Het Belfort te Yper et Ie lifter» ligomar Vooruitzicht SLe et nestent les meilleurs des APERITIFS De Zeekust en de Feestelijkheden ter gelegenheid van de 100' verjaring geteisterde eigenaars ondervinden dit sedert geruimen tijd. Met reden verzetten zij zich tegen de verplichting van bewijzen van over name te leveren, aangezien zij zich in een gansch anderen toestand bevinden dan de gewone overnemers. Wie een huis herbouwde, richtte natuurlijk volle muren geen halve op, langs 's buurmans kant. Toen de buurman, op zijne beurt, zijne woning heroprichtte, betaalde hij de heltt der waarde van den reeds bestaanden vollen zijgevel. Dat was de eenvoudige en onver mijdelijke toepassing van art. 661 Furgerlijk Wetboek. Daaruit kon toch geen nieuw recht voort komen Immers, vóór de verwoesting waren alle muren reeds mandeelig de erfdienstbaar heid werd door het verdelgingswerk geschorst, maar herleefde zoohaast de herbouwing vol trokken was (Zie art. 703 en 704 B. W In dit opzicht is er eigenlijk niets veranderd. Dat zegt de gezonde rede. Hoe zonderling dit ook klinken moge, zeggen wij dat die nieuwe muren... niet nieuw zijn enkel vernieuwd. Moesten al de geteisterden tegelijkertijd en volgens de vroegere afmetingen herbouwd hebben, er zou immers geene vereffening van mandeeligheid plaats gehad heb.ben. Wij den ken zelfs dat, wanneer twee bouweigenaars tegelijkertijd bouwen op eene plaats waar vroeger niet gebouwd werd, en zij de gemeen- schappelijke muren gezamenlijk optrekken, er geen spraak van registratierecht zijn kan, want dan is er immers ook geen afstand van onroerend goed. B :merken wij hierbij, dat de rechtbanken voor oorlogsschade,enkel de helft der scheids muren aan de geteisterden toekennen, zonder er zich over te bekommeren wie eerst her bouwd heeft. Bij het berekenen der oorlogsschade, werd rekening gehouden met verscheidene onkos ten, zooals honorarium van bouwmeester en toeziener, maar men kon de mutatierechten (7.80 t. h.) niet voorzien. Anders zouden de geteisterden deze rechten voorzeker bij hunnen eisch gevoegd hebben, want ook die onkosten behooren tot degene, welke door het bouwen noodzakelijk gemaakt werden. Nu is het te laat en het. ware onzes inziens hoogst onrecht vaardig deze mutatierechten den geteisterden op te leggen. L. T. De herstellingswerken aan het Belfort te Yper zijn sedert kort stilgelegd omdat, naar het heet, de puinen veel meer beschadigd zijn dan men dacht. Het Staatsbestuur had zich bereid ver klaard. voor de volledige herstelling van dit Belfort eene totale vergoeding van 2.372 884 fr. toe te kennen en ook de gebeurlijke bijkomende, kosten te zijnen laste te nemen, mits de stad de hieromtrent voorgestelde overeenkomst zcu goelkeuren. Eene aanbesteding werd uitgeschreven voor de gedeeltelijke herstelling en nadat deze was toegewezen aan den laagsten bieder, werd voorgesteld dezen ook de volledige herstel lingswerken op te dragen Daar er tot heden geen overeenkomst kon bereikt worden nopens den prijs hiervan en anderzijds het stadsbestuur de voorgestelde overeenkomst met den Staat nog niet heeft goedgekeurd, vraagt men zich af hoe lang de werken hierdoor zullen stilliggen. (De Bouwkroniek). on* to u jours été Het Zomerseizoen 1929 behoort alreeds tot het verleden, het vreemdelingenverkeer heelt een einde genomen, de scholen zijn heropend en stilaan gaat alles onze oude wintergewoon- ten te gemoet. Wat heeft dit Zomerseizoen voor België opgeleverd In de bijzonderste verkeercen- trums heeft eenieder er wel genoegen mede Kortaf gevraagd, was dit seizoen voor handel en kleinnijverheid zoo winstgevend als voor gaande Zomerseizoenen Het Brusselsche blad L'Indépendance Beige in zijn nummer van iD September, geeft ons hierover eenige toelichtingen in een artikel onder hoofding De vreemdelingen in Bel dë Waarom boeken onze groote gasthoven een vermindering in het getal vreemde bezoekers? Alle gasthoven en allerhande handelshui zen, met vreemdelingenverkeer rechtstreeks in betrekking, moeten dit jaar eene verminde ring boeken voor wat aangaat het getal vreemde bezoekers. Wij willen hierdoor niet gewagen over een slecht seizoen, maar 't was min goed dan sommige voorgaande. Wat te vreezen valt, en zulks is den indruk in de bevoegde mid dens, 't is dit die achteruitgang zich van jaar tot jaar meer zou doen gevoelen, indien wij zelf ter plaats er niet voor zorgen zouden en niet gelukken de noodige maatregels tot verweer te nemen. Welke zijn de oorzaken van het verval Wij stellen een eerste vraag aan de meest bevoegde lieden Is België sedert den wapenstilstand genoeg, mogelijks te veel bezocht geweest Dit niet, klinkt het antwoord, maar het verblijf der vreemdelingen is van korteren duur. Het weg en weer reizen schijnt veld te winnen en in getalsterkte aan te groeien en toch komt de vraag naar verblijfkamers in vermindering. Bij middel van al de reisagentschappen, en namelijk de amerikaansche, wordt het reizen meer en meer als een gewone nijverheid uit gebaat, waar alles zoodanig rap moet gaan dat men om zeggens gansch Europa op vijf tien dagen tijd doorloc pen moet. Verders daagt er nieuwe mededinging op ten onzen naaeele. België en Frankrijk, om reden van de oorlogsverwoestingen, hebben sedert den wapenstilstand het meest de vreemdelingen aangetrokken. Alle mogend heden, en in 'c bijzonder Amerika en Enge land, leverden duizenden en duizenden be zoekers op. Intusschen bleef Duitschland en omliggende streken ongeroerd, onbezocht en als verlaten. Duitschland echter, dat enkel in een schijn slaap lag, miek intusschen propaganda, spaar de noch middels noch geld en nu beginnen de gevolgen dier kostelijke, wijd uitgestrekte werking zich bij ons te doen gevoelen. Alle overzeesche vaartmaatschappijen duiden een aangroei van reizigers naar Europa aan, en toch hebben België en Frankrijk een minder getal Amerikaansche bezoekers aan te stippen en daarbij een korter verblijf voor diegene die onze streken nog doorreizen. Een tastbaar voorbeeld van Duitsche pro paganda werd mij, door den eigenaar een onzer grootste Brusselsche gasthoven, ter hand gesteld, en dit onder vorm van een boekje getiteldEuropean Goodwill Tour uitgegeven te Chicago. De wegwijzer, er in vermeld, duidt de vol gende steden aan Bremen - Postdam - Ber lijn - Dresden - Prague - Weenen - Budapest - Salzburg Innsbiück - Munich Rottenburg- Nuremberg - Coblentz - Heidelberg - Wies baden - Keulen - Brussel Parijs - Cherbourg. Dus door duitschen bril gezien, bevat zoo eene reis in Europa, op negentien vermeldin- g in, die van zestien duitsche steden of onder duitschen invloed enkel drij andere \Vj. onder Brussel met één dag en nachtver', als voldoende. De gevolgen van zulk eene reis komen kl- blijkend voor. Europa, voor dit soort re gers, is bijna uitsluitelijk door Duitschf verbeeld en 't is onder den indruk van de sche gebruiken, duitsche gewoonten, duit; zeden, duitsche handels en nij verheidskrac dat die reizigers de terugreis ondernemen hunne gevaarten aan hunne medebevolkir weten mede te deelen. Verder, in hunne 1 binnenlandsreizen, wordt dien indruk d ingeprent. In alle groote amerikaansche hoven, wordt, samen met de briefwisselu kosteloos aan ieder reiziger dagelijh een bl ter hand gesteld La Revue Nomade waarin Duitschland ver het meest en grootste propaganda weet te maken. Wat vermag België daartegen te doen Wat doet het tot heden, in 't vooruitzie van 1930, om, ter gelegenheid van de vierin der honderdste verjaring onzer onafhankelijk heid, ter gelegenheid der tentoonstellinge: van Antwerpen en Luik en ook ter gelegei heid der talrijke historische feesten di ten allen kante zullen ingericht worden, het vreemdelingenverkeer in de grootste maat mogelijk naar hier te richten Ik heb hier niet voor doel te wijd uit te breiden en op te zoeken wat er van wegens landsbestuur, provinciale besturen, gemeen teraden of bijzondere maatschappijen reeds op touw is gezet om hierin te gelukken, i: 't voordeel van 't land en ten batè bijzonder lijk van de meest bekende verkeercentrums. Wat ik beoog is enkel en alleen het belang van Yper. Wat is er in dit vooruitzicht te Yper reeds gedaan, wat zou er kunnen daan zijn en wat zal er met der daad gedaan worden Ik zal niet beweren dat er tot heden niets is gedaan geweest, dat ware immers te vermetel van mijnentwege. Alleen kan ik zeggen dat ik hierover in de drukpers nog niet het minste woord heb vernomen, zelfs niet in 't Ypersche, waaraan ik geabonneerd ben en dat ik altijd van 't eerste tot 't laatste met veel zorg door blader. Ik kan hieruit enkel veronderstellen dat over de wei king van dien aaid nog niéts openbaar is medegedeeld gewetst, en noch tans zulke werkingen hebben met de groots! ruchtbaarheid alles te winnen. Yper leeft in deze tijden een gezaimolijk leven met onze bijzonderste badplaatsen Daar ziet gij dagelijksch, in 't seizoen, menig vuldige uithangborden de rondreizen naar Yper en de slagvelden meldende. Gelukkig was ik, over eenige dagen nieuws te lezen nopens een propaganda, door het verbond dier badplaatsen ondernomen, in 't vooruitzicht van 't aanstaande seizoen. L'Etoile Beige, in datum van 2911 Oogsf deelde 't volgende mede Aan de Zeekust Het verbond der Belgische badplaatsen heeft een film doen opmaken waarop aï de merk waardigheden der Belgische Zeekust zullen verschijnen. Het eerste deel, De Panne tot Nieuwpoort voorstellende, is volledig opgemaakt. Men is aan 't werk voor Oostende en zijn omliggende. Die film zal omstreeks den i5 September af gemaakt zijn, en melding geven van den maal- dienst Douver-Oostende. Die film zal in al onze landelijke cinemas en ook in die van minstens vijf andere landen vertoond worden. In het paviljoen der Zee kust, dat in de tentoonstelling van Antwerpen zal opgericht worden, zal hij in ig3o, gedu rende gansch den tijd der tentoonstelling) dagelijksch voorgedragen worden. der Belgische Onafhankelijkheid Het teestcomiteit heeft, zooals op voorhand beslist was, gedurende de laatste weken haf® y 1 1 --■ -V... F p

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2