Last Post September geen ontgravingen mogen plaats hebben, tenzij het lijk in een zinken kist ge schrijnd werd en de uitzonderingen hierboven reeds aangehaald, wordt eveneens met alge- meene stemmen goedgekeurd. 14. Aanvraag om toelage. De heeren Titeca en consoorten vragen een toelage van 1000 fr. voor het inrichten eener kermis op de Statiewijk, den 22 September aanstaande. M. Sobry. Wij hebben reeds een kermis gehad in de Stuersstraat, nochtans zoo de raad van oordeel is op deze vraag in te gaan, zou er niet meer mogen gegeven worden dan voor de kermis der Maarschalk Frenchlaan. De heer Delahaye steltvoor een toelage van 5oo fr. te verleenen. M. Bonnet. Welk is het oordeel der feest commissie M. D'Huvettere. De feestcommissie is hier niet tegenwoordig, maar ik mag u toch zeggen dat er nog geld genoeg over is om hier een- toelage te kunnen verleenen. Nochtans zouden deze vragen om wel te zijn allen in 't begin van 't jaar moeten ingediend worden. M. Bonnet. Gezien de voordeelige toestand der kas ben ik t'akkoord om een toelage te verleenen. Doch het ware geraadzaam later al die feesten te centraliseeren om een grootsch feest in te richten. M. V andamme. Hoeveel werd er verle den jaar toegestaan M. Sobry. Niets, want 't is een gansch nieuwe kermis. Hierop wordt een toelage van 5oo fr. ge stemd. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich, Een tweede toelage van 200 fr. wordt bij zelfde stemming toegestaan voor de wijkker- mis van de Citadelle op 6D October aanstaande. i5. Mededeelingen. c) Een brief van de Commissie van Open baren Onderstand laat weten dat het haar onmogelijk is hare vroegere zienswijze betrek kelijk de badinrichtingen te veranderen. De oorlogsschade dier inrichting is begrepen in het gasthuis en vooraleer daaraan te kunnen denken, moet zij eerst voorzien in de herop- bouwing harer gestichten. M. Lemahieu. Dit antwoord geeft ons betrekkelijk voldoening. Wij mogen op goede hoop leven. 2) De heer Voorzitter geeft lezing van een klacht tegen het reglement op de zwemkom. Dit is, zegt hij, een eenvoudige mededecling waarvan akte. M. D'Huvettere. De zwemkom brengt thans een schoone inkomst op voor de stad en het thans toegepaste reglement van 1927 was maar voorloopig. Hierom zou ik den heer Burgemeester willen vragen te doen zooals hij deed sedert in Oogst 1929. Dit reglement bestond dan ook en voor eenige dagen nog dat de zwemplaats zal open blij ven, vraag ik hem de oogen voorts te willen toedoen, want tusschen hier dat het nieuw reglement gemaakt en goedgekeurd wordt, is de zwemtijd reeds verstreken. Het ware dus best nu voorloopig dit reglement van 1927 niet toe te passen. M. Lemahieu. Ik ondersteun de vraag van den heer schepen D'Huvettere, maar binst den winter zullen wij den tijd hebben een reglement op te maken dat wel doordacht is. Thans passen de uren voor de dames zeer slecht omdat zij alsdan moeten bezig zijn met haar huiswerk. Ik zou vragen voor eenigen tijd nog wat breed te zijn. M. Vandamme. In de zwemkom hangt eeu pancarte verboden te smoren en een kwajongen heeft dit veranderd in verboden te versmoren Het was voldoende dat dit verbod bestond opdat er een zou pogen het te overtreden. Zooals ik in de weekbladen gelezen heb, is dit verleden week bijna het geval geweest en hierom zou ik willen vragen maatregelen te nemen. M. Declercq. Bij het aanstellen van den toeziener voor de zwemkom werd er hem ge vraagd zoo hij zwemmen kon. Hij ant woordde van ja, doch nu is het gebleken dat hij dit niet kan. Bij het opstellen van het reglement, zou men er eveneens een bepaling in kunnen vermelden waarbij de baders eerst moeten bewijzen te kunnen zwemmen voor aleer in de groote kom toegelaten te zijn. M. Van Nieuwenhove. J 'ai été étonné de trouver ce règlement au dossier. J'en ai cher- ché la traduction franqaise, mais en vain. Qu'il soit défendu de fumeraux nageurs quand ils prennent leur bain, c'est naturel mais jamais il n'a été voté de défendre de fumer a ceux qui viennent voir les baigneurs. M. Sobry. Dit reglement van 1927 werd door den gemeenteraad met eenparige stem men goedgekeurd en ook door de bevoegde overheid. Ik mag daar nu niets aan verande ren. Daar ik vanwege de politie klachten heb ontvangen over feiten, die ik voor de eer van Yper maar liever heb niet ruchtbaar te ma ken, heb ik alleen het bestaande reglement doen toepassen. De gemeenteraad zal dit ver anderen zoo hij het goedvindt, maar ik kan daar niets aan doen. M. D'Huvettere. - Ik vraag het reglement van nu tot den i° October te willen opschor- sen en de misbruiken die zouden gepleegd worden te beteugelen. M. Sobry. Sedert het reglement is toe gepast, heb ik geen een klacht meer ontvan gen, dus alles is in regel. M?vï. D'Huvettere en Van Nieuw enhove. Et la requêie M. V er gr acht. 'k Zou het wel gelooven, sedertdien gaat er niemand meer om te zwemmen. M. Van Nieuw enhove. Je doute fort que le texte franqais de ce règlement soit le même que le flamand. Selon moi, le sens de la pro position votée par nous a été mal interprêté, car trois jours par semaine ont été réservés aux dames, mais il n'est jamais venu a l'idée de personne de défendre aux dames de pren dre un bain les autres jours quand les hommes y sont admis. M. Leuridan. Ja, die tekst werd slecht vertaald of uitgelegd en het was eenieders meening dat alleen die drie dagen de dames en niemand anders in de zwemkom toegela ten waren. Ten andere, gij zoudt nooit tot dien maatregel moeten overgegaan zijn, zoo er van eersten af een goed politietoezicht en dit is er noodig in de zwemplaats uitge oefend was geweest. Wanneer wij nu zullen geroepen zijn een nieuw reglement te maken, zullen wij goed doen te vermelden welke dagen en uren de dames alleen toegelaten zijn en dat de andere dagen gemengd zijn. 3) Vandamme. Tijdens een bezoek die ik bracht aan de weezenschool heb ik kunnen bestatigen dan de kinders er uiterst goed be zorgd worden. Maar er zou moeten voor een behoorlijker woning gezorgd worden en ik zou gaarne vernemen wanneer met dit werk zal begonnen worden. M. Sobry. Wij zullen dit moeten vragen aan de Commissie van Openbaren Onderstand. 4) De heer Voorzitter geeft nog lezing van een brief, onderteekend door verscheidene herbergiers der stad, waarbij gevraagd wordt dat het in de herbergen zou toegelaten wor den den Zondag avond muziek te maken zonder dansen tot r uur 's morgens. De heer Voorzitter is nogmaals van mee ning dat het gestemde reglement, waarbij be paald wordt dat alle muziek in de herbergen om 23 uur moet eindigen, niet kan veranderd worden tenware de gemeenteraad zou beslis sen dit te wijzigen. M. Vandamme. Mag een radiotoestel, dat op de straat uitgeeft, nog spelen na 11 uur 's avonds M. Sobry. Volgens mij, neen. M. Vandamme- In dit geval zou ik vra gen denoodige politiemaatregelen te nemen. M. Soete. Wilt gij dan van Yper een kerkhof maken M. Missiaen. Vermits het reglement be staat, moet het zoowel voor de eenen als voor in aan- de be- aan de Groote de anderen toegepast worden. 5) M. Capoen. Het ware hoogst wensche lijk langs de Rousselarestraat eveneens ee5 velobaan te zien aanleggen, daar dit eenbaaii van groot verkeer is. M. Lemahieu Ik ben heel en al t'akkoord met den Heer Capoen. Hierover heb ik reeds den Heer arrondissements ingenieur geraad pleegd, die zegt dat om dit te bekomen de weg tot aan Oostnieuwkerke zou moeten door- gelegd worden. Dit zal binnen kort gedaan worden en alsdan zullen wij, daar de aan te leggen velobaan veel belangrijker zal zijn een grootere toelage van de Provincie kunnen bekomen. M. Sobry. Dit punt zou kunnen merking genomen worden tijdens spreking der aanstaande begrooting. 6) M, Laton. Waarom is het auto's verboden 's morgens op de Markt te trompen Ik zou ook willen weten van wanneer de politie dienst doet aan den hoek der Neermarkt. Verleden week gebeurde er daar een ongeluk en dezen morgen hadden wij er nogmaals bijna een ongeval te be treuren. M. Lemahieu. 's Morgens vroeg is er ook een autobus voor het vervoer van werklieden, die stilhoudt in het begin der Neermarkt. Dit is daar een gevaarlijke plaats en het ware beter dat hij stand hield op de Groote Markt. M. Sobry. Daar de autobussen van 's mor gens om 4 uur gedurig en geweldig hunne clackson's deden gaan, en de vreemde reizi gers, die in de gasthoven op de Groote Markt afstapten, hierdoor in hunne rust gestoord waren, werd er aan de autobusvoerders bevel gegeven slechts eenmaal hun vertrek bij mid del van den clackson aan te kondigen. Van den autobus, door den heer schepen Lemahieu bedoeld, zal men trachten te bekomen dat hij op de Groote Markt zou stil houden. De openbare zitting wordt hierop om 21 u. 10 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werd de heer Gillioen Honoré, bediende van ie klas bij het gemeentebestuur, benoemd tot schrijver-schat bewaarder der Muziekschool, in vervanging van den heer Jules Tasseel, ontslaggever. M. Arthur Gaimant, lid van den beheerraad dierzelfde school, verzaakt aan zijne bediening daar hij bepaald de stad verlaten heeft, en de gemeenteraad benoemt den heer Alfred Gaimant om dit openstaande ambt te vervullen. Voor de plaats van onderwijzeres aan de oewaarschool der Rijselstraat, die ten gevolge van het overlijden van Jvr. Menten open is gekomen, heeft de stad 11 vragen ontvangen. De raad beslist enkel de vragen in aanmer king te nemen uitgaande van candidaten die het diploma van onderwijzeres voor be waarschool bekomen hebben en de gediplo meerden van het lager onderwijs te verwijde ren. Jvr. Vauthitr bekomt het grootste getal stemmen en wordt gekozen verklaard. De raad neemt de hoogdringendheid aan om een verlot van een jaar zonder soldij toe te staan aan Mvr. Vandevyvere, onderwijze res van de bewaarschool der St Janstraat, die vraagt haren man, landmeter in den Congo, te mogen vervoegen. Gezien het laattijdig uur en de belangrijk heid der kwestie besluit de raad het laatste punt der dagorde, namelijk het loonbarema der stadswerklieden, tot Maandag aanstaande uit te stellen. Gast Post», die tot heden enkel binst t zomerseizoen geblazen werd, zal voortaan gedurende den winter voortgezet worden, lot op i5 October aanstaande, zal die hulde nog om 9 uur 's avonds, en van dan af om 8 uur bewezen worden. Post quotidien, qui jusqu'a sonné k la Porte de Menin que Le Last présent ne fu pendant la saison d'été, sera continué doré- navant pendant l'hiver. Cet hommage aux morts Britanmques sera encore rendu a 9 heures du soir jusqu'au i5 Octobre pro- chain et a partir de cette date la sonnerie aura lieu a 8 heures du soir.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4