Missiaen, Bonnet, Soete en Coutelle de heer Capoen onthoudt zich. 14. Openbare Onderstand afstand van grond. De Commissie van Openbaren Onderstand vraagt een strook grond van 642 m2 21, haar toebehoorende en gelegen langs den Veurne- steenweg dicht bij de Augustinestraat, uit ter hand te mogen afstaan aan den Staat, mits de totale som van 9664 fr. 89, voor het verbree- den der baan. De heer Vandamme komt binnen om 19 u. 45. M. Sobry. Het is reeds lang dat er ge vraagd werd dat de breedte van de M aloulaan, die 20 m. bedraagt, zou voortgezet worden tot aan 't Hoekje. En 't is om den Veurne- steenweg op deze breedte te kunnen brengen dat deze afstand van grond voorgesteld wordt. Dit wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. 15. Openbare Onderstand dienstre gelingen voor de gestichten nederleggtng. Deze dienstregelingen zijn ter inzage der raadsleden op het bureel neergelegd. 16. - Stedelijk kerkhof ontwerp eener schuilplaats. Het schepenencollege stelt voor langs den rechterkant aan den ingang van het kerkhof een schuilplaats te bouwen waar de familie, beschut tegen regen en wind, na de begrafe nisplechtigheid familieleden en uitgenoodig- den zou kunnen opwachten en groeten. Het bestek voorziet de som van 22.000 fr. M. Van Nieuwenhove. Ne trouvez vous pas exagéré de faire supporter tous ces tra- vaux par la génération actuelle Vous avez déja entouré le cimetière d'un mur de cloture, vous l'avez drainé en grande partie et a pré sent vous y allez encore d'une dépense de 22.000 fr. pour la construction d'un abri dont l'utilité est trés contestable. Verscheidene andere raadsleden oordeelen dat dit een zeer nuttig werk is dat zou moeten uitgevoerd worden. Dit voorstel wordt hierop eenparig gestemd. 17. Stadsmagazijn en woning voor den bewaker ontwerp. De stad bezit nog een oud gebouw langs den Veurnesteenweg dat bijna in puinen is en waar zij eenige voorwerpen bergt. Om dit gebouw tot stadsmagazijn te kunnen inrichten met woning voor den bewaker zou dit volgens het bestek door den heer stadsingenieur opgemaakt een onkost vergen van 71.062 fr. Aangezien de uitgestrektheid van het gebouw kan dit werk voor min niet uitgevoerd worden. Eenparig goedgekeurd. 18. Middelbare beroepshuishoudschool der H. Familie begrooting voor iq3o. Daar de stad aan die huishoudschool een toelage van 1000 fr. verLent moet de begroo ting door den gemeenteraad goedgekeurd worden. Stemmen ja de heeren Lemahieu, D'Hu- vettere, Vandamme. Capoen, Laton, Soete, Delahaye, Vergracht en Sobry onthouden zich: de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen, Bonnet en Coutelle. 19. Keuring van het slachtvleesch ver nieuwing der slachten keurrechten. De Heer gouverneur der provincie heeft aan de stad een brief geschreven waarbij de keurrechten slechts goedgekeurd waren voor een termijn eindigende met 3i December 1929, en er thans een nieuwe beraadslaging dient genomen te worden. Het schepenencollege is van gedacht de slacht- en keurrechten, thans op 5 cm D per kilo levend vleesch bepaald, wat te verhoogen en 6 cm n per kilo te vragen voor een termijn van vijf jaar. M. Vandamme. Wat wordt er te Kortrijk, Oostende en elders gevraagd M. Sobry. Deze gegevens ontbreken ons, doch wij kunnen ze vragen. Ik denk dat wij, met 6 centiemen per kilo te vragen, onze kosten zullen kunnen dekken en dit is vol doende, want met de uitbating van het slacht huis mag er geen geld gewonnen worden. M. Vandamme. Voor den oorlog was die taks op 2 cn bepaald en nu is alles toch meer dan verdriedubbeld Daarbij moest er nu met een hooger taks wat geld gewonnen worden, dan kan dit altijd voor iets anders gebruikt worden. M. Sobry. Volgens de berekening door den Heer stadsontvanger gedaan, rekening houdende met de verhooging der loonen, zal een taks van 6 centiemen voldoende zijn. M. Bonnet. De heer Vandamme vraagt niet een hooger taks te bepalen alleen met het inzicht winst te verwezenlijken, maar ook om daarmede eenigszins de verliezen van vroe gere jaren te dekken. M. Lemahieu. De beenhouwers hebben gevraagd wat strooi in de stallen te leggen. Dit zal ongeveer 1000 fr. per jaar kosten. Werd die uitgaaf ook voorzien in de bereke ning van den heer Ontvanger Hierop wordt door den Heer voorzitter bevestigend geantwoord en het gedane voor stel vervolgens met algemeene stemmen goed gekeurd. 20. Kerkfabriek van St. Pieters a rekening ig28 b) begrooting ig3o. De rekening en begrooting, waarvan de Heer voorzitter de slotsommen geeft, worden bij afzonderlijke stemming goedgekeurd. Al leen de heeren Van Nieuwenhove, Missiaen, Bonnet en Coutelle onthouden zich. 21. Vrije huishoudklas Mariaschool rekening ig28 ig2g begrooting ig2g 3o. Deze rekening en begrooting worden even eens met dezelfde stemming als voor het voor gaande punt goedgekeurd. 22. Mededeelingen. 1) De Heer voorzitter -geeft lezing van een brief van bedanking vanwege de feestcommis sie der Maarschalk Frenchlaan voor de ver leende toelage. 2) De heeren Robert Bekaert en Versaevel vragen de wettelijke erkenning der pas ge stichte afdeeling Kweek en handel van groenten De Heer voorzitter zegt dat de stad niet aangesteld is om die maatschappij wettelijk te erkennen maar dat zij zeker wel gekomen is en wenscht haar goeden bloei tot welzijn harer leden. M. Van Nieuwenhove. Est-ce qu'elle est déja inscrite au registre du commerce (Gel.) 3) Op een schrijven door de stad aan de Nationale Maatschappij van Belgische Spoor wegen gericht, haar vragende aan den over weg van den Dickebuschsteenweg een onder- aardsche doorgang te willen m-aken, wordt geantwoord dat zulks onmogelijk kan gedaan worden. M. Bonnet. Ik moet mijn spijt uitdruk ken dat zoo een vraag aan de Nationale Maat schappij van Belgische Spoorwegen werd gericht. Te Mechelen voor den overweg van den Leuvenschen steenweg is het sedert het begin dat de spoorweg er bestaat dat er daar een tunnel gevraagd wordt, en nu overlaatst werd er aan die vraag slechts voldoening ge geven. Als gij op Voorhand weet dat het niet mogelijk is, zoudt gij beter zulke vraag niet stellen. 4) De heer Minister Baels en de heer Eerste Minister Jaspar hebben de stad laten weten dat de aanbestedingen der vaart in den kortst mogelijken tijd zullen gedaan worden, en dat het bestuur van Bruggen en Wegen verzocht werd periodieke verslagen over den vooruit gang der werken in te zenden. M. Delahaye. - Door de plaatselijke bla den heb ik vernomen dathet schepenencollege, samen met den heer Van Nieuwenhove en den heer Senator Mullie,een bezoek gebracht heeft aan de heeren Ministers te Brussel. Het ware mij aangenaam te vernemen in hoe ver er voldoening bekomen werd. M. Sobry. Ja, dat is waar en ik verhaast mij aan uw verlangen te beantwoorden. Eerst zijn wij bij den heer Minister Lippens gegaan, wien wij over het vliegplein en de statie ge sproken hebben. Voor het vliegplein is de heer Minister in princiep t'akkoord om dit ons toe te staan. Dairvoor schijnt de grond, toe behoorende aan den Openbaren Onderstand van Yper en gelegen dicht bij St Jan, het best geschikt en daarover zal er in 't kort met den Openbaren Onderstand in onderhandeling getreden zijn. Voor wat betreft het nieuw statiegebouw heeft de heer Minister doen op merken dat de spoorwegen niet uitgebaat worden door een maatschappij om geld te ver liezen. Het is dus niet mogelijk hier een luxe statie te bouwen, doch het plan dat ons werd voorgelegd voldeed ons hoegenaamd niet. De heer Minister zegde dat het uitvoeren van dit plan een uitgaaf van drie millioen zou ver gen. Er werd hem dan gevraagd om dit plan door onzen stadsingenieur eenigszins te laten wijzigen om zoo mogelijk, zonder de onkosten ervan merkelijk te verhoogen, de statie meer in overeenstemming met de gebouwen van Yper te brengen. Ik denk wel dat met dezelfde som het zal mogelijk zijn een schooner statie te hebben. Wij zijn dan bij den heer Eerste Minister Jaspar gegaan en hebben hem doen opmer ken dat in al de gemeenten van West-Vlaan- deren, buiten een school te Vlamertinghe, al de openbare gebouwen hersteld waren, maar dat dit te Yper op verre na nog het geval niet is. Wij hebben hem gevraagd een deel der Hallen te herbouwen opdat het stadhuis niet meer in een hotel, dat voor den oorlog ver- huurd werd, zou moeten ingericht worden. Wij hebben insgelijks aangedrongen voor ons tooneelgebouw van 't Parnassushof, voor onze volksbibliotheek die nog steeds in de Middelbare School gevestigd is en eindelijk voor den terugkeer van al onze openbare ge bouwen. Voor wat de kazerne betreft, wil de legerstaf er niet van hooren nog troepen te Yper te vestigen, maar de heer D'Huvettere heeft dan zeer gepast gevraagd of het niet mogelijk ware een hulpdienst van 't leger in onze kazerne in te richten. De heer Minister beloofde dit welwillend te zullen onderzoeken. Er werd ook nog gevraagd dat de oorlogs- schade regelmatig zou betaald worden. Over 't algemeen zijn wij zeer voldaan en met de beste hoop uit Brussel vertrokken en ik houd eraan de heeren die mij vergezelden alsmede den heer Senator Mullie voor hunne welwil- lende hulp hartelijk te bedanken. M. Missiaen. Vroeger reeds heb ik aan het schepenencollege een opmerking gemaakt nopens het onttrekken van brieven die aan den gemeenteraad gericht zijn. Thans ken ik nog maals een viertal gevallen, namelijk brieven van de gepensionneerden, van de stadhuisbe dienden, van de politieagenten en van den heer De Gottal, waarvan óns geen kennis gegeven wordt. En ik vraag mij af zoo er nog geen an dere brieven zijn. De heer Laton antwoordt van ja en somt er nog verscheidene op. M. Sobry.Het schepenencollege is geens zins van gedacht die brieven aan den gemeen teraad te onttrekken, maar was van meening ze hem tijdens de bespreking der begrooting, waarop ze allemaal betrek hebben, te onder werpen. M. Missiaen. Ik ben niet t'akkoord met den gegeven uitleg. Het behoort niet aan het schepenencollege te oordeelen wanneer de brieven, aan den gemeenteraad gericht, moe ten besproken worden. Nu zegt de heer voor zitter dat die brieven bij de begrooting zullen besproken worden, doch alsdan, zooals dit vroeger reeds is voorgevallen, zal hij ons doen opmerken dat het behandelen der loonba- rema's niet op de dagorde vermeld is. M. Delahaye. De Yperlingen zijn niet tevreden over het antwoord van de heeren ministers. Alhoewel er in Den Haag uitsluitend gesproken werd over de herstelling der ver woeste gewesten, zien wij dat het geld door Duitschland betaald een gansch andere be stemming krijgt. De dienst van Bruggen en Wegen werd ons ontnomen en te Brugge ge vestigd. Naeennieuwevischmijnaan Oostende gegeven te hebben zal er daar nu nog een nieuwe haven gemaakt worden, terwijl de haven van Nieuwpoort verwaai loosd en de natuurlijke haven van Yper, de vaart, niet her steld worden. Hetgeen wij hier krijgen moeten wij stuk voor stuk lostrekken. Het zinken dak op onze Hallen, dat daar voorjaren en jaren kan liggen, is er een bewijs van. De vreemde lingen en wij, Yperlingen, hebben er pijn aan 't hart van als we dit bezien. Het is niet meer voldoende van te vragen, maar we moeten zeggen wij eischen het. M. Bonnet. Sedert tien jaar werd er nog niets anders gedaan dan geëischt,maar telkens werden onze eischen beleefd afgescheept zooals ons schepenencollege nu overlaatst met wat beloften naar huis werd gezonden. Maar zoolang er geen daden gesteld worden, zal het er daarbij blijven. M. Vandamme. Het is het schepenen- college alleen niet dat naar Brussel zou moe ten gaan, maar gansch de gemeenteraad zoo dat dit door gansch het land zou gekend worden. M. Sobry. Tegen den i™ Januari aan staande zullen er zes aanbestedingen voor onze vaart gedaan zijn, mij dunkt dat dit reeds een schoonen uitslag is. M. Van Nieuwenhove. Dans un journal local j'ai vu que les subsides accordés pour les fêtes du centenaire par l'Etat et la Provin ce sont totalement donnés a la ville de Bruges et que les autres villes n'obtiennent rien. Ne pourrait-on savoir ce qui a motive cette deci sion du comité chargé de répartir cette somme M. Sobry. Oui, car je fais partie de ce comité provincial. L'Etat donne un subside de 600.000 fr., la Province de 25o.ooo fr. la ville de Bruges donne 200.000 fr. Tous les délégués ont insisté chacun de leur cóté pour obtenir un subside pour leur ville, mais 1®

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4