Een b ief en een terechtwijzing lOe-Taar, N° 16-27 Juli 1929 10e Année, N° 16 - 27 Juillet 1929 V - Weekblad - - voor bet Arrondissement Yper ft Journal hebdomadaire de Arrondissement d'Ypres HET 1 3ERSCIIE é&f V© vee nixing der Geteisterdien- é«r Tper«ch© Club», em. LA REGION D'YPRES Organs de I'Association des SImstrés» des Clubs Vprois, etc. Beheer, 'Jpsiel en Aankondigingen 15, BoterstraaS, 15, Yper mnement 16 fr. 00 per jaar Buitenland 32 tv. sten kan inschrijven in alle Belgische postkantoren 30 ct. het nummer Neamiooze artikels geweigerd Rèdactlon, Administration et Publicité 15, rue au Beurre, Ypra Abonnement 16 tv. CO par an Etranger 32 Ir. On s st s'abonnsr dans tous les bureaux de poste Beiges 30 ct. Ie numéro Les articles non signés sent refusès Vanwege onzen verkleefden volksvertegen woordiger Heer Brutsaert hebben wij, met bede hem in Het Ypersche op le nemen, een brief ontvangen die hem toegezonden werd en die een verwering uitmaakt tegen het artikel hier,eenige weken geleden, verschenen onder de hootding Een heilzame les Wij nonen dezen brief des te bereidwilliger op, daar dit ons de gelegenheid verschaft uit den weg te ruimen hetgeen een spijtig misver stand zou kunnen zijn. Immers het heeft hier nooit in iemands gedacht gekomen te twijfelen over de verkleefheid en de genegenheid die de Heer Jaspar, onze huidige e erste minister, ons toedraagt. Hier geven wij de vertaling van dezen brief. KABINET van den EERSTEN MINISTER Brussel, den 12 Juli 1929. Mijn Waarde Collega, Ik heb den Heer Baron Houtart verzocht wel te willen overgaan tot een onderzoek nopens het artikel verschenen in Het Ypersche»; den i5 Juni 11., en volgens het welk niet een geteisterde op 20 weet hoever hij staat met de vereffening der hem toege stane oorlogsschadevergoedingen. Uit dit onderzoek blijkt dat op 80.000 bundels slechts 1490 nog het voorwerp van eenige vereffening niet hebben uitgemaakt en dat om redenen van verscheiden aard afwezigheid, overlijden, onverdeeldheid, ver trek naar den vreemde, enz. Voor al de andere bundels is de hoofdvereffening ge daan. 't zij in haar geheel 't zij gedeeltelijk naar gelang het herbeleg bewezen werd. Wat meer is, onderrichtingen werden gegeven opdat de vereffening der intresten, verschuldigd op de toegekende vergoedin gen, in de mate der mogelijkheid bespoe digd worde. Anderzijds was in dit artikel nog gezegd dat de vonnissen uitbetaald werden bij middel vari niet uitkeerbare titels die slechts 65 van hunne nominale waarde gelden. Deze bevestiging is, zooals gij weet, van allen grond ontbloot de obligatiën 6 van de Nationale Maatschappij der Hande laars en Nijveraars zijn aan pari en de wisselkoers der schuldbrieven 5 over treft 90 "Io van de nominale waarde. Deze overdrijvingen en onnauwkeurig heden toonen de opzettelijke neiging die de schrijver van dit artikel bezielde. Hij ont houdt zich zorgvuldig eenig gewag te maken van mijne tusschenkomsten op alle gebied om het arrondissement Yper te hel pen zijn economische welvaart van vóór den ooilog terug te winnen. In zijn oogen verdienen zij slechts onrechtvaardigheid en lastering. Ik heb dit niet zonder eenig hart- zeer bestatigd Gelief, bid ik u, mijne waarde Collega, de verzekering mijner, gansch toegenegen gevoelens te aanvaarden. (get.) Henri JASPAR. Aan den Heer BRUTSAERT, Lid der Kamer van Valksvertegenwoordigers Poperitighe. Onze lozers, die. op de hoogte zijn van hetgeen zich voordoet, zullen zich, na een eerste oogenblik van verbazing, reeds gezegd hebben dat die brief juist bevestigt wat in het gelaakt artikel geschreven stond. Thans weten wij dus dat, buiten die 1490 bundels die door buitengewone omstandig heden niet konden verhandeld worden (en dit cijfer is zeer gering), er onderrichtingen ge geven zijn om de vereffening te bespoedigen. Dit belet niet dat, zooals yvij het zegden, niet een geteisterde op 20 welft tot hoever zijne eigene eindvereffening gevórderd is. Gaat na, van deur tot deur, welke de ge- teisterden zijn die weten dat zij gedaan heb ben met hunne oorlogsschade, en deze zelfs die al hunne principale vergoedingen ontvan gen hebben zullen u antwoorden dat zij wel denken dat alles geëindigd is maar dat zij de uitbetaling der intresten, die zij nog moe ten ontvangen, verwachten, dat zij niet weten wanneer dit zal geschieden noch hoeveel dit bedraagt, en dat dit wel vrij lang blijft duren. Gij zult geen andere aantreffen, en niet een zal u kunnen zeggen hoeveel dit wel zou be dragen. Wij hebben ten minste nooit een geteisterde tegengekomen die in het bezit was van de omstandige beschrijving zijner reke ning met de melding dat alles bepaald ver effend is. Het feit dat onderrichtingen gegeven werden om de uitbetaling dezer intresten te bespoedigen laat ons veronderstellen dat deze beklagenswaardige toestand weldra een einde zal nemen. In afwachting, die toestand bestaat. Het ministerie van Financiën zegt ons dat de obligatiën 5 op de Beurs verhandeld worden aan 90 van de nominale waarde. Dit is zeer juist.... heden ten dage. Maar, 3 of 4 jaren geleden, toen die titels bij de massa aan de geteisterden werden afgegeven en toen deze verplicht waren ze onmiddellijk te gelde te maken, dan waren deze titels niet verhandelbaar en zeer dikwijls kon men er zich slechts van ontdoen met ze aan de helft hun ner waarde of nog min af te staan. Dit ont aardde in algemeene verslager heid. Het kwaad was zoo erg dat het ministerié overal omzendbrieven rondstuurde om te Irachten de belanghebbenden te overtuigen dat hunne titels een grootere waarde hadden dan dat Eindelijk vond het ministerie van Geldwe zen het middel om die titels aan op de beurs te doen quoteeren thans zijn zij tot 90 gestegen, maar het getal der ongelukkigen die de helft hunner vergoedingen reeds ver loren hadden was zeer groot. Dezelfde be merking geldt voor de schuldbrieven van de Maatschappij der handelaars en nijveraars. Overigens bevinden wij ons zeer op ons gemak wanneer wij over de tusschenkomsten en het persoonlijk werk van den heer Eerste Minister te spreken hebben. Degenen die, om verscheidene redenen, bij hem de zaak der geteisterden te pleiten hadden, hebben allen met voldoening bestatigd dat de heef Jaspar zich niet bepaalt bij een gulhartig onthaal maar dat hij er op zijn eer aan houdt bij zijn collega's aan te dringen opdat de genomen verbintenissen nageleefd worden. Tijde s de laatste samenkomsten onzer afgevaardigden hebben wij zelfs een welverdiende hulde ge bracht aan de hardnekkige pogingen van onzen eersten minister. Ook zijn onze critieken geenszins tot hem gericht. Ver van daar, gezien het zelfs op hem is, en op hem alleen, dat wij rekenen opdat er ons spoedig voldoe ning zou gegeven worden. Er werd immers overeengekomen dat de werken tot het volledig herstel onzer vaart en der haven van Nieuwpoort zonder eenig ver wijl zouden aangevangen worden, en de kre dieten noodig voor hunne voleinding werden, dank aan den heer Jaspar, aanstonds op de begrooting ingeschreven. Maarsedertdien zijn reeds zes lange maanden verloopen en niet een der nieuwe aanbestedingen heeft reeds plaats gehad. De Handelskamer ves tigde reeds, den 14 Mei 11., de aandacht erop dat, bij gebrek aan uitvoerders, de plannen niet konden gemaakt worden. Wij weten dat onze vaststelling den Heer Jaspar zal ontroeren. Veronderstellen wij een oogenblik dat hij in het Ypersche zij en dat wij ons op de Koninklijke Plaats bevinden zou hij niet een zeer wettige bitterheid ge voelen, en zou hij oordeelen dat het van zijnentwege een onrechtvaardigheid en laste ring ware ons te herinneren dat onze collega van Openbare Werken volstrekt aan het ge geven woord te kort komt Wij zijn overtuigd dat de Heer Jaspar ons niet zal verlaten en dat hij hier nog eens er zijn eer zal op stellen om, gezien de kredieten daar zijn, de werken aan de vaart en aan de haven zonder dralen te doen beginnen. Wij weten wel dat men een verkeerde besparing heeft gedaan met een deel van het personeel van Bruggen en Wegen naar Brugge te sturen, maar die missing kan hersteld worden. Men hoeft ons slechts den Heer Ingenieur en het bureel terug te geven. Wij rekenen ook op het belang dat de Heer Eerste Minister onze streek toedraagt, om den terugkeer van ons garnizoen te bekomen. Een eenvoudig dak op de kazerne van Yper plaatsen zal een veel kleiner en veel goed- kooper werk zijn dan een nieuwe kazerne te Oostende te bouwen. Wij hebben bewezen dat deze maatregel voor de onderrichting van het leger voordeelig zou zijn, en zelfs aange-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 1