MET Y P ERSCriE 'LATÉGÏÖN D'YPRES 10e .Taar, N° 12-29 Juni 1929 10e Année, N° 12 - 29 Juin 1929 Ghambre de Commerce et d'lodu&trie Handels- en Nijvarfiaidskamsr van Ypar Een heilzame les Weekblad - voor bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I' Arrondissement d' Ypres i'özone et ses Applications Ozon en zijne Aanwendingen jgBMKL<caBCaHTOBaai3W5j,^B!aBC;3gggJ-Bmaqwajaq—w &wr Vereemging der Gotolsfaardenu Yjxwrsch© Clubs» enz, 9 Orsane de l'Associafcion des Sinistré®, des Clubs Y pro«3, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat, 15, Yper Abonnement 16 tv. 00 per jaar Buitenland 32 fr. tien km insührijven in alle Belgische postlmnloren 30 ct. het nummer Naamloos* artikels geweigerd RèdacücnAdministration et Publiclté 15, rue au Beurre, Yp <e Abonnement 16 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On (sestt s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 30 cf. Ie numéro Lts articles non stgnés sent re/asès d'YPRES Le Comité de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, a l'honneur d'inviter ses membres ainsi que leur familie, a la confé rence avec projections que donnera Mon sieur Raphael CAPART, Ingénieur, le Mardi 8 Juiiïet, a 8 heures du soir, en la Salie du VIEIL YPRES sur Qu'est-ce que l'ozone L'ozone est de l'oxygène condensé au moyen de l'électricité. Nous connaissons tous le róle important joué par l'oxygène de l'air et il sera excessivement intéressant d'apprendre ce qu'il est a même de faire sous la forme condensée de l'ozone. Dans l'hygiène, dans la purification de l'air, de l'eau, dans nombre d'industries, l'ozone trouve chaque jour de nouvelles applications. Le conférencier, Monsieur 1'Ingénieur CAPART, montrera par des démonstrations d'appareils, par des projections cinémato- graphiques et photographiques le róle utile de l'ozone. Le Comité engage vivement ses membres et leurs families a assister a cette soirée instructive. Les personr/es qui s'intéressent aux progrès de la science sont également invitées Het Bestuur der Handels- en Nijverheids kamer van Yper, heeft de eer zijne leden en hunne familie uit te noodigen tot de voor dracht welke de Heer Raphael CAPART, Ingenieur, zal geven op Dinsdag 8 Juli a.s., te 8 ure 's avonds, in deZaal OUD YPER, over Wat is ozon Ozon is de zuurstof der lucht verdicht door middel van electriciteit. Wij kennen de belangrijke rol gespeeld door de zuurstof der lucht en het zal hoogst leer zaam zijn te vernemen wat zuurstof, onder den vorm van ozon, bij machte is te doen. Op het oogpunt der gezondheid, bij het zui veren van lucht, water, in tal van nijverheden begint het ozon eene belangrijke rol te spelen. De Heer Ingénieur CAPART zal bij mid del van toestellen, door cinematographische en photo zichten de werking van ozon aan- toonen. Het Bestuur wakkert zijne leden en hunne familie aan deze leerzame voordracht bij te wonen. Alle personen die belang stellen in den voor uitgang der wetenschap worden ook uitge- noodigd. Naar aanleiding van den uitslag der ver kiezingen in het Arrondissement Yper ver klaarden we onlangs dat die uitslag voor de Regeering een groote en heilzame les bevatte. Een groote les, voorzeker. Hopen we nu maar dat ze ook heilzaam zal zijn. Het overwegende feit bij ons is dit van de groote vermeerdering der separatistische stemmen. Op het eerste zicht schijnt dit feit heel zon derling. Het Belgisch arrondissement dat door den duitschen inval het meest heeft geleden is juist hetgene dat naar de Wetgevende Kamers het grootste aantal volgelingen zendt van Borms en zijn handlangers die de moffen hebben geholpen (2 fronters op 3 gekozenen). Die kiezers weten nochtans dat België in ruime mate de lasten van het herstel in ons Arrondissement heeft afgedragen, dit omdat de moffen, vrienden hunner gekozenen, zich zooveel mogelijk aan hun verplichtingen ont trekken. De verzuchtingen op taalgebied kunnen dit feit niet verklaren. Voor de opruiers is de taalkwestie in onze grensstreek slechts een voorwendsel. Sedert eeuwen zijn onze familie's met die van Noord-Frankrijk zoodanig versmolten dat het aantal dezer die verwanten van beide nationaliteiten tellen ontzaglijk is. Deze onzer frontistische gekozenen bevinden zich in het zelfde geval. Eiken dag gaan ontelbare Belgische arbei ders naar Frankrijk om er hun werk te vinden. Om zich een bestaan te verzekeren zoeken onze jonge landbouwers ook in Frankrijk de vrijgekomen hofsteden op. 't Is ook in Frankrijk dat onze jeugdige vluchtelingen vanaf 1914 en gedurende 7 tot 8 jaar grootmoedig bijgestaan en in 't fransch onderwezen werden. Het arrondissement Yper is tweetalig. Zonder de kennis van het fransch en zijn dagelijksch gebruik zou geen enkele onzer twee volksvertegenwoordigers der frontpartij den schoonen financieelen toestand verwor ven hebben waarop ze terecht fier zijn. Neen, 't is de taalkwestie niet die sedert 10 jaar ons kiezerskorps beroert. De kwestie die tot heden toe onze bijzon derste, zooniet onze eenige bezorgdheid heeft uitgemaakt en die nog heel lang een zeer groot belang zal behouden, is deze betreffen de het vereffenen der oorlogsschade. Welnu, al de geteisterde familie's (die inderdaad de negen tienden onzer bevolking daarstellen), hebben onder dit oogpunt reden tot klagen. Al die geteisterden zien dat de verbinte nissen, door België tegenover hen genomen, niet nageleefd worden. Al die geteisterden zijn verbitterd. De uit zonderingen zijn zeldzaam. De misnoegdheid is algemeen, ernstig en gegrond Heeft de strijd om een weinig te verkrijgen van al wat ons toekwam sedert onzen terug keer wel een oogenblik opgehouden Zagen we niet al onze schattingen hoe gematigd ook - bij bevel en vóór elk onder zoek van een vierde, zelfs van een derde ver minderen Hoeveel stappen bij de hoogere overheid, hoeveel monsterbetoogingen als de misbrui ken al te onverdragelijk waren En dan, die onzinnige veldtocht tegen de afstanddoeners dit stopzetten der be talingen gedurende een jaar dit afschaffen der Samenwerkende Vennootschappen voor oorlogsschade die het groot ongelijk hadden goed te werken en niets te kosten de von nissen in goud-frank, betaald met papier-frank aan x3 centiemen, deze laatste zelf vertegen woordigd door niet verhandelbare titels waarvan de waarde slechts 65 per honderd van het nominaal bedrag beteekent de jong ste veldtocht betreffende interesten waarvan men de teruggave eischte die heropbouw door den Staat die geen enkel geteisterde kon bevredigen de verachterde uitbetalin gen de rekeningen, door de Brusselsche bureelen opzettelijk en zoodanig ingewikkeld dat geen enkele geteisterde op twintig met zekerheid weet waaraan zich te houden We zouden nooit gedaan krijgen de onder gane beleedigingen en onze rechtmatige klachten op te sommen. Beeldt men zich te Brussel misschien in dat onze geteisterden, omdat ze geen revo lutie spelen daarom minder het onrecht gevoelen dat hen wordt berokkend Indien sommige ministers het opzettelijk hadden gedaan om hun ve; trouwen te ver beuren zouden ze 't waarachtig niet beter kunnen aan boord gelegd hebben. Tegenover een verwoest arrondissement van Midden-België hadden ze zeker aldus niet durven te werk gaan. We werden behandeld als Belgen van derde klas tegenover wie het niet onmisbaar was de wettelijkheid zoozeer na te leven. Vier jaar geleden ter gelegenheid van het feestmaal den heer Kestemont aangeboden, zat de heer advokaat Arthur Butaye nevens den heer Richir, een der meest verkleefde be heerders van het Verbond der Samenwerken de Vennootschappen voor oorlogsschade. De heer Arthur Butaye gaf aan den heer Richir de algemeene klachten te kennen van de geteisterden onzer frontstreek. Zijn klachten waren welgekomen 1 Dat ziet men van hier Te goeder trouw werd de heer Richir rood van woede, verweet den heer Arthur Butaye

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 1