Le Royal ^meip el le Zlgomar Het Apparentement cm—m^vtm mil nil» als verleden jaar en niets belet dus dat de foorkramers op hunne gewone plaats zullen mogen stand nemen. M. Declercq. Ik ben niet t'akkoord met den heer Leuridan voor het verschuiven der feesten. Alle jaar hebben er feestelijkheden plaats op den eersten Zondag en zoo er dien dag niets meer plaats heeft, zal er ook zooveel volk niet meer komen. M. Leuridan. De ie Zondag heeft aan trekkelijkheid door zich zelf, het volk komt omdat het den eersten Zondag van Tuindag is. Hetgeen ik dus zou wilien is een verlen ging der feesten zonder hiervoor meer geld te moeten gebruiken, maar alleen met de feesten te verschuiven. Den derden Zondag is er thans niets meer te doen en er komt niet meer volk dan op de andere Zondagen. M. Lemahieu. Met O. V. Hemelvaart inbegrepen hebben wij drie Zondagen waarop er feestelijkheden plaats hebben die volk aan lokken. Den eigenlijken eerden Zondag wor den reeds wijkfeesten gehouden in 't omlig gende van stad. M. Leuridan. Ik spreek in 't voordeel der neringdoeners. Wanneer gij uw feest van een week kunt verlengen, zullen de nering doeners er dan ook een week langer profijt uit trekken. M. Sobry. - Wat gij vraagt ware b.v.b. het acrobatisch feest den iS Oogst te geven in plaats van den 4 Oogst. Ik leg deze wijzi ging dus ter stemming. M. Coutelle. Gij zoudt beter dit feest 's namiddags geven daar 's avonds al het volk van den buiten en van den vreemde reeds weg is. M. Sobry. Ik stem daarmede in. M. Bonnet Het is nu ook nog te zien of de maatschappij die gij voor het geven van dit feest engageert den Zondag 18 Oogst nog vrij heeft. M. Sobry. Ik denk wel dat dit feest zou kunnen gegeven worden den 18, daar wij tot op heden nog niets gevraagd en dus ook nog geen vasten datum bepaald hebben. M. Vandamme. Dit feest kan's namid dags niet gegeven worden. Het is een nacht feest dat gepaard gaat met vuurwerk. M. Leuridan. Voor dit jaar vraag ik de stemming niet over mijn voorstel. Het pro gramma mag blijven zooals het eerst werd voorgesteld, maar ik vraag dair er toekomende jaar van mijn voorstel zou rekening gehouden worden. Het voorgesteld Tuindagprogramma wordt hierop eenparig goedgekeurd. 15. Aanvragen om toelagen. 1) De feestcommissie der wijk Verloren Hoek vraagt, zooals de vorige jaren, een toelage van i5o fr. voor haar kermis van 18 en ig Oogst. Deze vraag wordt toegestaan. Alleen de heeren Missiaen, Sonnet en Coutelle ont houden zich. 1 M. Bonnet. Ik heb me onthouden niet dat ik tegen de feestelijkheden ben, maar om den reden door mij vroeger reeds aangehaald Namelijk op den Verloren Hoek, de Potyze en het Pauwtjes Hoekje, dus ia een en zelfde straat, hebben wij daar drie verscheidene wijkkermissen en vroeger heb ik gevraagd die kermissen te centraliseeren. M. Lemahieu Die drie wijkkermissen bestaan reeds 6o jaar of meer. Dri Verloren Hoek is gelegen op 45 minuten afstand van de stad en op een half uur van de Poiyze. Zult gij die menschen nu mistevreden maken met ze te verplichten samen kermis te houden Hier in de kom der Stad zien wij reeds ver scheidene afzonderlijke wijkkermissen, hoe wilt gij dan die menschen diie zoover van malkander afwonen verplichten samen kei mis te vieren Dit zou ten andere ook geen be sparing zijn, want in plaats van i5o fr. aan ieder wijk, zoudt gij dan minstens 3 maal zooveel moeten geven om een grooter feest in te richten. 2) De Koningshoek, buiten de Rijselpoort, vraagt ook een toelage om zijn vooroorlog- sche kermis weer in te richten. Deze kermis zal plaats hebben len laatsten Zondag van Tuindag. M. Lemahieu. De oude feesten die van over lange jaren bestaan moeten behouden blijven, maar vooi de nieuwe wijkkermissen en bijzonder dtze binnen de stadsmuren zou den er geer.e toef: gen meer mogen toegestaan worden. Ern toelage van ï5o fr. wordt voorgesteld en gestemd. Alleen de heeren Missiaen en Bonnet onthouden zich. 3) Een toelage van 200 fr. wordt gevraagd voor de kermis van 't Wiel'je op 23 en 24 Juni. M. Sobry. Wij zijn gewoon een toelage van i5o te geven en ik stel voor thans dezelfde som te verleenen. Aangenomen. Onthouden zich de heeren Missiaen en Bonnet. 4) De feestcommissie der wijk Kalfvaart vraagt eveneens een toelage voor hare jaar- lijksche kermis die den 16 Juni heeft plaats gehad. In 1928 kreeg deze bevolkte wijk een toe lage van 200 fr., hetgeen nu nogmaals wordt toegestaan. De heeren Missiaen en Bonnet onthouden zich. 5) De Dappere trachterschutters, gevestigd ter herberg De Trompet op de Groote Markt, vragen een toelage van 3oo fr. voor het inrichten van een prijsschieting den derden Zondag van Oogst. M. Vandamme. Verleden jaar werd dezelfde vraag verworpen. M. Van Nieuwenhove. II y a un mois vous avez accordé un subside de 100 fr. a une mème société du quartier St Pierre. M. Missiaen. Mij dunkt dat dit toch een weinig ver gedreven is met toelagen te geven voor feesten die in een herberg gegeven worden. M. Van Nieuwenhove. Wanneer een toe lage verleend wordt, moet de pers buiten staan. Ik stel voor, zooals voor de andere maatschappij, ook een t.elage van 100 fr. te verleenen. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heeren Vandamme, Missiaen en Bonnet stemmen tegen. 6) De Handboogmaatschappij Willem Teil vraagt om dit jaar van de gewone gift te mogen genieten, die beurtelings aan een der plaatselijke handboogmaatschappijen verleend wordt, om telken jare met Tuindag een groote schieting te geven. Deze toelage van 3oo fr. wordt eenparig toegestaan. 7) De Wielrijdersbond van West-Vlaande ren richt op 14 Juli a. s. een uitstap in naar Yper, waaraan ongeveer 5oo fietsers zullen deel nemen. De Koninklijke Wielersfanfare van Sweveghem, die 5o uitvoerders telt, zal hen vergezellen en 's middags op de kiosk der Groote Markt een Concert geven. In vergel ding hiervoor vraagt de bond een toelage om aan de muzikanten een noenmaal aan te bieden. De heer Voorzitter stelt een som van 5oo frank voor. Aangenomen. Alleen de heer D'Huvettere stemt neen- 8) De Vereeniging der Belgische Advokaten zal op 29" en 3cn Juni de sted n Kortrijk en Yper bezoeken, alwaar zij een Congres zal houden en door de plaatselijke balie ontvan gen worden. Daar tot nu toe steeds al de steden, die de eer hadden deze Vereeniging te ontvanger, er aan gehouden hebben haar een toelige te verleenen, stelt de heer Voor zitter vooreen som van 1000 fr. te geven. Enk-le raadsleden schijnen verwonderd over die ongewone vrijgevigheid. MLeuridan. Niemand zal me verdenken van partiischap voor mijn beroepsgenooten, toch denk ik dat Yper zich zelf zou schade doen met ni-1 minstens op het princiep van het vet leenen eener toelage in te gaan. Immers de brief meldt dat iedere stad steer's een toe lage heeft gegeven. Wat nu het bedrag der toelage betreft,.dit laat ik aan u over. Ik meen u te mogen zeggen dat Kortrijk een som van 5ooo fr. geeft Bij verge li king kunt gij hieruit mogelijks afleiden wat de arme stad Yper vermag te geven. Mij plaatsende al den kant der stad houd ik eraan dat het princiep eener toelage gestemd worde eerst uit eigen liefde voor de stad. Want het ware vóórhaar niet zeer vereerend moest, door het niet toe kennen eener toelage, die landdag verplaatst worden naar Veurne waar er ook een balie is. Vervolgens houd ik er nog aan uit eigen be lang voor de stad om later zooveel mogelijk toeristen naar Yper aan te lokken. Immers de advokaten zijn meestal van de welstellende klas die, volgens de indrukken die zij van de bezochte steden hebben medegedregen, bij hunne latere reizen en uitstapjes geneigd kunnen zijn er met hunne familie terug te keeren. M. Missiaen. Tot wat moet dit geld dienen M. D'Huvettere. Voor 't eten. M. Leuridan. Voor zooveel ik er van afweet, meen ik dat de heer D'Huvettere zich 3 vergist. Te Yper en te Kortrijk zal naar alle waarschijnlijkheid het noenmaal betaald wor den door de plaatselijke balie. M. D'Huvettere. Als het daarvoor niet is, voor wat is het dan MMissiaen. Het ware toch wenschelijk te weten tot wat dit geld moet dienen. M. Leuridan. Een congres houdt zich bezig met wetenschappelijke werken en be- roepsbelangen, en ieder congres dat zich zelf eerbiedigt geeft daarna de verslagen over zijne werkzaamheden en zittingen uit. Vol gens mij moeten die toelagen dienen om de kosten van uitgave, van verplaatsing, van huren van zalen, of andere te dekken. M. D'Huvettere. Zoo dit een feestelijk heid is dan ben ik t'akkoord, maar zoo niet dan vraag ik van welk artikel der begrooting gij die som zult afnemen. M. Sobry. - Ik denk dat wij zullen wel doen uit genegenheid en eerbied voor de advokaten van gansch Belgie en zelfs van den vreemde, die de stad Yper'met hun bezoek zullen vereeren, de voorgestelde toelage te stemmen. Dit wordt toegestaan. Stemmen neen de heeren D'Huvettere, Vandamme, Missiaen, Bonnet en Coutelle. M. Van Nieuwenhove. Ne craignez-vous pas que huit jours plus tard, vous aurez a Ypresun secondcongrès, celui des notaires? M. Leuridan. Ieder notaris rekent voor zich zelf, hij moet geen congres houden. M. Vandamme. Wanneer gij zoo vrïi- gevig zijt, vreest gij niet dat een raadslid wanneer hij afgevaardigd wordt ook zal be roep doen op een toelage M. Leuridan. Ik protesteer hiertegen. Bedoelt gij misschien dat Meester Sobry of Meester Leuridan... M. Vandamme. Neen, in 't geheel niet. Dit was den zin niet mijner vraag. Ik heb hoegenaamd geen persoonlijkheden willen maken. 9) Ten einde de rederijkerskamers weer herop te beuren en landjuweelen' ie te richten zal er te Borgerhout dit jaar een feest gegeven worden. De stad Yper, die in vroeger tijden zes rederijkerskamers bezeten heeft waar onder de vermaarde Alpha en Omega, wordt gevraagd zich op dit feest te doen vertegen woordigen of een hulpgeld te vei leenen. M. D'Huvettere. Van langs om beter, de advokaten komen het halen en die vragen nu dat wij hun het geld zouden zenden. M. Delahaye. Zoolarg de. rederijkers kamer te Yper niet heringericht is, vind ik het overbodig een hulpgeld te geven. M. Lemahieu. Ik ben t' akkoord met den Heer Delahaye. M. Sobry. Ik geloof dat wij geen meer derheid zullen hebben om geldelijk tusschen te komen, maar ik druk toch den wensch uit hier een rederijkerskamer te. zien hei inrichten. Zie vervolg Gemeenteraad op bladzijde 6. otnt toufoucs et resSersï ias rrsoiSïe&sirs des Wij vestigen de aandacht onzers lezers hp de twee groote tabels, die wij op velgen lijk in onze nummers van deze weck en van aanstaande week zullen overdrukken, en de be rekeningen weergevende die gedaan werden vcor de aanduiding der Volksvertegen woordigers en Senatoren in orze provincie. Zooals men het zal kunnen bestaiigen, zijn deze berekeningen zeer ingewikkeld. Hun uitslag is ten vqlle in overeenstemming met de wet maar laat nochtans niet na zeer verbazend te zijn. Het is ons arrondissement niet meer dat zijne mandatarissen verkiest, het zijn de overblijvende stemmen van andere arrondissementen die beslissend zijn. In een woord het is een ongerijmdheid die zou moeten verdwijnen evenals het stem vakje bovenaan de lijsten. Deze twee ingewikkeld heden schenden gans h ie ra a Ipleging der verkiezingen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3