Gemeenteraad van Yper Verslag der Zitting van Maandag 16 September 1929 Vervolg 10. Financiën Aanvraag van kredieten. De heer Voorzitter stelt voor een nieuw krediet van 18.281 fr. 20 te stemmen voor het betalen van plaatsvervangende onderwij zers en onderwijzeressen, daar het voorziene krediet ontoereikend geworden is. M. Missiaen. In de aanvraag van krediet heb ik gezien dat een deel ervan bestemd is voor het betalen van tusschentijdige onder wijzers en onderwijzeressen van het vrij onderwijs. Ik vraag mij af welk toezicht wij daar hebben en 'k zou wenschen dat dit deel afzonderlijk gestemd worde. Want ik ben van oordeel er tegen te stemmen om protest aan te teekenen tegen de broodrooving die onlangs nog te Meenen gepleegd werd op den per soon van onderwijzer Devos. M. Sobry. Ik denk dat wij ons mogen ge lukkig achten over de scholen die wij bezitten. De wedstrijd, uitgeschreven tusschen de ver schillende scholen, heeft bewezen dat het vrij onderwijs hier beter is dan het officieel onderwijs, daar de leerlingen onzer vrije scholen er meer punten hebben behaald. Het vrij onderwijs is ook onderhevig aan toezicht, zelfs aan dubbel toezicht, want benevens een eigen controle hebben de toezieners der offi cieele scholen er ook het recht van toezicht. Onder dit oogpunt mogen wij dus ten volle gerust zijn. M. Missiaen. Weldra zult gij zeggen dat het officieel onderwijs hier niet goed is. Van langs om beter M. Sobry. Neen, want op het gezamen lijk getal toegekende diploma's, heeft Yper er het grootste getal van behaald. M. Bonnet. Is die wedstrijd misschien ingericht om te weten zoo wij het vrij onder wijs moeten betalen M. Sobry. Dit niet, maar hij heeft toch bewezen dat het gegeven onderwijs er even verdienstelijk is. M. Leurida?i. De heer Missiaen heeft mij 't woord uit den mond genomen. Ik ook was van gedacht protest aan te teekenen tegen hetgeen elders door uwe partij tegen onze onderwijzers misdreven wordt. Doch ik zal nu niet tegen stemmen, omdat dit hier te Yper in de schoolcomiteiten nog niet is ge beurd. De splitsing, door den heer Missiaen voorgesteld, zal natuurlijk door u niet aan vaard worden en dan ook een daad zijn zonder gevolg. M. M issiaen. Wat vandaag elders ge beurt, staat ons morgen hier te wachten. M. Leuridan. Ja, maar dan zijn wij er nog bij. M. Vandammê. Ik kan niet begrijpen hoe men zich kan verzetten tegen die scholen die zooveel voldoening geven en die bezocht zijn van kinderen van menschen toebehoo- rende aan alle denkwijzen. M. Van Nieuwenhove. Ces appointements d'intérimaires sontils eniièrement a charge de la ville M. Sobry. Non, l'Etat intervient pour les quatre cinquièmes, mais comme il paie toujours trés tard c'est la ville qui doit avan- cer l'argent. Het voorgesteld krediet wordt hierop ter stemming gelegd. Stemmen ja: MM. De- clerq, Lemahieu, D'Huvettere, Van Nieuwen hove, Vandamme, Capoen, Laton, Leuridan, Soete, Delahaye, Vergracht en Sobry neen MM. Bonnet en Coutelle. De heer Missiaen onthoudt zich. n. Pompstatie Zillebeke - Woonhuis Lastenkohier. Daar het eerste bestek van 63.ooo fr. over dreven scheen, is thans, voor het bouwen van een woonhuis ,voor: den werkman gelast met ffe zorg over, de pompstatie aan Zillebeke- vijver, een nieuw bestek ingediend dat een,. uitgaaf van ongeveer 49.000 fr. voorziet. Dit wordt eenparig goedgekeurd. 12. Autobusdiensten a) Ploegsteert Le Bizet) - Yper. De heer Cousin van Ploegsteert vraagt de toelating een regelmatige autobusdienst tus schen Le Bizet en Yper te mogen uitbaten. Het onderzoek van commodo en incommodo bracht niet het minste bezwaar tegen deze vraag in en de heer Voorzitter stelt voor een gunstig advies te verleenen. M. Bonnet. Daar de ongelukken met de autobussen die in dienst zijn zoo tali ijk ko men, zou ik voorstellen dat de verzekerings polis bij iedere aanvraag om vergunning zou gevoegd worden. M. Sobry. Het is moeilijk dien man te verplichten zich te doen verzekeren vooraleer hij zeker is dat de gevraagde vergunning hem zal toegestaan worden. Maar wij kunnen onze toestemming geven onder voorbehoud van zich te doen verzekeren. M. Vandamme. Tengevolge mijner ont houding in dergelijke aanvragen, gaat men zoover te beweren dat ik zoek die menschen te benadeeligen of dat ik hier optreed als ver tegenwoordiger der Nationale Maatschappij van Spoorwegen. Dit is wat ver gedreven. Doch door het gedurig toestaan van nieuwe vergunningen voor autobussen, trekt gij de reizigers af van de spoorwegen, niettegen staande de nationale maatschappij alles doet wat mogelijk is ten voordeele der reizigers. Vroeger zag men treinen met negen, tien rijtuigen, nu met drie tot vier. Hierdoor zou ik allicht geneigd zijn u te beschuldigen tegen de werklieden der nationale maatschappij te zijn. Omdat daar ook tal van menschen hun brood mee verdienen, zal ik mij altijd voort onthouden. M. Van Nieuwenhove. Moesten de trei nen niet meer rijden, dan zouden de werk lieden der nationale maatschappij met een autobus leeren rijden. (Gelach). M. Bonnet. W re er hier een betere trein van Yper over Meenen naar Tourcoing, ik ben overtuigd dat van de tien autobussen er negen zouden verplicht zijn te staan bij ge brek aan reizigers: M. Vandamme. De schuld hiervan is aan de maatschappij van 't Noorden. M. Missiaen. Niettegenstaande dit reeds meermalen gevraagd werd,, is er te Komen ook niet een trein die aansluiting ge; ft met dezen van Le Touquet. De maatschappij zou zich dus ook wat inschikkelijker moeten toonen. M. Vandamme. Er zijn van nu reeds geen reizigers te veel, hoe wilt gij dan dat nieuwe treinen ingericht worden M. Sobry.. In alle geval wij kunnen toch niet opkomen tegen den vooruitgang. Hierop wordt de gevraagde toelating ge stemd. Aileen de heer Vandamme onthoudt zich. bRousselare- Yper over Moorslede- Passchen- daele- Zonnebeke) Deze vraag, betreffende den autobus van de heeren Deceuninck en Vanderschelde, van Gits, die reeds sedert twee jaar dienst doet, is enkel gedaan om zich met de wet in regel te stellen. M. Lemahieu. In de opgegeven uurtabel heb ik bemerkt dat twee standplaatsen op het grondgebied Yper afgeschaft zijn, namelijk aan de Potyze en den Verlorenhoek. Van Yper naar den Frezenberg is de afstand te groot en de menschen die tusschen die twee halten wonen zouden alzoo gansch dien afstand moeten betalen. Ik zal die vraag niet goed keuren zoo die twee standplaatsen, die vroe-. ger bestonden, niet behouden worden. M. Capoen. Ik sluit mij aan bij den heer Lemahieu, daar veel menscffen hierdoor zou den benadeeligd worden. De gevraagde vergunning wordt, onder voorbehoud van het voorstel van den heer schepen Lemahieu, eenparig goedgekeurd. Alleen ie heer Vandamme onthoudt zich. cRousselare- Yper over Nieuwkerke- W esi- roosebeke- Poelcapelle- Langeniarck St-Juliaan- St Jan), Tegen deze vraag, uitgaande van voor noemde heeren Deceuninck en Vanderschelde, werd door M. Lust, die thans reeds deze lijn uitbaat, een protest ingediend waarvan de heer Voorzitter lezing geeft. Deze laatste is van oordeel dat de klacht van M. Lust ge grond is en stelt voor op deze nieuwe vraag een ongunstig advies uit te brengen. M. V er gr acht. Die mensch heeft waarlijk nog niet te veel gewonnen, want het is de slechtste lijn van al die hij heeft. De overige raadsleden sluiten zich bij deze zienswijze aan en verklaren dat, zoo die dienst vroeger soms te wenschen liet, hij thans aan allen voldoening geeft. Hierop wordt eenparig een ongunstig advies uitgebracht. De heer Vandamme alleen ont houdt zich nogmaals. i3. Taksver0 'Mening op de ontgravingen De heer voorzitter geeft lezing van het voorstel van taksverordening door den heer schepen Lemahieu ingediend. Volgens dit voorstel zou er voor iedere ontgraving, bene vens alle andere onkosten, een voorafgaande- lijke taks van 200 fr. moeten betaald worden, en geen ontgravingen zouden binst de maan den Juni, Juli, Oogst en September toegelaten zijn, behalve deze door de rechterlijke af bestuurlijke overheid bevolen. M. Sobry. Daar het hier een taks geldt en opdat dit door de hoogere overheid zou kunnen goedgekeurd worden, denk ik dat wij zullen wel doen het woord «voorafgaandelijk» te vervangen door onmiddellijk Het tweede deel, dat eerder een politieverordening is die de uitvoering betreft, zullen wij ook van de eigenlijke taksverordening moeten splitsen. M. Lemahini. Daar ik deze. opwerpingen voorzag, heb ik hier een nieuw geschreven voorstel waarin de splitsing gedaan is. Een andere verandering die ik er nog heb aange bracht is dat ook de lijken der voor het vaderland gestorven soldaten binst de zomer maanden zouden mogen ontgraven worden. M. Van Nieuwenhove. -Welke zijn die andere onkosten M. Lemahieu. Deze voor het maken van den put, voor de noodige ontsmettingsstoffen en desnoods ook voor het.maken van een nieuw graf. M. Vandamme. Welke basis heeft de heer schepen genomen om deze taks te bepalen M. Lemahieu. Vroeger bestond geen taks. Alleen moesten de kosten der ontgraving, die nu ongeveer 5o fr. bedragen, betaald worden. M. Vandamme. Ik vind dat de taks zeer gering is en dat dit het getal ontgravingen niet zal doen verminderen. M. Lemahieu. - Die taks is hier neg hooger dan te Gent en te Kortrijk.- Men mag ook de ontgravingen niet onmogelijk maken. M. Laton. Misschien zijn er te Gent en Kortrijk geen huizen in de onmiddellijke omgeving van het kerkhof, zooals hier de Gité Ligy, en mogen de ontgravingen er maar gedaan worden na vijfjaar M. Lemahieu. Maar te Gent en in veel andere steden moet het lijk weg na de vijf jaar, zooniet moet men een vergunning nemen. Hier te Yper doen wij dit niet en de lijken mogen veel langer blijven liggen. M. Vandamme. Mijn gedacht, met te vragen een grooter taks vast te stellen, was niet om meerdere inkomsten voor de stad te bezorgen maar alken om het getal ontgravin gen te verminderen. M. I an Nieuwenhuve. Le corollaire de ceci eest que vous aurez beaucoup plus d'abonnés pour le caveau provisoire dont vous alkz devoir augmenter sensiblement le prix de location. Hierop wordt het voorstel een taks van 200 Ir. te heffen op-de on*gravingen eenparig gestemd. De politieverordening waarbij van Juni tot

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3