewijzen van vrijwilligen afstand thans bij het dossier gevoegd zijn, stelt de heer voorzitter voor op de beraadslaging van den Openbaren Onderstand, om deze diie partijen land openbaar te verpachten, een gunstig advies uit te brengen Stemmen ja de heeren Declercq, Lema hieu, D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Laton, Missiaen, L.uridan, Soete, Delahaye, Cou telle, Vergracht en Sobry neen de heeren Vandamme en Bonnet. g. Openbare Onderstand Grondafstand voor kerkhoven. Op aanvraag van den dienst der militaire kerkhoven heeft de Comm-ssie van Openbaren Onderstand een beraadslaging gene men om zekere perceelen grond, haar toebehoorende en gelegen te Dranoütre, Locre, Yper, St Jan, Wytschaete, Ghéluvelt en Zillebeke, in der minne aan voornoemden dienst te verkoopen, Deze gronden zijn tegenwoordig al verpacht aan ongeveer 5oo fr. per hectare, Daar de verkoopprijs, geplaatst in Staatsrenten, meer zal opbrengen dan den pachtp: ij s en gezien er tegen dezen verkoop in der minne geen opspraak gedaan werd, stelt de heer voorzit ter voor op deze vraag een gunstig advies uit te brengen. Dit wordt eenparig gestemd. 10. Kerkfabriek van St Maar tens Afstand van grond. Bij een schrijven van 25 Mei 1.1-. vraagt de gemeente St Jan dat het stadsbestuur van Yper een gunstig advies zou willen uitbren gen op de beraadslaging door de Kerkfabriek van St Maartens dea 5 April genomen, waar bij deze laatste aan de gemeente St Jan een perceel grond, ter grootte van I are, afstaat aan den prijs van I fr. den vie; kanten meter voor het verbreeden van een weg. Deze beraadslaging wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. Alleen de heeren Mis siaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich. 11. Autobus diensten —a) Rousselare Yper De heer Lust vraagt de toelating een regel matigen autóbusdienst tusschen Rousselare en Yper, over Oostnieuwke-ke, We^t-Roose- beke, Poelcaptlle, St Juliaan, st Jan, te mogen inricht», n. M. Lemahieu.Deze autobus is reeds twee jaar in dienst en de tegenwoordige vraag heeft alleen voor doel de uitbater in regel te stellen met Staat «n Provincie. Deze vraag wordt toegestaan. Alleen de heer Vandamme siemt neen. Daar de heer Vandamme, niettegenstaande hij telkenmale alleen is, blijft volharden met zich tegen ieder dergelijke aanvraag te verzet ten en alzoo iedermaal een bewijs geeft van vërkn chtheid aan zijnen patroon, de maat schappij oer Bi lgische spoorwegen, kunnen de oveiige raadsleden het niet nalaten telkens ee.is hartelijk te lachen iVf. Vandamme. Met al die autobussen zult gij nog de schuld zijn dat wij geen schuil plaatsen bekomen en dat er ook geen nieuw schoon gebouw voor onze statie opgericht wordt. Ten andere, ik moet ook zorgen voor een goed dividend voor uwe actiën. M. Sobry. De heer Vandamme vergist zich zoo hij dit meent, immers volgens een be slissing van den heer Minister van Spoorwe gen moet alwie een regelmatige autobusdienst inricht 9 Yt per honderd zijner winsten afgeven. b) Ypcr-Meen en. De heer Slosse Hector van Yper vraagt de toelating een autobusdienst te mogen inrich ten tusschen Yper en Meenen voor het ver voer van werklieden die naar Frankrijk gaan. M. Sobry. Vroeger werd de wensch uitge drukt dat dergelijke autobusdienst afzonderlijk zou ingericht worden voor de mannen en afzonderlijk voor de vrouwen. Thans ware het goed dat wij hiervan rekening hielden. M. Bonnet. En ook voor wat de verzeke ring betreft, want dit ook is een gewichtige zaak. De gevraagde toelating wordt hierop toege staan. Alleen de heer Vandamme stemt tegen. 12. Financiën Begrooting IQ2Q In schrijving van kredieten. De heer voorzitter stelt voor in de begroo ting van 1929 een krediet van een millioen, zijnde het tweede deel der leening van i.5oo.ooo fr. dat reeds in de begrooting 1928 werd ingeschreven maar wegens laattijdige goedkeuiing r.iet kon benuttigd worden, in te schrijven in de buitengewone ontvangsten en eveneens een gelijk bedrag in de uitgaven, zoocat dit de begrooting geenszins wijzigt. Een tweede krediet van 5ooo fr. wordt voorgesteld om in ontvangsten en uitgaven ingeschreven te worden. Deze som, die moet dienen om de toezichtswerken aan de filtreer- statie te Zillebeke te betalen, zal door den Staat aan de stad terugbetaald worden. De inschrijving dier twee kredieten wordt eenparig gestemd. 13. Financiën Aanvraag van kredieten. 1) Volgens een schrijven van den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen moet de stad nog een som van 39.000 fr. beta len als aandeel der kosten van de Middelbare School. In de begrooting 1928 werd er als aandeel der stad in de kosten der Middelbare School een som van 52.799 fr. voorzien. Hierop werden reeds betalingen gedaan zoo- dat er nog slechts een overschot blijlt van 29 662 fr. Om de betaling der verschuldigde som van 3g.ooo te kunnen doen, stelt de heer' voorzitter voor een bijkomend krediet van io.oon fr. te stemmen. M. Missiaen. In vroegere begrootingen waren wij eraan gewoon te beginnen met de' maand Augustus in iedere zitting over nieuwe aanvragen van kredieten te moeten stemmen. Thans echter is de zesde maand van 't jaar nog niet ten einde, en er worden reeds nieuwe kredieten gevraagd. De begrooting 1929 werd met de grootste moeite de'r wereld in even wicht gebracht, het zal u moeilijk zijn de voorziene uitgaven te betalen en zoo gij nu nog nieuwe kredieten stemt, met wat zult gij deze betalen M. Sobry. Die som zal moeten inge schre ven worden in de begrooting ig3o. M. D'Huvettere. Gij zult u nog herinneren dat, om het evenwicht in de begrooting te brengen, ik mij grootendeels gesteund heb op het aandeel der stad in Staatsbelastingen. Thans echter werden de grondlasten voor 1929 nog niet geind en dit zal waarschijnlijk slechts bij twee of drie maanden gedaan wor den. Het zal dus ook nog een heelen tijd duren eer de Staat ons betaalt en intusschen zullen wij ons nog meer dan eens verplicht zien nieuwe kredieten te stemmen. M. Missiaen. Ik had het u voorspeld. M. D'Huvettere. Een spreekwoord zegt Niemand is propbeer in zijn eigen land en wij konden niet voorzien dat de Staat zijne betalingen zou uitgrstel 1 hebben. Thans valt het utt dat gij waarheid hebt gesproken en ik moet hulde brengen aan uwe voorzienigheid. Het eenige wat wij kunnen doen is thans niet meer werken uit te voeren dan volstrekt noodigzijn en alle uitgaven zooveel mogelijk te beperken. Het voorgestelde krediet van 10.000 fr. wordt hierop algemeen goedgekeurd. 2) Een tweede krediet van 10.000 fr. wordt aangevraagd voor den aankoop van kolen in de Looye. De heer voorzitter vindt dat er in die school tamelijk veel kolen gebruikt worden, doch de heer schepen Declercq verklaart dat het voor ziene krediet telken jare ontoereikend is en dat er van nu reeds een voorraad kolen voor zien is tegen de schaarschheid van den winter. Het is beter, zegt hij, kolen op voorhand te hebben dan, bij gebrek eraan, de kinders te moeten naar huis zenden. M. Sobry Ware het niet geraadzaam de levering van kolen uit te geven in openbare aanbesteding M. Declercq. Neen, want dan zal men ons slechte kolen léveren M. Bonnet. In het lastkohier kan bepaald worden welke soort kolen gij begeert. Hierop wordt het gevraagde krediet met eenparige stemmen toegestaan. 14. Gemeentefeesten Programma. Het Tuindagprogramma, zooals het dooi den heer voorzitter wordt afgelezen, voorziet o.m. voor den Zaterdag 3 Oogst, klokkenge- luid en concert door de Harmonie Ypriana den Zondag 4 Oogst, om 10 u. Processie ter eere van O. L. V. van Fuine, 's namiddags concert door het muziek van Meenen en 's avonds acrobatisch feest op de Vanden Peere- boomplaats den Maandag namiddag om 4 u. kosteloos tooneelfeest en 's avonds cinema- vertooning in open lucht den Dinsdag mor gen rouwdienst, 's namiddags volksfeesten op het Zaalhof en de Veemarkt en 's avonds om 8 u. 3o concert door de Harmonie Ypriana den Woensdag om i5 uur inhuldiging der zwemplaats en zwemfeest den Zondag u Oogst, om i5 u. turnfeest door de meisjes- afdeeling der maatschappij Edelweis van Gent, om 16 u. prijskamp ingericht door de Dappere Gaaibolders der Kaai, om 17 u. con cert en 's avonds volksbal in de Halle den i5 Oogst, concert, velokoers en vuurwerk den 18, prijskamp voor 't lijnvisschen en den 25, concerten. M. Missiaen. - Ik heb vroeger altijd gezien dat de prijsuitdeelingen der Stadsscholen op het Tuindagprogramma aangekondigd waren. Waarom is dit thans zoo niet M. Sobry. Gij hebt gelijkdeze prijsuit deelingen moeten er nog op komen, wij zullen de datums moeten vragen. M. Vandamme. Wie is 't die dit pro gramma voorstelt M. Sobry. - Het schepenencollege in afwe zigheid van een voorstel der feestcommissie. M. Vandamme. Er bestaat nochtans nog een feestcommissie, doch ik heb gehoord dat zij nooit meer bijeengeroepen wordt. M. D'Huvettere. Zij hebben allen hun ontslag gegeven. Zeg mij dan aan vvien ik de uitnoodigingen zou moeten zenden. M. Leuridan. Ik meen dat het in de tra ditie is dat er den Dinsdag een rouwdienst plaats heeft door den Vlaamschen Oudstrij dersbond. M. Sobry. Dit werd niet vergeten doch ik denk dat het beter ware enkel het woord rouwdienst te vermelden. M. Leuridan. Maar die bond betaalt die mis. 1 M. Sobry. Ik zou persoonlijk begeeren dat alle verminkten en andere oudstrijders dien dienst eveneens zouden bijwonen. Doch het is voldoende dat een dienst door een bond aangevraagd wordt opdat de leden van een anderen bond er niet zouden komen, en daarom zou ik vragen op het programma alleen rouwdienst te zetten. M. Leuridan. Dat andere oudstrijders daar niet komen is een persoonlijke bewering van u, Mijnheer de Burgemeester. Ten andere wat ik hier vraag is enkel de voortzetting van de traditie, en ik zou het kleinzielig vinden nu al met eens dit af te schaffen. M. D'Huvettere. Een rouwdienst is geen feest en zou dan ook op het programma der feestelijkheden niet moeten komen, M. Van Nieuwenhove. 'Parfaitement, chaque année j'ai fait c tte remarque. M, Missiaen. Ik ook. M. Leu idan. ik stel vast dat spijts uw protest dit toch negen jaren lang op het pro gramma vermeld werd, en wilt gij het nu veranderen ik wil wel met eere bezwijken maar er moet dan erover gestemd worden. Ik stel dus voor dat op het programma vermeld worde rouwdienst gedaan op vraag van den Vlaamschen Oudstrij'dersbond, of zoo dit niet geheel overeenstemt dat men de woorden afschrijve van het programma van verleden jaar. Dit voorstel wordt ter stemming gelegd en met volgende stemming aangenomen ja, de heeren Declercq, L» mahieu, Vandamme, Fa- ton, Leuridan, Soete en Delahaye neen, de heeren D'Huvettere, Van Nieuwenhove, Ver gracht en Sobry onthouden zich, de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. M. LeuridanMij werd gezegd dat het schepenencollege of de feestcommissie ver keerd handelt in het vas'stellen der dagen waarop de feestelijkheden gegeven worden. Gij zoudt dtn in Zondag van Tuindag aan trekkelijker maken voor de foorkramers zoo er dien dag geen feesten door de stad gedaan werden, en met die zelfde feesten te verschui; ven naar den tweeden of derden Zondag zoudt gij uw Tuindagfeest verlengen. Ware het ook niet mogelijk de autos van de markt weg te leiden binst de kermisdagen Wij moeten zooveel mogelijk de foorkramers aanlokken en hun over al de vereischte plaats laten beschikken, immers zij zijn het die de foor aantrekkelijk maken. M. Lemahieu. Voor wat de autos betreft» dit is reeds gedaan. Den Zaterdag voormiddag binst de markt en op de kermisdagen mag er niet een auto op de markt blijven staan- veJ leden jaar hebben de foorkramers geklaag maar de reden ervan was dat de kramen op verscheidene plaatsen verdeeld waren. D1 jaar zullen er zooveel Engelschen niet komen

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2