Fédération des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres Séance du 8 Septembre 1929 in Januari ig3o, zooniet, volgen? een ministe- rieelen omzendbrief die onlangs naar al de agenten der schatkist gestuurd werd, zullen zij ten voordeele van den Staat verjaren. Vroeger werd er, door de Federatie, den geteisterden aangeraden deze blauwe titels niet uit te wisselen, doch daar de voorwaarden van uitwisseling veel voordeeliger en de obli- gatiën aan drager thans aan een hoogen koers op de Beurs gekwoteerd zijn, bestaat er nu hoegenaamd de minste reden niet meer om deze bewerking niet te doen. Integendeel, daar de blauwe titels met verval bedreigd zijn, hebben de geteisterden, die er nog in hun bezit zouden hebben, er alle belang bij deze zonder verderen ui-stel te laten uitwisselen. De heer advokaat Butaye is echter van oordeel dat, in tegenstiijd met den ministe- rieelen omzendbrief, het alleen de titel is die na de vijf jaar vervalt en niet de schuldvorde ring zelf die enkel na dertig jaar vervalt. De belanghebbenden zouden desnoods dus nog kunnen aanspraak maken op een nieuwen titel. Het meerendeel der blauwe titels, die nog in omloop zijn, behooren toe aan een onver deeldheid en kunnen niet uitgewisseld worden omdat een der belanghebbenden om d'een of d'andere reden weigert te teekenen. De heer Geuten raadt de geteisterden aan, die in dit geval verkeeren, zich opnieuw naai de Rechtbank voor Oorlogsschade te wenden en te vragen dat de titels zouden gesplitst worden. Hij is ook van meening dat de titels die ter uitwisseling werden neergelegd, maar waaraan de ministeriëele bureelen nog geen gevolg gegeven hebben, niet kunnen vervallen. Ten einde de belanghebbenden gerust te kunnen stellen, stelt hij voor hierover naai den heer Minister te schrijven en die zaak in de aanstaande vergadering opnieuw te be spreken. 2) Registratierechten op de scheidsmuren De heer Senator Bruneel de Montpellier, die met den heer Minister over die belangrijke kwestie ondeihandelde, heeft de verzekering gekregen dat zij zoo goed of geregeld is en dit ter algeheele voldoening der geteisterden. Een omzendbrief wordt gereed gemaakt en zal binnen kort aan de ontvangers der registratie verzonden worden opdat zij voortaan geen registratierechten meer zouden ontvangen op gebouwen die met oorlogsschade heibouwd werden. Zoodra die omzendbrief officieel verzonden is, zal de Federatie den heer Minister een brief van bedanking sturen. 3) De Onderstanden Staat der werken. Sommige gemeenten lichten zich tot den heer Voorzitter der Federatie om te weten waar zij zich moeten wenden voor het behou den van onderstanden. Uit ingewonnen inlich tingen blijkt dat de vragen van dien aard rechtstreeks moeten gedaan worden aan den heer Tyoerghein, ontvanger der Registratie en Domeinen, üudezakstraat, 5y, te Brugge. Voor het aankoopen echter van den afval der afgebroken onderstanden of voor alle ar.dere inlichtingen, mogen de belanghebbenden zich wenden naar de Lombaardstraat, nr 12, te Yper, waar de maatschappij die zich met het afbreken der onderstanden gelast een bureel heeft. Verscheidene der tegenwoordige afgevaar digden klagen er over dat de weiken van afbraak en opruiming zoo traag vooruitgaan. De puinen der onderstanden, die over jaren afgebroken werden, blijven nog steeds liggen en op andere plaatsen komen'twee, drie werk lieden voor een dag of ten hoogste twee dagen werken en laten dan alles in den steek, zoodat de onderstand alsdan een grootere oppervlakte bekleedt dan vroeger. Nu de oogst af is ware het hoogst wenschelijk de werken zoo spoedig mogelijk te zien vooruitgaan, doch de Maat schappij schijnt er weinig aanleg op te hebben niettegenstaande zij vroeger verklaarde met de beste gevoelens bezield te zijn en de Fede ratie der Geteisterden alles gedaan heeft wat mogelijk was om haar behulpzaam te wezen. Eens te meer blijkt het dat de maatschappij niet werkt om dienst te bewijzen maar alleen en uitsluitend om geld te verdienen. De belanghebbenden, die door de nalatig heid der Maatschappij zouden benadeeligd zijn of die eenige gegronde klachten te doen hebben, zullen goed handelen met de feiten omstandig ter kennis van den heer registratie ontvanger Tyberghein te brengen, 4) De heropbeuring der verwoeste gewesten en het akkoord van Den Haag Wenschen en V oet- stappen. Nu dat de heeren Ministeis Jaspar en Houtart uit Den Haag terug zijn en de kwestie der oorlogsschulden geregeld is, is het oogen- blik gekomen om ook eens en voor goed den toestand der verwoeste streek te vereffenen. De heer Veimeulen stelt voor dat een afvaardiging van de Federatie der Geteister den een ministerieel verhoor zou vragen om zoo mogelijk voor al de kwesties, die de ver woeste streek aanbelangen, een bepaalde oplossing te bekomen. De aanbestedingen voor het herstellen van de vaart van \pef naar den Yzer zijn gereed maar nog niet goedgekeurd, met de Hallen van Yper wordt geen vooruitgang gedaan en wij wachten nog steeds op den terugkeer van ons Bataljon, onze Rijschool, onze Weldadigheidsschool, ons Museum Merghelynck, het Koninklijk Gesticht van Meessen en zooveel van onze andere vooroorlogsche inrichtingen. De heeren Butaye en Geuten sluiten zich bij dit voorstel aan en, samen met de Handels kamer van Yper, zal de Federatie der Ge teisterden een onderhoud vragen met al de ministers. Aan den heer Senator Biuneel de Montpellier en aan de Handelskamer van Nieuwpoort zal er gevraagd worden om zich bij de afvaardiging te willen aansluiten. 5) De toestand der gemeentewegen In de laatste vergadering, over twee maan den, werd reeds over die kwestie gehandeld. Wanneer de Staat zijn banen herstelt, wordt het verkeer langs de gemeentewegen afgeleid. Deze, tegen het druk verkeer minder bestand, worden in korten tijd gansch stuk gereden en het herstellen ervan valt dan uitsluitend ten laste der gemeenten. Het ware rechtmatig dat de Staat hierin zou tusschenkomen, doch wanneer de gemeenten een toelage vragen blijft hun schrijven zonder gevolg. De heer Geuten is van meening dat dit geen kwestie is die de oorlogsschade aanbelangten dat de gemeenten, tegen de afleiding van het verkeer op hare banen, verzet moeten aan- teekenen en door toedoen van de volksver tegenwoordigers hierover een interpellatie zouden moeten doen indienen. Er wordt ten slotte besloten over die kwes tie insgelijks te bandelen tijdens het ministe rieel verhoor. 6) Wenschen voor de dagorde der aanstaande vergadering. Tijdens de aanstaande vergadering, die den tweeden Zondag van October zal plaats heb ben, zal er nogmaals gehandeld worden over de uitwisseling der blauwe titels, de kwestie der onderstanden, de registratierechten op de scheidsmuren en den toestand der gemeente wegen. Mogelijks zal het ministerieel onderhoud, tusschen hier en dien datum, reeds plaats gehad hebben en zullen verscheidene dier kwesties bepaald kunnen opgelost worden. De zitting wordt hierop te 16 u. opgeheven. o COMPTE- RENDU La séance est ouverte a i5 heures sous la présidence de M. I'avocat Arthur Butaye. Prennent place au bureau MM. H. Vermeu len, Président de la Chambre de Commerce et d'Industrie d'Ypres, et L. Geuten, Direc. teur de la Société Coopérative pour domma. ges de guerre La Vallée de la Lys Wervicq. MM. Dr H. Brutsaert, membre de [a Chambre des Représentants, G. Bruneel de Montpellier, sénateur, et I. Deleu, bourg. mestre de Messines, étant empêchés, se sont fait excuser. 1) Examen de la situat on. Les litres bleus. Pour l'arrondissement d'Ypres environ 70 titres, d'un montant total de 35o.ooofr.env.,se trouvent encore entre les mains de l'agent du Trésor. Tous ces titres doivent être échangés, au plus tard pour le ir Janvier ig3o, contre des obligations au porteur, sinon ils seront prescrits au profit de l'Etat, en vertu d'une circulaire ministérielle envoyée récemment a tous les agents du Trésor. II y a quelques années, la Fédération avait conseillé aux sinistrés de ne pas échanger ces titres, mais comme les conditions d'échange sont plus avantageuses maintenant et qu'a présent ses titres sont cotés a la Bourse a un prix satisfaisant, il n'existe plus aucune raison de ne pas faire cette opération. Ces titres, appelés communément les titres bleus, étant meuacés de prescription, les intéressés qui en détiendraient encore ont tout intérêtde les échanger sans plus de retard. Toutefois M. I'avocat Butaye est d'avis que, contrairement a ce que stipule la circu laire ministérielle, seul le titre peut être prescrit après cinq ans et non la créance. Celle ci n'est atteinte de prescription qu'au bout de trente ans. Les sinistrés pourraient dor.c, au besoin, encore faire valoir leurs droits pour l'obtention d'un nouveau titre. La plupart des titres bleus encore en circu lation appartiennent a des indivisions et ne peuvent être échangés du fait que l'un des bér.éficiaires refuse pour un motif quelcoaque de signer les pièces. M- Geuten conseille aux sinistrés, qui se trouvent dans ce cas, de soumettre l'affaire a nouveau au tribunal des dommages de guerre ét de lui demander de vouloir scinder le titre litigieux. II est également d'avis que les titres qui seraient déposés en vue de leur échange, mais auxquels les bureaux ministériels n'au- raient pas encore donné de solution, ne pou - ront être prescrits au ir Janvier prcchain. Afin de tranquilliser les intéressés a ce sujet, il propose d'écrire au Ministre au sujet de cette question et de remettre ce point a l'ordre du jour de la prochaine assemblée- 2) Droits d'enregistremer.t sur les tnurs mitoyens. Grace a l'intervention de M. le Sénateur Bruneel de Montpellier cette importarte ques tion est sur le point a'être résolue en faveur des sinistrés. Une circulaire est préparée et sera envoyée incessamment aux receveurs de l'Enregistrement et des Domaines pour que dorénavant ils ne percoivent plus de droits d'enregistrement pour les batiments recon- struits avec dommages de guerre. Sitót que cette circulaire sera officiellement envoyée, la Fédération écrira une lettre de remerciments au Ministre. 3) Les Abris Avancement des travaux. Plusieurs communes ont écrit a M. ,1e sident de la Fédération pour savoir oü elles doivent s'adresser pour obtenir l'autorisation de conserver certains abris. II résulte des renseignemmits pris que les demandes de ce genre doivent être adressées directement a M. Tyberghein, receveur de l'Enregistrement et des Domaines, 57, rue du Vieux Sac, a Bruges. Pour l'achat de débris provenant de la démolition des abris ou pour tous autres ïenseignements, les communes ou lesparticu- liers peuvent s'adresser au bureau de Société concessionnaire, rue du Lombard, l2> a Ypres. Plusieurs des délégués présents se plaigne11'- de ce que les travaux de démolition et de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2