L'lnstallation du nouveau Curé-Doyen d'Ypres prévu. M. Sobry. Tot op heden zijn ons nog nooit geen klachten over schending van gewetensvrijheid toegekomen. Wij hebben altijd hooren zeggen dat de kinders daar zeer wel opgebracht worden en allen weten den besten dank aan de zusters die hen zoo goed bezorgen. Ik denk dat wij dus wel zullen doen de Commissie van Openbaren Onderstand hare gewoonte te laten volgen. M. Leuridcm. Ik kan u gelijk geven voor wat de opvoeding betreft, maar mij dunkt dat gii met wat te veel gemak over de andere be merkingen stapt, namelijk deze van mijn col lega Capoen. M. Sobry. Wij vragen niets beters dan dat de gestichten zoo haast mogelijk zouden hersteld worden.Doch dit staat nu op de dag orde niet. Ik denk wel dat dit binnen kort zal gedaan worden. M. Van Nieuwenhove. Et alors nous pourrons décider aussi de remplacement M. D'Huvettere. Ik ben zelf eens ter plaats geweest en heb er kunnen bestatigen dat daar sommige dingen zijn in het onderwijs die moeten veranderen. Al de kinders die daar verblijven zijn geen weezen en het is een schande dat zij hunne vaders en bloedverwan ten niet meer mogen bezoeken dan eens per trimester. M. Sobry. - Ik denk dat de kwestie genoeg onderzocht werd en dat wij tot de stemming mogen overgaan. Het is niet mogelijk regle menten op te maken die aan iedereen voldoe ning geven. M. Bonnet. Na de bemerkingen die hier gemaakt werden, kunnen ze de reglementen aanvullen en verbeteren. M. Missiaen. In het reglement van het moederhuis wordt bepaald dat de publieke vrouwen in een afzonderlijke plaats moeten zijn. Wat verstaat men hier door publieke vrouwen Dit ware te begrijpen voor steden waar een reglement bestaat en die vrouwen opgeschreven zijn. M. Sobry.— Hier ook bestaat een reglement en het schepenencollege mag altijd bepalen dat deze of gene vrouw moet ingeschreven worden. Doch tot nu toe hebben de zeden hier nog niet te wenschen gelaten, zoodat wij nog niet zijn moeten tusschenkomen. M. Missiaen. Voor het Nazareth wordt er ook bepaald dat aan de verpleegden geen lichamelijke kastijdingen mogen toegediend worden. Wat beteekent zulks De wet ver biedt het reeds en het is dan niet meer noodig dit in het reglement op te nemen. M. Sobry\ Het is eenvoudig een bekrach tiging van de wet. M. Missiaen. Ook de dagbladen worden slechts in de ouderlingengestichten toegelaten voor zoover zij geen politiek maken. Ik ken er geen andere en )k zou dan willen dat dit nader bepaald worde. Het is ook verboden politieke drukking uit te oefenen. Aan wien is dit verboden, aan de verplegers of aan de verpleegden Ik zou dit wil en weten. Maar ik zie niets waarbij het verboden is godsdienstige drukking uit te oefenen. Het is zonderling dat al deze regle menten zoo eenzijdig zijn. In het hospitaal mogen de betalende zieken eiken dag bezoek ontvangen, terwijl dit voor de niet betalende slechts een maal per week toegelaten wordt. Ik neem aan dat het hospi taal geen straat is waar er naar beliefte in en uit mag geloopen worden, maar ik zie niet in welk nadeel het bezoek van zijn naaste bloed verwanten aan den zieke,wiens toestand zulks toelaat, kan veroorzaken. M. Sobry. De behoeftige zieken bevinden zich in gezamenlijke zalen, waar er toch moet orde zijn. M. Van Nieuwenhove. Cette mesure est prise peut être pour des malades dont Fétat réclame la tranquillité. M. Declercq. Mogelijks heeft de Com missie van Openbaren Onderstand zekere redenen die wij niet kennen, om hare regle menten zoo te bepalen. Het ware dus best inlichtingen te nemen en dan zullen wij kun nen oordeelen. Hierop wordt besloten de gemaakte bemei- kingen aan de Commissie van Openbaren Onderstand over te maken vooraleer de re glementen goed te keuren. 8. Mededeelingen. 1) De heer Voorzitter meldt dat er een aantal mededeelingen zijn die allen betrek hebben op toelagen aan personen. Deze zul len in de geheime zitting behandeld worden. 2) De Commissie van Openbaren Onder stand laat weten dat zij het gebruikelijk onderzoek harer kas gedaan heeft. 3) De heer Voorzitter geeft lezing van een schrijven van de Handels- en Nijverheids kamer waarbij gevraagd wordt voor den terugkeer en het herstel van al onze vooroor- logsche inrichtingen bij de bevoegde overheid aan te dringen. De heer Voorzitter zegt dat al de punten, in dit schrijven bevat, het voorwerp hebben uit gemaakt van het laatste bezoek door het schepenencollege aan den heer Eerste Minis ter Jaspar gebracht. 4) M. Missiaen. Verleden jaar, tijdens het verleggen der tramlijn vóór de statie, heb ik op het gevaar gewezen dat daar bestond bij gebrek aan voldoende verlichting. Bezijden het statiegebouw steken de tram- riggels nog boven den grond uit en meer maals reeds heb ik er, wanneer het donker is, reizigers over zien struikelen. Binst den dag zijn de trams daar vóór de statie standvastig aan 't manoeuvreeren, zoodat de reizigers soms den trein voor hun neus zien vertrekken. Zal men wachten om dit te verhelpen tot een ongeluk gebeurd is M. Declercq. De Heer Hoofdingenieur Alexander heeft mij stellig beloofd dat wij dezen Winter de noodige verlichting zullen hebben. Wij kunnen hiervoor bij hem nog eens aandringen. 5) M. Missiaen. Verleden jaar werd er besloten een avondschool voor het aanleeren der Engelsche taal te openen. Ik zou graag willen vernemen wat hierover nu het oordeel is van het Schepenencollege. M. Sobry. Ik heb die lessen persoonlijk gansch het jaar gevolgd en heb kunnen bestatigen dat er in het begin zeer veel leer lingen waren, doch iedere week waren er afvallingen en als er op het laatste nog tien leerlingen overbleven dan was het veel. Ik ben dus van oordeel dat die lessen niet zeer veel noodig zijn. De onderwijzers hebben eveneens de verhooging der loonen gevraagd en ik denk dat, evenals er fransche lessen gegeven worden op de kosten van een Comiteit waarin de stad niet moet tusschen komen, ook de lessen in de engelsche taal zoo kunnen gegeven worden, te meer dat deze lessen meest gevolgd waren door burgers kinderen die, zoo zij een vreemde taal begeeren aan te leeren, dit gemakkelijk zelf kunnen bekostigen. Wanneer er spraak was een avondschool in te richten, was het met de meening dat dit moest dienen om dekennissen in het lagër onderwijs opgedaan te volledigen. Doch al de liefhebbers die zich lieten in schrijven zegden genoeg te kennen en alleen nog wat engelsch te willen aanleeren. Tijdens de aanstaande begrcoting zal de raad te beslissen hebben zoo deze avondschool opnieuw op de kosten der Stad moet gegeven worden of niet. Hierop ontstaat een lange en vanwege den heer Missiaen een heftige bespreking. Wan neer de raad vroeger beslist^e een avond school te openen, dan was het niet voor een jaar, maar wel met het gedacht deze school ieder jaar te heropenen. Het behoorde'aan het schepenencollege daarvoor een voldoende krediet te voorzien of zoo noodig, gelijk voor zooveel andere zaken, een bijkomend krediet voor te stellen. De tijd voor het openen der school is reeds lang voorbij en er werd nog niet de minste ruchtbaarheid gemaakt. Het is ook heel natuurlijk dat naarmate de dagett verlengen ook het aantal leerlingen vering dert. En zoo de school dit jaar met nieuwjaar geopend wordt en tot einde Juni of Juli blijft duren, zal men nogmaals voor hetzelfde feft staan als verleden jaar en zullen de lessen niet meer genoegzaam gevolgd worden. De heer Vandamme doet opmerken dat het wel verstaan was die lessen het eerste jaar kosteloos te geven en dan voor het vervolg uit te zien zoo er een inschrijvingsrecht moest betaald worden, zooals dit voor de muziek- school gedaan wordt. De heer Voorzitter stelt voor het inschrij. vingsrecht op 5o fr. te bepalen, hetgeen over- dreven gevonden wordt en van aard om voor die lessen geen enkel leerling meer te hebben. Hij vraagt dan verder aan den raad zijn oor- deel te willen laten kennen om te weten zoo de stad deze lessen voort op eigen kosten moet geven. Verscheidene raadsleden r.emen nog het woord, meest allen zijn de meening toegedaan dat deze school moet heropend worden, doch er wordt geen beslissing ge. nomen. De openbare zitting wordt te 20 u. 20 opge- heven. In de geheime zitting worden enkele brieven van weinig belang gelezen en eenige mede deelingen gedaan. De raadsleden, dte op dit oogenblik nog slechts ten getale van acht overblijven, verlaten de raadszaal om 21 u. 3o. L'lnstallation Canonique de M. Ie Doyen Julien VERMAUT en sa qualité de Curé de la Cathédrale de St Martin, a eu lieu, Dimanche dernier, au milieu d'un grand con cours de fidèles. La ville était abondamment pavoisée aux couleurs nationales en l'honneur du prêtre sympathique et du vaillant patriote, ancien déporté de guerre, A i5 heures avait lieu au Couvent des Soeurs Lamotte, rue de Lille, la réception des autorités et des invités, et c'est de la qu'un brillant cortège le conduisit a l'église provisoire de St-Martin, rue d'Elverdinghe. Les cérémonies liturgiques étaient célé- brées par le T. R. chanoine Van den Berghe, Vicaire Général de Mgr l'évêque de Bruges, assisté du Rév. chanoine Van der Heeren, Doyen de St Gilles a Bruges et du Rév. cha noine Logghe, Directeur des oeuvres sociales du diocèse. Cette beile cérémonie religieuse, a laquelle assistait la vénérable mère de M. le Doyen, lut trés émouvante, et rapptlant dans son sermon les devoirs des fidèles enveis leur pasteur, M. le Vicaire Général insista sur l'obéissance due aux autorités légitimes. Au lunch qui réunissait a la salie des fètes du Cercle St Martin les invités du nouveau pasteur, celui-ci fut congratulé tour a tour par M. le Vicaire Général, M. le Curé Doyen de St-Gilles, M. le bourgmestre Sobry, M* Julien Antony, au nom de la Fabrique d'é- glise de St-Martin, et M. le notaire Van Caillie qui,au nom de la députation Brugeoise, exprima les vifs regrets de ses concitoyens pour son départ. Deux jeunes nièces du héros de la fête, exprimèrent délicieusement en nos deux lan- gues nationales les félicitations et les voeux de la familie. Monsieur le Doyen, dont le talent oratoire est bien connu, répondit avec une charmante cordialité, assurant ses nouveaux paroissiens r i pres de tout son dévouement d'apötre du 1st Rot dont la fête lilurgique se célébrait en ce jour. Nous présentons a notre nouveau chef spi" 11 ue nos sentiments de cordiale bienvenue, e nos voeux sincères pour la réussite de sa sublime mission sacerdotale. Puisse la Providence qui l'a conduit parmi nous bemr ici comme a Bruges son ceuvre d apostolat pour je Rè d christ et le bien de la Patrie. A d mulios antios t

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1929 | | pagina 4