De Belgen in Frankrijk Stad ïper - MUZitKSC iOOL St-Jozefs Beroepsschool te yper Noordwatering van Veurne En Wij Pour les Beiges de France A Monsieur qui de droit Harmonie Ypriana esprit de syathèse. Son départ y fut trés regretté. Chanoine honoraire depuis 1927, 1 éminent professeur était nommé Doyen d Ypres le 14 Septembre 192B et installé solennellement en la ville-martyre comme Curé de la paroisse primaire de St-Martin, le 3o septembre suivant. C'est dans l'après-midi du Vendredi 16 Aoüt que la population Yproise apprit son ascension a la dignité épiscopale. Et ce fut spontanément, de la part de ses ouailles, a cóté d'une manifestation d'hommages sym pathiques au nouveau Prélat, l'expression de vifs regrets pour son prochain départ. D ai anti s onze mois a peine qu'il passa parmi nous, les Yprois ont beaucoup apprécié sa piété, sa science, son accueil sympathique et son inlassable activité. Opposant a l'inaction et au laisser aller une direction vigoureuse et éclairée conscient des devoirs d'un Chef spirituel et d'un Con ducteur d'ames, il n'eut pas peur de prendre ses responsabilités avec une douce et sage énergie, et fut pour son peuple un guide sur au milieu des conflits d'opinion qui s'agitent autour de lui et qui jettent le trouble et la confusion dans le coeur et l'esprit de maintes bonnes gens. Les Enfants d'Ypres eussent été heu- reux de voir les belles cérémonies liturgiques du Sacre de leur regretté Pasteur se dérouler dans le magnifique cadre de leur Cathédrale reconstruite. Mais le temps est trop court pour l'achèvement des travaux intérieurs, et force est d'y renoncer. Nous prions Mgr Lamiroy, évêque-coadju- teur de Bruges, d'agréer avec nos chaleu- reuses félicitations, mais aussi avec nos vifs regrets pour son départ, l'hommage de notre respectueux et filial attachement. Puissetil aux cótés du vénérable Mgr Waffelaert remplir sa haute mission sacerdo- tale au milieu de la confiance et de la collaboration loyale de son clergé et de ses fidèles, pour le plus grand bien des ames dans ce vaste champ d'action du diocèse de Bruges. Ad muitos annos Ypris. Gevolg aan een voorstel van den Fleer Minister van Openbare Werken, zijn de bu reelen van Bruggen en Wegen van Kortrijk, Nieuwpoort en Dendermonde, die eenige maanden geleden afgeschaft werden, op bevel van den Ministerraad naar hunne oude stand plaatsen teruggebracht. Heel waarschijnlijk heeft men te Brussel ingezien dat het een verkeerde' besparing is een bureel van zijnen werkkring weg te nemen om hem op 5o kilometer van daar te vestigen. Misschien heeft de Ministerraad eindelijk be merkt dat dit zelfs een echte onzin, een dwaasheid was. Kortrijk, Nieuwpoort en Dendermonde hebben dus hunne bureelen van Bruggen en Wegen terug. Proficiat voor deze steden. Maar Yper Zal men ons nog lang doen wachten voor aleer ons hier de bureelen van onzen Inge nieur terug te geven Het oogenblik is geko men waarop ons schepenencollege bij de hoogere overheid handelend zal moeten op treden. Het is omdat deze bureelen hier ter plaats niet zijn, dat hen den tijd en het personeel ontbreekt om met de «uitdrukkelijke bevelen (sic) van den minister, voor wat de werken onzer vaart betreft, rekening te houden. Wij hebben dit, over drie weken, nog eens herhaald in ons antwoord aan den Heer eerste minister Jaspar Welnu, Mijnheer de Minister, zoo, niet- tegenstaande uwe uitdrukkelijke aanmaning sedert eenigen tijd reeds verzonden, de provinciale ingenieurs nog de voltooiïngs- werken der vaart niet in aanbesteding heb- ben uitgegeven, dan is het dat zij, ten ge- volge der afschaffing van het bureel van Yper, bij gebrek aan personeel niet bij machte zijn het te doen. Voor den oorlog hadden wij, voor onze vaatten en wegen, twee ingenieurs en hunne bureelen, thans hebben wij er niet een meer Er is hier dus geen spraak, Mijnheer de Minister, van slechten wil, maar van de afschaffing en de ontreddering van de diensten onzer streek. Hieruit volgt dat er voor onze vaart niets gedaan, niets in aanbesteding uitge- geven, niets begonnen wordt, dit jaar heel waarschijnlijk niets zal begonnen worden (thans zijn wij reeds in Augustus), en dat de zoo plechtiglijk genomen verbintenissen op weg zijn den hoop beloften, waarvan onze manden reeds sedert lang overloopen, te vergrooten. Nu dat de Ministerraad het nadeel bekent, door de begane fout van de afschaffing van sommige bureelen van Bruggen en Wegen veroorzaakt, moet hij tot het einde toe logisch zijn en ook aan Yper de afgeschafte diensten teruggeven. Met deze beslissing te nemen zullen de Heeren Ministers zich ook nog op een ander oogpunt logisch toonen namelijk dit waar zij hunne genegenheid tegenover onze gemartelde streek uitdrukken. Dit zal een verheugende stap wezen voor allen die hier werken voor de goede zaak, deze van de partijen der orde, deze welke, aan het hoofd van ons land, onze huidige Ministerraad vertegenwoordigt. Une dépêche de Paris annonce que d'apiès l'article 85 de laloi franqaise du3o Mars 1929, aucune justification de remploi ne sera plus admise sur les titres de créance émis avant le lcr Janvier 1929. Done, a partir du 3o Mars ig31, les sinistrés beiges en France qui n'au- ront pas rempli les obligations du remploi se- ront déchus de tous droits pour les indemnités mobilières et pour la batellerie. Un délai de trois ans est accordé pour les dommages immobiliers, de reconstruction, de remise en culture ou de reconstitution d'in- dustrie. En cas d'indivision, le délai sur la demande des ayants-droit pourra être prolon gs Pour les jugements rendus après le xtr Jan vier 1929, les sinistrés devront faire le remploi dans les deux ans, a partir du jugement défi- nitif. II n'est pas trop tót de prévenir les Beiges, réclamanten France des dommages de guerre, de ces dispositions, étant donné le temps nécessaire pour ces règlements. Ils trouveront du reste tous les renseignements utiles au ser vice annexe de l'ambassade de Belgique, 20, rue de Berri, a Paris. De kwestie van Oorlogsschade Volgens artikel 85 der Fransche wet van 3o Maart 1929 zal geen verrechtvaardiging van wederbelegging meer aangenomen worden op de titels van schuldvordering, welke vóór in Januari 1929 uitgegeven zijn. Vanaf 3o Maart 1931 zullen de Belgische geteisterden in Frankrijk die de verplichtingen der weder belegging niet zullen vervuld hebben, hun rechten verliezen op de roerende vergoedingen en op deze voor de schipperij. Een uitstel van 3 jaar wordt verleend voor de schade op onroerende goederen, voor herbouw, terug in staat stelling van landerijen en nijverheidsbe- drijven. In geval van onverdeeldheid kan het uitstel op verzoek der belanghebbenden ver lengd worden. Voor Je uitspraken gedaan na in Januari 1929, zullen de geteisterden de wederbelegging moeten doen binnen de 2 jaar vanaf den datum der definitieve uitspraak. Men ziet dat de belanghebbenden niet al te veel tijd gelaten wordt en het is goed dat de Belgen die in Frankrijk vergoeding eischen voor oorlogsschade, met die beschikkingen vertrouwd wezen. De Belgen kunnen voorts alle nuttige inlichtingen inwinnen bij den be- voegden dienst van het Belgisch gezantschap Berristraat te Parijs. Comme beaucoup d'Yprois, je passé jour- nellement a cóté du monument aux morts d'Ypres et je salue respectueusement ces vaillants qui défendirent avec tant de courage les derniers lambeaux de notre chère Patrie. Je supposais que le jardinet qui entoure le monument était soigné comme il convient. Quelle n'a pas été ma surprise, en allant dernièrement voir les couronnes déposées par les Cadets Anglais, de constater que le jardi net se trouve être en plein été d'une saleté repoussante. Non seulement les pelouses ne sont pas tondues a temps voulu et débarras- sées des ordures qui s'y trouvent, mais il se fait que les plantes de printemps sont tou- jours la criant misère et demandant des rem- plaqantes depuis plus de trois mois. Alors que les nombreux cimetières anglais regorgent de fleurs de toutes nuances sur un fonds toujours verdoyant, le petit jardinet lui, le seul que nous ayons a entretenir pour honorer nos morts, est déplorable. Lesjardins publics de la ville sont cepen- dant convenables. Des milliers d'étrangers viendront encore visiter Ypres cette année. Montrons leur que nous aussi nous honorons les disparus et que nous chérissons leur souvenir. Un bon mouvement, Monsieur qui de droit, quelques géraniums rouges et blancs, leurs couleurs, et tout un chacun sera satisfait. RA CS O. La plainte ci- dessus est parfaitement fondée. Wij vernemen dat het bestuur der Harmonie Ypriana den heer Lionel Blomme heeft aange duid als bestuurder om den betreurden Albert Van Egroo op te volgen. M. Lionel Blomme, bestuurder der stedelijke muziekschool, zeer bekwame en talentvolle muzikant, zal voorzeker die schoone maat schappij besturen tot voldoening van alle ware lielhebbers van schoone muziek. Wij bieden hem onze hartelijkste geluk- wenschen. Plaats van Schrijver-Schatbewaarder, wedde 1200 fr., vragtn laten geworden vóór I September aanstaande aan M'. Van Nieu- wenhove, Voorzitter van den Beheerraad. Kostelooze dagleergangen (alle werke- dagen van 8 tot 18 u.) voor alle ambacht van hout en ijzerbewerking teekenen, meu belmaken, schrijnwerk, timmeren, model- maken, draaien, pas werk, mekaniek, elec- triciteit, enz. (theoretisch en praktisch). Kostelooze Zondagleergangen (van 8 tot i3 u.) voor alles wat den kleermakers- stiel aangaat maatnemen, patroonteekenen, snijden, confectie en aanpassen. Begin van 't schooljaar Maandag 16 september. Inschrijvingenen inlichtingen bij den Bestuurder, 5, St-Jacobstraat, Yper, best s Zaterdags of 's Zondags, voornoen. De Regie der Noordwatering van Veurne, heelt de eer de eigenaars die 3o Hectaren grond in gezegde Watering bezitten tot eene gewone Algemeene Vergadering bijeen te roepen, welke zal plaats hebben in het Stad huis te VEURNE, op Dinsdag 3 September naast, om 10 1/2 uur 's morgens. DE REGIE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2