Nos Musiciens Aanbesteding Openbaren Hof Museum Eerste Schenkers La Belgique Prévoyante Konijnen- m jtadirlidiieiarsöiHHi 1 2 - iiiwwr mm précédés de leurs drapeaux et de la musique, au monument des morts Yprois oü le général Jackson déposa une magnifique couronne sur laquelle la croix de guerre américaine était épingiée. Après une minute de recupillement la musique joua a nouveau la Brabangonne» et l'hymr.e national Am ricain. M. le bourg- mestre remercia en quelques mots la Dedi cation Party pour l'hommage rendu a nos morts- Les Américains sont partis ensuite via St.fulien Poelcapelle, oü se trouve le monu ment des Canadiens, pour regagner la Capi- tale. Jeudi ils ont assisté a l'inauguration du pont de Eyne sur l'Escaut, don offert a la Belgique par l'état d'Ohio pour commémorer l'exploit de la 37e Division, et le Vendredi ils ont quitté la Capitale pour se rendre en France, oü ils visiteront également les anciens champs de bataille. On a souvent tort de sous-estimer le talent de ses concitoyens, en s'appuyant sur le vieil adage Nul n'est prophéte en son pays. Sans être animés d'un esprit de clocher étroit et exclusif, nous avons toujours cherché a recon- naitre et a honorer le talent de nos conci toyens, dans n'importe quel domaine que ce fut. Nous en avons donné la preuve récente dans les témoignages de sympathie et de reconnaissance accordés a la mémoire de M. Albeit Van Egroo, ce biillant artiste dor.t nous déplorons encore toujours la perte. Nous nous en voudrions de passer sous silence tout succès remporté par un Yprois, pnncipalement dans un grand centre oü les cömpétnions sont toujours aussi ardues que nombreuses. On sait que le comité exécutif de l'exposition d'Anvers avait congu, depuis longtemps déja, le projet d'organiser un con cours national, parmi tous nos compositeurs de musique, pour une marche offfcielle de l'exposition. Parmi les 5g envois regus en participation a ce concours, quatre marches seulement furent retenues par un premier jury. C'est la musique du 6' de ligne qui fut chargée de l'exécution des quatre marches sur lesquelles un nouveau jury, composé de 29 membres, devait se pronor.cer. Comment se fait il done qu'a peu prés chaque fois qu'il s'agit d'une ceuvre de cir- constance, écrite sur commande offfcielle, le souffle inspirateur semble éteint et qu'on se trouve en face de formules cent fois ressassées, de lieux communs de tout genre, d'une bana- lité vraiment désespérante Pourquoi, nous demandons nous, les con currents, qui représentent cependant une part assez importante de nos compositeurs beiges, se sont ils enlisés dans l'ornière de la musique assimilable et populaire, alors que chacuo, par la diffusion des radios, commence a s'initier aux compositions les plus savantes, voire mème aux élucubrations les plus modernistes? Personne n'a éprouvé une entière satisfac tion a l'audition des quatre marches concur rentes, malgré leur impeccable exécution sous l'habile direction de M. Courtain. Rien d'origiual, ni même de national, ne se décou- vre sous ces ceuvres. La timbale fut décrochée par M. Karel Van Hemel par son oeuvre intitulée Pax, qui tranche sur les autres par son rythme solide et son éclat sonore, et n'attend plus que la faveur populaire pour constituer l'hymne en trainant de l'exposition que chacun s'assimi lera au plus vite. Une prime de 6co fr. fut allouée a la com position de M. G. Duissens, de Liège, et deux autres ex mquo, de 3oo, obtenues par la fusion des primes de 400 et 200 fr., a notre concitoyen Henri Moerman et Ivo Mortel mans d'Anvers. Malgré les réserves que nous avons été obligé de faire a l'audition des ceuvres primées, nous ne pouvons que féliciter chaleureuse- ment M. Henri Moerman, qui dirigea, pen dant tant d'années, avec le plus graad talent, la musique des Anciens pompiers de notre ville, phalange musicale dont la qualité des exécutants suppléa toujours a la quantité. II ne nous déplairait nullement d'entendre, un jour, exécuter sur notre kiosque, la marche de l'exposition de M. Henri Moerman. PYRÈS. SEtsrs Ttsir'esehftwijseiress Deze laatste dagen weid door het stadsbe stuur een oproep gedaan tot de tuinbouw kundigen, tuiniers en boomkweekers, te Yper gehuisvest, om in te schrijven voor de openbare aanbesteding voor het beplanten cn bezaaien van den Openbaren Hof te Yper. Het is echter voor iedereen klaarblijkend dat deze aanbesteding alleen en uitsluitend den tuinier boomkweeker kan aanbelangen, gezien het enkel een gedeeltelijke en niet een volledige aanbesteding geldt. Immers de grondwerken, die dan ook de waarborg uitma ken van het goedgelukken der beplantingen, zijn hier op een manier die veel te wenschen laat door de zorgen der stad zelf uitgevoerd, zonder dat een bekwaam vakkundige, hier ter zake een tuinarchitect, geroepen is om er het minste toezicht over uit te oefenen. En wat meer is, het gedeelte dat den tuin bouwkundige (hierin ook begrepen de Staats- gediplomeerden die het ambt van tuinarchitect uitoefenen) aanbelangt is hier, voor wat den Openbaren Hof betreft, officieel door den Staatstuinbouwraadgever waargenomen. De oproep, door het stadsbestuur tot de tuin bouwkundigen gericht, komt hier dus in die voorwaarden zeer ongepast voor, om niet te zeggen beleedigend, en de Ypersche tuinarchi tecten zijn eens te meer door het stadsbestuur miskend. Ingevolge een mondelingsche aanvraag die ik, ondergeteekende, deed om als Yperling voor den aanleg vin den Openbaren Hof in aanmerking te kunnen komen, werd mij door den heer schepen van Openbare Werken ge vraagd een plan van den Openbaren Hof te willen indienen. Op vei langen van den h :er schepen was dit plan nog niet eens een vrii ontwerp, maar aangepast volgens de reg< ls der tuinarchitectuur op het grondplan van den stadsbouwkundige, heer Coomans, en volgens zekere gegevens van den vroegeren Openbaren Hof. Sedert meer dan een jaar reeds heb ik, met de meeste welwillendheid, aan dit verzoek voldaan en een voorloopig plan, dat kosteloos was, ingediend. Niettegenstaande deze mondelingsche vraag uitging van een schepen der sta 1, een persoon die officieel van het stadsbestuur deel uit maakt, aanziet men ze slechts als een officituse vraag en wordt ze in het schepenencollege als waardeloos geacht. Immers, van een bevoegd persoon, wien ik overlaatst over die zaak schreef, kreeg ik ten antwoord dat ik nooit officieel door het stadsbestuur gevraagd werd een plan in te dienen. Volgens ministerieels mededeeling moet de Staatstuinbouwraadgever zijne kennissen kos teloos ten dienste stellen van al diegenen die op technisch gebied op hem beroep doen. Dat het opmaken van een hofplan, lastenkohier en bestek dan ook tuinarchitectuur ofwel maar eenvoudige technische raadgevingen zijn, laat ik aan de openbare meening er over te beslis sen. Maar dat mijn officieus plan, zonder mijne toelating, door het schepenencollege ter inzage van den heer Staatstuinbouwraadgever Peemans werd gesteld is een misbruik en bewijst hier van een samenwerking, die een echte saboteering van het privaat ambt van tuinarchitect tot gevolg heeft. Aan de ouders, die zouden geneigd zijn hunne kinderen naar de Staatstuinbouwscho- len te sturen in 't vooruitzicht hen later he. ambt van tuinarchitect te doen uitoefenen weze dit een kostelijke waarschuwing. Eigenaardig is het ook dat het plan, lasten- kohier en bestek van den Openbaren Hof door den ontwerper niet onderteekend zijn en geen datum vermelden van goedkeuring. Dit artikel is op eigen verantwoordelijkheid van den ondergeteekenden Yper, den 11 September 1929. H. CASIER, Staatsgediplomeerde Tuinbouwkuvdige T uinarchitect. N. d. R. Waarom schrijft het stadsbe- stuur, in dergelijke zaken, geen prijskamp uit zooals dit ten andere te Brugge en in veel andere steden gedaan wordt voor de bouw kunde Een bevoegde jury zou het beste ontwerp uitkiezen en zoo zou men het stads bestuur van partijdigheid niet kunnen beschul digen en ook niet zeggen dat men met voorop, gezetten wil de Ypersche vakkundigen zoekt te benadeeligen. Dat er in deze aanbesteding, die den n September 11. plaats had, iets is dat niet zeer juist noch heel klaar is, bewijst de volkomen onthouding van al de Ypersche tuiniers en boomkweekers. Niet een hunner heeft geweer- digd in te schrijven, omdat o. m. de voor waarden van het lastenkohier onaanneembaar en de prijzen van het bestek beneden de werkelijkheid zijn. Dit bewijst noch min noch meer dat het lastenkohier en het bestek werden opgesteld door een persoon in wier.s bevoegdheid dit niet kwam. Schoenmaker, blijf bij uwe leest M. Arthur Weckesser, apotheker te Yper, heeft aan het Stadsmuseum eene zeer schoone steéndrukplaat van het huis Engel Van Eeck- hout aangeboden De Processie van O. L. Vrouw van Thuyne. M. Georges De Coene, eigenaar te Yper, schenkt eene bijzonder schoone verzameling van zitpennirgen van onzen gemeenteraad, 1848 tot 1884. Sktctioa d'Ypres Afdseüng Yper Le comité prie toütés.personnel affiliées a la Belgique Prévoyante de vculoir bien assister a 1'Assemblée Générale qui se tien- dra a l'Hótel des 'Lois Suisses Grand'-. Place, le Jeudi 3 Octobre, a 6 heures trés précises. A l'ordre du jour Ratification des statuts de la section et inscription des membres. Het bestuur vraagt aan al de personen die lid zijn van La Belgique Prévoyante zoo goed te willen zijn, op Donderdag avond, 3 Oclobesr, om 6 1/2 ure zeer stipt, de Al gemeen e Vergadering bij te wonen die zal plaats hebben in het Hotel' des Trois Suisses op de Groote Markt. Dagorde Goedkeuring van de statuten der afdeeling en inschrijving der leden. Café du Miroir Ypes* Op Zondag 22 September 1929, heeft de Bond vergaderd in zijn lokaal om 3-ure. Na eenige raadgevingen over de Konijnen- kweek, is er besloten op 3o September 1929, konijnen te slachten van af 8 uur 's morgens. Inzending der vellen op 20 October 1929. Er is ook beslist deel te nemen aan den 1 iijskamp I entoonstelling van Brugge, op 12 October 1929. Om te eindigen zijn er vier schoone konij nen onder de tegenwoordige leden verlot geweest. Maakt u lid van dezen Bond. Het Bestuur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2