I0e Jaar 29 - 26 October 1929 10e Année, N° 29 - 26 Octobre Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d 'Ypres D@ Oe-iti^rstaraden L'aveiair des transports aériens Een bezoeK bij Minister Jaspar LA REGION YPERSCHED'YPRES Weekblad - - voor bet Arroncksseroent Yper Vs8Pr-*«ilgJï».!(? d?.? Ge>eei«ter«Se?*. «I«r 'ïïsi-rwho Cl vit»», em. Beheer, Opstel en Aankondigingen 15, Botersiraai, 15, Yper Abonnement 16 ir. 0 per jaar Buitenland 32 Ir. Men Sten insthrijvtn in alls Belgtuhe iposikantoren 30 ct. het nummer Neanlocte artikels geweigerd Ct'T-K»"» cte VAssociation de» Sinistrés, des Clubs Yproia, etc. Rédactton, Administration et Publicité 15, rue au Beurre, Yprc Abonnement 16 tv. 00 par an Etranger 32 fr. On peat s'abonner dans toas les bureaux de poste Beiges 30 ct. Ie numéro les articles non stgnês sent refasés Naar aanleiding van de talrijke klachten betrekkelijk het atbreken der Onderstanden en de wegneming der betonblokken, worden de belanghebbenden beleefd verzocht al hunne bezwaren per geschrift kenbaar te willen maken aan den Heer advokaat Arthur Butaye, Voorzitter van de Federatie der Geteisterden, te Yper, ofwel aan den Heer L. Geuten, voor zitter van den plaatselijken Bond der Geteis terden te Wervick, of nog aan den Heer Benoni Vermeulen, burgemeester te St Jan. L<ea En présence des nombreuses réclamations concernant la demolition des abris et l'enlè vément des débris, les intéressés sont priés d'adresser toutes leurs réclamations par écrit aM.l'avocat Arthur Butaye, Président de la Fédération des Sinistrés a Ypres, oü a M. L. Geuten, Président de la Fédération régio nale des Sinistrés a Wervicq, oü a M. Bénoni Vermeulen, Bourgmestre a St Jean. Londres, 19 octobre. Lesénateur Romeo, le constructeur d'autos de Milan, qui est venu a Londres pour le Salon de l'Auto de l'Olympia, a déclaré, dans une interview, que l'auto a cessé de l'intéresser. L'auto parfaite est déja réalisée et sur ce point il n'y a plus guère de progrès a réaliser. Ce qui l'intéresse aujourd'hui,c'est le transport aérien; car,selon lui, l'avenir est dans l'air. Durant son brèf séjour a Londres, il a déja jeté les bases d'une société anonyme au capital de 5oo mille livres sterling, laquelle sera définitivement constituée au commencement de l'année prochaine, afin d'exploiter une «flotte» de 5oo taxis aériens pour relier Londres aux villes provinciales anglaises aussi bien qu'avec les capitales continentales. Neptune. In 't Ypersche van 19° October verscheen een artikel getiteldNos Ediles a Bruxelles Daarin mogen wij, goedzakkige Yperlingen, 't volgende lezen L'impression que la délégation nous rap porteest que M. le Premier Ministre Jaspar est animé des meilleures intentions a notre égard. Voor de hoeveelste maal, weerklinkt dit zelfde deuntje En verder lezen wij nog Malheureusement le retour de notre gar- nison ne peut nous ètre accordé et M. le Pre mier Ministre se retranche derrière une lettre de l'Etat Major qui prétend qu'il est impos sible de mettre des troupes a Ypres. Voorwaar een nieuwsoortige en prachtige ministerieele vossenstreek België moet besparingen doen Vraagt men geldelijke hulp voor de dood- noodige herstelling van banen en wegen, het antwoord klinkt onmeedoogend Geen zaad in 't baksken 1 Besparingen zijn hoogst noodig 1 Later komt herstel Dezelfde Minister Jaspar komt twee nieuwe ministeries in 't leven te roepen. Wij kunnen die missen als't water in onze schoenen. Zij zullen millioenen kosten, maar de slimme Jasparse retranche derrière des nécessités politiques et le besoin absolu de renforcer son ministère et quelque peu aussi sa posi tion personnelle. Te recht schreef L'Indépendance op Zondag 20 October 1929, dus Zondag laatst leden M. Jaspar est un habile homme, il a l'étoffe d'un politiquè qui se joue avec aisance des difficultés. C'est un mérite trop rare pour qu'on n'en reconnaisse pas le prix. Dit bracht mij tot overdenken met welk ge mak M. Jaspar, l'homme habile, s'était joué avec aisance de Nos Ediles, om hun 't pille ken te doen slikken Voortaan geen garnizoen meer voor Yper. 'k Was toch begoest, wat het ook kosten mocht, eens door eigen ondervinding te leeren tot hoever die habilité wel leiden kon. Op Maandag 21 October ben ik met den eersten trein uit Yper naar Brussel gereden. Reeds om 10 1/4 uur mocht het mij gelukken door M. Jaspar, l'homme habile, ontvangen te worden. Ik overhandigde hem 't Ypersche en wees hem op 't artikel Nos Ediles a Bru- xelles. Hij scheen er door geflikflooid, want een lieven glimlach kwam op zijn lippen zwe ven. Hij zag mij vriendelijk aan, en als iemand die op eens een gewichtige beslissing neemt, fluisterde hij mij Onder vier oogen zal ik U alles vertellen, en oordeelt dan zelf wat er de Yperlingen te doen staat. Onze Belgische Etat-Major redeneert als volgt Binst den oorlog had ons Belgisch leger voor taak den Belgischen sector, die zich van Nieuwpoort tot Boesinghe uitstrekte, te ver dedigen. Op de vlaggen onzer regimenten kan een ieder de roemrijke namen lezen van Luik, Haelen, Yzer, Clercken, Houthulst, West- roosebeke, Passchendaele, enz. Yper en zijn omliggende miek deel uit van den Engelschen sector. Yper in vredestijd blijft bij onzen Bel gischen Etat-Major onbekend 1 Yper blijft als vroeger in een soort van Engelschen sector gelegen. Rondom Yper liggen 200 duizend Engel- worden op schen begraven. Hunne prachtige kerkhoven Engelsche kosten onderhouden. De zegepoort, te Y'per opgericht ter nage dachtenis der 56.8oo gesneuvelden van alle grafstede beroofd, is uitsluitelijk een Engel sche zegepoort. Leest alles wat op hare muren te lezen staat en gij zult overtuigd zijn. Te Yper werd, uitsluitelijk met Engelsch geld, een engelschen tempel gebouwd en ook een engelsch pensionaat. Te Yper en omliggende verblijven talrijke Engelsche familiën, door het Engelsche Oorlogsministerie met het onderhoud der kerkhoven en der zegepoort gelast. Yper's wapenschild of stadswapen werd met een der schoonste en edelste Engelsche eereteekens vereerd. Naar Yper werd er, over enkele weken, een ofhcieele afvaardiging gestuurd waar onder enkele Engelsche soldaten in groot tenue. Zij werd op het stadhuis ontvangen en bood vier zilveren klaroenen aan. Een oorkonde was er bijgevoegd om aan he nakomelingschap die gift te verkonden. Die oorkonde kan, in een kader omlijst, reeds Yper's nieuw museum verrijken, in afwachting dat het Belgisch bestuur er op nadenkt voor ditzelfde museum wat misbaren brol te schenken. Dit offer van die vier klaroenen is een zin nebeeld. Gij, Yperlingen, moet het vatten. Ik, l'homme habile, zal u dit zinnebeeld sef fens eens nader uitleggen. De engelschen schonken u vier klaroenen en gij hebt die dankbaar aanvaard. Richt uwe vraag nu naar Engeland om vier klaroenblazers, en ook om soldaten die in hunnen opmarsch, in uwe straten, die vier klaroenblazers zullen volgen. Wijst op de kazerne die, bij gebrek aan een Belgisch garnizoen, wacht en hunkert naar een Engelsch garnizoen. Uwe vraag zal gretig aanvaard worden Het Engelsch oorlogsministerie zal u met liefde een garnizoen schenken, waardig uwer stad, waardig van haar lijden en haar slacht- ofiering, waardig van de heldendaden die menige Engelsche Regimenten ter plaats wisten te verrichten. Het Engelsche garnizoen, een gansch regi ment met vlag waarop den naam van Yper eerlijk prijken zal, komt u vervoegen en zal gezamenlijk met uwe bevolking, en waar het past, op geschikte uur en dag hulde brengen aan diegenen die in den Engelschen sector vielen voor de verdediging van Yper en ook een beetje voor België's onafhankelijkheid. Ik had naar die schoone woorden geluisterd en moest bekennen Zeker ja onze Eerste Minister, Heer Jaspar, est vraiment un homme habile 't Is ne vos, ja ne slimme vos. Mijn verstand ging open, mijne oogen ook...

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 1