p QOT B A L L 10e Jaar, N°28- 19 October 1929 10e Année, N° 28 - 19 Octobre Zondag 20 OCTOBER Dimanche C. S. Y. Aid.II Div. Stade Kortrijk Weekblad - - wor bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres Federatie der Seteisterdeii van het Arrondissement Yper HET YPERSCHE j&aaa- v der Geteistar^fieix. «ftasr Tpe-rsefve Clubs, em- LA REGION [CYPRES t ■örgsurte de 1'Association des Sinistréa, des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opsiel tn Aankondigingen 15. Boterstraat, 15, Yper Abonnement 16 it. 00 per jaar Buitenland 32 fsr. Hen Kim insthrijvtn in aile Belgische postkantoren 30 cthet nummer Naamlooss artikels geweigerd Rèdactlon, Administration et Publicité 15, rue au Beurre, Ypm Abonnement 16 it. 00 par an Etranger 32 fr. On $euf s'abotner dais tous les bareaax de paste Beiges 30 ct. Ie numéro - Les articles non signès sent refuses op het Stadium, Augustinestraat f au Stade, rue des Augustins Om 14 1/2 uur A 14 1/2 heures Ingang 2,5o fr. Entrée Vergadering van 13 October 1929 BEKNOPT VERSLAG -o De vergadering wordt te 14 u. 45 geopend onder het voorzitterschap van den heer advo- kaat A. Butaye, omringd van de heeren L. Geuten, bestuurder der Samenwerkende Ven nootschap voor Oorlogsschade «Het Leiedal» te Wervick, en B. Vermeulen, burgemeester van St Jan. 1) Overzicht van den toestand De blauwe titels. Het aantal titels, die tot op heden nog niet uitgewisseld zijn, is veel verminderd. De nog overblijvende titels behooren voor hetmeeren- deel toe aan een onverdeeldheid, en hunne uitwisseling biedt zekere moeilijkheden door het feit dat een der belanghebbenden de noodige stukken weigert te teekenen. Daar deze titels met in Januari aanstaande verja ren, blijft er in dit geval de belanghebbenden niets anders meer over dan zich terug tot de rechtbank voor oorlogsschade te wenden en er de splitsing van den titel te vragen. 2) Registratierechten op scheidsmuren. Deze kwestie is tegenwoordig ganseh ten voordeele der geteisterden opgtlost. De ontvangers der registratie hebben officieel het hevel ontvangen voortaan geen' registratie rechten meer te eischen op de scheidsmuren van huizen die bij middel van oorlogsschade vergoeding herbouwd werden. De getcister- den, die vroeger het bericht ontvingen dat zij deze registratierechten te voldcen hadden, behoeven er dus niet het minste gevolg meer aan te geven. 3) De Onderstanden Staat der werken. De heer voorzitter heeft vanwege een ge meentebestuur een vraag om inlichtingen betrekkelijk de kwestie der onderstanden ont vangen. Volgens een schrijven van den heer Ontvanger der Domeinen van Brugge zou de gemeente voor de wegneming van den afval der gesprongen onderstanden verantwoorde lijk zijn. Het blijkt echter, uit de genomen inlichtingen, dat de gemeente enkel kan ver antwoordelijk gesteld worden voor de wegne ming van den afval van onderstanden die door haar gekocht werd. In alle andere gevallen is de aanbesteder der vernielingswerken alleen verantwoordelijk voor de schade door hem aangericht tijdens het w< .nemen der beton blokken. Er zal in dezi 1 zin geantwoord worden. Gevolg aan de klachten, tijdens de laatste vergadering door verscheidene afgevaardigden uitgedrukt, ontving de voorzitter der hedera- tie volgend schrijven vanwege de Société de Travaux en Ciment Yper, den 10 October 1929. Lombaardstraat, 12. Mijnheel" de Voorzitter van de Federatie der Geteisterden, Yper. Mijnheer de V oor sitter Zekere geteisterden klagen over de traag heid der werken van vernieling der onder standen in het Zuiden van Vlaanderen. Mis schien geven zij zich geen rekenschap van het reusachtig weik door ons ondernomen en kennen zij de moeilijkheden niet die de onder neming tegenkomtstelselmatige tegenkanting vanwege vele eigenaars, de aanwerving der arbeidskrachten, die een der bijzonderste hinderpalen is inderdaad veel werklieden vei kiezen naar Frankrijk in de fabrieken te gaan werken, waar zij van de voordeelen van den wissel genieten en waar niettegenstaande regen, vorst en sneeuw het werk hun verzekerd is. Sommigen zullen zeggen men kan onge oefende handwerkers vinden ja, voor al ander werk dan het vernielen der onderstan den. Hetgeen de werklieden weerhoudt, 't is het gebruik der springstoffen dat veel voor zorgen eischt. Niettegenstaande al deze moeilijkheden, niettegenstaande de lar ge werkloosheid door het harde tijdstip van vorst en sneeuw veroor zaakt, heeft men gedurende de 8 maanden van werkelijken arbeid, hetgeen 200 werk dagen vertegenwoordigt, in den sector van Yper alleen ongeveer 18.000 kubieke meters vernield, hetgeen na de vernieling 27.000 m3 geeft, 't zij 36.000 ton. Om u van deze ont zaglijke hoeveelheid beton een gedacht te kunnen geven, veronderstelt dat alles op wagons had moeten geladen zijn. Dagelijks hadden er 18 wagons van 10 ton noodig ge weest, 1.1. z. een dagelijksche kleine trein Op deze hoeveelheid blijft er ongeveer nog 7000 m3 ter plaats liggen. Wij doen beroep op de schranderheid der burgemeesters opdat zij in den raad het ge bruik van beton voor de landelijke wegen zouden aanbevelen, maar dat men vooral het tegenwoordig afgebroken beton gebruike dat voor de onderneming een vastlegging ver tegenwoordigt die steeds aangroeit en dreigt hinderend te worden. Wij zouden u, Mijnheer de Voorzitter, ver plicht wezen dezen brief ter kennis van de geteisterden te willen brengen en bidden u de verzekering onzer hoogachting te aanvaarden. Voor de S. T. E. C. De Sectie-Overste, (get.) GODEL. De vergadering, na van dezen brief kennis genomen te hebben, is van oordeel dat de moeilijkheden die de maatschappij tegenkomt door haar op voorhand gekend waren. Als de werken zoo voortgaan gelijk nu, zal de ver nieling en de wegneming der onderstanden 10 jaar duren. Aannemende dat er in het Arrondissement Yper 4500 onderstanden zijn en dat ieder schuilplaats een inhoud van 3om3 heeft hetgeen ver beneden de werkelijkheid is, want slechts weinig onderstanden hebben maar 3o m3, meestal verschillen zij van 5o tot 100 m3 zou dit i35.ooom3 beton uitmaken dat vernield en weggenomen moet worden. Welnu, volgens de cijfers door de maat schappij zelf gegeven, werden tot nu toe in 8 maanden slechts 18.000 m3 beton vernield, waarvan nog 7000 m3 ter plaats blijven liggen De vernieling der onderstanden is gansch voleindigd op het grondgebied der gemeente Neer-Waasten. Zij is gedeeltelijk gedaan te Wytschaete, Waasten, Zillebeke en Lange- marek. en de werken zijn tegenwoordig in gang te Komen, Houthem en Wcivick. Een afgevaardigde meldt dat te Zonnebeke, namelijk aan den Frezenberg, drie of vier onderstanden werden afgebroken maar dat alle materialen ter plaats zijn blijven liggen En daar een onderstand na zijne afbraak een grooter oppervlakte bekleedt dan je voren, is het juist de vrees al den afval niet op tijds te zien wegnemen die vele landbouwers doet aarzelen om de vernieling van onderstanden, die zich op hunne landerijen bevinden, te vragen. Volgens zijn contract moet de aannemer al de onderstanden binnen de vier jaar wegruimen. Een der groote moeilijkheden van de onder neming schijnt den verkoop van het stukge slagen beton. Alhoewel de gemeenten, om van de officieele toelagen te kunnen genieten, ver plicht zijn betonblokken te gebruiken voc r het maken van nieuwe wegen, is het afzetge bied der maatschappij hier niet groot genoeg en t is alzoo dat de wegneming van den afvaL zoo traag geschiedt. Doch van een anderen kant zijn er gemeenten, zooals Langemarck, die bij gebrek van de levering der gevraagde "VW-TPff

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 1