i den het groot verkeer geschiedt dan langs den Westkant. Ik verhoop dat na dien uitleg de raad van gedacht zal zijn het gevraagde toe te staan. Dit werk zal geen millioen kosten, daarbij denk ik dat de Staat waarschijnlijk voor een derde zal tusschenkomen. M. Van Nieuwenhove. Aangezien wij oorlogsschade krijgen voor de kazerne, zoo zouden wij geen leening. moeten aangaan om dit werk uit te voeren. M. Sobry. Er werd besproken deze oor logsschade voor het Minneplein te gebruiken. De aanbesteding der kaaiwerken zal nog voor het einde van dit jaar gedaan worden, dus is er haast bij een beslissing te nemen. Zoo wij dit niet doen zal de Staat het werk niet uit voeren. De heer Vergracht komt om 19 u. de raads zaal binnen. M. Bonnet. Die kwestie zou eerst moe ten goed ingestudeerd worden vooraleer zulke groote som eraan te besteden. De ondervin ding heeft ons reeds geleerd dat ieder opge maakt bestek telkens met 25 overschreden wordt, zoo zouden wij allicht aan een millioen komen. M. Missiaen. Het geld schrikt mij niet af, wanneer een werk moet uitgevoerd worden, al kostte dit ook twee millioen, zal ik er steeds voor te vinden zijn. Maar ik wil eerst van de noodzakelijkheid ervan overtuigd zijn. Bij mijn wete werd er voor den oorlog nooit ge klaagd dat de kaai te klein was. M. Lemahieu. Dit werk moet niet gedaan zijn rnaar de Heer Ingenieur raadt aan het nu te doen. Voor den i5 November moet heel zifjn projekt in het Ministerie ingediend zijn, zoodat wij onze beslissing niet lang meer mogen uitstellen. M. Missiaen.Nu dat er tien jaar daar aan gewerkt wordt, zou dit al met eens in twee maanden tijds moeten opgedaan zijn en de stad zou veertien dagen op voorhand verwittigd zijn om zoo een beslissing te nemen. Dit is niet aannemelijk. M. Lemahieu. De heer Missiaen zegt dat er vroeger nooit geklaagd werd, is hij daarvan wel zeker De muur was veel te klein en zeer dikwijls was men verplicht vier tot vijf uren te wachten vooraleer een schip op zijne beurt langs den kaaimuur kon plaats nemen. M. Capoen. Gezien de dagorde toch in tweeën zal gesplitst worden, zal het voor zeker niet zeer lang duren vooraleer wij op nieuw vergaderen. In die voorwaarde ware er geen beletsel die kwestie voor nader onderzoek uit te stellen. M. Sobry. Het bestek van den Heer Ingenieur moet tegen den i5 November inge diend zijn, en 't is daarom dat wij aandringen om een oplossing te hebben. M. D'Huveüere. Om over een werk te beslissen moeten wij toch eerst eenige gege vens hebben over hetgeen het zal kosten. De stad heeft een architect die over dit werk zou moeten geraadpleegd worden en die een som zou moeten uitsteken. M. Lemahieu. Ik stel voor Maandag aanstaande opnieuw te vergaderen en de kwestie intusschen te onderzoeken. Om zich over de noodzakelijkheid ervan te overtuigen ware het best eens naar de kaai te gaan zien en het gedacht der handelaars te vragen. M. Van Nieuwenhove. Quand nous serons d'accord ei principe pour taire exécuter ce travail, il faudra quand mème que nous ayons un devis provisoire de ce que celui ci coütera. MSobty. Is de raai van gedacht de zaak uit te stellen M. Soete. Wanneer zullen we samen naar de kaai gaan zien M. Sobry. Iedereen kan gaan volgens het hem best past. Ik leg dan het voorstel van den heer Lemahieu, om de zaak voor acht dagen uit te stellen, ter stemming MVan Niemvenhove. Et entretemps vous prendrez aussi l'avis de notre architecte- conseil Hierop wordt bevestigend geantwoord en het gedane voorstel gestemd. Alleen de heer Sobry onthoudt zich. 7. W eg en is aankoop van grond. Er wordt voorgesteld eenige perceelen grond in de Beluikstraat, namelijk op den hoek dezer straat en der Elverdinghestraat, in te nemen om de Beluikstraat te verbreeden. Dit wordt eenparig goedgekeurd. Een schrijven van den heer notaris D'Hu- vettere, die handelt in naam van den heer Adrien Fyoerghein, geneesheer te Doornijk, heelt betrek op een strook grond gelegen langs de Basculestraat. Deze st- aat zal van 4 m. op* een breedte van 9 m. gebracht worden, doch in plaats van geld zal de heer Tyberghein anderen grond in ruiling ontvangen. De stad is daaromtrent in onderhandeling met de Domeinen voor de verwisseling van een stuk land, en de heer Tyberghein stemt toe mits de stad op hare kosten de afsluiting verplaatst en den grond wat ophoogt om hem op gelijke hoogte van het aanpalend land te brengen. Dit voorstel wordt aangenomen. Alleen de heer D'Huvettere onthoudt zich. 8. Autobusdienst: a) Ploegsteert LeBizet)- Yper. De heer Lecomte van Ploegsteert vraagt de toelating om iederen Zaterdag een auto busdienst tusschen Le Bizet en Yper te mo gen inrichten. M. Bonnet. Is dit een nieuwe vraag of is het dezelfde van vroeger M. Van Nieuwenhove. II y a déja un concessionnaire qui fait le service tous les jours, et maintenant vous allez en autoriser un second qui ne fera le trajet que tous les Samedis. Or le Samedi est le meilleur jour. M. Bonnet. 't Is juist met dit inzicht dat ik mijne vraag stelde. Binst de week is deze autobusdienst maar een mager beestje. De Zaterdag is de beste dag, doch van zoodra er twee diensten zullen ingericht zijn, zal er maar weinig profijt meer aan gelegen zijn en beide zullen het niet kunnen volhouden. In 't belang zelf der stad Yper, opdat die dienst regelmatig voort zou kunnen geschie den, zou ik veel liever op die lijn maar een autobusdienst behouden. M. Lemahieu. Is hij bestand om 's Zater dags gansch den dienst te kunnen verzekeren De heeren Bonnet en Laton antwoorden van ja en zeggen dat hij zelfs met twee auto bussen het verkeer verzekert. Hierop wordt op de vraag van den heer Lecomte met eenparige stemmen een ongun stig advies uitgebracht. b) Westouter Yper. De heer Cyriel Huyghe van Westouter vraagt de toelating om den Zaterdag alleen den dienst tusschen Westouter en Yper over Reninghelst en Dickebusch te mogen verze keren. Dezè autobus doet reeds lang dienst en de vraag is enkel gedaan om zich met de wet in regel te stellen. De gevraagde toelating wordt eenparig toegestaan. 9. Mondstraat deel tusschen de kazerne en deArsenaalstraat)en Pompstraat - Roonngsplan. De gemeenteraad heeft vroeger reeds dit rooiïngsplan uitgestoken, doch de bevoegde overheid zegt dat er daaraan moet verbetering komen en dat de Mondstraat overal een breedte van 10 m. moet hebben. Dienvol gens werd er door het schepenencollege aan de maatschappij Alpaga gevraagd den noodi- gen grond zooals vroeger kosteloos te willen afstaan aan de stad, hetgeen waarin zij wel willend heeft toegestemd. M. Bonnet. Ik heb daartegen niets in te brengen maar zou alleen wenschen dat er in de toekomst bij het maken van nieuwe of het verbeteren van oude straten minstens een breedte van l5 m. zou voorzien zijn. Al de raadsleden'keuren hierop het-voorge stelde rooiïngsplan goed. 10. Muziekschool Begrooting iq3o. M. Van Nieuwenhove. Je vous prie de retirer ce budget de l'ordre du jour, des indi cations précises de la part de la députation permanente sont demandées. De heer Voorzitter verklaart zich hiermede t'akkoord en gaat over tot het volgende punt. II Openbare werken I. a) Besteeniging der Basculestraat aanbesteding proces verbaal. Voor dit werk waren er zes inschrijvingen. Het laagste aanbod is dit van den heer Titeca Victor met 98.752 fr. bBesteeniging der Noordlaan en levering van 610 loopende meters voetpadbanden aanbe steding proces verbaal. De laagste aanbesteder is dé heer Bataille Oscar met 199.900 fr. voor de besteeniging der Noordlaan en 34.160 fr. voor de levering der voetpadbanden. 11. Opbouwen van 2 aanhoorigheden in de stadsmeisjesschool der St-Janstraat aanbe steding proces-verbaal. Het laagste aanbod is dit van den heer Honoré Vanderghote met 12.413 fr. 60. IIIOpbouwen van afshutingsmuren en van een overdekte galerij in de stadsmeisjessckóol der Rijselstraat aanbesteding 1— proces verbaal. Laagste aanbesteder Heer Joseph Mahieu met 49.600 fr. MBOBBBInna«— n w» f a-1'-''»- «3 M. Van Nieuwenhove. Nous n'avons pas vu les plans pour ce qui concerne les travaux a exécuter a l'école de la rue de Lille. L'Echevin des Travaux publics aura mal compris, car ce terrain a été acheté dans le but d'y construire une classe pour le cours du soir de l'école ménagère qui se trouve actuel- lement trop a l'étroit. Je ne vois pas sur le plan qu'il est question encore d'y construire cette classe. De plus la porte cochère est installée en dessous du hangar, comme c'est par cette issue que devront entrer les chariots chargés de 3 a 5 tonnes de charbon, les dalles de la galerie seront en peu de temps hors d'usage. M. Sobry. Ik ben verwonderd dat de heer Van Nieuwenhove nu deze opmerkingen maakt wanneer de aanbesteding reeds plaats heeft gehad. Dit werk werd vroeger door den gemeenteraad goedgekeurd in zitting van 14 Mei 11., en het is moeilijk daar nu nog op terug te keeren. M. Van Nieuwenhove. D'accord en prin cipe sur l'achat et l'usage du terrain en ques tion, je n'ai a aucun moment eu connaissance du plan, d'ailleurs le déplacement de la porte cochère ne peut avoir d'influence sur l'adjudi- cation, et il sera aisé de s'arranger a l'amiable ace sujet avec l'entrepr.'neur. Deze verschillige aanbestedingen worden hierop bij afzonderlijke stemming eenparig goedgekeurd. 12. Openbare Onderstand vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag van de behoeftigen gedurende het jaar rg3o. Deze prijzen weiden door de Commissie van Openbaren Onderstand als volgt vastge steld 20 fr. 40 daags voor het moederhuis' i3 fr. 5o voor de knechtenweezenschool i3 fr. 5o voor het1 St-Antoniusgesticht te Locre 6 fr. voor hét Belle Godshuis, Sinte Godelieve en Nazareth en i5 fr. daags voor het hospitaal. Deze prijzen worden zonder bespreking mfet eenparige stemmen goedgekeurd. 13. Openbare Onderstand aandeel in het gemeen fonds verhooging van krediet De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt de goedkeuring over een beraadslaging door de bestendige afveerdiging genomen waar bij ,het aandeel van den Openbaren Onder stand in het gemeen fonds verhoogd wordt.' M. Missiaen. Dit. is wel een teruggaaf aan de stad M. Sobry. Ja, zeker. M. Missiaen. Vroeger reeds hebben Wij gewezen over de zonderlinge mentaliteit der Commissie van Openbaren Onderstand. Reeds meermalen werd er gevraagd opdat zij een toelage zou verleenen aan de mutualiteiten. Zij weigert telkens ónder voorwendsel dat men haar de namen van de leden dér mutualiteiten niet wil laten kennen en dat zij dus niet kan uitmaken zoo die leden wel behoeftigen zijn. Maar nu zal de Commissie van Openbaren Onderstand 160.000 fr. geven aan de stad om de rijke menschen te ontlasten. De wet zegt dat het de stad is die dit moet betalen en nu slorpt de stad het geld der behoeftigen op om de lastenbetalers te.ontlasten. Voor wat mij betreft ik weiger absoluut dit toe te staan en zal tegen stemmen. M. Sobry. Het gemeen fonds bestaat vcor het onderhoud van behoeftige blinden 'en andere gebrekkigen. De wet zegt dat, wannéér de Commissie van Openbaren Onderst nd in staat is daarin tusschen te komen, de stad op haar beroep mag doen. Bijgevolg dient die geld niet om de rijke menschen te ontlasten, maar het wordt aan arme, behoeftige lieden besteed, en daar de Commissie van Openbaren Onderstand dit vermag te doen is het zij die, zooals altijd, deze som ter ontlasting van de stad betaalt. M. Missiaen. Gij zult mij niet doen ge- looven dat die gebrekkigen een centiem min der zouden ontvangen zoo de Commissie van Openbaren Onderstand die som aan de stad niet moest geven, evenmin als de ouderlingen een centiem minder pensioen zouden trekken zoo de Openbare Onderstand daarvoor geen 80.000 fr. aan de stad moest betalen. Zoo de stad die sommen niet moest ontvangen, dan zou zij grootere belastingen mceten leggen om dit te kunnen betalen. De stad gebruikt dus wel het geld van den arme om de lasten betalers die kunnen betalen te ontlasten. M. Sobry. Ik denk dat al de gedachten over dit punt werden uitgedrukt. Ik ga dus over tot de stemming. Stemmen ja, de heeren Lemahieu, D'Hu vettere, Van Nieuwenhove, Delahaye, Ver gracht en Sobry neen, de heeren Laton,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 3