Gemeenteraad van Yper Verslag der Vergadering van 21 October 1929 'k ontwaakte heelemaalwant'k had slechts gedroomd 1 Droomen is bedrog, zegde men vóór den oorlog, maar sedert den oorlog is alles omge keerd, en wie weet kan droomen ook geen waarheid worden Intusschen kennen wij nu de grondige reden der houding van den Belgischen Etat- Major ten opzichte van onzen Yperschen sector. Welaan, geen moed verloren en aangezien wij in den Engelschen sector zijn gebleven, laat ons, bij gebrek aan andere, in Engelands genade hopen en leven. Een droomer. NOTA. - De opstelraad is het niet al eens met den opsteller van het schrijven hierboven voor wat den heer Minister Jaspar betreft. vVij weten immers dat deze alles doet wat hij kan, maar de andere ministers willen niet altijd met hem medewerken. Namelijk, voor wat ons garnizoen aangaat, zijn het de groote koppen van den hoogere generaalstaf die niet willen hooren spreken van een garnizoen in onze stad te plaatsen. ne redenen Er zijn er geene. Zij willen niet, en daarmee is alles punctum Hebben zij inderdaad niet veel meer kennissen over de militaire noodzakelijkheden dan den Franschen Etat-major 't En is M. Jaspar niet die moet bekeerd worden, hij is het reeds, 't Is M. de Broque- ville en zijne omgeving die wij moeten trachten te overwinnen. De zitting wordt te i8u. io geopend. Zijn tegenwoordig MM. Sobry, burgemeester voorzitterLemahieu, D'Huvettere, schepe nen Van Nieuwenhove, Capoen, Laton, Missiaen, Bonnet, Soete, Delahaye en Cou telle, raadsleden Versailles, secretaris. X. Process en-verbaal der zittingen van 16 en 23 September iq2q. De Heer secretaris geeft lezing van het proces verbaal der zitting van 16 September. M. Missiaen. Ik denk dat het verslag der voorlaatste zitting een onnauwkeurigheid be vat betrekkelijk het ontslag van den Heer schepen van financiën. Mijne opmerking is niet gericht tegen den persoon van den Heer schepen, maar later zullen wij het schepenen college nog te bekampen hebben en dan wil ik niet dat men ons, socialisten, zou doen opmerken dat wij aangedrongen hebben bij den heer schepen om te blijven. M. D'Hu-vettere. Ik heb nooit gedacht dat men da irvan ooit zou kunnen kitspolitiek maken. Ik heb alleen den heer Missiaen be dankt voor zijne hoffelijkheid en zijne goede gevoelens jegens mij, en ve.'der trek ik daar geen andere redens uit. M. Missiaen. In 't verslag staat er wel dat de voorzitter en al de leden aangedron gen hebben. Er zijn hier leden die dit ge daan hebben maar ik wil niet dat men later zou zeggen dat de socialisten eveneens hebben aangedrongen. M. Sobry. Wij zullen van uwe opmer king melding maken in het proces verbaal. Dit proces-verbaal wordt hierop eenparig goedgekeurd. De heer Secretaris geeft vervolgens lezing van het proces-verbaal der laatste zitting van 23 September. Dit verslag wordt zonder op merkingen goedgekeurd. M. Sobry. Wij hebben verontschuldigin gen ontvangen vanwege den Heer schepen Declercq en den Heer Leuridan, die in de onmogelijkheid zijn deze zitting bij te wonen, alsmede van de rieeren Vandamme en Ver gracht, die slechts later zullen kunnen toe komen. M. Van Nieuwenhove. Je tiens a vous faire remarquer que nous avons ce soir pas moins de 23 points a notre ordre du jour. Si chaque point amène une discussion de io minutes, r.ous en avons au moins pour quatre heures. Je propose done de sctnder l'orure du jour, d'aller ce soir jusqu'au numéro 12 avec les communications et de faire le reste la semaine prochaine. M. Sobry. Ik denk dat het geraadzaam ware te doen wat wij kunnen. M. Bonnet. Ik geloof dat het gedacht van den heer Van Nieuwenhove niet te versma den is, te meer dat de heer schepen D'Hu vettere vroeger zelf reeds gevraagd heeft zoo lang niet meer te zetelen. M. Sobry. Moesten wij dit nu reeds be slissen en zoo die punten rap afgehandeld worden, zouden wij het ons alsdan kunnen beklagen. Laat ons doen wat we kunnen, en zoo wij het geradig oordeelen, kunnen wij altijd uitscheiden. 2. Stadsbegrooting voor iq3o Neder- legging. Ieder raadslid heeft een exemplaar van de begrooting voor zich liggen. De heer schepen D'Huvettere leest een klein verslag waaruit alleen te onthouden is dat de opbrengst der Staatsbelastingen voor de negen eerste maan den van 't jaar de vooruitzichten ver overtreft en dat de stad dienvolgens ook op een grooter aandeel mag rekenen dan voorzien. 3. Overzicht der stadskas driemaande lij ksch verslag. De heer schepen D'Huvettere geeft verslag over den toestand der stadskas. M. Missiaen. Ik zou willen vragen zoo het niet mogelijk ware dit verslag in het dos sier te leggen. Zoodoende ware het ons moge lijk dit op voorhand te raadplegen, want anders wanneer men die reeks cijfers alleen maar hoort aflezen, is het niemand mogelijk er iets van te verstaan. M. D'Huvettere. Dit kan gedaan worden, maar met zoo te handelen doe ik alleen maar voort wat tot heden altijd gedaan werd. M. Missiaen. Als 't mogelijk is, moet gij altijd trachten te verbeteren. 4.StaiiseigendommenVerkoop van grond. De heer Vandenbussche, landmeter, Elver- dinghestraat, vr -agt om een perceel stads- grond, in den vorm van een trapezium, te mogen koopen. Het schepenencollege is van gedacht deze vraag in te willigen. M. Lemahieu. Ik zou willen vragen dat er wat meer op het bouwen der gevels zou gelet worden, want daar aan den hoek der Elverdinghestraat is er een gebouw dat onder dit opzicht geenszins voldoening geeft. De Heer Voorzitter belooft dat dit zal gedaan worden en legt het voorstel van verkoop ter stemming, hetwelk eenparig wordt gestemd. Een tweede vraag van aankoop van grond van het gewezen Waterkasteel is gedaan geweest door den Heer Simon, insgelijks de Elverdinghestraat bewonende. Dezes huis werd onlangs verkocht en daar hij zich een nieuwe woning moet aanschaffen vraagt hij een deel stadsgrond te mogen koopen om er zich een huis op te bouwen. Het schepenencollege is van oordeel aan deze vraag insgelijks voldoening te geven, doch zal den Heer Simon vragen den gevraagden grond te koopen tot op een diepte van 60 m. met aan de straatzijde een breedte van 6 m. 5o. Deze verkooping zal geschieden op den insttlprijs van 20 fr. den m2. Dit voorstel wordt algemeen goedgekeurd. 5. Stadseigendommen a) ontslag van pacht. De genaamde Maurice Olie vier, pachter eener dreve die gaat van de Muizeval naar 't Hemerijkske, wenscht van zijn pacht ont- slegen te worden omdat andere personen schapen en geiten in die dreve laten grazen en hij er geen genieten meer van heeft. Het schepenencollege is van gedacht dit ontslag te aanvaarden, temeer dat reeds twee vragen ingekomen zijn om die dreve te pachten. M. Bonnet. Denkt ge niet dat die aan vragers die dreve wenschen te pachten om op hunne beurt aan anderen moeilijkheden te zoeken. Uit het lezen van den brief van M. Ollevier is het klaarblijkend genoeg dat het verpachten dier dreve aanleiding geeft tot een ganschen twist. M. Van Nieuwenhove. C'est un chemin public sur lequel il existe aussi une servitude de passage avec attelage pour une ferme toute proche. Ue chemin ne peut done être cloturé et a mon avis il vaudrait mieux ne plus le louer. M. Sobry. - Ce sera une perte de 200 fr. pour la ville. M. Lemahieu. Ik denk dat het best ware die dreef in pacht te geven aan den pachter der hotstede die daar uitweg moet nemen. Dit zou alle moeilijkheden en verderen twist ver mijden. Deze verpachting zou openbaar moe ten geschieden, doch gezien het hier slechts een kleinigheid geldt vraag ik aan den raad het schepenencollege te bemachtigen om deze dreef uit ter hand te verpachten. Bij stemming wordt het ontslag van pacht algemeen aangenomen en voor het voorstel door den heer Lemahieu gedaan wordt vol gende stemming uitgebracht ja, de heeren Lemahieu, D'Huvettere, Capoen, Laton Soete. Delahaye en Sobry neen, de heer Van Nieuwenhoveonthouden zich, de heeren Missiaen, Bonnet en Coutelle. b) Afstand van pacht. De landbouwer Waeles van Zillebeke, die naar Moescroen is gaan wonen, vraagt de pacht van een meersch te mogen overzetten op René Geldhof en verklaart voorts borg te blijven voor het betalen der pachtsom die 120 fr. 's jaars bedraagt. Het voorstel van het schepenencollege op deze vraag in te gaan wordt eenparig gestemd. 6. Vaart Yper-.Yzer Kaaimuur ver lenging gebeurlijke leening. De heer Hoofdingenieur Verstraete van Brugge heeft onlangs, tijdens een bezoek aan de stad, gezegd dat van hoogerhand bevel ge geven werd de werken der vaart van Yper naar den Yzer met veel spoed door te zetten. Volgens zijn oordeel ware het jammer den kaaimuur langs den Westkant niet op dezelfde lengte te brengen als dien langs den Oostkant, 't Is juist langs den Westkant, langswaar het houtmagazijn van de heeren Vergracht gele gen is, dat de kaaimuur het meest gebruikt wordt. De heer Hoofdingenieur raadt aan dezen kaaimuur van i3o m. te verlengen en schat de onkosten op ongeveer 65o.ooo fr. Hij denkt ook dat de Staat mogelijks wel in een zeker deel der onkosten zou tusschenkomen, doch is er niet zeker van. Het schepenencollege is van oordeel dat de kaai in orde moet gebracht worden zooals 't behoort en vraagt hierover het oordeel van den gemeenteraad om alsdan, zoo noodig, een leening aan te gaan ten einde dit werk te kunnen uitvoeren. M. Missiaen. Ik denk dat dit een veel te gewichtig werk is voor den raad om zich zoo maar seffens erover uit te spreken zonder zekere gegevens Volgens mij zal dit werk wtl 800.000 fr. moeten kosten, en voor zooveel men nog een weinig blijft wachten om eraan te beginnen zal het een millioen zijn. Voor aleer over de uitgaaf van zoo een belangrijke som te beslissen, is het wel de moeite dit eerst eens grondig te onderzoeken. Vooreerst is dit een werk dat volstrekt noodig is Voor den oorlog reeds bestond die kaai en werd er ooit geklaagd dat ze te klein was Toen telde de stad 18.000 inwoners terwijl ze nu er slechts 14.000 heeit. Ik heb niets tegen de uitbreiding van den handel, maar ik wensch voorafgaande lijk de zekerheid te hebben dat dit werk wel noodig is. M. Van Nieuwenhove. Je crois que nous sommes mal informés. On ne discute pas la longueur du quai, mais il est question de relever le plan d'eau de o m. 80 pour que les bateaux qui nous arrivent puissent caler 2mio ce qu'ils ne pouvaient pas avant-guerre. Les Fonts et Chaussées ont décidé He relever le bief supérieur du canal de o m. 8o, or la oü il n'y a plus de quai,l'eau déborderait peut-être, le point le plus bas se trouvant justement a eet endroit. II n'y a done pas moyen de relever le plan d'eau sans prolonger le quai. M. Missiaen. Wanneer de Staat een ver andering doet, dan is het toclj aan de stad niet de onkosten ervan te betalen. M. Lemahieu. Al den Westkant zijn er maar 35 m. kaaimuren. Verder is er een schuinsche helling, zoodat de schepen die daar gelost werden, bijzonderlijk de zandsche- pen, ver van den boord verwijderd waren en bij middel van planken moesten gelost worden. De verlenging van den kaaimuur ware een groote verbetering, doch ik denk niet dat het water daar zou overstroomen. Thans is de vaart voorzien voor schepen van 3oo ton, terwijl vroeger die van 100 ton met moeite konden binnenkomen. Al de andere schepen werden aan Steenstraete ge^ lost en de lading moest dan van daar bij middel van wagens naar hier gevoerd worden. De kaai is niet breed genoeg om die groote schepen toe te laten er in te draaien, maar aan de monding van de Leievaart zal een draaiput gemaakt worden. Er is ook voorzien de vroegere baan Veurne-Yper met o m. 7° *-e verhoogen, zoodat de ligging van den West kant der kaai omtrent effen zal zijn met de baan. Dit zal een heel goed en nuttig werk zijn. Moest er later een spoorweg langs de kaai komen, zooals dit te Roeselaere en op veel andere plaatsen het geval is, dan zou de kaai muur alleszins moeten verlengd worden. De weg langs den Oostkant is veel te nauw opdat er langs daar veel zou gelost en geladen wor-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 2