1 Gemeenteraad van Yper Yerslag der Zitting van Maandag 16 September 1929 De vergadering wordt korts na 18 uur geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Sobry, bur gemeester-voorzitter, Declercq, Lemahieu en D'Huvettere, schepenen Van Nieuwenhove, Vandamme, Capoen, Laton, Missiaen, Bon net, Leuridan, Soete, Delahaye, Coutelle en Vergracht, raadsleden Versailles, secretaris. 1. Proces verbaal der zitting van 12" Augustus 1929. De heer secretaris geeft lezing van dit pro ces-verbaal, waarna het zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. M. Vandamme. Op 16 Juli werd door het Kristen Werkersverhond een vraag gedaan opdat de stad voor 25 °/0 zou tusschenkomen in den aankoop van werkmanswoningen. Sindsdien is het reeds de tweede maal dat de gemeenteraad vergadert en het spijt mij dat dit punt op de dagorde nog niet werd gebracht. M. Sobry. Gij weet dat wij op het punt staan de begrooting voor ig3o op te maken. Uw voorstel zal een nieuwe uitgaaf voor de stad teweeg brengen, daarom hebben wij het geraadzaam geoordeeld dit samen te onder zoeken en te zien welke ontvangsten wij hier in de plaats zullen kunnen stellen. M. Vandamme. Zoo dit niet besproken wordt, weet gij niet of het voorstel aangeno men is en het noodig is hiervoor een krediet in de begrooting te voorzien. Volgens mij is dit nogmaals een uitvluchtsel om de zaak voor een jaar uit te stellen. M. Sobry. In 't geheel niet, vermits wij van zin zijn dit samen met de begrooting te bespreken. 2. Stedelijk kerkhof Gr on dv er gunning en. Een aantal gevraagde grondvergunningen worden, mits de gewone vergoeding ten voor- deele van den Openbaren Onderstand, een parig aangenomen. 3. Stadseigendommen Verkoop van een perceel grond aan Ons Onderdak De maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen Ons Onderdak in een schrijven aan het stadsbestuur gericht, vraagt een onregelmatig perceel stadsgrond, gelegen op het Ruiterskwartier, te mogen koopen aan den prijs van 10 fr. den m2. Dit driehoekig perceel, ter grootte van ongeveer 307 m2, is een overblijfsel van den grond die vroeger aan voornoemde maatschappij door de stad werd afgestaan. Thans kan het voor de stad maar zeer weinig belang meer opleve ren en hierom stelt het schepenencollege voor deze vraag in te willigen. M. Van Nieuwenhove. Pourquoi cela n'a-t il pas été prévu et ne pas avoir cédé cette parcelle en même temps que l'autre terrain M. Sobry. Omdat het stichtersaandeel der stad in die maatschappij slechts 33.000 fr. bedroeg. Zoo werd er maar 3.3oo vierkante meters grond, gerekend aan 10 fr. den m2, als aandeel der stad aan Ons Onderdak afge staan. Dit voorstel'wordt hierop eenparig gestemd. 4. Openbare werken Maken van velo- banen Aanbesteding Procés verbaal. Vcor de openbare aanbesteding voor het maken van wielerbanen iar.gs de buurtwegen Yper Komen, Yper-Pilckem en Stjan-Zille beke, die plaa1^ had den 3o Augustus 11. werden vier aanbiedingen gedaan, namelijk deze der heeren Beun Daniel, van Yper, met 84.022 fr. Mahieu Henri, van Yper, met 99-5oo fr Titeca Victor, van Yper, met 102.750 fr. en Maerten Abdon, insgelijks van Yper, met g6.g5o fr. Daar de heer Beur. Da:.iel de laagste aan bieder is, stelt het schepenehcollege voor hem als aanbesteder uit te roepen. Dit voorstel wordt algemeen goedgekeurd. 5. Overeenkomsten voor oorlogsschade be treffende a) Belfort b) Noordvleugel der Hallen c) Bibliotheek. De heer schepen Declercq, die zich bijzon der met die kwestie der oorlogsschade heeft bezig gehouden, geeft lezing van de overeen komst die met de Rechtbank voor Oorlogs schade getroffen werd voor het herstel van ons Belfort. Hieruit blijkt o. m. dat, voor het volledig herstel van het Belfort, de Staat een vergoeding van 2372.844 fr. toekent,.en dat de vroegere bepaling, waarbij de werken onder, de verantwoordelijkheid der stad uitge voerd werden, veranderd is. M. Missiaen. Ik zou hieromtrent willen weten hoe het staat met het honorarium van den bouwmeester. M. Declercq.— Dit wordt, alsmede het toe zicht over de werken, rechtstreeks door den Staat betaald. M. Van Nieuwenhove. Dans eet accord il est prévu aussi que si les prix des matériaux ou les salaires augmentent au cours des tra- vaux, il pourra être accordé un supplément d'indemnité aux entrepreneurs. Dans ces con ditions il n'était pas nécessaire de faire une entreprise. M. Leuridan. Het bijzonderste is dat wij voldoening krijgen op de verandering door den heer Missiaen gevraagd en dat de verant woordelijkheid der stad wegvalt. De voorgestelde overeenkomst wordt hierop eenparig gestemd. Voor het herstel van den Noordvleugel der Hallen werd met den Staat juist dezelfde overeenkomst getroffen. Hier nochtans geldt het een aangenomen aannemer, maar deze zal dus even wel varen als den aannemer van het Belfort. In die voorwaarden zullen beide werken om zegger.s in regie uitgevoerd worden. Deze overeenkomst wordt eveneens met algemeenc stemmen goedgekeurd. Voor de bibliotheek kent de voorgestelde overeenkomst een vergoeding toe van 67.111 fr. zonder herbeleg en i5.862 fr. met herbeleg, waarvoor het coëfficiënt 3 is toegestaan. Dit geeft een gezamenlijke vergoeding van 114.697 fr. De heer schepen Declercq is van oordeel dat dit cijfer mag aanvaard worden, gezien er vroeger veel dingen te wenschen lieten in de Bibliotheek. Dit wordt zonder bespreking aangenomen. 6. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een gunstig advies over een beraad slaging door haar genomen om een perceel grond van 44 a., uit een grooter perceel van 1 ha. 38 a. 80 ca. genomen en gelegen te Voormezeele, te mogen verkoopen aan den instelprijs van i3.5oo fr. Ten voordeele van deze vraag om varkoop haalt de Commissie van Openbaren Onderstand hare gewone be weegredenen aan, te weten dat zij ter regeling harer oorlogsschade een akkoord gesloten heeft met den Staat en hiervoor een inschrij ving op het Grootboek der Openbare Schuld bekomen heeft, dat zij om hare gestichten te kunnen herbouwen van het Ministerie de toe lating kreeg een deel harer onroerende goede ren te verkoopen, dat zij r eds vele landen verkocht heeft maar dat de opbrengst ervan, gevoegd bij den jaarlijkschen intrest van 600.000 fr. die de inschrijving op het Groot boek oplevert, onvoldoende is om dit herstel te verwezenlijken. De heer voorzitter is van oordeel dat het gedane aanbod, om dit perceel land aan te koopen, voordeelig is aan de Commissie van Openbaren Onderstand en dienvolgens vraagt hij dat de raa 1 het gevraagde gunstig advies zou willen uitbrengen. M. Missiaen. Telkenmale de Commissie van Openbaren Onderstand gevraagd heeft grond te mogen verkoopen, heb ik mij er telkens tegen verzet. Ik denk dus hier de rede nen niet meer te moeten aangeven waarom ik deze vraag niet zal stemmen. Maar tegenover deze gedurige vragen om land te verkoopen, vraag ik mij af hoe de heer schepen van finan ciën zijn vroegere bewering verrechtvaardigt. De heer voorzitter zegt ook dat het een goede zaak is voor den Openbaren Onderstand, ik echter ben overtuigd dat het een zeer slechte zaak is. Immers moest d ze grond opnieuw verpacht worden, dan zou de huurpnjs niet meer, zooals nu, 3oo 'fr. maar 1000 fr. per hectaar bedragen, Nog ééns, de Commissie van Openbaren Onderstand heeft een nadee- lige overeenkomst gesloten en een onvoor zichtige daad begaan met haar kapitaal te laten vastleggen. M. D'Huvettere. Dit kapitaal is geenszins verloren zooals de heer Missiaen het meent en verders is men algemeen t'akkoord dat de prijzen der goederen ten hoogste zijn en het nu het gepast oogenblik is om te verkoopen. Mijne stem zal echter ontkennend zijn, als enkele beteekening van protest tegen de on uitlegbare beslissing van de Commistie van den Openbaren Onderstand, bij dewelke zij het eeuwenoude gesticht der weezen, gezegd sloetsen, opgericht in het midden onzer stad, nu zoude overbrengen op een grooten afstand van deze. laatste, uicttcg. nsta m L dat zij te midden der stad opperbest geschikte en on gebruikte bouwgronden bezit. Het is een plicht voor alle Yperlingen van mede te werken om onze stad op te beuren, te verbeteren en te verfraaien, de menige be staande bouwgapingen aan te vullen door schoone gebouwen zooals het Nazareth en terzelfdertijd een groote gemakkelijkheid, zooals voor dezen, te verschaffen aan onze arme weezen tot het bijwonen van allerhande onderwijs-, vak-, nijverheid-, muziek- en zwemscholen, en hen een betere toekomst mogelijk te maken, te meer dat eene land bouwschool reeds te Wytschaete is ingericht. M. Leuridan. Ik zal ook deze vervreem ding niet stemmen, omdat deze nieuwe vraag van verkoop de tactische voortzetting schijnt te zijn van een vooropgezet plan om perceel na perceel te verkoopen. M. Sobry. Ik blijf bij mijn gedacht dat het een voordeelige zaak is, immers wanneer men het plan beziet, bestatigt men dat de Commissie van Openbaren Onderstand nog in 't bezit blijft van het grootste gedeelte grond, en zoo wordt er aan een werkman de mogelijkheid gegeven daar een huis te bou wen. Een tweede bemerking werd gemaakt nopens het herstellen der gestichten van den Openbaren Onderstand. Welnu, zonder ver- kooping van landen is het haar niet mogelijk dit te doen. Er werd ook gezegd dat men deze verkooping niet zal stemmen omdat de Commissie van Openbaren Onderstand hier ter stede een gesticht niet herbouwt. Dit gaat thans de zaak niet aan en nu is er alleen kwestie te weten of de Commissie van Open baren Onderstand ja of neen mag verkoopen en een mensch gelukkig maken. M. Bonnet. Zonder daarvoor in een buitengemeente te moeten gaan, zijn er hier in stad veel ongelukkigen die de Commissie van Openbaren Onderstand zou kunnen ge lukkig maken. De vraag van den Openbaren Onderstand wordt hierop ter stemming gelegd. Stemmen ja MM. Declercq, Lemahieu, Van Nieuwenhove, Delahaye, Vergracht en Sobry neen MM. D'Huvettere, Laton, Missiaen, Bonnet, Leuridan, Soete en Cou telle onthouden zich de heeren Vandamme en Capoen. Het is dus een ongunstig advies dat uitgebracht wordt. 7. Openbare Onderstand Openbare ver kooping van grond. Een tweede vraag van den Openbaren Onderstand strekt tot het verkoopen van een perceel deels land. deels maaigras, eener grootte van 20 aren en genomen uit een groo ter perceel van 80 aren, insgelijks te Voor mezeele gelegen. Op dit perceel is een voor- loopige woonst gebouwd en de openbare verkooping zou geschieden op den instelprijs van 7g5o fr. Op die vraag wordt eveneens, bij zelfde stemming als hiervoren, een ongunstig advies uitgebracht. 8. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van een huis. Het huis nr 5 der Casselstraat werd vroe ger, in openbare verpachting, verhuurd voor de overdreven pachtsom van 2600 fr. 's jaars aan den heer Vanneste. Deze laatste vroeg overlaatst van zijn pacht te mogen ontslegen zijn en een akkoord werd gesloten tusschen den Openbaren Onderstand en den heer Vynckier die bereid was de som van 20c o fr. te betalen als pacht voor dit huis. De heer Vanneste aanvaardde het verschil van pacht som voor de drie nog te loopen jat en z'jner pacht op te leggen en te dien einde een waar borg van 2000 fr. te storten. Nu echter is de heer Vanneste naar Parijs gevlucht zonder zijne verplichting na te komen. Hierdoor kan het gesloten akkoord niet meer uitgevoerd worden en de Commissie van Openbaren Onderstand vraagt thans de toelating tot een nieuwe openbare verpachting van dit huis te mogen overgaan. M. Ddxhaye. In de laatste zit i .ig hebben wij de verpachting van dit huis aan M. Vyn ckier goedgekeurd. De sleutel is hem zelfs ree s gegeven geweest, zoodat de Opei ba e Onderstand h m dus wel als pachter aanzat Door die nieuwe beslissing staat die man nu zonder huis. Ik weet niet waarom de Com missie van Openbaren Onderstand hare eerste beslissing niet volhoudt, gezien zij zelf bekent dat 2600 fr. een overdreven pachtsom is en zij mee den heer Vynckier reeds over eengekomen was. Ik ben zeer teleurgesteld te zien dat nu een nieuwe besl s ing genomen wordt, waardoor die man zonder woning valt op een oogenbhk dat de huizen zoo zelozaam zijn Om die redenen zal ik tstomme.:. M. Vandamme. - Ik ben volledig t'akkoord

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3