D'YPRES FOOTBALL Oe Jaar, N° 27 - 12 October 1929 10e Année, N° 27 - 12 Octobre Le Zondag 13 OCTOBER Dimanche -- Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de i'Anrondissement d'Ypres Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres C. s. YPER aUNIORS - IS EG HEM F. C. C. SY. Voor wanneer den terugKeer van ons Garnizoen 1 HET F E R S C H E OsWauast' ê&r y-smxixilgïna de? Getelsterdea «I®r Ypc.T»ch© Club-si, eaa, Opstel en Aankondigingen 15, Boterstraat15, Yper Abonnement 16 fr. 00 per jaar Buitenland 32 ft. SSen ken inschrijven in alle Belgische postkantoren 30 ct. het nummer Naamloote artikels geweigerd LA REGION Org»»® de F Association des Sinistrés, des Clubs Y prois, etc. Rêdaction, Administration et Publiciié 15, rue au Beurre, Ypre Abonnement 16 fr. 00 par an Etranger 32 fr. Cn pent s'abonner dans tons les bureaux de poste Beiges 30 ct, ie numéro Let articles non slgnés sont rejasés De aanstaande maandelijksche verga dering van de Afgevaardigden der Bonden van geteisterden zal plaats hebben op Zondag 13 October 1929, te 14 3/4 uur zeer stipt, in het Hotel Continental Statieplaats, te YPER. DAGORDE 1) Overzicht van den toestand De blauwe titels. 2) Registratierechten op scheidsmuren. 3) De Onderstanden staat der werken. 4) De heropbeuring der verwoeste gewesten en het akkoord van den Haag Wenschen en voet stappen 5) De toestand der gemeente wegen. 6) Mededeelingen. 7) Wenschen voor de dagorde der aanstaan de vergadering. Al onze bonden en samenwerkende vennoot schappen en al onze gemeente overheden worden dringend verzocht afgevaardigden naar de vergadering te zenden. Ingang vrij aan alle geteisterden. La prochaine réunion memsuelle des Délégués des clubs de sinistrés aura lieu le Dimanche 13 Octobre 1929, a 14 3/4 h. trés précises, a 1' Hotel Continental Place de la Gare, YPRES. ORDRE DU JOUR 1) Examen de la situation Les litres bleus. 2) Droits d'enregistrem.cnt srdesmurs nutoyens. 3) Les abris avancement des travaux. 4) Le redressement des regions dévastées et I'accord de La Haye Vceux ei démarches. 5) La question des routes comtnunales. 6) Communications. 7) Voeux d mettre a l'ordre du jour de la prochaine séance. Toutes nos associations et nos coopératives et toutes les autorités communales sont in- stamment priées d'envoyer leurs délégués a la reunion. Tous les sinistrés sont admis. De Voorzitter,. - Le Président, Arth BIJT AYE, au., Ypres. ei Ie Bitter1 Zlgomar orit toujours ®t resteni les graeiïEours d.. a APfiRrnFL" - om 10 u., op het Stadium, Augustinestraat I a 10 h., au Stade, rue des Augustins Ingang 1,25 fr. Entrée Om i5 uur A i5 heures AfdII Div. F1. O. Thour out Ingang 2,5o fr. Entrée Onze soldaten ontzetten het Rijngebied en komen naar België terug. Zij komen zoodanig rap terug dat de regee ring eenige moeite heeft om ze te plaatsen. Antwerpen zou liever het 3e Lansiers niet hebben en vraagt dat het in 't kamp van Bras- schaet zou gelogeerd worden. Maar er wordt protest aangeteekend en, om gezondheids redenen en andere, zijn er vereenigingen die zich hiertegen verzetten. Het 8' linie is voorloopig te Brussel geka zerneerd. Naar het schijnt was Mechelen zijne oorspronkelijke bestemming. Maar Mechelen, zooals Brussel ten andere, is reeds overbe volkt met troepen en beschikt over de noodige plaats niet om ze te herbergen. En de terugkeer neemt slechts een aanvang Wat zal het dan zijn wanneer de laatste bel- gische soldaten in 't land zullen weergekeerd zijn Het is waar, de regeering schijnt op het onverwachts genomen te zijn. Zij verwachtte er zich niet aan het bezette gebied zoo rap te ontruimen. Deze verlegenheid van de Belgische regeering is wel van aard om ons te verwon deren en ons te vernederen. Immers, wanneer de dagbladen de steden aanduiden waar de uit Duitschland terugge keerde of nog terug te keeren troepen zullen gehuisves: worden, hcoren wij nooit de stad Yper vermelden. En Yper heeft nochtans het recht zijn garnizoen terug te hebben. Dit werd ons stellig beloofd en er bestaat geen enkel geldige reden die zich tegen dezen terugkeer hier bij ons verzet. Wij hebben aangetoond dat het goed be grepen militair belang vereischt dat wij ten minste een bataljon zouden bezitten. Wij hebben bestatigd dat in Frankrijk, daar waar het best ingerichte leger der wereld is, al de regimenten in twee garnizoenen verdeeld zijn. Deze regel is er zoodanig algemeen dat te Parijs zelf, waar zich de legerstaf van een half dozijn regimenten bevindt, niet een dier regimenten er in zijn geheel gelogeerd is. Allen hebben een bataljon dat in een andere min of meer afgelegen stad gevestigd is. Deze maatregel is natuurlijk gesteund op militaire beweegredenen die rijpelijk ingestudeerd wer den vooraleer de groote Fransche legerstaf, onbetwistbaar de meest bevoegde van allen, besloten heeft hem in praktijk te stellen. Dienvolgens is het verkeerd, volstrekt ver keerd, te beweren dat de vereischten van de militaire opleiding tegen het bestaan van afge zonderde bataljons opkomen. Het is het tegenovergestelde dat waar is. In een reeks artikelen hebben wij, niet lang geleden, bewezen dat zeer ernstige redenen voor den terugkeer te Yper van zijn vroeger garnizoen pleiten. Wij hebben, aldus voor het oogenblik, het inzicht niet daarop terug te keeren. In den loop der eeuwen heeft Yper nooit zon der zijn garnizoen geweest en het eischt kracht dadig dat men het hem teruggeve. En in dergelijke voorwaarden is het niet wonderbaar en vernederend, zooals wij het straks zegden, te bestatigen dat de regeering volherdt met haren plicht, haar belangen ons recht niet te willen kennen Zoo wij daareven het 8e linie vermeldden onder de regimenten die men niet weet waar logeeren, dan is het juist om te dom uitschij nen dat het le Yper zelf is dat dit regiment destijds gevormd werd. Ja, het 8e linie heeft te Yper het licht gezien, het is een Ypersch kind. Daar men het te Mechelen, ten minste in zijn geheel, niet kan huisvesten, waarom stuurt men het niet terug naar zijn geboorte stad, zooniet volledig, ten minste een of twee zijner bataljons Het vroeger bataljon van het 3e, dat wij vóór den oorlog bezaten en waarvan al de officieren en soldaten over hun verblijf hier te Yper zoo tevreden waren, is insgelijks een dier troepen die men niet weet waar gehuis vest, en is thans voorloopig gekazerneerd te Gent. Waarom wordt ons dit ook geweigerd Welnu, wij hebben hier juist te Yper een der schoonste, een der gerievigste kazernen die bestaan, niet alleen in België, maar zelfs in vreemde landen. Er ontbreekt haar slechts een waterdicht dak opdat de muren weldra zouden droog worden. Moest men er het droogmakingsstelsel Knapen toepassen, dan ware zulks maar een kwestie van enkele

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 1